Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 13-09-06, 00:46   #4 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Χμμμ η αληθεια είναι πως πειραματιζόμουν στον τρόπο που μπορεί να αναρτήσει κάποιος μία δημοσκόπηση στο φορουμ μας. Αλλα η αλήθεια είναι ότι δέν περίμενα να δημοσιευθεί το εν λόγο πόστ καθότι δέν δημιούργησα κάποια δημοσκόπηση. Οπότε σκοπός μου ήταν μετά απο αυτόν τον πειραματισμό μου να σβήσω το εν λόγο πόστ αλλα... πρόλαβες και απάντησες
...οπότε μου βγήκε αλλιώς αυτό το πόστ. Το οποίο οντως είναι μιά επιστημονική ανακάλυψη ΠΟΥ ΠΡΩΤΟΙ επαναλαμβάνω ΠΡΩΤΟΙ ΤΟ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ-ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΟΥΜΕ-ΔΗΜΟΣΙΕΥΟΥΜΕ στο δικό μας φορουμ.
Παραθέτω λοιπόν το άρθρο μου για την αυτή ανακαλυψη.


ΑΠΟ ΤΟ "1 2 3 ΤΕΣΤ" στο "gfgfgfg"
Όλοι όσοι χρησιμοποιούμε Η/Υ, τουτέστιν πληκτρολόγιο έχει παραστεί η ανάγκη να πληκτρολογήσουμε κάτι ωστε να ελέγξουμε την ανταπόκριση (αγγλιστή feedback) του πληκτρολογίου με τον υπολογιστή μας, βλέποντας τα αποτελέσματά του στην οθόνη. Το πληκτρολόγιό μας είναι σωστά συνδεδεμένο; Λειτουργεί; Ή και ακόμα, θέλουμε να γράψουμε κάτι τυχαίο, κάτι ότι νά'ναι ωστε να ελέγξουμε κάποια γραμματοσειρά ή κάτι τέτοιο;
Η πιλογή του τί θα γράψουμε-πληκτρολογήσουμε, κάθε άλλο παρά τυχαία είναι.

Σύμφωνα με παρατήρηση-δήλωση του TasoS-SaN, χρήστη του φόρουμ kakapaidia.gr διαπιστώνει ότι: Η πλειονότητα των χρηστών Η/Υ όταν θέλουν να γράψουν κάτι ασυνάρτητα, χρησιμοποιούν συνήθως τα εξής γράμματα f και g σε μιά αλληλουχία π.χ. fgfgfgf.

Ισχύει άραγε αυτός ο ισχυρισμός; Προσωπικά προβληματίστηκα. Βέβαια η διαπίστωση-ανακάλυψη-παρατήρηση του παραπάνω φαινομένου δέν έχει κάποια μείζωνος σημασία, καθότι είναι μία -πιθανώς- άχρηστη διαπίστωση-πληροφορία, όπως π.χ. και η πληροφορία του οτι 'ο οργασμός του γουρουνιού διαρκεί 30 λεπτά της ώρας' κ.τ.λ.

Έφερα στην μνήμη μου κι άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις οπου χρειάστηκε να πληκτρολογήσω κάτι ασυνάρτητα. Διαπιστώνω οτι όντως οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες του λατινικού αλφαβήτου 'στοιχειώνουν' το ιστορικό των ασυνάρτητων πληκτρολογήσεών μου!

ΕΙΝΑΙ ΤΥΧΑΙΟ; QWERTY ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ.

Είναι άραγε τυχαίο; Ή ακόμα είναι τυχαία η διάταξη των πλήκτρων-χαρακτήρων επάνω στο πληκτρολόγιο; Γιατί δέν έχουν τους χαρακτήρες τοποθετημένους με την κλασσική αλφαβητική σειρά; Ισχύει το ότι είναι πιό εύκολο στον εγκέφαλο να θυμάται την τοποθεσία-στοίχηση των χαρακτήρων επάνω στο πληκτρολόγιο έτσι όπως είναι τώρα (η επονομαζόμενη qwerty) στοίχηση των γραμμάτων. Σε συνδυασμό με την τεχνική του "τυφλού συστήματος πληκτρολόγησης" ο άνθρωπος επιτυγχάνη γρογορότερη πληκτρολόγηση με qwerty στοιχιση παρά με μιά κλασσική αλφαβητική στοίχηση.
Στο θέμα μας λοιπόν των γραμμάτων F και G των χαρακτήρων 'πρωταγωνιστές' στην ασυνάρτητη πληκτρολόγηση, έχω να παρατηρήσω πως το F και J είναι γράμματα "κλειδί" στην πληκτρολόγηση καθώς είναι γράμματα 'σημείο αναφοράς' στην μέθοδο του τυφλού συστήματος. Θα παρατηρήσετε στα πλήκτρα F και J στο πληκτρολόγιό σας υπάρχουν κάποια σημαδάκι του μπορείτε να τα αισθανθείτε με την αφή σας, στα δάχτυλά σας. Με βάση αυτού και ενός link του εγκεφάλου μας τα δάχτυλά μας -κατα την ασυναρτητη πληκτρολόγηση- τοποθετούνται δείκτης και μέσος στα πλήκτρα f και g δηλαδή στο πλήκτρο f που είναι πλήκτρο "κλειδί" για το πληκτρολόγιο και στο αμέσως δίπλα απο το f γράμμα g.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση