Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 06-05-10, 00:59   #9 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ε, μια που ο Πλάτων λείπει, ας ασχοληθώ λίγο με τη χτεσινή συλλογή. Έτσι κι αλλιώς όσα και να βρω εγώ 8α υπάρξουν τουλάχιστον άλλα τόσα που θα βρει εκείνος. Ο συντάκτης να είναι καλά και έχει αρκετά λάθη να χορτάσει όλος ο κόσμος

1812: οι Ιταλοί καταλαμβάνουν το νησί της Ρόδου.
Όπως θα καταλάβατε από την αναφορά του ίδιου γεγονότος ακριβώς 100 χρόνια αργότερα, εδώ έκανε λάθος και ανέφερε ανύπαρκτο γεγονός.

1826: γεννιέται ο Αμερικανός σουρεαλιστής ζωγράφος τοπίων Φρέντερικ Εντουιν Τσερτς.
Τον άνθρωπο δεν τον ήξερα (δεν τα πάω πολύ καλά με την τέχνη), αλλά και μόνο η χρονολογία γέννησής του μου έκανε φανερό ότι αποκλείεται να ήταν σουρρεαλιστής εκτός αν άρχισε να ζωγραφίζει στα 100 του χρόνια, αφού το κίνημα του σουρρεαλισμού εμφανίστηκε στη δεκαετία του 1920. Κοιτώντας στη wikipedia διαπίστωσα ότι ήξερα κάποια από τα έργα του, έχω μάλιστα δει και κάποια στο πρωτότυπό τους σε μουσεία που έχω επισκεφτεί, και ήταν απολύτως συμβατικά τοπία. Πού διάολο βρήκε ο συντάκτης ότι ο τύπος ήταν σουρρεαλιστής?

1865: ο Αβραάμ Λίνκολν κηδεύεται στο Σπρίνγκφιλντ του Ιλινόις, περίπου τρεις εβδομάδες μετά τη δολοφονία του στην Ουάσιγκτον.
Η πολιτεία λέγεται "Ιλλινόι", το "s" δεν προφέρεται.

1900: "το ατμόπλοιο ""Κωνσταντίνος"" της ατμοπλοΐας ""Χατζή-Δαούτ Φαρκούχ"" εγκαινιάζει τακτική επικοινωνία με την Αίγυπτο."

Επικοινωνία τίνος? Χώρια που, όταν ήμουν νέος τουλάχιστον, τα πλοία τα χρησιμοποιούσαν για συγκοινωνία, όχι επικοινωνία.

1904: "σε συμφωνία καταλήγουν ο Τσαρλς Ρολς, του οποίου η ομώνυμη εταιρία πούλαγε ανταλλακτικά αυτοκινήτων, και ο Χένρι Ρόις, που ήταν η κινητήρια δύναμη της ομώνυμης εταιρίας ηλεκτρολογικών μηχανών. Η νέα φίρμα ονομάζεται ""Ρολς-Ρόις""."

Στις 4 Μαΐου απλώς πρωτοσυναντήθηκαν. Δεν κατέληξαν σε καμιά συμφωνία - ο Ρολς συμφώνησε να πουλάει τα αυτοκίνητα που έφτιαχνε ο Ρόυς το Δεκέμβριο. Η Ρολς Ρόυς ιδρύθηκε το 1906. Και ο Ρολς είχε αντιπροσωπεία αυτοκινήτων, όχι ανταλλακτικών
[COLOR="Blue"]

1927: ιδρύεται στο Χόλυγουντ η Ακαδημία Τεχνών και Επιστημών των ΗΠΑ. Από το 1929 και μετά θα απονέμει κάθε χρόνο τα κινηματογραφικά βραβεία Όσκαρ.
H "Αμερικανική Ακαδημία Τεχνών και Επιστημών" ιδρύθηκε τον 18ο αιώνα και δεν έχει, φυσικά, καμιά σχέση με τα Όσκαρ. Αυτά τα δίνει η "Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών και Επιστημών" (δεν έχει αναφορά στις ΗΠΑ στ' όνομά της), και φυσικά ο βαρύγδουπος τίτλος είναι για εντύπωση. Δεν έχει καμιά σχέση με τις πραγματικές Ακαδημίες, ούτε υπάρχουν ειδικά "Κινηματογραφικές Τέχνες και Επιστήμες".

1929: στο Παρίσι, το νέο σχέδιο για τις πολεμικές αποζημιώσεις βρίσκει απήχηση μεταξύ των Βρετανών και των Γερμανών.

Μήπως μπορεί κανείς να μου εξηγήσει τι εννοεί εδώ?

1931: η τουρκική Εθνοσυνέλευση επανεκλέγει Πρόεδρο τον Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ.
Εννοεί, υποθέτω, Πρόεδρο της Τουρκίας και όχι της Εθνοσυνέλευσης, όπως ερμηνεύεται η πρόταση.

1932: "οι αμερικανικές αρχές κατηγορούν τον Αλ Καπόνε για φοροδιαφυγή, σημαίνοντας την αρχή του τέλους για την ""καριέρα"" του διάσημου κακοποιού."
Αυτό είχε γίνει νωρίτερα. Σαν σήμερα ο Αλ μπήκε φυλακή για να εκτίσει την ποινή του (11 χρονάκια)

1933: στις ΗΠΑ, ο Πρόεδρος Ρούσβελτ αποφασίζει να δώσει αυξήσεις στους εργαζομένους, ακολουθώντας τη θεωρία κατά την οποία για να επιτευχθεί
Και από πού κι ως πού ο πρόεδρος μπορεί να διατάξει να πάρουν αύξηση οι εργαζόμενοι? Μόνο αυτοί που είναι ομοσπονδιακοί υπάλληλοι ίσως μπορούν να πάρουν αύξηση με όρντινο του προέδρου, κι αυτό όμως το αμφιβάλλω, μάλλον το Κογκρέσσο αποφασίζει γι' αυτά. Ποιος ξέρει τι έκανε ο Ρουζ...

1955: ο Νίκος Καζαντζάκης διώκεται για θρησκευτικούς λόγους.
Ο Καζαντζάκης δεν υπέστη καμία δίωξη για θρησκευτικούς λόγους... η εκκλησία πολύ θα ήθελε να τον αφορίσει αλλά ούτε αυτό δεν έκανε.

1962: μέσα σε 10 μέρες, οι ΗΠΑ πυροδοτούν την τέταρτη ατομική βόμβα.
Σύνταξη που σκοτώνει...

1975: η Νάντια Κομανέντσι σε ηλικία μόλις 13 ετών ανακηρύσσεται
Κομανέτσι

παράνομη πώληση όπλων στο Ιράν. Οι κατηγορίες εναντίον του Νορθ αργότερα θα ανατραπούν.
Οι κατηγορίες δεν ανατράπηκαν. Απλώς ακυρώθηκε η καταδίκη του για "τεχνικούς" λόγους - που είχαν σχέση με την κατάθεσή του στην επιτροπή του Κογκρέσσου
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση