Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 26-01-11, 19:29   #42 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Και σήμερα, 26 Ιανουαρίου, είμαι λίγο βιαστικός.

1340 ο βασιλιάς Εδουάρδος Γ της Αγγλίας, ανακηρύσσεται βασιλιάς της Γαλλίας.
Εννοεί "ανακηρύσσει τον εαυτό του". Η μαμάκα του ήταν αδελφή του βασιλιά της Γαλλίας , και όταν αυτός τα τίναξε ο Εδουάρδος ήταν ο πλησιέστερος αρσενικός συγγενής του, αλλά επειδή ο θρόνος περνούσε πάντα μέσω αρσενικής γραμμής δεν έγινε αυτός βασιλιάς αλλά ένας άλλος λίγο μακρυνότερος συγγενής. Μόνο μετά από χρόοονια αρχισε να διεκδικεί τον θρόνο, και μάλιστα αυτή ήταν η αφορμή για τον εκατονταετή πόλεμο.

1870 κι ενώ ο αμερικανικός εμφύλιος μαίνεται, η Βιρτζίνια γίνεται και πάλι Πολιτεία των ΗΠΑ.
O αμερικανικός εμφύλιος πόλεμος είχε λήξει από το 1965, αλλά ο συντάκτης μας τον θέλει να μαίνεται 5 χρόνια μετά Δεν ξέρω γιατί η Βιρτζίνια περίμενε τόσα χρόνια για να επιστρέψει και τι ακριβώς συνέβη από την ήττα του νότου μέχρι το 1870.

1903 στη Βενεζουέλα, ο Πρόεδρος Κάστρο παρέχει στους συμμάχους σημαντικές δασμολογικές ελαφρύνσεις στα λιμάνια της χώρας.
Στους "συμμάχους"? Ποιοι ήταν αυτοί και για ποιον πόλεμο?

1905 ανακαλύπτεται το μεγαλύτερο διαμάντι του κόσμου, γνωστό ως Κούλιναν, στο ορυχείο Πρεμιέρ, στην Πραιτόρια της Δυτικής Αφρικής.Το "Premier" αγγλικά προφέρεται Πρίμιερ. Δεν ξέρω Ολλανδέζικα πώς το προφέρουν, αλλά υποψιάζομαι ούτε εκεί λέγεται Πρεμιέρ.

1908 γεννιέται ο Γάλλος μουσικός και συνθέτης Στεφάν Γκραπέλι, που μαζί με τον Ντιάνκο Ρέινχαρντ ίδρυσε το κουιντέτο "Hot Club of France".
Το συγκρότημα λεγόταν Quintette du Hot Club de France, γαλλικό όνομα δηλαδή, και απ' όσο ξέρω, ο Django Reinhardt είναι Τζάνγκο, όχι Ντιάνκο

1924 συμφωνείται στο δεύτερο συνέδριο της ΕΣΣΔ να διατηρηθεί το σώμα του Λένιν, που είχε πεθάνει στις 21 Ιανουαρίου και να μετονομαστεί η Αγία Πετρούπολη σε Λένινγκραντ.
Το 1924 δεν υπήρχε "Αγία Πετρούπολη". Ήταν Πέτρογκραντ από το 1914.

1934 το Apollo Theatre στο Χάρλεμ της Νέας Υόρκης ανοίγει τις πόρτες του στο κοινό.
Οι αμερικανοί λένε "Theater", όχι "Theatre"

1946 γεννιέται ο Ζιν Σίσκελ ένας από τους σημαντικότερους κριτικούς κινηματογράφου.
Gene, δηλαδή Τζιν, όχι Ζιν

1948 με την υπογραφή του υπ αριθμόν 9981 προεδρικού διατάγματος από τον Αμερικανό Πρόεδρο Χάρι Τρούμαν, υιοθετείται στις τάξεις του η αρχή της ίσης μεταχείρισης και των ίσων ευκαιριών για όλους, ανεξαρτήτως φυλής.Στις τάξεις του? Σχολείο ήταν ο Τρούμαν? Κι εγώ νόμιζα ότι ήταν πρόεδρος.

1950 ιδρύεται η Δημοκρατία της Ινδίας, η οποία είναι η πολυπληθέστερη του κόσμου και ορκίζεται ο πρώτος πρωθυπουργός της χώρας, ο Ραγιέντρα Πασάντ.
Καλά, ούτε αυτό δεν ξέρει? Πρώτος προωθυπουργός της Ινδίας ήταν ο Jawaharlal Nehru, από τους γνωστότερους ηγέτες του 20ου αιώνα, και μπαμπάς της Ίντιρα Γκάντι. Ο Ρατζέντρα (όχι Ραγιέντρα) Πρασάντ (όχι Πασάντ) ήταν ο πρώτος Πρόεδρος.

1953 γεννιέται ο πρωθυπουργός της Δανίας, Άντερς Φον Ρασμούσεν.Πρώτον, είναι Anders Fogh Rasmussen, εκείνο το "Φον" πού το βρήκε, λες και μιλαει για κανένα Γερμανό ευγενή? Δεύτερον, έχει μεν διατελέσει πρωθυπουργός της Δανίας, αλλά τώρα είναι Γενικός Γραμματέας του ΝΑΤΟ.

1957 η Ινδία προσαρτά το Κασμίρ.
To Κασμίρ ήταν κομμάτι της Ινδίας από την αρχή, υποτίθεται προσωρινά μέχρις ότου αποφανθούν οι κάτοικοί του σε δημοψήφισμα, που όμως αργότερα η Ινδία είπε ότι δεν χρειάζεται. Ακόμη και η τελική προσάρτηση από την Ινδία έγινε νωρίτερα. Σαν σήμερα μπήκε σε εφαρμογή το σύνταγμα της πολιτείας.

1965 στο Νότιο Βιετνάμ, ο στρατός καταλαμβάνει την εξουσία, ανατρέποντας τη δημοκρατική κυβέρνηση του Τραν Βαν Ντονγκ.
Εδώ γελάνε. Το Νότιο Βιετνάμ δεν είχε ποτέ του δημοκρατική κυβέρνηση, αλλα ακόμη κι αυτή η δήθεν δημοκρατία που είχαν υπό τον πρόεδρο Ντιεμ ανατράπηκε πραξικοπηματικά (και ο Ντιεμ δολοφονήθηκε) το 1963 από μια χούντα στρατηγών της οποίας μέλος ήταν ο Τραν Βαν Ντον (εκείνο το -γκ στο τέλος πού το βρήκε?). Αυτή η χούντα ανατράπηκε στις 30 Ιανουαρίου του 1964 από άλλη χούντα της οποίας ο αρχιδικτάτορας ανατράπηκε το Φεβρουάριο του 1965. Ο στρατός λοιπόν είχε την εξουσία από πολύ νωρίτερα, ο Trần Văn Đôn δεν ήταν πρόεδρος δημοκρατικής κυβέρνησης, δεν ήταν καν αρχηγός της χούντας, και η χούντα στην οποία συμμετείχε δεν ανατράπηκε στις 26 Ιανουαρίου 65 αλλά 30 Ιανουαρίου του 1964. Δηλαδή τίποτε σωστό δεν έχει!

1977 οι Σοβιετικοί Sergei Shakrai και Marine Tcherkasova είναι οι πρώτοι που εκτελούν "quadrοple twist" στο καλλιτεχνικό πατινάζ στο Ελσίνκι.

quadruple το λένε!

1996 η σύζυγος του Αμερικανού Προέδρου Μπιλ Κλίντον, Χίλαρι Ρόνταμ Κλίντον καταθέτει στο δικαστήριο στα πλαίσια της δίκης για το σκάνδαλο Γουάιτγουότερ.
Δεν ήταν δικαστήριο αλλά grand jury. Δεν ξέρω να το μεταφράσω ελληνικά, δεν έχουμε απ' ό,τι ξέρω κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα.

Δεν προλαβαίνω να κοιτάξω άλλα, πρέπει να φύγω
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση