Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-08-11, 11:52   #3 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Το βιβλίο είναι γενικά ευχάριστο στο διάβασμα (με την έννοια ότι είναι ευανάγνωστο και έχει ρυθμό). Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα ούτε ότι είναι βλακεία. Είναι ένα καλό και ενδιαφέρον βιβλίο αλλά μέχρι εκεί. Γενικά δεν υιοθετώ ακραίες απόψεις, του τύπου ότι είναι σαν Βίβλος ή ότι είναι για την πυρά. Η φασαρία που έγινε γύρω απ' αυτό ήταν υπερβολική.
Σε ό,τι αφορά την κοσμοθεωρία του (ότι το Σύμπαν συνωμοτεί κ.λπ.) μπορείς να βρεις ανθρώπους που να υιοθετούν την μία ή την άλλη άποψη από προσωπικά βιώματα. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση. Συμφωνώ περισσότερο στην άποψη του "Συν Αθηνά και χείρα κίνει" αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι όταν κάτι το θέλεις τρελά και το κυνηγήσεις είναι σίγουρο ότι θα έχει και αποτέλεσμα, δεδομένου ότι υπάρχουν πάντα οι απρόβλεπτοι παράγοντες και μπορεί ένα απρόοπτο να γκρεμίσει δια παντός ένα όνειρο. Μπορώ κι εγώ από προσωπικά μου βιώματα να πω ότι ορισμένα πράγματα που τα κυνήγησα και τα ήθελα πολύ τα πέτυχα έχοντας και την τύχη (ή το Σύμπαν αν θες) με το μέρος μου. Υπήρχαν όμως και άλλα που τα επιθυμούσα διακαώς και έκανα πραγματικά ό,τι μπορούσα αλλά τελικά δεν πέτυχα τίποτα γιατί κάτι συνέβαινε και όλα πήγαιναν στράφι (οπότε ή ήμουνα απλά άτυχος ή το Σύμπαν συνωμοτούσε εις βάρος μου).
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση