KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Επιστημονικά

Επιστημονικά Ουδέν καλόν αμιγές κακού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 24-07-08, 12:55   #1 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή Οδηγός Επιβίωσης για τον Καύσωνα

Αν δεν είστε από τους τυχερούς που βρίσκονται για διακοπές σε κάποιον δροσερό καλοκαιρινό προορισμό, τη στιγμή που ο καύσωνας “χτυπά” τις μεγαλουπόλεις, υπάρχουν κάποια πολύ απλά πράγματα που μπορείτε να κάνετε για περάσουν οι πιο θερμές μέρες του καλοκαιριού, όσο γίνεται πιο ευχάριστα για σας και το περιβάλλον!


Χαλαρώστε, ντυθείτε ελαφρά, πιείτε πολύ νερό και φάτε πολλά φρούτα και λαχανικά.
Μην έχετε υπερβολικές απαιτήσεις από τον εαυτό σας τις ημέρες του καύσωνα και μην καταπονείτε τον οργανισμό σας με άσκοπες διαδρομές, ειδικά τις πιο ζεστές ώρες και υπερβολική εργασία. Ιδίως οι πιο ευπαθείς ομάδες (έγκυες, παιδιά, ηλικιωμένοι) θα πρέπει να επιδείξουν ακόμα μεγαλύτερη προσοχή.

Περάστε χρόνο με τους ανθρώπους που αγαπάτε.
Αν πρέπει να μείνετε σπίτι, μη μένετε μόνοι σας. Αντί να κάθεστε στο σαλόνι σας παρέα με το κλιματιστικό, καλέστε τους φίλους σας και δροσιστείτε παρέα. Θα έχετε αποτρέψει τη λειτουργία των κλιματιστικών που θα είχε χρησιμοποιήσει η παρέα σας.

Νυχτερινές εξορμήσεις στην παραλία.
Αν δεν ονειρεύεστε να περάσετε την υπόλοιπη μέρα σας μετά τη δουλειά στον καναπέ του σπιτιού σας βλέποντας τηλεόραση μέχρι να αποκοιμηθείτε, υπάρχουν πολλές κοντινές παραλίες που σας περιμένουν. Επισκεφτείτε μία από αυτές με τους δικούς σας ανθρώπους. Όταν θα γυρίσετε σπίτι το βράδυ, η θερμοκρασία θα είναι πια αισθητά μειωμένη και εσείς θα έχετε περάσει ένα δροσερό απόγευμα.

Πόσες πηγές θερμότητες έχετε στο σπίτι σας;
Οι λαμπτήρες πυρακτώσεως (κοινοί γλόμποι), η ηλεκτρική κουζίνα, οι τηλεοράσεις και οι υπολογιστές αυξάνουν σημαντικά τη θερμοκρασία στους χώρους που ζείτε. Ο φούρνος και το σίδερο, θα σας ζεστάνουν αλλά και θα καταναλώσουν πολλή ενέργεια, αυξάνοντας τον κίνδυνο για μπλακάουτ. Αποφύγετε τη χρήση τους!Τοποθετείστε λαμπτήρες εξοικονόμησης ενέργειας, και κλείστε τις συσκευές που δε χρειάζεστε πραγματικά.

Τοποθετήστε εξωτερικά σκίαστρα και τέντες.
Προσαρ΅όστε τα ανάλογα ΅ε τον προσανατολισ΅ό δηλαδή οριζόντια σκίαστρα για τα νότια ανοίγ΅ατα και κατακόρυφα για τα ανατολικά και τα δυτικά.

Αερίστε τα δω΅άτια τη νύχτα.
Ανοίξτε το βράδυ τα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού, ούτως ώστε να κάνει “ρεύμα”. Κατεβάζετε τις τέντες σας κατά τη διάρκεια της ημέρας και ανεβάστε τις τη νύχτα για τον καλύτερο αερισμό του χώρου σας. Ο δια΅περής νυχτερινός δροσισ΅ός ΅πορεί να ΅ειώσει το ψυκτικό φορτίο ενός κτιρίου ΅έχρι 80%! Αυτό πρακτικά καθιστά τη λειτουργία κλι΅ατιστικού περιττή.

Εγκαταστήστε ανεμιστήρες οροφής.
Η χρήση των ανε΅ιστήρων οροφής ενισχύει τον αερισ΅ό ΅ε ελάχιστη κατανάλωση ηλεκτρικής ενέργειας.

Πρασινίστε το σπίτι σας.
Φυτέψτε φυλλοβόλα δέντρα σε αυλές, κήπους, πεζοδρό΅ια, ακάλυπτους χώρους. Αφήστε αναρριχώ΅ενα φυτά να αγκαλιάσουν πέργκολες και τοίχους και γεμίστε τις ταράτσες με φυτά. Θα έχετε περισσότερη δροσιά το καλοκαίρι.

Προτι΅άτε ανοιχτά χρώ΅ατα για το βάψι΅ο των εξωτερικών σας τοίχων.
Απο΅ακρύνουν τη ζέστη.



Τι πρέπει να προσέχετε με τα κλιματιστικά;
Ξέρετε ότι η χρήση κλιματιστικού αυξάνει την εξωτερική θερμοκρασία; Όσο περισσότερο χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό, τόσο περισσότερο ζεσταίνουμε τον εξωτερικό χώρο, κάτι που με τη σειρά του μας κάνει να χρησιμοποιούμε το κλιματιστικό ακόμα περισσότερο, να ζεσταίνεται ο εξωτερικός χώρος ακόμα περισσότερο...

Γι’ αυτό:

Μην υπερβάλλετε με το κλιματιστικό.
Το σπίτι σας δε χρειάζεται να έχει πολικές θερμοκρασίες. Ρυθμίστε το κλιματιστικό σας σε μία λογική θερμοκρασία, όχι χαμηλότερη 27 – 28oC, πάντα σε συνδυασμό με ανεμιστήρες. Ποτέ μην χρησιμοποιείτε κλιματιστικό με ανοιχτές πόρτες και παράθυρα.

Εσείς τι κλιματιστικό αγοράσατε;
Το πιο φθηνό ή το πιο οικονομικό; Τα κλιματιστικά είναι οι πιο ενεργοβόρες συσκευές του σπιτιού σας. Όταν αγοράζετε κλιματιστικό, επιλέξτε κλιματιστικό με ενεργειακή κλάση Α. Χωρίς να είναι απαραίτητα πιο ακριβό, καταναλώνει πολύ λιγότερο ρεύμα.

Μην πιστεύετε όσα σας λένε οι εταιρίες κλιματιστικών.
Δεν υπάρχουν οικολογικά κλιματιστικά στην Ελλάδα. Όσα διαφημίζονται ως οικολογικά εννοούν ότι δεν διαθέτουν ψυκτικά που να καταστρέφουν το όζον. Αυτό όμως δεν είναι επιλογή των εταιριών, αλλά συμβατική τους υποχρέωση που απορρέει από τη διεθνή νομοθεσία. Μην ξεχνάτε άλλωστε ότι σε αυτήν ακριβώς τη νομοθεσία αντιτίθονταν για πολλά χρόνια. Ωστόσο, τα ψυκτικά μέσα που διαθέτουν τα κλιματιστικά είναι ισχυρότατα αέρια του θερμοκηπίου (έως και 23.900 φορές ισχυρότερα από το διοξείδιο του άνθρακα) που ευθύνονται για τις κλιματικές αλλαγές. Τέλος μην ξεχνάτε ότι τα κλιματιστικά καταναλώνουν τεράστιες ποσότητες ενέργειας και ευθύνονται όχι μόνο για τα μπλακάουτ, αλλά και για τις εκπομπές εκατομμυρίων τόνων διοξειδίου του άνθρακα ετησίως.


http://www.greenpeace.org/greece/news/heatwave-kit
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 13:20   #2 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

και που να σας πω και για την mediamarkt! βαριεμαι τωρα! θα κανω τις καταγγελιες μου αλλη φορα!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 20:47   #3 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

έβαλε ενα αεράκι σήμερα... άλλο πράμα
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 20:58   #4 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Για εμας βεβαια που απέχουμε 10' απ τη θαλασσα... αυτό ειναι spam
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 24-07-08, 21:29   #5 Αρχή
Λατρεία
Κάνω υπομονή...
 
Το avatar του χρήστη Λατρεία
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 2.461
Προεπιλογή

Έχω ανοίξει παράθυρο κ κάνει ρεύμα λέεεεμε Κλιματιστικό sucks
__________________


"Όλη μου η ζωή είναι στιγμές..."
Ο χρήστης Λατρεία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 09:56   #6 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

μια και λες κλιματιστικο!

αγορασα στις 5/7 ενα κλιματιαστικο (480,00 € κρατηστε το, εχει σημασια!)απο mediamarkt! η συμφωνια ηταν οτι σε μια εβδομαδα θα το φερουν και θα το εγκαταστησουν! λεμε, οκ!

το φερνουν το κλιματιστικο στην ωρα του και περιν=μενω τον τεχνικο!

περναει μια εβδομαδα, περναει δευτερη περναει τριτη... πουθενα τεχνικος! να περνουμε τηλεφωνα, κοντρα τηλεφωνα, τπτ!

τους παιρνω τηλεφωνο στο καταστημα να μου πουν τι θα γινει και μου λενε οτι δεν εχουν ευθυνη γιατι το καταστημα τους εχει δωσει την εντολη σε τεχνικη εταιρεια και οτι πρεπει να κυνηγησω εκεινους!

εκεινοι αρχισαν να μου λενε κατι τρελα οτι φαινεται στο συστημα τους οτι το εχουν εγκαταστησει!

ξαναπαιρνω λοιπον τη mediamarkt και κανω φασαρια και αφου μου λενε "σιγα μωρε πως κανεις ετσι? πληρωσε εκει εναν τεχνικο να ερθει να σου το φτιαξει!" τα πηρα και εβρισα το μισο προσωπικο τους!

τελικα συμφωνησαμε να το γυρισω πισω και να παρω τα λεφτα πισω!

το πηγαμε λοιπον πισω (ας ειναι καλα ο σοραβερκος μου με το φουπου του) πηρα τα λεφτα (480,00 €).

Ελα όμως που το ειχαν βγαλει προσφορα λογω εκπτωσεων 333,00 €!

φτηνοτερο δεν θα το εβρισκα πουθενα! (τσεκαρισμενο!)

οσο λοιπον εγω επαιρνα τα λεφτα πισω, εστειλα τον σοραβερακο να το ξανααγορασει με την καινουρια τιμη!

αποτελεσμα? κερδος 147,00 € και θα φερω κι εναν φιλο τεχνικο να μου το βαλει!

μου σπασανε τα νευρα, αλλα τους τα πηρα!

εκανα καλα?
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 11:09   #7 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

lol
ναι μια χαρά.... ποιο μοντέλο?
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 11:17   #8 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

en tw meta3ei eixan kleisei ranteuou 3 fores pws 8a pane na to baloun kai tis 3 eri3an sthsimo
lol
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 11:39   #9 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pastoula Εμφάνιση μηνυμάτων
μια και λες κλιματιστικο!

αγορασα στις 5/7 ενα κλιματιαστικο (480,00 € κρατηστε το, εχει σημασια!)απο mediamarkt! η συμφωνια ηταν οτι σε μια εβδομαδα θα το φερουν και θα το εγκαταστησουν! λεμε, οκ!

το φερνουν το κλιματιστικο στην ωρα του και περιν=μενω τον τεχνικο!

περναει μια εβδομαδα, περναει δευτερη περναει τριτη... πουθενα τεχνικος! να περνουμε τηλεφωνα, κοντρα τηλεφωνα, τπτ!

τους παιρνω τηλεφωνο στο καταστημα να μου πουν τι θα γινει και μου λενε οτι δεν εχουν ευθυνη γιατι το καταστημα τους εχει δωσει την εντολη σε τεχνικη εταιρεια και οτι πρεπει να κυνηγησω εκεινους!

εκεινοι αρχισαν να μου λενε κατι τρελα οτι φαινεται στο συστημα τους οτι το εχουν εγκαταστησει!

ξαναπαιρνω λοιπον τη mediamarkt και κανω φασαρια και αφου μου λενε "σιγα μωρε πως κανεις ετσι? πληρωσε εκει εναν τεχνικο να ερθει να σου το φτιαξει!" τα πηρα και εβρισα το μισο προσωπικο τους!

τελικα συμφωνησαμε να το γυρισω πισω και να παρω τα λεφτα πισω!

το πηγαμε λοιπον πισω (ας ειναι καλα ο σοραβερκος μου με το φουπου του) πηρα τα λεφτα (480,00 €).

Ελα όμως που το ειχαν βγαλει προσφορα λογω εκπτωσεων 333,00 €!

φτηνοτερο δεν θα το εβρισκα πουθενα! (τσεκαρισμενο!)

οσο λοιπον εγω επαιρνα τα λεφτα πισω, εστειλα τον σοραβερακο να το ξανααγορασει με την καινουρια τιμη!

αποτελεσμα? κερδος 147,00 € και θα φερω κι εναν φιλο τεχνικο να μου το βαλει!

μου σπασανε τα νευρα, αλλα τους τα πηρα!

εκανα καλα?

Λολ. Βασικά τίποτα δέν τους πήρες. Στην τελική απο αυτούς αγόρασες πάλι, ενίσχυσες τον τζίρο τους
Αλλα ενταξει. Καλή η προσφορά.

Εγώ που έβαλα πέρυσι κλιματιστικό το έβαλα Απρίλιο (για αν μήν τρέχω τελευταία στιγμή) και απο μικρή εταιρια με θέρμανση-κλιματισμό που έχουν δικό τους τεχνικό. Σήμερα το αγόρασα, άυριο το έφερε το παλικάρι και το πέρασε κιόλλας. 5 χρόνια εγγύηση. Γενικά αποφεύγω τα μεγάλα καταστήματα. Έχουν καλύτερες εποχιακές προσφορές σιγουρα, αλλα άμα παίζουν μέσα μεταφορικές ή τεχνικοί τότε γάμησέ τα.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 25-07-08, 11:53   #10 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

nai ok, to 8ema einai na pareis kai se an8rwpinh timh
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.