KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-02-08, 22:52   #31 Αρχή
Makjunior
ο γητευτής των σκύλων...
 
Το avatar του χρήστη Makjunior
 
Εγγραφή: 15-07-2007
Περιοχή: Αθήνα-Ξάνθη
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.170
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
kai kata twn progamiaiwn sxesewn einai alla den nomizw na einai agnoi
kai kata twn omofilofilwn alla meta ta persina allakse stash???
__________________
 click to show
Ο χρήστης Makjunior δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 13:39   #32 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

sxetika me thn autoxtonia...
ego apla pisteyo pos einai diataragmenoi psixika an8ropoi, tora o ka8enas apo aytous mporei na nosei psixika apo diaforous paragontes , allos giati nio8ei monos , allos giati nio8ei parisaktos allos giati mporei na "roufaei poli" ...to apotelesma einai ena .
Tora sxetika me to xristianismo paidia kai gia thn prosarmostikothta tou sto klima tis epoxis , e de nomizo na einai kai kako ayto , kako einai otan ta kanoun oi idioi oi klirikoi kai sigxronos ta apodokimazoun stous allous .
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 13:59   #33 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

katanoeis omws pws h "prosarmostikothta" einai auto pou dhmiourgei 8a diafora dogmata kai tis aireseis?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 14:02   #34 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

den ftaiei i prosarmostikothta ta dogmata kai oi eraiseis ftaine pou dimiourgountai lol
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 14:25   #35 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αφορμή τον πρόσφατο θάνατο του ενός απο τους δύο ηθοποιούς του brokeback mountai που πόσταρα σε άλλο topic, αναρωτήθηκα...

Ρε παιδιά. Ένα πράγμα δέν καταλαβαίνω. Έχουν καριέρα, Χρήματα, δημόσιες σχέσεις, αναγνωρισιμότητα, φώτα, προβολείς, πώς στο καλό τους πιάνει κατάθλιψη και αυτοκτονούνε! Δέν το χωράει ο νούς μου. Μερικοί άνθρωποι τί άλλο θέλουν απο την ζωή που δέν τους το δίνει και αντί απλά να στεναχωριούνται φτάνουν στο σημείο να αυτοκτονούν;

Πέρα απ το ότι δεν θα μπορούσα να βάλω τον εαυτό μου στη θέση τους, άρα δεν μπορώ να νιώσω και να καταλάβω το γιατί, θα υποθέσω διάφορα.

Αρκετοί άνθρωποι ειναι απο τη φύση τους νομίζω ανικανοποίητοι και άπληστοι. Οσα κι αν έχουν θέλουν περισσότερα. Φτάνοντας σε ένα σημείο που πραγματικά μπορουν να έχουν τα ΠΑΝΤΑ, χάνουν το κίνητρό τους, δεν έχουν κάτι να παλέψουν για αυτό, δεν έχουν κάτι να περιμένουν και να επιθυμούν.
Ζωή χωρίς στόχους, χωρίς κίνητρα, γεμμάτη καχυποψία για τους γύρω τους και γεμμάτη πλήξη. Αν κάποιος δεν είναι δυνατός χαρακτήρας πως να αντέξει?
Και πως να εκτιμήσει τα καλά, αυτά που έχει, αν δεν έχει δει και την άλλη όψη. Τις ευτυχισμένες στιγμές μπορείς να τις νιώσεις καλύτερα όταν εναλλάσσονται με δύσκολες και πικρές.

Σκέφτομαι πως όταν κάποιος ξεκινήσει απο φτωχός και άσημος, μπορεί να σταθει καλά στα πόδια του και να μην ξεφύγει, μόνο όταν δεν ξεχάσει απο που ξεκίνησε. Αν έχει στο νου του ότι η ζωή μπορεί να γίνει άσχημη και δύσκολη, τότε χαίρεται διπλά με τη χαρά του και εκτιμά αυτά που έχει. Και ασφαλώς δεν σκέφτεται να τερματίσει τη ζωή που τώρα του χαμογελα.
Τωρα αν μιλάμε για κάποιον που γενήθηκε με την ευτυχία να έχει τα πάντα και δεν χρειάστηκε να προσπαθησει ποτέ για τίποτα, τότε μεγάλο ρόλο παίζει ο τρόπος που τον μεγάλωσαν οι γονεις του. Αν εκεινοι μπόρεσαν να του μάθουν να καταλαβαινει την αξία αυτού που έχει και να προσπαθεί να κάνει πράγματα με τις δικές του δυνάμεις ή τον έκαναν ένα σαπρόφυτο οργανισμό και τίποτα παραπανω.
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 14:49   #36 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
katanoeis omws pws h "prosarmostikothta" einai auto pou dhmiourgei 8a diafora dogmata kai tis aireseis?
Ευγε μαστορα
Ο Χριστος ηρθε,διδαξε,σταυρωθηκε,αναστηθηκε.Αυτα δεν αλλαζουν μεσα στον χρονο.Ουτε προστιθεται τιποτα σ'αυτα αλλα ουτε και αφαιρειται.
Η "προσαρμοστικότητα" ειναι κατι που κανονικα δεν εχει χωρο στον χριστιανισμο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο xouanita Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέρα απ το ότι δεν θα μπορούσα να βάλω τον εαυτό μου στη θέση τους, άρα δεν μπορώ να νιώσω και να καταλάβω το γιατί, θα υποθέσω διάφορα.
Να ευχεσαι να μην τους καταλαβεις ποτε!

Πολυ σοφο αυτο που εγραψες πιστευω.Οτι δηλαδη αν εχουμε κατα νου πως η καλη σημερινη μας κατασταση δεν ειναι εγγυηση για τιποτα... ειμαστε ελευθεροι να εκτιμησουμε τα οσα εχουμε,τον εαυτο μας και τους ανθρωπους που ειναι διπλα μας και να χαρουμε ελευθερα τις ομορφες στιγμες.
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 14:50   #37 Αρχή
Aetonail
E.M.A.A.
 
Το avatar του χρήστη Aetonail
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: WTC
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 2.365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Aetonail Send a message via Skype™ to Aetonail
Προεπιλογή

Το αθρώπινο μυαλό δεν θέλει και πάρα πολύ για να φλιπάρει. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον απο τα όσα έχω δει-βιώσει έως τώρα. Λογική εξήγηση δεν έχω βρεί πάντως. Κάθε περίπτωση (και ας φαίνεται ίδια) είναι διαφορετική λόγο διαφορετικών εικόνων-εμπειρίων απο τον καθένα μας.
__________________
Ο χρήστης Aetonail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 14:59   #38 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Aetonail Εμφάνιση μηνυμάτων
Το αθρώπινο μυαλό δεν θέλει και πάρα πολύ για να φλιπάρει. Αυτό έχω καταλάβει τουλάχιστον απο τα όσα έχω δει-βιώσει έως τώρα. Λογική εξήγηση δεν έχω βρεί πάντως. Κάθε περίπτωση (και ας φαίνεται ίδια) είναι διαφορετική λόγο διαφορετικών εικόνων-εμπειρίων απο τον καθένα μας.
Αυτό ειναι αλήθεια!
Ασχετο, αλλά για όλους τους δολοφόνους, οι γείτονές τους στα καναλια λένε "δεν του φαινόταν... ήταν ήσυχος άνθρωπος... το καλύτερο παιδι... άψογος οικογενειάρχης... κτλ" Αρα ο καθένας μας θεωρητικά θα μπορούσε να έχει μια αντίδραση που ούτε ο ιδιος δεν θα περίμενε πως ηταν ικανός να έχει. Οσα φέρνει η ώρα...
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 18:11   #39 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Άσχετο, αλλά δεν νομίζω ότι η Ελληνική Εκκλησία ήταν ποτέ εναντίον των μεταμοσχέυσεων. Ο Σεραφείμ άλλωστε είχε γραφτεί για δότης οργάνων και μάλιστα το είχε κάνει με πολλά ταρατατζούμ ακριβώς για να επηρεάσει το ποίμνιο και να γίνουν κι άλλοι (του ίδιου η "προσφορά" ήταν καθαρά συμβολική, λόγω ηλικίας). Ο Χ"δουλος δεν είδα να συνέχισε την προπαγάνδα του προκατόχου του (άλλα των ενδέφεραν αυτόν) αλλά δεν διάβασα και ποτέ να είπε κάτι εναντίον των μεταμοσχεύσεων.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-08, 19:09   #40 Αρχή
Makjunior
ο γητευτής των σκύλων...
 
Το avatar του χρήστη Makjunior
 
Εγγραφή: 15-07-2007
Περιοχή: Αθήνα-Ξάνθη
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.170
Προεπιλογή

Oson afora thn prosarmostikothta, den nomizw pws uparxei thema Xristianismou, alla klhrikwn...
__________________
 click to show
Ο χρήστης Makjunior δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.