KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-12-07, 12:16   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Angry Σκηνή ζηλοτυπίας Νο 2


Ζάκυνθος, καλοκαίρι 1988. Έχουμε πάει διακοπές 15 ημερών με τη Μ. Όλα καλά κι όλα ωραία και προπαντός μόνοι μας. Τι τα θέλετε όμως φίλοι μου; Αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει ό,τι και να κάνεις. Με τη Μ. είμασταν ήδη ένα χρόνο μαζί και, πλέον, αρχίζω να χειρίζομαι καλύτερα τις καταστάσεις και να αποφεύγω επιδέξια τις κακοτοπιές. Δικαιώματα δεν έδινα αλλά μία ζηλιάρα σύντροφος τα βρίσκει από μόνη της.

Περπατούσαμε στην πλατεία του Αγίου Μάρκου όταν η Μ. μου ζητάει να πεταχτώ μέχρι το περίπτερο να της πάρω τσιγάρα. Το περίπτερο ήταν σε απόσταση περίπου 50 μέτρα από το σημείο που βρισκόμασταν και τα παπούτσια άρχισαν να την χτυπάνε (ή τουλάχιστον έτσι μου είπε). Εγώ πρόθυμος πηγαίνω στο περίπτερο όπου συναντάω μια παλιά μου φίλη, την Ανδριάνα, η οποία ήταν κι αυτή εκείνη τη στιγμή στο περίπτερο. Είχα να τη δω αρκετά χρόνια και παρόλο που χάρηκα που την είδα, απέφυγα να τη φιλήσω για να μην γίνει πάλι καμιά σκηνή. Άπλωσα το χέρι μου να την χαιρετήσω και είπαμε τα απολύτως βασικά και συνηθισμένα που λέει όλος ο κόσμος σ’ αυτές τις περιπτώσεις. ‘‘Τι κάνεις, με τι ασχολείσαι τώρα, πως βρέθηκες στη Ζάκυνθο’’ και τέτοια.

Η Μ. που ήταν στο σημείο που την είχα αφήσει, μόλις με είδε να μιλάω με την Ανδριάνα, της γύρισαν τα μάτια. Ήρθε στα μουλωχτά σε κοντινή απόσταση από μένα (πίσω μου και λίγο προς το πλάι) ώστε να μπορεί ν’ ακούσει τι λέγαμε με την Ανδριάνα. Όπως είπα και πριν δεν είπαμε τίποτα το σημαντικό. Αφού χαιρετιστήκαμε και έκανα να φύγω προς την πλατεία (όπου νόμιζα ότι η Μ. ήταν ακόμα εκεί) βλέπω την Μ. μπροστά μου φανερά εκνευρισμένη.

Είχε τα χέρια της στη μέση και με το ένα μάτι να με μισοκοιτάει με ρώτησε με ανακριτικό ύφος:

- Γιατί δεν με σύστησες;
- Μα δεν σε είδα ότι ήσουν εδώ. Νόμιζα ότι ήσουν ακόμα στην πλατεία.
- ΑΣΕ ΤΙΣ ΜΑΛ... ΚΑΙ ΠΕΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΣΥΣΤΗΣΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣ!!!! (ουρλιάζοντας μπροστά σ’ όλο τον κόσμο!)
- Μα σου εξήγησα... Δεν...
- ΣΑΝ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΕΣΑΙ! ΔΕΝ ΤΟΛΜΑΩ ΝΑ ΣΕ ΑΦΗΣΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΜΟΝΟ ΣΟΥ ΚΙ ΕΣΥ ΓΚΟΜΕΝΙΖΕΙΣ!!!
- Εγώ; Μα τι λες τώρα; Ήταν μια...
- ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΡΕ ΜΑΛ...! ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΑΚΑΝΕΙ!
- Μα δεν έκανα τίπ...
- ΟΥΤΕ ΝΑ ΣΕ ΦΤΥΣΩ ΡΕ!!!! ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΓΑΜ.... !!!

Περιττό να σας πω τι έγινε. Την είχε πιάσει ντελίριο. Εγώ έχασα τα λόγια μου και γύρω μας σχηματίστηκε ένας κύκλος δεκάδων ατόμων που την έβλεπαν να ωρύεται και να ουρλιάζει. Εγώ πραγματικά τα έχασα. Ήθελα εκείνη τη στιγμή να ανοίξει η γη και να καταπιεί. Κάτι να γίνει και να εξαφανιστώ... Ο κόσμος βλέποντας ότι εγώ δεν μιλούσαν είχε ήδη σχηματίσει και άποψη.

- Ποιος ξέρει τι θα της έκανε για να αντιδράει αυτή έτσι...
- Για να μην μιλάει λερωμένη θα την έχει τη φωλιά του!
- Βρε τον μαλ..., τι της έκανε.

Το τι άκουσα και από την Μ. και από τον κόσμο που συνηγορούσε, δεν γράφεται. Έγινα ο αλήτης της Ζακύνθου, ο ξεδιάντροπος, ο... ο... ο... Το τι έλεγε το στόμα της ήταν πραγματικά απίστευτο! Οχετός!
Κάποια στιγμή, σαν κάποιος να με τσίμπησε, ξύπνησα και φεύγω σχεδόν τρέχοντας προς το ξενοδοχείο. Πίσω μου άκουγα τις αποδοκιμασίες και τις βρισιές της Μ. και του κόσμου. Ήταν προφανές ότι έπρεπε να εξαφανιστώ.

Μπήκα στο δωμάτιο και ξάπλωσα. Σκεφτόμουνα τι πήγε λάθος. Τι αμαρτίες έκανα και τα περνάω αυτά. Αδυνατούσα να βρω απαντήσεις στις απορίες μου. Σκεφτόμουνα όλο το σκηνικό που εκτυλίχθηκε εις βάρος μου και τα έβαλα με τον εαυτό του που δεν μπόρεσε να αντιδράσει. Τι θα γινόταν αν εκείνη τη στιγμή της έριχνα κανά χαστούκι για να συνέλθει; Μπορεί και να με λυντσάρανε! Ποιος ξέρει... Το μόνο σίγουρο είναι ότι έφερνα στο νου μου συνέχεια και συνέχεια τη σκηνή και μου φαινόταν ότι δεν μπορεί να έγινε στ’ αλήθεια. Κι όμως ήμουνα μέσα στο δωμάτιο μόνος μου κι έπρεπε να σκεφτώ ποια θα ήταν η στάση μου από δω και στο εξής: ‘‘Δεν μπορεί. Θα έρθει. Αφού εδώ είναι τα πράγματά της’’.

Πράγματι μετά από λίγο ακούω τα βήματά της. Αμέσως διπλώνομαι ξαπλωμένος προς τον τοίχο προσποιούμενος ότι κοιμάμαι. Η Μ. μπαίνει μέσα.

- Κώστα. Πήρα την απόφαση να επιστρέψω στην Αθήνα. Έβγαλα ήδη εισιτήριο και σε δύο ώρες φεύγω.

Δεν απάντησα. Έκανα ότι κοιμόμουνα.

- Έι! Μ’ ακούς που σου μιλάω; Φεύγω, είπα! ΦΕΥΓΩ!

Δεν ανταποκρίθηκα και τότε η Μ. έρχεται και με τραβάει.

- Μην κάνεις ότι κοιμάσαι! Άκουσες πολύ καλά τι είπα! Νομίζεις ότι κάνω πλάκα έτσι; Δεν με πιστεύεις; Το εισιτήριο το έχω εδώ! (κουνώντας το χαρτί μπροστά μου)
- Και τι θες να κάνω εγώ;
- Δεν έχεις να πεις τίποτα;
- Εγώ; Τί να πω; Καλό ταξίδι!
- Αυτό έχεις να μου πεις;
- Ναι, γιατί; Μετά από τη σκηνή που έκανες τι περιμένεις να πω;
- Εσύ νομίζεις ότι κάνω πλάκα, ε; Καλά! Θα δεις!

Άνοιξε τη βαλίτσα της και άρχισε να βάζει τα ρούχα της μέσα. Κάποια στιγμή μπήκε στο μπάνιο να μαζέψει τα καλλυντικά της. Τότε, εκμεταλλευόμενος την ευκαιρία, πήρα το εισιτήριο και διαπιστώνω ότι... δεν ήταν εισιτήριο αλλά απόδειξη από μία ζαμπονοτυρόπιτα!

- Χα!, σκέφτηκα από μέσα μου. Τώρα θα δεις!

Μετά από λίγο η Μ. βγαίνει, βάζει και τα τελευταία πράγματα στην βαλίτσα της και την κλείνει.

- Λοιπόν, πριν φύγω έχεις να μου πεις κάτι;
- Όχι δεν έχω να πω τίποτα.
- Δεν θα κάνεις καμιά προσπάθεια να με κρατήσεις;
- Τρελάθηκες;;; Να σε κρατήσω και να μου κάνεις τέτοια σκηνικά; Απεναντίας, δεν βλέπω την ώρα να φύγεις και να ησυχάσω!
- Δεν το πιστεύεις αυτό που λες
- Φυσικά και το πιστεύω! Τώρα ξεκινάνε οι πραγματικές διακοπές για μένα!

Ξαφνικά, το βλέμμα της μαλακώνει. Αφήνει κάτω τη βαλίτσα, πέφτει στην αγκαλιά μου και με γλυκιά φωνή μου λέει:

- Έλα μωράκι μου, συγνώμη. Αφού ξέρεις ότι σ’ αγαπάω... Τρελαίνομαι στην ιδέα να πας με άλλη.
- Μα στο έχω πει χιλιάδες φορές. Δεν μ’ ενδιαφέρει να πάω με άλλη που να πάρει ο διάολος! Πόσες φορές πρέπει να στο πω;
- Συγνώμη, έχεις δίκιο.

Μ’ αυτά και μ’ αυτά, τα ξαναβρήκαμε. Φαντάζομαι ότι την επόμενη μέρα που θα μας έβλεπαν πάλι μαζί θα πρέπει να έμεινε έκπληκτος ο κόσμος. Έτσι είναι όμως οι σχέσεις. Περνάνε δια πυρός και σιδήρου. Από αυτή τη μάχη βγήκα νικητής. Ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Γιατί αυτό που δεν ήξερα είναι ότι στο μυαλό της είχε ένα φοβερό και τρομερό σχέδιο που μου το φύλαγε για το τελευταίο βράδυ στη Ζάκυνθο! Ένα απίστευτο σχέδιο που μόνο μια γυναίκα σαν τη Μ. μπορούσε να το εκτελέσει άψογα! Αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία που θα σας διηγηθώ την επόμενη φορά...
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 12:25   #2 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

ti les bre platonako? tetoia skinika? kai maresei pou les oti oi sxeseis etsi einai ...la8os oi anisoropes sxeseis einai etsi , alla ti leo ? ta xo dei kai go ayta oute toualeta na min mporeis na pas , na se xeftilizei mprosta se gnostous kai filous kai esy na mi les koubenta mono na prospa8eis na ton iremiseis ...RE OUST NA PAEI KAI NA MIN XANAR8EI
Loipon ase me na mantepso ti prospa8ise na kanei to teleytaio bradu, kanate erota kai prospa8ise na meinei egkuos?
De xero alla ayto pou eipes me tin apodeixi ths zamponotyropitas mou fanike poli ypoulo....
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 13:20   #3 Αρχή
Alikafros
Bit my...
 
Το avatar του χρήστη Alikafros
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 734
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Alikafros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alikafros Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Alikafros
Προεπιλογή

Τι λε ρε!!!
Θα τις είχα σκάσει κάτι σφαλιάρες και μετά από μόνος μου θα έβγαζα ένα εισητήριο, όχι για εκείνη... αλλά για εμένα!!! Για άλλο νησί!!!!

Η ζήλεια είναι ένα από τα χειρότερα πράγματα που μπορούν να υπάρξουν σε μια σχέση/γάμο.

Εάν δεν εμπιστεύεσαι το άτομο που είναι δίπλα σου, πιος ο λόγος να είσαι μαζί του; Και εσύ αλλά και ο άλλος απλά δεν θα περνάτε καλά!

Ουστ... στα τσακίδια!
__________________
http://www.offline-games.gr

 click to show
Ο χρήστης Alikafros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 16:28   #4 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

Μου έχει τύχει παρόμοια περίπτωση και guess what με λιγο ξύλο και μια φορα γκαριξα και απο τοτε έγινε αρνακι μπροστά μου....γιατι μπροστα σε αλλους εκανε παλι βλακειες και γιαυτο έφαγε απευθείας κόκκινη Αλλα αυτή η Μ είναι το κάτι άλλο παιζει σε άλλο level . Η κακογαμημένη ήταν πράγμα που φταις εσύ η και η μανα της έτσι είναι οποτε δεν αλλαζει. Στην δεύτερη περίπτωση αν είσαι γάιδαρος και εχεις υπομονή εκτός απο το να την πλακώσεις λιγο στο ξυλο δεν ασχολήσε μαζι της μεχρι να ηρεμήσει μόνη της. Αν δεν έχεις υπομονή τότε στρίβεις το καπελάκι σου και σε άλλη παραλία
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 17:19   #5 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

Γυναίκες δηλητήριο...κορίτσια μπετατζήδες
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 18:37   #6 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Τσ τσ τσ τσ τσ τσ!!!
Κοίτα στα καλά καθούμενα τι μπορεί να σου συμβεί...
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 20:03   #7 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Καλά, η κοπέλα ηταν "άρρωστη". Κι εγώ ψηφίζω να φύγει! Στα τσακίδια, γιατί μετά θα κάνει και χειρότερα!

Μα γιατί να τα ανέχεται κανεις αυτά?
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 20:15   #8 Αρχή
Aetonail
E.M.A.A.
 
Το avatar του χρήστη Aetonail
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: WTC
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 2.365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Aetonail Send a message via Skype™ to Aetonail
Προεπιλογή

Σενάριο για σηριαλ με τη μία, μην το σκέφτεσαι καν. Θα χτυπάει 50% άνετα λέμε !
__________________
Ο χρήστης Aetonail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-07, 22:50   #9 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

εχω εκνευριστεί τοσο που αν ποτε συναντήσω αυτή την κοπελα θα την φτύσω λολ
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-07, 01:05   #10 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

θέλω να κάνω μια ερώτηση, τι σε κρατούσε σε αυτή την κοπέλα?
σίγουρα θα ήταν κάτι πολύ δυνατό για να μπορέσεις να την συγχωρέσεις μετά από τέτοιο σκηνικό.
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.