KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-07-06, 15:38   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή Καιρός για λουνάριουμ!

Αυτή τη φορά, είπα, δεν θα την πατήσω. Κάθε χρόνο τα ίδια και τα ίδια βαρέθηκα.
Μόλις πιάνουν οι ζέστες και με δει ο ήλιος, καίγονται οι ώμοι μου, η πλάτη μου, η μύτη μου, το μέτωπό μου και.. και... και...
Και μετά αρχίζει το μαρτύριο. Έχεις το νου σου μην τυχόν και σ’ ακουμπήσει κανένας, μη τυχόν και κατά λάθος ξυστείς εκεί που σ’ έκαψε ο ήλιος, και πολλά ‘‘μη τυχόν’’ ακόμα.
Και το χειρότερο; Δεν μπορείς να κοιμηθείς σαν άνθρωπος. Ξαπλώνεις ανάσκελα, ακουμπάει η πλάτη στο στρώμα και πονάς. Ξαπλώνεις μπρούμυτα κοντεύεις να σκάσεις από το μαξιλάρι. Ξαπλώνεις στο πλάι και μένεις έτσι όλη νύχτα (και το πρωί σηκώνεσαι πιασμένος).

Είπα ότι φέτος δεν θα την πατήσω. Θα πάρω αυτά τα αντιηλιακά με δείκτη προστασίας 100 και δεν θα καώ.
Μάλιστα. Καλά όλα αυτά αλλά έλα όμως που παρέμεινα λευκός. Εγώ ήθελα και να μαυρίσω.
Πήγαινα στην παραλία κι έμοιαζα με γαλακτομπούρεκο. Έμπαινα στη θάλασσα κι έμοιαζα με λευκό καρχαρία. Ούτε καν μαύρο.

Αποφάσισα, λοιπόν, να κάνω σολάριουμ.
- Είναι καρκινογόνα, μου είπανε.
- Όλα καρκινογόνα είναι πια. Φαγητά, αναψυκτικά, σπίτια, αυτοκίνητα... Άσε με καημένη...
Στο κάτω-κάτω αν με ρωτούσαν πως μαύρισα έτσι είχα έτοιμη την απάντηση.
- Φίλιπς.
Θα νομίζανε ασφαλώς ότι επισκέφθηκα κάποια εξωτικά νησιά Φίλιπς στον Ειρηνικό και όχι τις λάμπες Φίλιπς.

Και το θαύμα έγινε! Έγινα μαύρος. Τόσο μαύρος που σκέφτηκα να πουλάω και CD της Βέρας Λάμπρου στην παραλία.
Και μετά... Και μετά ήρθαν αυτές οι επιστημονικές μελέτες που αποδεικνύουν, λέει, ότι το σολάριουμ είναι καρκινογόνο.

Που να πάρει και να σηκώσει! Μαμώ τα υπουργεία μου! Και τι θα κάνω εγώ το μαύρισμά μου; Να το επιστρέψω πίσω; Να το αλλάξω σε μπλε ή σε φούξια;

Τέρμα το σολάριουμ! Θα κάνω λουνάριουμ ή, ελληνιστί, φεγγάριουμ.
Θα κάθομαι κάτω από το φεγγάρι και θα περιμένω να ξανασπρίσω. Καλύτερα να μοιάζω με γαλακτομπούρεκο παρά με γύρο στη σούβλα (και με καρκίνο κιόλας).
Ουστ Καρκίνοι ουστ! Αλήθεια, τα είχατε ποτέ με Καρκίνο να δείτε τη γλύκα;;;
Γιατί όλοι οι Καρκίνοι είναι ψυχοπαθείς;
Αχ, σκοτεινιάζει. Πάω για φεγγάριουμ. Αν και κάτι μου λέει ότι είμαι ήδη σεληνιασμένος.

Ουουουουουουουουουουου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-06, 15:46   #2 Αρχή
Λατρεία
Κάνω υπομονή...
 
Το avatar του χρήστη Λατρεία
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 2.461
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο DR.BUNSEN

Αλήθεια, τα είχατε ποτέ με Καρκίνο να δείτε τη γλύκα;;;
Γιατί όλοι οι Καρκίνοι είναι ψυχοπαθείς;
Mε τον πόνο μας παίζεις????:
Ο χρήστης Λατρεία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-06, 16:28   #3 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

που κολλανε οι καρκινοι στην υποθεση? :p
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-06, 20:54   #4 Αρχή
Pandouflas
Meep!
 
Το avatar του χρήστη Pandouflas
 
Εγγραφή: 07-06-2006
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

μια χαρά είναι οι καρκίνοι!!!
__________________
Ο χρήστης Pandouflas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-06, 21:18   #5 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Beaker
μια χαρά είναι οι καρκίνοι!!!
αυτο λεω και εγω :thumbs_up:
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-07-06, 22:40   #6 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

Τα σολάριουμ δεν είναι ακίνδυνα, προειδοποιεί επιστημονική επιτροπή της ΕΕ



Η ακτινοβολία από συσκευές τεχνητού μαυρίσματος, όπως το σολάριουμ, αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου του δέρματος, καταλήγει γνωμοδότηση της Επιστημονικής Επιτροπής για τα Καταναλωτικά Προϊόντα που δημοσιοποιήθηκε την Πέμπτη στις Βρυξέλλες.

Στην έκθεση που συντάχθηκε έπειτα από αίτημα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, οι επιστήμονες προειδοποιούν ότι τα σολάριουμ αυξάνουν τον κίνδυνο κακοήθους μελανώματος.

Η επιτροπή σημειώνει ότι τα άτομα κάτω των 18 ετών δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούν συσκευές τεχνητού μαυρίσματος, εφόσον ο κίνδυνος μελανώματος φαίνεται ότι είναι ιδιαίτερα υψηλός σε μικρές ηλικιακές ομάδες.

Συνιστά ακόμη στα άτομα που ανήκουν σε υψηλές ομάδες κινδύνου, όπως τα άτομα με τάση για ηλιακά εγκαύματα, μηδενική ή μικρή ικανότητα μαυρίσματος, φακίδες, ασυνήθεις ή πολλαπλές κρεατοελιές, καθώς και οικογενειακό ιστορικό μελανώματος, να μη χρησιμοποιούν συσκευές τεχνητού μαυρίσματος για σκοπούς αισθητικής.

Τα σολάριουμ εκπέμπουν κυρίως ακτινοβολία UV-A, η οποία δεν προκαλεί ερύθημα και έγκαυμα, αλλά διεισδύει βαθιά στο δέρμα, καταστρέφει τις ίνες κολλαγόνου και δημιουργεί ρυτίδες. Επίσης, πιθανώς προκαλεί βλάβες στο DNA και αυξάνει τον κίνδυνο καρκίνου.

Ορισμένες νεώτερες λάμπες μαυρίσματος εκπέμπουν όμως και ακτινοβολία UV-B, μικρότερου μήκους κύματος, η οποία θεωρείται πιο επικίνδυνη, καθώς προκαλεί εγκαύματα, καταρράκτη και καρκίνο.

Αναγνωρίζοντας πάντως ότι η χρήση των συσκευών τεχνητού μαυρίσματος με υπεριώδη ακτινοβολία δεν ήταν διαδεδομένη πριν από τη δεκαετία του ’90 η Επιτροπή επισημαίνει ότι οι πλήρεις συνέπειες της χρήσης παρόμοιων συσκευών στην υγεία δεν είναι ακόμα γνωστές και πως θα χρειαστεί να περάσουν πολλά χρόνια ακόμη μέχρι να αποσαφηνιστεί πλήρως η πραγματική εικόνα του ρόλου των συσκευών μαυρίσματος όσον αφορά την πρόκληση καρκίνου του δέρματος.

Με βάση τα αποτελέσματα της γνωμοδότησης η Ευρωπαϊκή Επιτροπή καλεί τα κράτη-μέλη και τη βιομηχανία τεχνητού μαυρίσματος να εξασφαλίσουν ότι παρέχονται οι κατάλληλες προειδοποιήσεις και οδηγίες ώστε να αποφεύγεται η ακατάλληλη χρήση τους. Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή ανακοίνωσε ακόμη πως προτίθεται να ζητήσει από τους φορείς τυποποίησης να καθιερώσουν οριακές τιμές για τις την ακτινοβολία των προϊόντων και να παράσχουν καθοδήγηση στη βιομηχανία και τους καταναλωτές.

news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-07-06, 18:14   #7 Αρχή
Argonauths
Ναύς των ονείρων
 
Το avatar του χρήστη Argonauths
 
Εγγραφή: 12-06-2006
Περιοχή: Βόλος
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Otan arxizeis na myrizeis san gourounaki sthn soubla (nai nai ekeina me to mhlo sto stoma) tote mhpws LEEEEEEEEWWW MHPWS exeis kaei?

Kai egw panta thn pataw. Lew na prose3w, na mhn meinw ekte8eimenos aprostateuta ston hlio alla tipota. Prin 2 bdomades sthn Kw hmoun synexeia katw apo thn omprela pasaleimmenos me thn Nivea mou kai gia na eimai oloklhros ston iskio arxiza na kanw akrobatika me thn 3aplwstra ospou egw hmoun sthn ammo kai h 3aplwstra thn araze epanw mou!
__________________
 click to show
Ο χρήστης Argonauths δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.