KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > Ταξίδια – Διακοπές

Ταξίδια – Διακοπές Προτάσεις για διακοπές και εκδρομές

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-09-09, 12:50   #1 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή Το… ελληνικό Άγαλμα της Ελευθερίας

"Το 1886 εγκαινιάστηκε το Άγαλμα της Ελευθερίας, το σύμβολο-ορόσημο της Νέας Υόρκης, προς τιμήν της γαλλοαμερικανικής φιλίας. Το άγαλμα ζυγίζει 225 τόνους και το ύψος του φτάνει τα 47 μέτρα περίπου. Στο εσωτερικό του υπάρχουν 168 σκαλιά που επιτρέπουν την άνοδο στο κεφάλι και άλλα 54 στο χέρι που κρατάει τον πυρσό. Τέλος, το άγαλμα βρίσκεται σε ένα νησάκι...
στην είσοδο του λιμανιού της Νέας Υόρκης.



Πώς θα σας φαινόταν αν βλέπατε ένα αντίστοιχο άγαλμα σε… ελληνικό νησί;! Ναι, καλά διαβάσατε! Στο νησί της Λέσβου και συγκεκριμένα στην πρωτεύουσά του την Μυτιλήνη βρίσκεται ένα άγαλμα παρόμοιο με αυτό της Νέας Υόρκης!

Το… ελληνικό Άγαλμα της Ελευθερίας βασίζεται σε σχέδιο του Λέσβιου ζωγράφου Γ. Ιακωβίδη και σχεδιάστηκε ώστε να μοιάζει στο πασίγνωστο άγαλμα της Νέας Υόρκης. Βέβαια, οι διαστάσεις του δεν είναι το ίδιο εντυπωσιακές, όμως το Άγαλμα διακρίνεαι από μεγάλη απόσταση μιας και στέκεται πάνω σε μία πολύ ψηλή βάση. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός ότι τις βραδινές ώρες ο πυρσός του αγάλματος φωτίζεται με ειδικό εσωτερικό φωτισμό! Τέλος, το Άγαλμα αυτό είναι αφιερωμένο στους Έλληνες πεσόντες της δεκαετίας 1912-1922.



Για να εντοπίσετε το άγαλμα, ακολουθήστε την προκυμαία της Μυτιλήνης και κατευθυνθείτε προς το επιβατικό λιμάνι του νησιού. Εκεί, και πίσω από το κολυμβητήριο θα αντικρίσετε το άγαλμα να στέκει περήφανο και να αγναντεύει το Αιγαίο.

http://strangetravellergr.blogspot.com
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-09-09, 15:18   #2 Αρχή
Λατρεία
Κάνω υπομονή...
 
Το avatar του χρήστη Λατρεία
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 2.461
Προεπιλογή

Έχουμε κι εδώ ενα τετοιο, στους Τάφους των Βενιζέλων, το οποίο νομίζω οτι εχει γίνει κομμάτια. Και νομίζω, επίσης, οτι επι Χούντας εγινε. Νομίζω όμως. Λέτε να το ονειρεύτηκα; :
__________________


"Όλη μου η ζωή είναι στιγμές..."
Ο χρήστης Λατρεία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.