KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-12-08, 09:54   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Unhappy Όταν έχασα το status μου...

Την τελευταία της φράση δεν τη θυμάμαι. Θυμάμαι όμως το τελευταίο της βλέμμα. Ήταν ίσως το χειρότερο βλέμμα που θα μπορούσε να σου ρίξει γυναίκα. Και όταν αυτή τη γυναίκα την έχεις αγαπήσει, όταν μ' αυτή τη γυναίκα έχεις συγκατοικήσει, σχεδιάσει το μέλλον σου και την έχεις ''εγκρίνει'' ως μέλλουσα γυναίκα σου, αυτό το βλέμμα, ένα μείγμα περιφρόνησης, απογοήτευσης και οίκτου στις πιο θανατηφόρες δοσολογίες, είναι το χειρότερο βλέμμα που μπορεί να σου ρίξει άνθρωπος γενικότερα.


Για όλα φταίνε τα λεφτά.
Αυτή θα ήταν μια επιδερμική, όσο επιδερμικό είναι και το ομώνυμο λαϊκό άσμα, αντιμετώπιση του χωρισμού μου από μέρους μου. Έφταιγαν τα λεφτά, αλλά όχι ακριβώς αυτά.

Με τη Σ. είχαμε γνωριστεί στο γραφείο. Δούλευε γραμματέας σε μία εταιρεία όπου εγώ ήμουν προϊστάμενος. Συνεργαζόμασταν όλο και πιο συχνά. Ήρθαν κάτι late meetings, ο πρώτος καφές εκτός δουλειάς που δεν είναι συγκαλυμμένα συναδελφικός, ε, πάμε και για ένα ποτό μωρέ, δεν έχω κανονίσει και τίποτ' άλλο για σήμερα, ήρθε και το σεξ, μετά η αμηχανία τού ''τώρα εμείς απλά πέσαμε στο κρεβάτι και παραμένουμε συνάδελφοι ή...'' και τέλος η σιγουριά της μόνιμης σχέσης.


''Θα είμαστε μαζί;'' τη θυμάμαι να λέει ξαπλωμένη δίπλα μου, ολόγυμνη, στο κρεβάτι.
''Γιατί όχι;'', με θυμάμαι να απαντάω αμέσως εγώ.
''Ωραία!'', μου απάντησε χαμογελώντας γλυκά.

Το ότι εργαζόμασταν στον ίδιο χώρο δημιουργούσε κάποια εύλογα προβλήματα. Ήμουν και ανώτερός της τότε. Ευτυχώς, η Σ. άλλαξε δουλειά λίγες μέρες αφού γίναμε ζευγάρι. Ευτυχώς, γιατί το να μπλέκεσαι ερωτικά με υφισταμένες σου δεν είναι και το πιο κατανοήσιμο πράγμα για πολλούς εργοδότες.
Τον πρώτο χρόνο που ήμασταν μαζί με αντιμετώπιζε σε προσωπικό επίπεδο σαν προϊστάμενό της. Δεν ξέρω αν μου άρεσε αυτό. Σίγουρα πάντως με βόλευε. Με θαύμαζε και μου το έδειχνε. Κρεμόταν από τα χείλη μου. Ήμουν ο πιο σοφός της σχέσης, ο πιο δραστήριος, ο πιο πετυχημένος. Και αυτός που κέρδιζε περισσότερα χρήματα.


Η πρώτη ανατάραξη ήρθε όταν η Σ. προσλήφθηκε σ' έναν μεγάλο διεθνή οργανισμό και με πολύ περισσότερα χρήματα. Το άξιζε. Ήταν εργατική, φιλότιμη και φιλόδοξη όσο κι εγώ. Ίσως, μάλιστα, και παραπάνω απ' ότι εγώ.
Θυμάμαι πως με είχε πάρει τηλέφωνο για να μου το ανακοινώσει. Είχε λαχανιάσει από τη χαρά της.
- Με πήρανε, με πήρανε! ούρλιαζε στο κινητό.
Το βράδυ μου είχε ψιθυρίσει στ' αυτί:
- Περισσότερο χαίρομαι γιατί θέλω να είμαι η γυναίκα που σου αξίζει. Να σου αξίζω και να μου αξίζεις.
- Μη σκέφτεσαι έτσι, είχα απαντήσει εγώ. Πάντα θα πιστεύω ότι μου αξίζεις και σου αξίζω ό,τι και να γίνει, συνέχισα χωρίς να αντιληφθώ το κρυμμένο νόημα της φράσης της.

Η νέα αυτή θέση της Σ. άλλαξε τη συμπεριφορά της. Της έδωσε περισσότερη αυτοπεποίθηση. Είχε το θάρρος της γνώμης της, ακόμα κι όταν η γνώμη της ήταν τελείως διαφορετική από τη δική μου. Με κάποιον μαγικό τρόπο, η Σ. πήρε προαγωγή και στη σχέση μας. Δεν ήμουν πια ο προϊστάμενος κι αυτή η υφιστάμενη. Ήμασταν ισότιμοι, ισάξιοι συνεργάτες.


Η αντίστροφη μέτρηση ξεκίνησε όταν άλλαξαν τα δικά μου εργασιακά δεδομένα. Όλα συνέβησαν τόσο γρήγορα που εγώ απλά προσπαθούσα να ισορροπήσω πάνω σ' ένα καράβι που κλυδωνίζεται.
Το καράβι τελικά βούλιαξε κι εγώ βρέθηκα άνεργος. Δεν είχα πρόβλημα να βρω δουλειά, αλλά είχα το πρόβλημα που αντιμετωπίζει κάθε σαραντάρης, στέλεχος σε επιχείρηση, όταν αναζητά δουλειά: δύσκολα βρίσκει την ίδια θέση με πριν και ακόμα πιο δύσκολα την ίδια αμοιβή. Έπρεπε να συμβιβαστώ με την πραγματικότητα και να επιλέξω το μη χείρον.


Την απόφασή μου της την ανακοίνωσα ένα Σάββατο βράδυ που είχαμε βγει για φαγητό.
- Θα δεχτώ τελικά, της είπα.
- Μ' αυτά τα λεφτά; Είσαι τρελός; είπε εκείνη λίγο πιο μεγαλόφωνα από το επίπεδο συνομιλίας που θεωρείται κόσμιο σ' ένα chic εστιατόριο.
- Ναι, μ' αυτά! Από κάπου πρέπει να ξαναρχίσω! Δεν μπορώ να μείνω αδρανής!

Δεν είπε τίποτα άλλο. Ούτε τους επόμενους έξι μήνες. Η ισορροπία στη σχέση μας ήταν φανερό ότι είχε πια χαθεί.
Η Σ. ήταν πλέον η πιο πετυχημένη. Αυτή που έβγαζε περισσότερα χρήματα. Εγώ, αντιθέτως, είχα χάσει σημαντικό μέρος από το status μου. Κι όσο κι αν έδειχνα ότι πολεμούσα με όλες μου τις δυνάμεις για να επανέλθω, αυτό δεν έφτανε. Τουλάχιστον όχι για την Σ.


Άρχισε να γίνεται πιο απότομη. Κοφτή. Μονολεκτική. Μέχρι που μου εκστόμισε την πιο κλισέ φράση σεξουαλικής απόρριψης: ''Όχι τώρα, έχω πονοκέφαλο''.
Απομακρυνθήκαμε ακόμα περισσότερο. Μέχρι που η συμβίωσή μας δεν είχε πλέον κανένα λόγο ύπαρξης. Τώρα που τα έγραψα αυτά, θυμήθηκα και την τελευταία της λέξη: ''Θα τα ξαναπούμε''.
Έκτοτε δεν ανταλλάξαμε ούτε λέξη...
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 10:23   #2 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Δεν λέω, μια από τις προϋποθέσεις για να υφίσταται μια σχέση ειναι ο αμοιβαιος θαυμασμος. Το να κοιτάζεις τον άλλον και να λες "πωπωωω τι τυχερή/ος που είμαι που τον/την έχω!"

Η αιτία που εκείνη σε θαυμαζε ήταν η δυναμη και το χρημα, ενω θα μπορούσε να σε θαυμάζει για πολλούς λόγους ακομα (για το χαρακτήρα σου, τη συμπεριφορά σου απέναντί της, την προσωπικότητά σου... για πολλά). Ετσι όταν δεν ησουν πια ο "λεφτάς" της σχέσης, ο λόγος που κρατούσε αναμμένη τη δική της φλόγα εσβησε.

Σ' αυτές τις περιπτώσεις λέμε αυτό που είπε ο κολλητός μου για την πρώην του "ο θεός να την έχει καλά που με παρατησε!!!", γιατί ειναι καλύτερο που την ξεφορτώθηκες νωρίς

Αλλά τίθεται ενα θεμα κάπου εδω. Ο άντρας ειναι "χρησιμος" μονο όταν μπορεί να μας "καβατζώσει" οικονομικά? Μονο όταν προσφέρει την οικονομική ασφάλεια του "βρε αδελφέ, αν βαρεθώ εγώ να δουλεύω, θα δουλέψει μονο εκείνος κι εγώ θα καθομαι σπίτι να λιμάρω τα νύχια μου"? Προς όσους και όσες το πιστευουν αυτό, έχω να πω πως όχι, άλλα ειναι τα σπουδαία!!!

Υ.Γ. Καλή της τύχη με τον επόμενο προϊστάμενο . Αλήθεια μάθαμε που πήγε μετά? Γιατί δεν τολμώ να φανταστώ καν πως ο επόμενος ανήκει στη γενιά των 700 ευρω
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 10:28   #3 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

den ksero gia sxeseis alla i 3i foto me tin gkomena einai...
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 10:47   #4 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

πωωωρε Πλατωνα Πωωωωωω ρε Πλατωνα !
θα επανελθω..στο θεμα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 11:10   #5 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Ξέχασα κάτι πολύ σημαντικό. Η ιστορία βασίζεται σε κείμενο που είδα δημοσιευμένο στο περιοδικό GK και που μου θύμησε μια πραγματική ιστορία που έζησα ο ίδιος και που προσάρμοσα στο αρχικό κείμενο. Για χάριν συντομίας παρέλειψα κάποια ενδεχομένως σημαντικά κομμάτια της ιστορίας. Όμως, η κεντρική ιδέα παραμένει η ίδια.
Η Σ. εξακολουθεί να δουλεύει εκεί που εργαζόταν. Με την διαφορά ότι παραμένει μόνη της...
Όσο για το τελευταίο βλέμμα, θυμάμαι ακόμα την εικόνα που μου πέταξε τις βαλίτσες έξω από την πόρτα... Ούτε ''Καλό ταξίδι'' δεν μου ευχήθηκε...
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 11:11   #6 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

αρε Πλατωνα ...αρε Πλατωνα

θα τρελαθω
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 11:12   #7 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

ean po "kargioles" tha me pareksigisete?
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη md1032 : 05-12-08 στις 11:14.
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 11:16   #8 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Εσυ , τι γνωμη εχεις σημερα γι αυτη τη γυναικα Πλατωνα?
οταν τι σκεφτεσαι , αν υπαρχουν καποιες στιγμες που συμβαινει αυτο, τι αισθηματα σου προκαλει?
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 11:35   #9 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

παντως αυτη σου η ιστορια μου γεννησε ενα σωρο ερωτηματικα και εκανα ενα σωρο συνηδειτοποιησεις που πολυ συχνα τις κανουμε ολοι, αλλα ευτυχως ή δυστυχως τις ξεχναμε.
Ειμαστε τελικα τόσο πολυπλοκα οντα εμεις οι ανθρωποι ? ή ειναι τελικα πολυ απλα ολα?τι απο τα 2 ισχυει?

εχω παθει μια συγχιση αυτη τη στιγμη
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-12-08, 11:49   #10 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Είναι δύσκολο ν' απαντήσεις μονολεκτικά. Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι είμαστε απλά όντα και κάποιες άλλες ότι είμαστε πολύπλοκοι. Τελικά μου φαίνεται ότι είναι στον άνθρωπο. Δυστυχώς, τέτοιες καταστάσεις δεν μπορούν να προβλεφθούν. Όταν συμβαίνουν απλά πιάνεσαι απροετοίμαστος.
Μπορεί ένας άνθρωπος να μην σου έδειξε ποτέ κάποιο σημάδι συμπεριφοράς που να μην σου αρέσει. Κι αυτό επειδή ουδέποτε δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες συνθήκες για να συμβεί. Όταν όμως αυτές οι συνθήκες δημιουργηθούν και βρεθείς αντιμέτωπος με απρόβλεπτες καταστάσεις, πέφτεις από τα σύννεφα επειδή υποτίθεται ότι δεν το περίμενες από έναν άνθρωπο που έχεις ζήσει μαζί του και που -πάλι υποτίθεται- ότι τον ξέρεις καλά.
Εγώ ο ίδιος αδυνατώ να καταλήξω σε κάποιο άλλο συμπέρασμα. Τι να πω... Εδώ δικαίως θα σκεφτεί κάποιος: ''Ρε συ, δεν μπορεί να σου συμβαίνουν συνέχεια τέτοια περίεργα περιστατικά. Μήπως τελικά φταις εσύ;''.
Η αυτοκριτική είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κανείς, πριν ακόμα βιαστεί να αποδώσει ευθύνες. Βέβαια δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι σ' αυτή τη στήλη συνηθίζω να γράφω διάφορα περίεργα περιστατικά αλλά αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι μόνο αυτά συμβαίνουν! Τα υπόλοιπα, τα φυσιολογικά, απλά δεν υπάρχει λόγος να αναφέρονται. Δόξα τω Θεώ, κάθε εμπόδιο για καλό. Είμαι ευτυχισμένος και για να φτάσω εδώ που έφτασα είναι προφανές ότι έπαιξαν ρόλο και όσα άσχημα συνέβησαν στο παρελθόν. Αυτά με έκαναν σοφότερο, πιο μετρημένο, δυνατότερο και εν τέλει πιο ώριμο (μέχρι φυσικά να συμβεί το επόμενο περιστατικό και αρχίσω τα μαθήματα της ζωής από την αρχή).
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.