KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-02-12, 15:34   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Talking Αστερίξ ή Οβελίξ;


Αστερίξ ή Οβελίξ;
Από το oneman.gr

Αυτό κι αν είναι ένα δίλημμα που έπρεπε να απαντήσουμε πριν πέσει ο ουρανός στο κεφάλι μας.
Αγαπημένο κόμικ για τους περισσότερους από εμάς (ναι, μαζί με πολλά άλλα), οπότε ο πειρασμός να διαλέξουμε ανάμεσα στα δύο κεντρικά πρόσωπα ήταν τουλάχιστον λογικός. Ποιός είναι λοιπόν ο αγαπημένος μας Γαλάτης; Ο δικός σου;


Πάνος Κοκκίνης: Οβελίξ
Όχι, δεν έχω κοτσιδάκια. Ούτε καβαλάω μενίρ για να πάω στη δουλειά. Αλλά μια ομοιότητα την έχουμε. Υπό την έννοια ότι μας βλέπουν οι ζυγαριές (και τα γουρονόπουλα) και κάνουν το σταυρό τους, πριν υποκύψουν πειθήνια στην σκληρή μοίρα τους. Οπότε, δεν θα μπορούσε να διαλέξω ποτέ τον κομπλεξικό κοντοστούπη Γαλάτη. Θα με έπαιρναν με τις πέτρες γνωστοί και φίλοι.
Επίσης, κουβαλάμε και οι δυο πάντα μαζί κάτι μικρό και χαριτωμένο που αγαπάμε πολύ. Εκείνος τον σκύλο του, εγώ το I-pad μου. Είδες, να ένα ακόμη κοινό στοιχείο. Άσε, μην το ψάχνεις, ταυτίζομαι πλήρως με το παλικάρι. Και ας μην έχω πέσει μικρός μέσα σε κανένα καζάνι με μαγικό ζωμό. Στην τελική, μου κάνει κάτι πολύ αθώο και γλυκά παλαιομοδίτικο ο συνδυασμός ωμής δύναμης και αγαθοσύνης. Δεν θα ήταν πολύ ωραίο να μπορούσαμε να περάσουμε έστω και μια μέρα σε μια τέτοια υπαρξιακή νιρβάνα;


Ρομίνα Δερβεντλή: Οβελίξ
Ο Οβελίξ είναι για τον Αστερίξ ότι κάθε δευτερεύων χαρακτήρας σε ένα animation- έντυπο ή κινηματογραφικό. Ασχολήθηκε ποτέ κανείς με τον Νέμο ή με τον πατέρα του; Γέλασε κανένας με τον Γούντι και όχι με τον Μπαζ; Με τον Σρεκ κι όχι τον Ντόνκι; Υπάρχει πραγματικά κάποιος εκεί έξω που προτιμάει τον Μίκι από τον Ντόναλντ -ή κατ’ επέκταση τον Ντόναλντ από τον Σκρουτζ;
Οπότε προφανώς η σωστή απάντηση είναι ο Οβελίξ. Ναι, μπορεί ο παχουλός ριγωτός μουστακαλής να προκαλεί ένα συνεχόμενο χάος, αλλά ας παραδεχτούμε επιτέλους ότι ο Αστερίξ είναι απλά ένας κοντός και σοβαροφανής Γαλάτης- όπως άλλωστε και οι απόγονοί του. Ο Αστερίξ είναι το «μυαλό» και ο Οβελίξ το «σώμα». Σε μια μάχη προ Χριστού, όμως, ποιο έχει μεγαλύτερη σημασία; Ε;
Άσε που, εδώ που τα λέμε, σε πολλές ιστορίες τη λύση την φέρνει ο Ιντεφίξ κι όχι το φερόμενο ως πανέξυπνο «πρώτο όνομα» της μαρκίζας. Μπράβο ρε Αστερίξ! Από τον Οβελίξ δεν περιμέναμε κάτι καλύτερο, για αυτό και τον γουστάρουμε. Είναι χαζούλης και το παραδέχεται. Ενώ εσύ; Πολύ ώριμο να αφήνεις ένα τεριέ να βγάζει το φίδι από την τρύπα και να μην παίρνεις καν χαμπάρι ότι αυτός σε έσωσε.
Εν κατακλείδι: Είναι τρελοί αυτοί που θα διαλέξουν τον Αστερίξ. Τέλος.


Ηλίας Αναστασιάδης: Αστερίξ
Ο Οβελίξ είναι πολύ πιο συμπαθητική φιγούρα από τον Αστερίξ. Αναρωτήθηκες ποτέ γιατί; Θα σου θυμίσω εγώ. Τον συμπαθείς/αγαπάς γιατί είναι χαζούλης, χοντρός και υπερβολικά καλόκαρδος. Όλα αυτά που δεν θα ήθελες να είσαι εσύ κατά βάθος. Γιατί, είπαμε, στη σπάει όταν ένα κορίτσι σε χαρακτηρίζει (υπερβολικά) καλό παιδί; Γιατί δεν το χαίρεσαι; Γιατί δεν νιώθεις ένας μικρός Οβελίξ εκείνη την ώρα;
Ας βάλουμε τα πράγματα σε μία τάξη. Αν δεν υπήρχε Αστερίξ, δεν θα υπήρχε Οβελίξ. Άρα του χρωστάτε του ξανθού μουστακαλή ΚΑΙ ένα ευχαριστώ. Επίσης, το umtost respect (που λένε και οι Άγγλοι τουρίστες του γαλατικού χωριού) που έχει ο χοντρός στον κοντό θα έπρεπε να σας προβληματίζει περισσότερο σχετικά με το ποιος είναι η (ήρεμη, αδύναμη, καχεκτική, αλλά) δύναμη εδώ πέρα. Δεν πειράζει, ο δρόμος για την αυτογνωσία και το ποιοι θα θέλαμε πραγματικά να είμαστε είναι μακρίξ.


Χρήστος Χατζηιωάννου: Οβελίξ
Μα τον Τουτατή αυτό δεν είναι δίλημμα. Ο Αστερίξ ήταν πάντα ένας ρηχός εξυπνίδης. Και γι' αυτό ήταν πάντα ανήσυχος, προβληματισμένος και κινδυνολόγος. Ενώ ο Οβελίξ ήταν από την πρώτη μέχρι την τελευταία του ρίγα ανθρώπινος. Τη στιγμή που ο Πανοραμίξ μοιάζει παγιδευμένος στην μαρμίτα του, ο Μοναρχίξ στην ασπίδα του και ο Καταλφαβητίξ στα ψάρια του, ο Οβελίξ είχε τα δικά του ξεχωριστά issues. Από το μαγικό ζωμό που ήθελες κι εσύ κάθε φορά να του επιτρέψουν να πιει έστω μια σταγόνα, το μενίρ που τον έβλεπες να γυροφέρνει χωρίς ιδιαίτερο λόγο, την παιδική του γκρίνια κάθε φορά που ο Αστερίξ δεν τον άφηνε να βαρέσει έναν Ρωμαίο, την Φραμπαλά που τον αναστάτωνε τόσο πολύ χωρίς να μπορεί να το εκφράσει, τα αγριογούρουνο που βρισκόταν σουβλισμένο μπροστά του για να καταλήξει κόκκαλα μετά από λίγο.
Αχ αυτό το τσιμπούσι με τον Κακοφωνίξ δεμένο στο δέντρο. Όσες φορές και αν το έβλεπα δεν το βαριόμουν ποτέ. Και πάντα σκεφτόμουν ότι θα ήθελα να βρεθώ κάποτε σε ένα χωριό της Βρετάνης και να καταβροχθίζω αγριογούρουνα. Νομίζω κρύβω έναν Οβελίξ μέσα μου. Όχι μικρό, μεγάλο. Ολόκληρο για την ακρίβεια. Με το μενίρ πίσω από την πλάτη, δυο κόκκινες κοτσίδες και ένα μικροσκοπικό κράνος.


Μάνος Μίχαλος: Οβελίξ
Από μικρός, όταν διάβαζα όλα τα τεύχη τους είχα πάντα μια προτίμηση προς τον Οβελίξ. Είτε γιατί έπιανε και έτρωγε τα αγριογούρουνα με έναν τρόπο που ήθελα να μιμηθώ (εννοώ τα μασούλαγε κρατώντας τα ολόκληρα στα δύο χέρι), είτε επειδή ήταν πάντα υπομονετικός με λίγες αλλά εκρηκτικές εξαιρέσεις (αν τον έλεγαν χοντρό π.χ.), είτε διότι μου έβγαζε μια εμπιστοσύνη. Αν θεωρήσουμε, μάλιστα, ως δεδομένο ότι το κόμικ εκτός από τις ιστορικές καταβολές και "σημειώσεις", δίνει έμφαση στο θέμα της φιλίας, τότε μπορούμε να πούμε ότι ο Οβελίξ είναι το "μενίρ", η σταθερά αυτής της σχέσης με τον κοντό. Βάλε και ότι ήταν ένας άντρας με αισθήματα (για τη Φραμπαλά), ένας άντρας ψηλός με τα όλα του (έστω τα πολλά "όλα" του), ένας άντρας κανονικός, όχι μισοριξιά.
Συν τοις άλλοις, ο Αστερίξ μπορεί να είναι ο σταρ της υπόθεσης, αλλά μου βγάζει και κάτι ύπουλο όλη αυτή η ιστορία με το φίλτρο (αθέμιτος ανταγωνισμός δηλαδή) και επίσης μου την έσπασε που δεν τον είδαμε ποτέ να τις τρώει έστω τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να πιει τη γουλιά του. Ο Οβελίξ έπεσε κατά λάθος μέσα, ήθελε να πιει κι άλλο απλώς επειδή δεν του άρεσε να τον αφήνουν στην απ' έξω και επειδή του άρεσε η γεύση του και ήταν ο μοναδικός από τους χαρακτήρες του κόμικ που δούλευε κανονικά (όλοι οι άλλοι πλακώνονταν την ώρα της δουλειάς). Ακόμη και σε αυτό ο Αστερίξ ήταν ένας τεμπέλης, ένας χαραμοφάης. Που είχε κονέ τον Πανοραμίξ.


Αμαλία Κουλακιώτη: Αστερίξ
Και εγώ συνήθως δεν τους πάω με τίποτα τους κεντρικούς ήρωες. Αν το δίλημμα ήταν Mickey ή Donald, που είπε και η Ρομίνα, δεν θα το σκεφτόμουν καν. Αλλά στην περίπτωση του Αστερίξ δεν μπορώ να μην τον επιλέξω.
Και ναι, συμφωνώ πως και ο Οβελίξ απλά τα σπαγε, μεταφορικά και κυριολεκτικά. Άπειρες φορές γέλασα με τις γκάφες του, στεναχωρέθηκα που δεν τον άφηναν να πιει μαγικό ζωμό, ενθουσιάστηκα όταν, παραδόξως, έβρισκε τη λύση σε δύσκολα προβλήματα και μου άνοιξε η όρεξη, βλεποντάς τον να καταβροχθίζει τα αγριογούρουνα.
Ο Αστερίξ από την άλλη ήταν όντως σοβαροφανής, εξαιρετικά αυστηρός και γενικότερο role model. Και κανείς όταν είναι μικρός, βασικά και όταν μεγαλώνει, δεν θέλει να συναντάει role models.
Γιατί επιλέγω Αστερίξ τότε ε;
Ήταν ο πρώτος μου έρωτας, τι θέλετε τώρα! Στη συνέχεια, μεγάλωσα και σοβάρεψα (ερωτεύτηκα τον Λούκυ Λουκ).


Στέφανος Τριαντάφυλλος: Οβελίξ
Ο-βε-λίξ... It goes without saying, που θα έλεγαν οι Βρετανοί στο αντίστοιχο τεύχος. Με τις μπούφλες του, τους αγαθοέρωτες του, τα μενίρ του, τα αγριογούρουνα του. Αυτός η ψυχή του γαλατικού χωριού. Αυτός το αλατοπίπερο που δίνει την απαραίτητη νοστιμιά στα αριστουργήματα των Γκοσινί και Ουντερζό. Η απόλυτη εκδίκηση των χοντρών. Για την ακρίβεια ο πιο γαμάτος χοντρός στην ιστορία της ανθρωπότητας (σόρυ Τσαρλς Μπάρκλεϊ).


Θανάσης Κρεκούκιας: Οβελίξ
Το πιο εύκολο δίλημμα μέχρι σήμερα. Η απόλυτη εκδίκηση των χοντρών. Η μαγική –σαν το φίλτρο– απόδειξη ότι η συμπαθέστατη τάξη των χοντρών θα έχει πάντοτε τη θέση που της αξίζει σ’ αυτή τη ζωή. Και στην προηγούμενη και στην επόμενη και σε όλες. Γιατί χοντρός σημαίνει είτε επιλογή, είτε αφηρημάδα, αλλά πάντοτε με άποψη. Οβελίξ σε αγαπάμε μα τον Τουτατή. (Πολύ περισσότερο εμείς που όταν ήμασταν μικροί πέσαμε μέσα στη χύτρα. Και αν δεν ήταν του μαγικού, σίγουρα ήταν κάποιου φίλτρου. Οπότε το νου σας ρεμάλια!)


Ελιάνα Χρυσικοπούλου: Οβελίξ
Μερικές φορές δεν σας καταλαβαίνω. Πώς σας ήρθε τώρα να βάλετε τέτοιο δίλημμα; Γιατί θέλετε σώνει και ντε να σπείρετε τη διχόνοια (υπήρχε και τεύχος "Η Διχόνοια", από τα καλύτερα, πλακώνονταν όλοι στο γαλατικό χωριό μεταξύ τους) και να διαλύσετε το ωραίοτερο bromance όλων των εποχών;
Η default φράση είναι Αστερίξ ΚΑΙ Οβελίξ. Μαζί, ενωμένοι. Δεν υπάρχουν διλήμματα, ούτε ανταγωνισμοί. Ο ένας μοιράζει μπούφλες και ο άλλος πλακώνει στις γρήγορες τους δύστυχους λεγεωνάριους. Αυτό το "ή" που μου κοτσάρατε έτσι αυθαίρετα με δυσκολεύει αφάνταστα.
Αναγκαστικά θα διαλέξω Οβελίξ, γιατί μου φαίνεται πιο καλοδουλεμένος ήρωας σε σχέση με τον "φλατ" Αστερίξ. Έχει ελαττώματα και αρετές, είναι παρεξηγιάρης αλλά και ευαίσθητος, είναι επιπόλαιος αλλά και γενναιόδωρος, δεν στροφάρει πολύ αλλά αναπληρώνει γι' αυτό με τη μεγάλη του καρδιά. Και γιατί έχει το πιο χαριτωμένο σκυλί ever, τον Ιντεφίξ, που αν κάποιος από εσάς έχει δει ποτέ τόσο τσαχπίνικο σκυλί ας μου το δανείσει παρακαλώ για λίγο, να το ανεβασω στο Ίντερνετ, να γίνω πλούσια και να κάθομαι όλη μέρα στον καναπέ, να τρώω Nutella με κουτάλι και να διαβάζω τα άπαντα του Αστερίξ.


Θοδωρής Δημητρόπουλος: Οβελίξ
Ο γνωστός 'Κανόνας της Disney', σύμφωνα με τον οποίον ο ήρωας που δίνει το όνομά του στον τίτλο της ιστορίας είναι ο πιο βαρετός, βρίσκει κι εδώ εφαρμογή (βλ. Αλαντίν, Ηρακλής, Lion King/Σίμπα κλπ). Όλοι οι χαρακτήρες του κόμικ έχουν κάτι γαμάτο, εκτός από τον Αστερίξ. Ο Αστερίξ είναι απλά ο κοντός πρωταγωνιστής, που έχει ξανθό μουστάκι που τεντώνεται όταν πίνει ζωμό. Ουάο, συναρπαστικό.
Ενώ ο Οβελίξ είναι ο καθένας μας (Κάποιοι περισσότερο, αλλά δεν εννοώ αυτό ανόητε.) Δηλαδή, όλοι μας νιώθουμε στη ζωή μας διαρκείς επιθυμίες για αυτό που δεν μας επιτρέπεται να γευτούμε, και ξέρεις ποιες είναι οι πιο γαμάτες στιγμές κάθε άλμπουμ της σειράς; Είτε οι φανταστικές αντιδράσεις του Οβελίξ όταν του αρνούνται το ζωμό, είτε -πιο σπάνια- οι μοναδικές εκείνες στιγμές που λένε 'δε γαμιέται, δώσ' του να πιει'.
Μικροί θρίαμβοι, φίλε μου, αλλά τελικά ξέρεις κάτι; Ο ήρωάς μας δεν τους χρειάζεται καν, γιατί όπως εκατοντάδες άτυχοι Ρωμαίοι, Ελβετοί, Πορτογάλοι, Ρωμαίοι, Γαλάτες, αγριογούρουνα και Ρωμαίοι, μπορούν να επιβεβαιώσουν, ο Οβελίξ είναι γαμάτος παντού και πάντα. Όταν μουτρώνει, όταν μασαμπουκιάζει, όταν τα σπάει, όταν τους σπάει (στα δύο), όταν το παίζει χαζός, όταν είναι χαζός, όταν το παίζει δύσκολος, όταν αποδεικνύεται αξιαγάπητα εύκολος, όταν μαλώνει με τον Αστερίξ, όταν τα ξαναβρίσκει με τον Αστερίξ - είναι η ψυχή ΚΑΙ οι μύες αυτής της ιστορίας.


Έλενα Μπουζαλά: Οβελίξ
Εγώ σας το είχα πει. Μέχρι και την βοήθεια των ζωδίων είχα χρησιμοποιήσει, αλλά εσείς επιμένατε. Να μην το βάλουμε αυτό το δίλημμα. Και να τώρα που βγήκε χωρίς καμία κόντρα και ίντριγκα, ο Οβελίξ. Άνετα και χαλαρά. Ε, μα ποιος θα κέρδιζε; Ο Αστερίξ; Το ξενέρωτο κοφτερό μυαλό; Ο Εξυπνίξ;
(Τους είπα) Αισθάνομαι μια ελαφριά αδυναμία Παντοδυναμίξ μας; Μήπως να γράψουμε κάτι γκομενικό, να ανέβουμε; Ξέρετε να γίνει κανένας καβγάς, που θα καταλήξει σε φαγοπότι. Όλοι αγαπημένοι.
(Μου είπαν) Όχι, χίλιες φορές σου έχουμε πει, ότι έχεις πέσει μέσα στα γκομενικά θέματα όταν ήσουν μικρή.
Διαλέγω, λοιπόν. Τον ακούραστο προμηθευτή μενίρ, τον μεγάλο εραστή του αγριογούρουνου, κι όχι μόνο, τον υπερφυσικό μπεμπέ, που δεν μπορεί να αποχωριστεί το μόνιμο κουκλάκι – σκυλάκι του, τον γλύκα, τον ευαίσθητο, καλοκάγαθο και παντοδύναμο Γαλάτη, που είναι πάντα έτοιμος για νέες περιπέτειες. Ε, ποιον θα διάλεγα; Τον Αδιαφορογκομενίξ;


Στέλιος Αρτεμάκης: Αστερίξ
Ε, ρε φίλε! Κάτι πρέπει να γίνει με όλους αυτούς του υπερμεγέθεις ανόητους (λεξοδάνειο από Μπουζαλά είναι αυτό) που λειτουργούν με το ένστικτο και την καλώς ή κακώς εννοούμενη αγαθοσύνη τους. Αυτοί μας έχουν φάει! Γιατί, το θέμα Αστερίξ ή Οβελίξ, δεν είναι απλά δύο χαρακτήρες κόμιξ. Είναι δύο χαρακτήρες της ζωής.
Να στο πως αλλιώς: Είχες το Σημίτη και τον αποκαλούσες ξενέρωτο διαχειριστάκο, ευρωληγούρη και ψυχρό λογιστή. Και μετά πήγες και ψήφισες τον Κωστάκη, τον Έλληνα, που έτρωγε κεμπάμπ στο Μπαιρακτάρη, που ταίριαζε στη ψυχοσύνθεση σου και ήταν και ηγέτης. Και τι κατάλαβες; Σου κάηκε η χώρα τρεις φορές (ναι, ναι, ξέρω, ο Στρατηγός Άνεμος), μπήκες στην μαύρη λίστα με την απογραφή, τα ολυμπιακά ακίνητα σάπισαν και σήμερα δεν έχεις να φας μετά το μεγάλο πάρτι! Μη με παρεξηγείς, δεν είναι θέμα ΠΑΣΟΚ ή Νέας Δημοκρατίας! Είναι θέμα Αστερίξ ή Οβελίξ!


ΔΙΛΗΜΜΑ ΤΕΛΟΣ... ΟΒΕΛΙΞ ΜΕ 75%
Παρακαλείται η ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ να έρθει σε επικοινωνία με τα κεντρικά, τον Ρενέ και όποιον άλλον χρειάζεται. Πρέπει επειγόντως να αλλάξει το όνομα της σειράς. Δεν είναι πολύς κόπος, ένα τσιγάρο του γραφίστα θα πάρει. Απλώς μετακινήστε τα ονόματα και κάντε το "Οβελίξ και Αστερίξ". Ήρθε η ώρα να αλλάξει η μαρκίζα. Όχι, δεν κάνουμε πλάκα.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-12, 19:48   #2 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Η δική μου απάντηση είναι προφανής
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-12, 09:15   #3 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Φαντάζομαι τον Αστερίξ
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-12, 16:08   #4 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

θα εισηγηθώ σχετικά στον Ουντερζό (στον Γκοσινύ είναι λίγο δύσκολο). Τι να σας πω! Εμένα πάντα μ'άρεσε ο Κακοφωνίξ ο Βάρδος! Παρεξηγημένη προσοπικότητα και ταλέντο! Πολύ προχώ...
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-02-12, 17:29   #5 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

eidika meta apo auto fantazomai



pou an 8umamai kala eixan sugxarei to talento tou
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.