KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Μουσική

Μουσική ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ;;;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-10-06, 11:35   #1 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Cool «Δεν ανατριχιάζω πια με τη μουσική»

Φίλιππος Πλιάτσικας, Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής της ΕΡΤ και Μέγαρο Μουσικής Αθηνών πόρρω απέχουν από το να είναι μια αυτονόητη σχέση. Αλλά επειδή η μουσική είναι κάτι άυλο, και πρέπει να πειραματίζεσαι, να ρισκάρεις, «να αφήνεσαι να δεις πού θα σε πάει», σήμερα έχουμε στα χέρια μας έναν λίγο διαφορετικό Πλιάτσικα, ή τουλάχιστον εκείνον που θέλησε να δει τη μουσική του με τον όγκο και τις αποχρώσεις μιας κλασικής ορχήστρας.

Το CD «Ταξιδεύοντας με άλλον ήχο» (Minos ΕΜΙ) που κυκλοφορεί ήδη στα δισκάδικα είναι η ζωντανή ηχογράφηση από τις δύο συναυλίες που έδωσε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών με την Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής της ΕΡΤ και τη δική του ροκ μπάντα. «Όταν μου το πρότειναν, ήμουν διστακτικός. Ήταν κάτι έξω απ' τα νερά μου» λέει. «Τελικά άκουσα το ένστικτό μου».

Το ένστικτό του πάντως δεν είχε προβλέψει τέτοια υποδοχή από το κοινό. Ενώ ήταν να γίνει μία συναυλία, έγιναν δύο και, παρ' όλα αυτά, ήταν πάρα πολλοί οι θεατές που έμειναν με την επιθυμία. «Κι εγώ δεν το περίμενα. Τελικά ο κόσμος πάει σε πράγματα που αισθάνεται ότι έχει κάτι καινούργιο να δει. Το αίτημα αυτό φαίνεται να έχει γίνει επιτακτικό και είναι στο χέρι μας να κάνουμε τον κόσμο να κερδίσει ξανά τη χαμένη του εμπιστοσύνη».

Από άποψη καθαρά μουσική, πώς ήταν αυτή η εμπειρία;

Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα. Να ακούς τα τραγούδια που έχεις κάνει απ' το '90 με τόσο διαφορετικό ήχο. Πρόκειται για ουσιαστικές διασκευές, για δουλειά που είχε νόημα για μένα, γιατί αισθανόμουν ότι με προχωρούσε μουσικά.

Μάθατε δηλαδή;

Σίγουρα. Οι ενορχηστρώσεις έγιναν μαζί με τον Νίκο Καλαντζάκο. Ελπίζω να μην ακούγεται μεγαλοστομία, αλλά θεωρώ ετούτη τη δουλειά και τη νέα που θα βγει τον Φεβρουάριο ό,τι καλύτερο έχω κάνει στη δισκογραφία μέχρι σήμερα.

Σας επηρέασε η κλασική ματιά και στη νέα δουλειά;

Σε ένα τραγούδι παίζει ένα κουαρτέτο εγχόρδων. Αλλά δεν είναι αυτό το βασικό. Είναι ο τρόπος που δουλεύτηκε ο δίσκος στο στούντιο, ο τρόπος που δουλέψαμε πάνω στον ήχο. Πολύ ψηλά στάνταρτ... άλλου είδους ήχος».

Ξέρετε ότι καμιά φορά οι αλλαγές αυτές πληρώνονται με... αίμα. Στον κόσμο μπορεί και να μην αρέσουν...

Έχω χορτάσει επιτυχία στη ζωή μου. Έχω παίξει πολύ, έχω δει γεμάτα γήπεδα, έχω δώσει αυτόγραφα... Όμως εδώ και πολύν καιρό δεν ανατριχιάζω με τη μουσική, πράγμα που μου συνέβαινε παλιά. Αυτό είναι κάτι που θέλω να το ζήσω ξανά. Θέλω να αισθάνομαι ζωντανός και δεν το αλλάζω με τίποτα. Μόνο έτσι αξίζει τον κόπο.

«Καμιά φορά τα φράγκα είναι μεγάλη φυλακή»

«Δεν πιστεύω τόσο στο ταλέντο όσο στη δουλειά», λέει ο Φίλιππος Πλιάτσικας. «Αυτό σημαίνει να αγαπάς τη δουλειά σου πολύ: να θέλεις να τα δίνεις όλα. Όχι όμως με απώτερο σκοπό την επιτυχία ή το χρήμα. Καλά είναι να έρθουν αυτά - και ποιος δεν τα θέλει - αλλά άσ' τα να έρθουν από μόνα τους, σαν αποτέλεσμα της επιβράβευσης ενός δικού σου πάθους, μιας δουλειάς που πιστεύεις. Καμιά φορά τα φράγκα και η επιτυχία είναι μεγάλη φυλακή».

Αργότερα, όταν θα βγει και ο επόμενος δίσκος του, ο Φίλιππος Πλιάτσικας λέει ότι θα παίξει στον «Σταυρό του Νότου», με τον Μανώλη Φάμελλο και τον Βασίλη Καζούλη: «Σε επίπεδο χώρου δεν υπάρχουν αλλαγές, μουσικά όμως...»

Τα Νέα
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.