KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-01-08, 15:06   #1 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή Ίμο, Κάγκουρες, Τρέντι

Στο μόνο που συμφωνούν όλες οι ομάδες των εν διαμαρτυρήσει και απογνώσει τελούντων είναι τα εύκολα λεφτά.



Άρα, η αντικοινωνικότητα τους είναι παροδική, κάτι σαν την «ακμή» που έρχεται και φεύγει. Φέικ δηλαδή, ξεσηκωμένη από τις μεγάλες πρωτεύουσες του εξωτερικού, εισαγωγής και εκούσιας μιμήσεως.

Η νεολαία, ο νέος λαός δηλαδή, επειδή κοιμάται ξέσκεπη στο Διαδίκτυο, αρπάζει κρυολογήματα και ενίοτε καμιά πνευμονία. Το φαινόμενο δεν μοιάζει σπουδαίο, γίνεται όμως όσο το εξετάζουμε και προσπαθούμε να το εξηγήσουμε. Μια ματιά στον δρόμο φτάνει για να τα μάθει κανείς όλα.

Μαλλιά που πέφτουν πάνω στα μάτια, μαύρα ρούχα, μαύρα παπούτσια, μπογιατισμένα μαύρα δάκρυα, καρφάκια σε αυτιά, μάγουλα, χείλια, γλώσσες, παντού εκτός από τα μάτια• σκουλαρίκια, τατουάζ, ύφος ψυχής χαμένης στα βάθη της - αυτοί είναι οι ίμο. Είναι οι εμόσιοναλ, οι θανατόληπτοι, οι «είμαστε ντάουν», διόλου επιθετικοί, κάθε άλλο από δυναμικοί• ενίοτε χαρακώνονται σαν τους πάλαι ποτέ αυτομαστιγούμενους της ερήμου.



Πάνε με αγόρια και με κορίτσια - δεν έχει σημασία. Ακούνε τις μουσικές τους, πιάνουν στασίδι στα σκαλοπάτια του Συντάγματος, μετά στου Ψυρρή και τέλος βέβαια καταλύουν στα σπίτια τους. Το «κίνημα» φυσικά δεν προέκυψε από ντόπιες ανάγκες. Κατάγεται από το Μαϊάμι, κρατάει ήδη από τη δεκαετία του '80, απλώς σε μας κατέφθασε προσφάτως, μεσολαβούντος του Internet.

Εντυπωσιάζει, πάντως, η παθητικότητα τους. Τρώνε ξύλο από αντίπαλες τάσεις, δεν απαντούν, λες και παραφράζουν επί το βιαιοπραγικότερο τον γνωστό στίχο της Μπρίτνεϊ Σπίαρ: θέλετε ένα κομμάτι από μένα;

Ξέρουμε τα παλαιοτέρα νεολαιίστικα κινήματα. Ροκάδες, καρεκλάδες, πάνκηδες, κνίτες με πολιτικά, χίπιδες, χεβιμεταλλάδες, χωρίς να εξαιρούμε τους χούλιγκαν -εισαγωγής κι αυτοί- που ζουν και βασιλεύουν. Κοινωνιολόγοι και ψυχολόγοι επιστρατεύονται για να δώσουν τα φώτα τους. Ο μιμητισμός, η ξενομανία, η ανάγκη του νέου να αποκτήσει διακριτή ταυτότητα, να αντιταχθεί στην οικογένεια, στην αυθεντία, στην εχθρικότητα της κοινωνίας, στο σχολείο και στον διπλανό του αποτελούν διάφανα κίνητρα. Ουδεμία αντίρρηση. Άλλωστε, είναι σημαδιακό το ότι η ενδυμασία και η κόμμωση παίζουν τον πρώτο ρόλο.

Ο νέος αποκτά την περιπόθητη εσωτερικότητα αλλάζοντας περιβολή. Όποιος φοράει στολή είναι δαχτυλοδειχτούμενος, με μια κίνηση δηλαδή έχει διασφαλίσει τη διαφορά από τους άλλους. Το έξω μου είναι και μέσα μου. Γι' αυτό άλλωστε πάνε κοπαδιαστά, κατά σμήνη και όχι κατ' άτομο. Ένας ίσον κανένας. Στην ομάδα, το «εγώ» και το «εσύ» έχουν άλλη γλύκα. Σε παρόμοιες οργανώσεις των ανήλικων παιδιών, όπου η εσωστρεφής ομάδα έχει ανάγκη ένα κεντρικό παραμύθι, ανθούν περιέργως ρομαντικο-θρησκευτικές παραφθορές αφοσίωσης και ο δαίμονας της εξωστρεφούς βίας.



Δεν λείπουν δηλαδή και οι ιμοκυνηγοί, αυτοί πού δεν μασάνε από θανατοληψία και με το σύνθημα «ντου και ξύλο - στους πούστηδες τους ίμο» καταχεριάζουν όπου βρουν τους όψιμους συνεχιστές του πάλαι ποτέ αυτόχειρα ρομαντισμού. Οι κάγκουρες (από τα καγκουρό, επειδή καβαλάνε μηχανές...) δεν έχουν στολή- κυκλοφορούν με «πολιτικά». Κάτι μεταξύ ζόρικων γειτονόπουλων, καλοταϊσμένων βλαστών και παρέας που θέλει να δαγκώσει, αυτοπροσδιορίζονται με τον πιο εύκολο τρόπο - διά της αρνήσεως.

Πλην όμως δεν είναι κίμπο, από εκείνους δηλαδή που, περίπου σαν χούλιγκαν χωρίς ποδόσφαιρο, δίνουν ραντεβού σε καθορισμένα μέρη για να ασκήσουν ελεύθερα την επιθετικότητα τους. («Κάτσε να φας ξύλο, αν κοτέψεις δεν ξαναμιλάς!»). Άλλο χαρακτηριστικό αυτών των παιδιών είναι ότι στα προφορικά είναι σκράπες. Δεν λένε τίποτα. Ούτε ίχνος θεωρητισμού δεν κυκλοφορεί ανάμεσα τους. Μα, μου, ξέρετε, με εξιτάρει, έτσι την είδα, και μετά αποσιωπητικά.



Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι όλη αυτή η πανίδα ξεπήδησε από το μέγα φροντιστήριο του Internet, όπου τα μάτια γίνονται σοφά, αλλά η γλώσσα δένεται κόμπος. Πώς να δούμε, για παράδειγμα, τη μόδα που έρχεται από την Ιαπωνία και προάγει το καρτούν σε λίνκουα φράνκα; Παντού το εξωτερικό σημάδι, η συμφωνημένη εμφάνιση, η δηλωτική περιβολή - τα υπόλοιπα είναι ζήτημα συναναστροφής.



Τα χρόνια της εφηβείας για πολλούς θυμίζουν άλμα στο κενό. Με όλα τα συμπαρομαρτούντα. Μια αλλόκοτη αίσθηση ανυπαρξίας παιδεύει αυτή την ηλικία. Παρ' ότι το αίμα χτυπάει στη βασιλόφλεβα, η κοινωνία ολόγυρα μοιάζει με σκοτεινό παλάτι χωρίς είσοδο. Από πού να μπουν; Στο μόνο που συμφωνούν, πάντως, όλες οι ομάδες των εν διαμαρτυρηθεί και απογνώσει τελούντων είναι τα εύκολα λεφτά. Επ' αυτού οι τρέντι, οι κυριλέδες του καταναλωτισμού, αναδεικνύονται ρεαλιστές και προσγειωμένοι. Δεν υπάρχουν ιδεώδη περιθωρίου, αποχής, πνευματισμού, εθελουσίας ανέχειας. Ο απώτερος σκοπός είναι η δημοσιότητα, η επιφάνεια, η δραστική συμμετοχή στο άγριο γλέντι που τελείται γύρω τους, χωρίς ακόμα να είναι καλεσμένοι. Άρα, η αντικοινωνικότητα τους είναι παροδική, κάτι σαν την «ακμή» που έρχεται και φεύγει.

Φέικ δηλαδή, ξεσηκωμένη από τις μεγάλες πρωτεύουσες του εξωτερικού, εισαγωγής και εκούσιας μιμήσεως. Σε σύγκριση με τα πρεζόνια, τα μόνα που πληρώνουν τη νύφη με λεφτά παντελονάτα και με αίμα, όλη αυτή η παρδαλή κοκεταρία των καλομαθημένων παιδιών μοιάζει με άσφαιρα γυμνάσια και απλήρωτο λογαριασμό.


Του Κωστή Παπαγιώργη-myworld.gr
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-08, 15:34   #2 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

mpexexexe

pozerades
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 00:33   #3 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...Εγώ που έχω κατσαρά μαλλιά ,αν θέλω να γίνω Ίμο τι κάνω???
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 02:32   #4 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

Κούρεμα και ισιωτική..
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 10:20   #5 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο SeRxaNouLa Εμφάνιση μηνυμάτων
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ...Εγώ που έχω κατσαρά μαλλιά ,αν θέλω να γίνω Ίμο τι κάνω???



kaneis plastoprosopia alla bob marley
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 10:22   #6 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

re seis ti skata pantos me aytes tis epiroes? akouga x8es ston papadaki to proi oti enas leei 15xronos klido8ike sthn toualeta kai esfixe leei to lemo tou me ena sedoni gia na niosei tin ipertati extasi , thn apokorifosi ths apolayshs ..kai kala kikloforei kati sto diadiktio pou leei pos gia na to nioseis ayto prepei na sfixeis ena sxini giro apo to laimo sou , na baleis 8ilia me liga logia ....RE TI GINETE? PAME KALA?
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 10:56   #7 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Δεν πάμε καλά Ματινάκι...Δυστυχώς!!!
Ειδικά αν ξεκινήσω και εγώ να χαράζω τον δρόμο του ΜΠΟΜΠ την κάτσαμε
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 11:02   #8 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

ρε δες το λιγο το 8εμα ...γιατι σε βλεπω μυστηρια και σενα , τι υπογραφη ειναι αυτη που βαλες? λοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 11:07   #9 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Πάω στο ίδιο γυμναστήριο με την Πιγκουλίνα!!!
Ναι ναι... Θα συνεχίζω τους μπάφους!!!


__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-01-08, 11:08   #10 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Πλάκα πλάκα με τον Bobako έχω τρελό κόλλημα...Και γενικά όταν πέφτω ψυχολογικά ακούω reggae...Με ταξιδεύει!!!
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.