KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-01-11, 16:54   #1 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή Άγριος ξυλοδαρμός μέλους του Συνασπισμού από την Αστυνομία

Tην “απαγωγή” του από την Αντιτρομοκρατική Υπηρεσία κατήγγειλε χθες το στέλεχος του ΣΥΝ, Δ. Παπαδάτος, αναφερόμενος στην αυθαίρετη και βίαιη προσαγωγή του από κουκουλοφόρους αστυνομικούς στη ΓΑΔΑ. Παράλληλα, για στοχοποίηση ενός ολόκληρου πολιτικού χώρου κατηγόρησαν την κυβέρνηση και το αρμόδιο υπουργείο οι Δ. Παπαδημούλης, Θ. Δρίτσας, Τ. Χριστοδουλοπούλου και Π. Σκουρλέτης, σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησαν χθες, συμπαραστεκόμενοι στον Δ. Παπαδάτο στα γραφεία του ΣΥΝ. Το θύμα καταθέτει μήνυση, ενώ ο ΣΥΝ ζήτησε να δοθούν τα ονόματα των ανδρών και των γυναικών της Αντιτρομοκρατικής που συμμετείχαν στην πρωτοφανή αστυνομική επιχείρηση. Αργά χθες το βράδυ, ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη, Χρ. Παπουτσής, απάντησε σε διάβημα του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ, Δ. Παπαδημούλη, αναφέροντας ότι δεν είχε οιαδήποτε πολιτική σκοπιμότητα η αστυνομική επιχείρηση και εκφράζοντας τη λύπη του για την περιπέτεια του Δ. Παπαδάτου.

“Αυτό δεν ήταν προσαγωγή, ήταν απαγωγή”. Με τη φράση αυτή, ο Δ. Παπαδάτος ξεκίνησε χθες στη συνέντευξη Τύπου, με εμφανή τα σημάδια της κακοποίησης, να αφηγείται τη βάναυση και αυθαίρετη προσαγωγή του στον 12ο όροφο της ΓΑΔΑ. Το επεισόδιο συνέβη το μεσημέρι της Πέμπτης, κατά τη διάρκεια επιχείρησης της Αντιτρομοκρατικής στον Βύρωνα για τη Συνωμοσία των Πυρήνων της Φωτιάς. Η Αστυνομία, μετά από ώρες, άφησε ελεύθερο το θύμα, δίνοντας την εξήγηση ότι έμοιαζε με κάποιον ύποπτο για τρομοκρατία!
Όπως ανέφερε χθες στη συνέντευξη Τύπου ο Δ. Παπαδάτος, λίγο πριν φτάσει σπίτι του, στον Βύρωνα, βρίσκει στον δρόμο μια ταυτότητα και κατευθύνεται προς το οικείο αστυνομικό τμήμα για να την παραδώσει. Αυτό το "εύρημα" ήταν και το άλλοθι των αστυνομικών για τη βίαιη προσαγωγή του, την οποία περιέγραψε λεπτό προς λεπτό: “Σε απόσταση περίπου 10 λεπτά από το σπίτι μου βγαίνει ένας άνδρας με πολιτικά, μου λέει 'Ασφάλεια' και μου προτάσσει το περίστροφο”, αποκάλυψε ο Δ. Παπαδάτος. Παρά την επίκληση της κομματικής του ιδιότητας, αλλά και της συνεργασίας του με το Ινστιτούτο “Νίκος Πουλαντζάς”, η “επιχείρηση” της Αντιτρομοκρατικής γενικεύθηκε και ξεκίνησε ένας γύρος απειλών και ξυλοδαρμών, που κατέληξε στη βίαιη προσαγωγή του. “Βγαίνουν από το στενό από το οποίο βγήκε ο άνδρας αυτός περίπου 10-15 με πολιτικά, πολλοί εκ των οποίων είναι κουκουλοφόροι, άνδρες και γυναίκες, οι οποίοι με χτυπούν βίαια”, είπε ο Δ. Παπαδάτος.

“Τρώω απίστευτο ξύλο”

Η περιγραφή του είναι αποστομωτική: “Τρώω απίστευτο ξύλο. Με ακινητοποιούν, με ρίχνουν κάτω, με έχουν ρίξει κάτω δέκα και με χτυπάνε. Μου περνάνε τις χειροπέδες. Με χτυπάνε, ενώ μου έχουν περάσει τις χειροπέδες. Με βρίζουν απίστευτα και άνδρες και γυναίκες με καλυμμένα πρόσωπα με βάζουν σ' ένα συμβατικό αμάξι, εξ όσων μπόρεσα να δω, και με οδηγούν χτυπώντας με και σιδηροδέσμιο, σ' ένα μέρος που εγώ δεν ξέρω”.

Με αυτό τον φρικτό τρόπο, ο Δ. Παπαδάτος βρέθηκε στον 12ο όροφο της ΓΑΔΑ, στα γραφεία της Αντιτρομοκρατικής Υπηρεσίας, όπου υπέστη εξευτελισμό. “Με απειλούν και με βρίζουν με απίστευτο τρόπο. Και κάποια στιγμή μου ζητάνε να βγάλω τα ρούχα μου. Δεν έχω φυσικά περιθώρια να αρνηθώ. Βγάζω τα ρούχα μου, τα εσώρουχά μου, είμαι γυμνός μπροστά σε 7-8 άτομα”, είπε ο Δ. Παπαδάτος, προσθέτοντας ότι “έμεινε έτσι γύρω στα 20 λεπτά”. Τελικά, έπειτα από ώρα, οι αστυνομικοί τον άφησαν να φύγει, λέγοντάς του πως... “έμοιαζε πολύ σε κάποιον που έψαχναν”. Αξίζει να σημειωθεί ότι, κατά τη διάρκεια της παραμονής του στη ΓΑΔΑ, ο Δ. Παπαδάτος ζήτησε να επικοινωνήσει με δικηγόρο ή με τους δικούς του, αλλά δεν του επετράπη.

Μετά τη συνέντευξη Τύπου, ο Δ. Παπαδάτος μετέβη το απόγευμα στην Πολυκλινική Αθηνών, αισθανόμενος ζαλάδες και πόνους στον θώρακα και τα γόνατα, προκειμένου να υποβληθεί σε αναλυτικές εξετάσεις και ιατροδικαστική εξέταση, για να τεκμηριωθεί και ιατρικά η αστυνομική επίθεση σε βάρος του.

Π. Σκουρλέτης: “Μετά τον Πάγκαλο και τον Παπουτσή, η Αντιτρομοκρατική”

Κατά τη συνέντευξη Τύπου, ο εκπρόσωπος του ΣΥΝ, Π. Σκουρλέτης, έκανε λόγο για “σοβαρό συμβάν αυθαίρετης, βίαιης και προσβλητικής προσαγωγής του στελέχους και μέλους της ΚΠΕ του ΣΥΝ Δ. Παπαδάτου κατά την επιχείρηση της αντιτρομοκρατικής”. Ο Π. Σκουρλέτης εξέφρασε την ευχή του να είναι τυχαίο το περιστατικό, υπενθυμίζοντας τις πρόσφατες επιθέσεις κυβερνητικών στελεχών προς τον χώρο του ΣΥΝ και του ΣΥΡΙΖΑ. Έκανε, μάλιστα, λόγο για την πρόσφατη συνέντευξη του αντιπροέδρου της κυβέρνησης, Θ. Πάγκαλου, που έλεγε πως “ο ΣΥΝ είναι μια παρέα του Τσίπρα που έχει σχέση με τρομοκρατικές ομάδες”, αλλά και για τις δηλώσεις του Χρ. Παπουτσή στη Βουλή, όταν διερωτάτο “γιατί τελοσπάντων να συμβαίνουν όλα αυτά γύρω από τον χώρο σας;”. Επίσης, ο εκπρόσωπος του ΣΥΝ μνημόνευσε και την “άνευ προηγουμένου βίαιη συμπεριφορά απέναντι στον γραμματέα της Νεολαίας, Ν. Ηλιόπουλο, που πριν από λίγες μέρες είχε τραυματιστεί στον χώρο των δικαστηρίων”.

Παπαδημούλης: “Σε γραμμή Πολύδωρα η κυβέρνηση”

Έντονη κριτική στην κυβέρνηση άσκησε και ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, Δ. Παπαδημούλης, κατηγορώντας την πως “ακολουθεί την τακτική Πολύδωρα και Καρατζαφέρη και στοχοποιεί έναν ολόκληρο πολιτικό χώρο, που έχει μέτωπο με την τρομοκρατία”. “Ο Δ. Παπαδάτος - Αναγνωστόπουλος έχει τόση σχέση με την τρομοκρατία όση έχει ο Μπομπ Σφουγγαράκης με τη μοριακή βιολογία”, επεσήμανε ο Δ. Παπαδημούλης, κάνοντας λόγο για “κραυγαλέα ανικανότητα και αμόκ αυταρχισμού, στοχοποίηση και συκοφάντηση ενός πολιτικού χώρου”.

“Η κυβέρνηση και ο κ. Παπουτσής οφείλουν αμέσως εξηγήσεις και μέτρα για την αυστηρή τιμωρία των υπευθύνων”, συνέχισε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ, επισημαίνοντας πως έχει κάνει τηλεφωνικό διάβημα στον υπουργό Προστασίας του Πολίτη για να βρεθούν οι υπεύθυνοι του συμβάντος. Ο Δ. Παπαδημούλης επανέλαβε και την κόκκινη γραμμή του ΣΥΝ έναντι της τρομοκρατίας, προσθέτοντας ωστόσο πως “όπως είμαστε απέναντι στην τρομοκρατία, θα είμαστε και απέναντι και στο αμόκ κρατικού αυταρχισμού και συκοφάντησης”. “Εμείς και σε πολικό και σε νομικό επίπεδο θα δώσουμε συνέχεια στην υπόθεση, γιατί το 'μας συγχωρείτε, λάθος' είναι φανερό ότι δεν αρκεί”, κατέληξε ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ.

Δρίτσας: “Δεν είναι λάθος”

Να αντιμετωπίσουν το θέμα με τη δέουσα σοβαρότητα ζήτησε από τους δημοσιογράφους ο κοινοβουλευτικός εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ, Θ. Δρίτσας, επισημαίνοντας ότι “δεν είναι το λάθος της σύλληψης, είναι η συνολική συμπεριφορά απέναντι σε έναν άνθρωπο, οποιονδήποτε που δηλώνει τα στοιχεία του και δεν έχει την έννομη προστασία όπως προβλέπεται κατά τον νόμο και κατά το Σύνταγμα από τους εγγυητές της νομιμότητας”.

Τ. Χριστοδουλοπούλου: “Εκπονούν κατασταλτικό μοντέλο”

Τη διαπίστωση πως “βρισκόμαστε σε μια εκπόνηση κατασταλτικού μοντέλου όπου η σκοπιμότητα με τον πιο αδιάντροπο τρόπο αντικαθιστά τη νομιμότητα” εξέφρασε η Τ. Χριστοδουλοπούλου, δικηγόρος και στέλεχος του ΣΥΡΙΖΑ. “Αν ήταν απλή προσαγωγή, έχουν κάνει τέρατα. Αν ήταν ένταλμα σύλληψης, έπρεπε να έχουν το όνομα, να πουν 'συγνώμη, μάλιστα, λέγεστε Δημοσθένης Παπαδάτος, χαίρετε' και να φύγουν”, επισήμανε η Τ. Χριστοδουλοπούλου, προσθέτοντας ότι οι αστυνομικοί της Αντιτρομοκρατικής “και στις δυο περιπτώσεις παρανόμησαν βάρβαρα και πρέπει να λογοδοτήσουν, γιατί δεν μπορεί η κοινωνία, δεν αντέχει να μην αντιδρά και να εθίζεται συνεχώς στην παρανομία των οργάνων της νομιμότητας”.

ΣΥΡΙΖΑ: “Παράβαση όλων των αρχών του Συντάγματος”

Η αυθαίρετη προσαγωγή και ο άγριος προπηλακισμός του Δ. Παπαδάτου προκάλεσε αντιδράσεις από όλο τον χώρο του ΣΥΝ και του ΣΥΡΙΖΑ. Για “μαφιόζικη επίθεση” κάνει λόγο η Επιτροπή Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ, καταγγέλλοντας “παράβαση όλων των δικονομικών εγγυήσεων και των αρχών του Συντάγματος”. “Δεν θα επιτρέψουμε την άσκηση βασανιστηρίων και ψυχολογικής - σωματικής βίας σε βάρος των πολιτών, από όργανα του κράτους, που στο όνομα της σκοπιμότητας ξεγυμνώνουν τους πολίτες από δικαιώματα με πρόσχημα την πάταξη της τρομοκρατίας”, σημείωσε η Επιτροπή στην ανακοίνωσή της, καλώντας τον Χρ. Παπουτσή “να απαντήσει πώς ένα ακόμα ακραίο θύμα της αστυνομικής αυθαιρεσίας προέρχεται από τον ΣΥΡΙΖΑ”.

Νεολαία ΣΥΝ: “Βάρβαρη αστυνομική τρομοκρατία”

Για “βάρβαρη αστυνομική τρομοκρατία” κάνει λόγο και η Νεολαία του ΣΥΝ, σημειώνοντας ότι το συμβάν αυτό “έρχεται να προστεθεί σε σειρά ανάλογων περιστατικών που έχουν συμβεί το τελευταίο χρονικό διάστημα και αποδεικνύουν ότι η συμπεριφορά της αστυνομίας εντάσσεται σε ένα συνολικότερο σχέδιο τρομοκράτησης των αγωνιζόμενων κομματιών της κοινωνίας”.

ΑΚΟΑ: “Η κυβέρνηση εφαρμόζει βία”

Τη δίωξη των “κουκουλοφόρων αστυνομικών και την ανάληψη της πολιτικής ευθύνης από την κυβέρνηση” απαιτεί, με ανακοίνωσή της, η ΑΚΟΑ, καταγγέλλοντας “βία και τρομοϋστερία που εφαρμόζει η κυβέρνηση”. Επίσης, η ΑΚΟΑ αναφέρεται σε “επανειλημμένες επιθέσεις σε βάρος του ΣΥΡΙΖΑ”.

Την πράξη της Αντιτρομοκρατικής σε βάρος του Δ. Παπαδάτου καταδίκασε και ο Σύνδεσμος Αντιρρησιών Συνείδησης, καταγγέλλοντας “απαράδεκτη και προκλητική προσαγωγή και μεταχείριση” εκ μέρους της Αστυνομίας.

Πηγή: Η Αυγή
__________________
"Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it." - R. P. Feynman

 click to show
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-11, 20:00   #2 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

μαλιστα!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-11, 08:41   #3 Αρχή
Highlander
Born to be...
 
Το avatar του χρήστη Highlander
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Συμπέρασμα:

Ξύλο από την αστυνομία τρώνε μόνο οι αριστεροί !
__________________
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο ;
Ο χρήστης Highlander δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.