KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Ζητείται καλό παιδί επειγόντως

Ζητείται καλό παιδί επειγόντως ή αλλιώς Heeeeeeeeelp…..!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-05-11, 01:45   #1 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή To PC μου δεν ανάβει... έχει παθει κάποια βλάβη

Λοιπόν, άνοιξα το tower, έβηξα και φταρνίστηκα από τη σκόνη που είχε, τη φύσηξα και πήγε παντού (παρακαλώ να λείπουν τα ειρωνικά σχόλια όταν δείτε τις σκονισμένες φωτό... ούτε χρόνο δεν είχε αξεσκόνιστο, δεν ξέρω γιατί μάζεψε τόση). Έχουμε και λέμε:

> panw sto motherboard exei ena shmeio me pinakia pou pane kai koumpanoun ola ta psila kalodiakia apo to mprostino panel...8a bgaleis to bismataki kai 8a baleis sth 8esh tou to bismataki apo to reset.

Όπως είπα, δεν έχει reset. Έχει ένα μεγάααααλο κουμπί που δεν έχω καταφέρει να καταλάβω πώς δουλεύει.

Άμα το πατάς ανάβει το PC, αλλά άμα το ξαναπατήσεις νομίζω πάει σε sleep ή hibernate, και μόνο αν το κρατήσεις πατημένο πολλή ώρα σβήνει. Από πίσω του το κουμπί έχει πολλά ψιλά συρματάκια.

υποθέτω το κιτρινόμαυρο είναι το φωσάκι του σκληρού δίσκου, αλλά δεν ξέρω τι κάνουν τα άλλα. ΥΠΟΘΕΤΩ από αυτό που είδα εδώ
http://www.directron.com/atxswitch.html
ότι είναι το κοκκινόμαυρο, ενώ το πρασινόμαυρο ανάβει το πράσινο φως που δείχνει ότι το PC είναι on.

Χμμμ... αναρωτιέμαι αν τα γαργαλήσω λίγο μην ξαναδουλέψουν. Κανονικά δεν πρέπει - γιατί να έφυγαν από τη θέση τους?

> an den doulepsei me to reset, dokimase na baleis katsabidi apla kai mono gia na kanoun epafh stigmiaia ta 2 pinakia

Και δεν θα ακουστούν αστραπές, κεραυνοί, τσαφ, σπινθήρες, και μυρvδιά καμένου σκληρού δίσκου (η καμένου Egw!?)

> an den doulepsei oute etsi, koita an to motherboiard exei anoixto kapoio lampaki (kata 99% sto motherboard sou 8a exei kapoio lampaki pou otan pairnei reuma anabei)

Αυτό δεν το έκανα ακόμη. Αλλά πάμε παρακάτω:

> mporeis na aposundeseis ola ta kalodia pou 3ekinane apo to trofodotiko sou

Μπορώ. Αλλά μετά πώς θα τα συνδέσω ξανά? Πού να ξέρω / θυμάμαι ποιο πάει πού? (Καλά, βγάζω φωτό).

Το τροφοδοτικό μου είναι αυτό το μοντέλο
http://www.newegg.com/Product/Produc...82E16817174026

Δεν έχει διακόπτη on-off που βλέπω να έχουν άλλα. Εκείνο το κόκκινο κάτω από την πρίζα είναι διακοπτάκι επιλογής 110/220. Αλλά ακριβώς από κάτω έχει ένα πράσινο στρογγυλούλι λαμπάκι. Αυτό ανάβει αμέσως μόλις βάζω στην πρίζα το PC, και παραμένει αναμμένο για αρκετή ώρα μετά που το βγάζω, ώσπου τελικά σβήνει. Άρα το καλώδιο και η μπρίζα στον τοίχο δουλεύουν.

> kai na piaseis to megalo xontro bisma me ta polla poluxroma kalodia kai na gefurwseis prasino kai ena mauro ( http://lichyetan.blogspot.com/2009/0...pply-unit.html ), bazeis sto reuma k 8a prepei na arxisei na gurizei to anemisthraki

Ποιο ανεμιστηράκι? του PSU? Αυτό το site λέει ότι "To determine whether the PSU being started or not, I connect a fan to the PSU to verify it." δηλαδή μοιάζει να λέει ότι δεν έχει τίποτε συνδεμένο, πρέπει να συνδέσει κάποιο ανεμιστηράκι (αλλά δε λέει πώς συνδέεται, αν πρέπει να συνδέσει... άρα δεν είναι site για άσχετους σαν εμένα, αλλά για γκουρούδες που δεν χρειάζονται τις οδηγίες του).

Τέλος πάντων. Αν είναι ο διακόπτης, δεν έχω ιδέα πώς να βρω ανταλλακτικό και πώς να τον αλλάξω (όπως έγραψα πριν, λέω ότι ίσως είναι ο διακόπτης διότι την προπροηγούμενη Παρασκευή το PC δεν έναβε αλλά όταν έβγαλα και ξαναέβαλα την πρίζα και πάτησα τον διακόπτη πήρε εμπρός (για τελευταία φορά). Αν το τροφοδοτικό ήταν καπούτ δεν θα έπρεπε να μη δουλέψει?

Αν είναι το PSU, πού να ξέρω τι να πάρω να βάλω στη θέση του? Είναι στανταρ οι διαστάσεις τους, ο αριθμός των ανεμιστηρακίων και τα εκατομμύρια καλώδια που έχουν?

Δεν ξέρω αν βοηθάει σε τίποτε (αφού έστειλα το Link πιο πάνω), αλλά εδώ είναι μία ταμπέλα που έχει πάνω του το τροφο.



Ουφ μπελάδες... αλλά αν το πάω σε κομπιουτερομάστορα θα με χρεώσει ακριβότερα από το να πάρω καινούριο PC, ενώ από την άλλη μου φαίνεται χοντρή μαλακία να πάρω καινούριο κομπιούτερ για έναν (ίσως) χαλασμένο διακόπτη.

Αν καταφέρω να το επισκευάσω χρωστώ ένα μεγάλο κέρασμα στον sor και όποιον άλλο μου ρίξει ιδέες που να βοηθάνε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 12-05-11 στις 01:47.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 01:51   #2 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

για αρχή βγάλε τις RAM και την κάρτα γραφικών.... αν έχεις πεπιεσμένο αέρα ψέκασε στα σλοτ... και καθάρισε με γόμα τις χάλκινες επαφές των πλακετών και ξαναβάλτα.... και ξεκίνα το πισι...

αν δεν πετύχει.. ξαναβγάλτα όλα έξω... τις πλακέτες ε ξαναξεκίνα το πισι...

αν δεν ακούσεις κανέναν ήχο τότε θέλεις άλλη mobo

αυτά για αρχή
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 02:08   #3 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Για αρχήηηη? Μα άμα είναι καμένο το PSU ή ο διακόπτης, τι θα βοηθήσει να βγάλω τις RAM (και ακόμη κι αν εχουν κάποιο πρόβλημα αυτές, δεν θα έπρεπε να ξεκινάει ένας ανεμιστήρας ή κάτι τέλος πάντων, αντί να παραμένει τελείως ψόφιο?)

Αν δοκιμάσω να τζαμπάρω ( ) το χοντρό καλώδιο με τα 24 παλούκια, υποθέτω θα πρέπει να έχω αποσυνδέσει το σύμπαν πριν, όχι μόνο αυτό το καλώδιο αλλά και όλα όσα πάνε σε σκληρούς, μαλακούς και ενδιάμεσους δίσκους, ε?

Χε χε το πιθανότερο είναι ότι θα κάνω κάποια μαλακία, θα κάψω τον κομπιούτορα για τα καλά, και μετά θα πάρω καινούριον συν ένα από αυτά τα παπαράκια που τους βάζεις έναν εσωτερικό δίσκο και τον κάνουν USB για να πάρω και όσα data και άλλα έχω στον (μοναδικό) εσωτερικό σκληρό. Έπρεπε να είχα αγοράσει δεύτερο εσωτερικό γι' αυτές τις δουλειές, και τώρα ακόμη το σκέφτομαι να πάρω κανένα Τερατάκι, αλλά δεν ξέρω αν έχει όλα τα σιδερικά που χρειάζομαι ή πρέπει να αγοράσω τον εσωτερικο retail, όχι OEM (που είναι φτηνότερος αλλά έρχεται χωρίς καλώδια και είδη κιγκαλερίας)

Ρίχνω πολύ διάβασμα για να μορφωθώ περί τα καλώδια προς το παρόν.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 02:14   #4 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

μα είπες ότι ξεκινάει:

Παράθεση:
Άμα το πατάς ανάβει το PC, αλλά άμα το ξαναπατήσεις νομίζω πάει σε sleep ή hibernate, και μόνο αν το κρατήσεις πατημένο πολλή ώρα σβήνει. Από πίσω του το κουμπί έχει πολλά ψιλά συρματάκια.
άρα το ανεμιστηράκι του επεργαστή κουνεί έτσι?
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 04:19   #5 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Oxi, tipote den douleuei. Auto pou periegrapsa htan h kanonikh leitourgia tou. Twra einai teleiws psofios o kompioutwr, den douleuei anemisthras, den akougetai kanenas 8orybos. Mono ena mikroskopiko prasino fwtaki sto power supply, pou anabei molis to balw sthn priza as mhn exw pathsei ton diakopth akomh.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-05-11, 12:37   #6 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

milhsa gia pinakia panw sto motherboard kai oxi sto mprostino panel

des edw th fwtografia

kati tetoio 8elw na kaneis.
apo to mprostino panel feugoun kalodia pou sundeontai sto motherboard. auta ta kalodia einai psila me plastika mporta gia na mpainoun sta pinakia, kai exoun tupwmeno ti einai to ka8e kalodio. prepei na breis to power on, na to bgaleis kai na gefurwseis me ena katsabidi ta pinakia gia na deis an 8a parei mprosta to pc.

kane auto kai pes mou ti kataferes gia na sunexisoume parakatw
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 00:13   #7 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Α, μαλιστα. Θα κοιτάξω αν γράφει τίποτε η μαμασανίδα και θα της βάλω κατσαβίδι. Αν η κατσαβιδομέθοδος τη βιδώσει (ελληνιστί screw it up) θα θέλει πέταμα και θα ησυχάσω
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 01:00   #8 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

στο φτιάχνω τζάμπα...εάν με φιλοξενήσεις :banana:
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 01:37   #9 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

pantws polu autokolhto exeis panw

(kai mh th fobasai thn katsabidome8odo, akoma kai o material thn katafernei )
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-05-11, 02:11   #10 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

:banana:




































__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.