KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-01-10, 08:36   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή Τροχαία Καισαριανής

Δυστυχώς αυτές τις γιορτινές μέρες δεν τις πέρασα έτσι όπως τις φανταζόμουνα. Η γυναίκα μου είχε κάποιους σοβαρούς πόνους και κάθε μέρα τρέχαμε σε νοσοκομεία και γιατρούς. Αφού πήγαμε για εξετάσεις στη Βιοιατρική Αλίμου, στη Βιοιατρική Γλυφάδος και στη Βιοιατρική της Μιχαλακοπούλου, περάσαμε από το Ντυνάν, βρεθήκαμε στο Αρεταίειο και την επόμενη μέρα στο 251 Στρατιωτικό Νοσοκομείο. Εκεί ο χειρούργος σύστησε μία σειρά εξετάσεων, τις οποίες πρότεινε να γίνουν στο Ντυνάν.
Πήγαμε λοιπόν στο Ντυνάν, περάσαμε από τα επείγοντα περιστατικά και ο αρμόδιος παθολόγος έκρινε ότι η κατάσταση ήταν επείγουσα με αποτέλεσμα να ''παρακάμψει'' τα επείγοντα (για να μην περιμένει στην ουρά) και να την περάσει απευθείας στο ιατρείο του. Έγιναν εξετάσεις αίματος και ούρων, βγάλανε και αξονική τομογραφία να δούνε τι γίνεται, κι αφού περάσαμε περίπου 8 ώρες στο νοσοκομείο μάς έδωσαν το Ο.Κ. να πάμε σπίτι και να επιστρέψουμε την επόμενη μέρα να πάρουμε τα αποτελέσματα...

Αμ, πως... Γυρνώντας στο αυτοκίνητο είδα ότι μού πήρανε τις πινακίδες! Μόνο αυτό μου έλειπε. Δεν μου έφτανε η ταλαιπωρία που γύρισα 3 Βιοιατρικές και 4 νοσοκομεία μέσα σε 3 μέρες, έμεινα κι από αυτοκίνητο ακριβώς τη στιγμή που έπρεπε να πηγαινοφέρνω τη γυναίκα μου στο νοσοκομείο. Παρά την κούραση, πήγα με το αυτοκίνητο (χωρίς τις πινακίδες) στο Ταχυδρομείο της Ομόνοιας (που είναι ανοικτό μέχρι το βράδυ) για να πληρώσω το πρόστιμο και καπάκι πάω στην Τροχαία της Καισαριανής για να τις πάρω πίσω.
Εκεί ένας αστυφύλακας μου είπε ότι πρέπει να περάσω την επόμενη μέρα 10:00-13:00 γιατί κανονικά τις πινακίδες τις κρατάνε για 20 μέρες και μόνο με απόφαση του Διοικητή τις επιστρέφουνε πίσω νωρίτερα.


Τι να κάνω κι εγώ. Γύρισα άπρακτος στο σπίτι και την επόμενη μέρα πήγα στη δουλειά. Ζήτησα άδεια -αφού τους εξήγησα τι έγινε- προκειμένου να πάω ξανά στην Τροχαία της Καισαριανής. Πήρα λοιπόν το λεωφορείο και πήγα. Εκεί ο Διοικητής μού ζήτησε αποδείξεις ότι όντως η γυναίκα μου ήταν στο νοσοκομείο. Εγώ όμως δεν είχα τα χαρτιά αυτά μαζί μου, αφού τα χρειαζότανε η γυναίκα μου για το ΙΚΑ, στο οποίο αν και άρρωστη πήγε μόνη της με ταξί αφού εγώ αδυνατούσα να την εξυπηρετήσω.
Τέλος πάντων, έφυγα από την Τροχαία και συνάντησα τη γυναίκα μου για να μου δώσει τα χαρτιά της για να ξαναπάω στην Τροχαία! Ξαναπαίρνω μετρό και μετά λεωφορείο για να πάω για άλλη μια φορά στην Τροχαία.
Εκεί ο Διοικητής αμφισβήτησε τη σοβαρότητα της κατάστασης!!! Μου ζήτησε και γνωμάτευση.
- Μα τί γνωμάτευση, του λέω! Αφού ακόμα ψάχνονται οι γιατροί να βρούνε τι έχει! Πώς θα βγάλουν γνωμάτευση;
- Και που το ξέρω εγώ; μου λέει!

Του έδειξα όλες τις εξετάσεις αλλά αυτός επέμενε.
- Ο Κανονισμός λέει ότι...
- Μα τι να τον κάνω τον Κανονισμό, του λέω. Εδώ υπάρχει πρόβλημα υγείας ρε άνθρωπέ μου!
- Αυτό είναι δικό σας πρόβλημα, όχι δικό μου!


Μου 'ρχόταν να του ορμήσω να του χώσω κανά δυο γερές μπουνιές του.... , αλλά μετά σκέφτηκα εκείνον τον Χιλιανό που τον σαπίσανε στο ξύλο και -ευτυχώς- συγκρατήθηκα. Τον ρώτησα κάτι πολύ απλό:
- Αν ήταν συνάδελφός σας, αστυνομικός, τα ίδια θα του λέγατε;
- Ναι, τα ίδια θα του έλεγα!
- Τι να σας πω, του λέω, πραγματικά ντρέπομαι. Θέλετε να ονομάζεστε και ''Προστασία του πολίτη'', μη χέσω!!!
- Άκου να δεις, άμα υπογράψω να πάρεις τις πινακίδες, εγώ θα βρεθώ κατηγορούμενος και όχι εσύ!
- Άμα, του λέω, πάθει τίποτα η γυναίκα μου, ο πρώτος που θα φάει μήνυση θα είσαι εσύ!
- Να μου κάνεις μήνυση!

Τα πράγματα πήρανε στραβό δρόμο. Δεν υπήρχε πλέον περίπτωση να μου δώσει τις πινακίδες με τίποτα. Μάλιστα σηκώθηκε κι έφυγε χωρίς να δει μία βεβαίωση από το Ντυνάν ότι η γυναίκα μου πέρασε από τα επείγοντα. Και να φανταστεί κανείς ότι δεν διαμαρτυρήθηκα για την κλήση, ούτε ζήτησα να μου τη σβήσουν. Ίσα-ίσα που πήγα αμέσως και πλήρωσα το πρόστιμο (εδώ τόσα και τόσα φύγανε στους γιατρούς)!

Αργότερα, έμαθα τα εξής. Αυτός ο διοικητής του τμήματος της Καισαριανής πήγε στην 1η Γυμνασίου 18 χρονών (!!!) και όλες τις υπόλοιπες τάξεις του Γυμνασίου και του Λυκείου τις έβγαλε στην Αστυνομία (όπου μπήκε επί χούντας). Μιλάμε δηλαδή για μία μοναδική περίπτωση κομπλεξικού τύπου, το χειρότερο είδος ανθρώπου για να του δώσει κανείς εξουσία.
Προφανώς για κάποιους λόγους οικογενειακούς, κοινωνικούς, ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, δεν μπορούσε να πάει στο Γυμνάσιο, δεν μπορούσε καν να βρει καμιά δουλειά της προκοπής, κι αφού δεν μπορούσε να γίνει ούτε στρατιωτικός (που αυτό επιθυμούσε) κατέληξε επί Χούντας να ανδρώνεται στην Αστυνομία. Αυτός ο κομπλεξικός ανθρωπάκος είναι τώρα διοικητής στην Καισαριανή και βγάζει όλα του τα αρρωστημένα απωθημένα.

Κι εγώ ο γκαντέμης πήγα κι έπεσα πάνω σ' αυτόν και προσπαθώ να βρω το δίκιό μου!!! Έλεος πια! Τα βλέπετε κύριε Χρυσοχοΐδη;;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΛΑΤΩΝ : 08-01-10 στις 12:56.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-01-10, 12:08   #2 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

Βασικά .. περαστικά στη γυναίκα σου! Κι εύχομαι να μην είναι τίποτα σοβαρό, τελικά.
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-01-10, 16:02   #3 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

1)perastika sthn gynaika
2)shmera mathame oti anexarthtws kubernhshs,o mesos mpatsos einai blaxos,agrammatos,komplexikos kai apotyxhmeno anthrwpaki.......
__________________
"Physics is like sex. Sure, it may give some practical results, but that's not why we do it." - R. P. Feynman

 click to show
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 03:10   #4 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

a) perastika sthn gynaika sou! Ma8ate ti eixe telika?

b) den milaw! exw prokatalhpsh!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 09:51   #5 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

maista
perastika
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 10:07   #6 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Perastika re Platona auto proexei kai exei megaliteri simasia ...tora gia ton malaka ...apo kapoion 8a to brei ...poli pi8anotata na min exei ipno ta bradua apo to fobo mi tou thn pesei kanenas me kanena gkazaki. Ti na po ....aisxos
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 10:22   #7 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

axseto alla kai sxetiko .,...den akousate stis ideiseis pou suntaxiouxos astynomikos ...ksespase pano sto alogo tou?
to edese to kaimeno piso ston kotsadoro kai to ebale na trexei 2-3 xiliometra ...to alogo se kapoia fasi parapathse kai epese kato kai o paparas to eserne ...stamathse meta apo ora kai to gkilise se ena gkremo ...to mazepsane geitones pou eblepan to peristatiko alla eixe toso barya katagmata kai ponous pou apofasisan na kanoun eu8anasia sto zoo ...
Poios kserei ti ka@les eugaze to @ pano sto kaimeno to zontano ...
ka@omenoi trompes einai polloi apo autous , autarxes skilia maura PSOFOS !
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maRtina : 07-01-10 στις 11:38.
Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 11:08   #8 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή



h matina ftiaxnei!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 11:39   #9 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

pada imoun anti8eth se tetoies symperifores kai praxeis
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-01-10, 11:44   #10 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

mprabo suntrofissa!

__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.