KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Ζητείται καλό παιδί επειγόντως

Ζητείται καλό παιδί επειγόντως ή αλλιώς Heeeeeeeeelp…..!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-06-11, 23:47   #1 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή Ζητούνται επειγόντως πληροφορίες για Χαλκιδική

Που λέτε ξαφνικά (χτες) έμαθα ότι το σογάκι στο Ελλάντα έχει όρεξη να πάμε Χαλκιδική. Κανονικά αποφασίζουμε πού θα πάμε πολύ καιρό πριν και κάνουμε σχετικές τεχνικοοικονομικές μελέτες, με αρκετά επιτυχή αποτελέσματα. Άσε που είναι σχετικά μικρά μέρη οπότε οι επιλογές δεν είναι άπειρες. Εδώ από τη μια έχουμε απόφαση της τελευταίας στιγμής, από την άλλη κοτζάμου Χαλκιδική, έστω κι αν το τρίτο πόδι των καλογέρων δεν μας ενδιαφέρει

Χειρότερο: Οι δικοί μου είχαν σκεφτεί να κλείσουμε μέσω ενός ταξιδιωτικού γραφείου που χρησιμοποιούν συχνά, και αντί διαμερισματάκι με κουζίνα που κλείνουμε συνήθως θέλανε και ξενοδοχείο (με ημιδιατροφή, εγώ προτιμώ να κόβω τις σαλατούλες μαυ μόνος). Κοίταξα στη λίστα των ξενοδοχείων, και έφριξα. Πέρα από το ότι θέλουνε όλα τα λεφτά μπροστά και μάλιστα μέχρι τέλος Ιουνίου, εκείνα τα ξενοδοχεία που είναι στις οικονομικές μας προδιαγραφές έχουν κάτι φρικαλέες κριτικές από παλιούς πελάτες (βλ. tripadvisor.com)... και δεν είναι ότι είναι περίεργοι και ιδιότροποι, διότι το Ολύμπιον Άστυ στην Ολυμπια όπου έμεινα πέρσι (και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις και το συνιστώ) έχει αποθεωτικές κριτικές. Μπορεί να είναι καλά τα ξενοδοχεία και άτυχοι αυτοί που γράφουν άσχημα... αλλά φοβάμαι.

Και, τωρα έχω πρόβλημα... διότι όταν είπα στους δικούς μου ότι δεν με ενθουσιάζουν αυτά που βλέπω στο πρόγραμμα με ξενοδοχεία, σκέφτηκαν ότι τελικά δεν είναι απαραίτητο να πάμε σε ένα από αυτά. Μπορούμε να επανέλθουμε στο παλιότερο στυλ, διαμερισματάκι. Το πρόβημα είναι ότι σε κοτζάμου Χαλκιδική πρέπει να υπάρχουν εκατομμύρια μικρά συγκροτήματα... πώς να βρει κανείς άκρη? Έχει χαθεί και ο άνεμος - καλά, το ιδεώδες θα ήταν να είχαμε την Πανθερίνα από το dotteam, που δούλευε σε τουριστικό γραφείο και ήταν από εκεί.

Άσε που μου είπαν μετά "Και στον Αη Γιάννη στο Πήλιο μπορούμε να πάμε για πιο κοντά". Άλλα μερικά εκατομμύρια επιλογών.

Οπότε παραμένω στη Χαλκιδική, και μάλιστα σε περιοχές με σχετικά εύκολη πρόσβαση σε άλλα μέρη, οπότε απορρίπτεται Ουρανούπολη αλλά και τα δύο άλλα ακροδάχτυλα... Απο Μουδανιά μέχρι Σάνη είναι ΟΚ, αλλά και βορειότερα. Από Σιθωνία δεν ξέρω. Έχει κανείς κάποιο μέρος ή ακόμη καλύτερα, κανένα συγκρότημα με διαμερισματάκια - στούντιο δεν μας φτάνει- να προτείνει? Είμαστε και ιδιότροποι, θέλουμε κατά το δυνατόν κοντά σε θάλασσα και με κλιματισμό, μη μου προτείνει κανείς πρόσκοπος να πάω για κάμπινγκ στο Ποσίδι ή μέρος που πάει χωματόδρομος, θέλουμε άσφαλτο.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 00:15   #2 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

axaxaxaxaxaxaxax o proskopos kala 8a sou lege. to camping tou ap8 einai polu omorfo

kata t alla emena h xalkidikh den maresei. ka8e kalokairi feugei olh h 8essalonikh kai phgainei ekei, parea me oti boulgaro-rwsso fragkato mporeis na fantasteis.

ta xwria tous einai oikodomhmena apokleistika gia na stegasoun touristes xwris xrwma.

oi paralies tous einai kales, alla me polu kosmo (pou shmainei pws an den exeis kanenan apo kei mazi na se paei se kamia psagmenh den 8a ta bgaleis pera)

kata thn apopsh mou, kana nhsaki 'h ligo pio boreia sto dromo pros 8rakh 8a peraseis polu kalutera.

an omws nte kai kala 8es xalkidikh, kalo 8a htan na milhseis me ton kurio Giorgio Hatzi. Prin apo kanaduo xronia pou mas eixe paei ekeipanw eixe ka8arisei polu wraio 3enodoxeio (enoikiazomena) se kalh perioxh. ama3i mhn ton baleis na sou diale3ei giati 8a xalasei sth mesh ths diadromhs
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 08:04   #3 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Σορ τότε ρε στην κυρα Ντίνα στην Αθυτο άσχημα ηταν;;; Ωραίο δέν ήταν το σπιτάκι άν εξαιρέσεις οτι εσείς μένατε στο ημιυπόγειο ενώ οι υπόλοιποι σε ορόφους;;; Κατ εμέ η Άφυτος είναι το ομορφότερο μέρος του πρώτου ποδιού. Αλλα η θάλασσα δέν ενθουσιάζει. Θάλασσα όμορφη έχει στο δεύτερο πόδι αλλα δέν τα πολυξέρω τα μέρη εκεί. Εγώ είμαι πρωτοποδάς γιατί πάς πιό εύκολα εκεί.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 10:36   #4 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

h a8utos den mou arese idietera
to spiti pou mename pou arese, kai h kuria ntna pou to xe htan foberh oikodespoina (bebaia pio polu 8umamai ta kaltsounia ths xristinas ) kai thn ekpaideutria flamingko
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 18:40   #5 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

To camping tou APTH einai poly oraio.Ligo strimoksidi peftei alla einai super
Thelei omos kai foititiko paso re gmt.Kai den exo pleon na sas daniso to diko mou

Pera apo tin plaka an den exete provlima na pate kamia 100 km pio makrya i Thasos einai poly oraios proorismos.
__________________
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 19:12   #6 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Και άλλα 100χλμ και η Κωσνταντινούπολη είναι εξαιρετικός προορισμός..
Νίδι συγκεντρώσουυυυυ. Χαλκιδική είπε ο άνθρωπος και ξενοδοχείο

Συνιστώ δεύτερο πόδι. Απο πρώτο, μόνο η Άθυτος αξίζει. Καλλιθέα είναι επίσης καλούτσικα απο πρώτο. Δουλεύει ξάδερφός μου σεφ σε ένα καλό χοτέλ εκεί. Αλλα Καλλιθέα γενικά είναι για πιτσιρικαρία το πολύ λυκείου με κλαμπάκια και ελάχιστη ομορφιά.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 20:10   #7 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Στην Άθυτο ήταν κορυφαία! Και το ημιυπόγειο ακόμα μία χαρά ήταν! Τα δωμάτια ήταν με κλιματισμό και κουζινακι! Τί άλλο θέλεις;
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-06-11, 20:13   #8 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Κι εγώ θα πρότεινα το δεύτερο πόδι. Το πρώτο πόδι είναι πιο κοσμοπολίτικο και προσφέρεται γι' αυτούς που γουστάρουν μπαράκια, ξενύχτια κ.λπ. Όμως το δεύτερο πόδι έχει πιο ωραία φύση, πιο ωραίες παραλίες και είναι πιο ήσυχο.
Αν ενδιαφέρεστε για ξενοδοχείο που τα έχει όλα, θα πρότεινα το συγκρότημα του Πόρτο-Καρράς (Sithonia Beach κ.λπ.). Τα έχει όλα και συμφέρει (πλούσιους μπουφέδες, υπέροχη θέα, ωραία θάλασσα κ.λπ.). Όμως η αλήθεια είναι ότι δεν έχεις σχεδόν τίποτα να κάνεις εκτός ξενοδοχείου (π.χ. για νυχτερινή έξοδο).
Αλλά όπως είπα και πριν εξαρτάται τι ζητάει κανείς. Αν θες έντονη ζωή πας στο πρώτο πόδι (που όμως δεν έχει τόσο ωραία μέρη όσο το δεύτερο πόδι). Αν προτιμάς ήσυχες καταστάσεις και ωραίες παραλίες, προτίμησε το δεύτερο πόδι. Αν έχεις την οικονομική δυνατότητα, θα πρότεινα να νοικιάσεις αυτοκίνητο ώστε να μπορέσεις να γυρίσεις και τα δύο πόδια και να πας και στην Αμμουλιανή. Επίσης θα πρότεινα να κάνεις την ημερήσια εκδρομή με πλοιάριο γύρω από το Άγιον Όρος (τα μεγάλα ξενοδοχεία οργανώνουν έτσι κι αλλιώς τέτοιου είδους εκδρομές).
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-11, 02:21   #9 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Έτσι ακριβώς. Συμφωνώ σε όλα και επαυξάνω με τα λεγόμενα του Πλάτωνα.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-06-11, 06:28   #10 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Τώρα για το δεύτερο λένε, ή ίσως στη μασχάλη του (δηλαδή όχι ακριβώς μασχάλη, αφού μιλάμε για πόδι, όχι για χέρι, αλλά πώς να το πω? Περίνεο? Αρχίδια? (δεν έχει). Οι περιπτώσεις είναι ένα κοντά στο Νέο Μαρμαρά ή στη Γερακινή. Για Μαρμαρά όχι το Πόρτο Καρράς, δεν το αντέχει το βαλάντιό μου (εγώ κερνάω), λένε για το Lagomandra Beach. Έχω κάποιες επιφυλάξεις (μοιάζουν να ρέπουν προς αισχροκέρδεια, αφού χρεώνουν 15 ευρά τη μέρα το internet, ενώ αλλού το έχουν τζάμπα, και στο δήθεν "all inclusive" χρεώνουν ένα σωρό πράματα, π.χ. το νεράκι που θα πιεις. Και μια πελάτισσα στο trip advisor έλεγε ότι όταν μία μαμά πήρε φαΐ από την τραπεζαρία (που απαγορεύεται) να ταΐσει το μικρό της που έπαιζε έξω, την πήρε στο κυνήγι η ιδιοκτήτρια βρίζοντάς την και προσπαθώντας να την κάνει να επιστρέψει το φαγητό! Άσε που βραδυνό σερβίρουν 7-9, λες και είναι κατασκήνωση.

Η άλλη περίπτωση είναι στη Γερακινή, σε σπίτι ανθρώπων που τα έχουν αγοράσει για να τα χρησιμοποιούν οι ίδιοι αλλά τα νοικιάζουν την περίοδο που δεν μένουν εκεί.

Αυτοκίνητο θα υπάρχει, αλλά δεν ξέρω πόσο όρεξη θα υπάρχει στη λοιπή παρέα για μεγάλα ταξίδια (εμένα με πιάνει ίλιγγος στη σκέψη του ταξιδιού Αθήνα - Χαλκ). Θα δούμε. Πάντως αυτό με το καράβι στο Άγιο Όρος λέω να το κάνουμε, ανάλογα βέβαια και πόσο κοστίζει. Μην ξεχνάς ότι μπορεί η Ελλάδα νε κοντεύει να καταστρέψει οικονομικά την Ευρώπη, αλλά το δολλάριο σε σχέση με το ευρώ εξακολουθεί να είναι πολύ πεσμένο, οπότε αν κάνεις τις τιμές δολλάρια κοντεύει η Lagomandra Beach να κάνει όσο ένα Χίλτον εδώ.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.