KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-09-08, 08:38   #1 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή Στο αυτόφωρο οι παραβάτες οδηγοί ταξί, προτείνει η Εισαγγελία Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης

Την εφαρμογή της αυτόφωρης διαδικασίας κατά όσων οδηγών ταξί επιδεικνύουν παραβατική συμπεριφορά κατά την άσκηση των καθηκόντων τους, προτείνει ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Θεσσαλονίκης, Βασίλης Φλωρίδης.

Τέτοιες συμπεριφορές είναι -κατά τον κ. Φλωρίδη- η επιλογή επιβάτη, η άρνηση ή διακοπή της μίσθωσης, η πολλαπλή μίσθωση, η είσπραξη κομίστρου πέραν του νομίμου και η υβριστική ή απειλητική συμπεριφορά σε βάρος του πελάτη.

Σε έγγραφό του προς τον υπουργό Μεταφορών Κωστή Χατζηδάκη και με αφορμή το νομοσχέδιο που αφορά μεταξύ άλλων τις ρυθμίσεις σχετικά με τα επιβατικά αυτοκίνητα δημόσιας χρήσης, ο ανώτερος εισαγγελικός λειτουργός τονίζει ότι οι Έλληνες πολίτες βιώνουν καθημερινά σε σχέση με την μετακίνησή τους με τα ταξί μία κατάσταση που επιεικώς θα χαρακτηριζόταν ως τριτοκοσμική.

«Δυστυχώς για μία μεγάλη μερίδα οδηγών ταξί, ιδίως κατά τις ώρες αιχμής, η επιλογή επιβάτη και ιδίως η άρνηση μίσθωσης σε περίπτωση που το επιθυμητό δρομολόγιο δεν είναι προσοδοφόρο ή βολικό για τον οδηγό ή όταν ο υποψήφιος επιβάτης είναι υπερήλικας ή άτομο με ειδικές ανάγκες, είναι σταθερά στην ημερήσια διάταξη. Δεν είναι λίγες οι φορές που οι αυτοκινητιστές ζητούν από τον επιβάτη να κατέβει από το όχημα ακόμη και με ύβρεις, απειλές για χρήση βίας ή ακόμη και με τη χρήση βίας. Κατά την προσφιλή τους δε αιτιολογία επιλέγουν επιβάτη και δρομολόγιο επειδή πάντα επίκειται να γίνει αλλαγή βάρδιας», τονίζει στο έγγραφο ο κ. Φλωρίδης.

Και προσθέτει: «Η άρνηση της μίσθωσης τροφοδοτεί το αίσθημα προσωπικής απόρριψης αφού γίνεται χωρίς δικαιολογημένο αίτιο. Η πολλαπλή μίσθωση, παρότι πολλές φορές αναγκαία, δημιουργεί αγχώδεις συνθήκες στη διάρκεια της διαδρομής και τριβές με τον οδηγό ή τους άλλους συνεπιβάτες».

Για την εξάλειψη αυτής της κατάστασης, προτείνει τη λήψη δραστικών και αποτρεπτικών ποινών. Αυτές είναι η σύλληψη των παραβατών αυτοκινητιστών και η παραπομπή τους στο Αυτόφωρο, η σε βάρος τους λήψη δυσμενών διοικητικών ποινών και ειδικότερα η άμεση ακινητοποίηση των οχημάτων τους για τουλάχιστον τρεις μήνες, με ταυτόχρονη αφαίρεση των κρατικών πινακίδων.

Παράλληλα, προτείνει την ανάκληση της άδειας κυκλοφορίας και της ειδικής άδειας οδήγησης των οδηγών.

Για τους οδηγούς που υποτροπιάζουν προτείνει η επιβληθείσα ποινή και η τυχόν ασκηθείσα έφεση να μην έχουν ανασταλτικό αποτέλεσμα.

Σύμφωνα με τις προτάσεις του κ. Φλωρίδη, αστυνομικοί υπάλληλοι θα προσποιούνται τους υποψήφιους επιβάτες, ιδίως σε ώρες αιχμής και θα κάνουν ελέγχους συμπεριφορών των οδηγών ταξί.

Το έγγραφο εστάλη ταυτόχρονα στον υπουργό Δικαιοσύνης, στον εισαγγελέα του Αρείου Πάγου και στον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Εφετών Θεσσαλονίκης.

http://www.in.gr/news/article.asp?ln...7&lngdtrid=244
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 09:18   #2 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Εγώ δεν ειμαι κατά της πολλαπλής μίσθωσης.
Υπάρχουν φορές που ειναι επιβεβλημένη προκειμένου να εξυπηρετηθεί ο κόσμος.


Κατα τα λοιπά συμφωνώ. Υπάρχουν οδηγοί ταξί που πολύ θα το ήθελα να "στρώσουν χαρακτήρα", έστω και μ αυτόν τον τρόπο
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 09:27   #3 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

nai kala, 8a skasei meta i tarifas ston mpatso thn eispra3h ths hmeras kai 8a paei spiti tou o mpatsos xaroumenos
ela twra
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 09:43   #4 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Xouanita Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ δεν ειμαι κατά της πολλαπλής μίσθωσης.
Υπάρχουν φορές που ειναι επιβεβλημένη προκειμένου να εξυπηρετηθεί ο κόσμος.


Κατα τα λοιπά συμφωνώ. Υπάρχουν οδηγοί ταξί που πολύ θα το ήθελα να "στρώσουν χαρακτήρα", έστω και μ αυτόν τον τρόπο
εγω ειναι απολυτως κατα!

δεν ξερω ποσα ταξι εχετε στα χανια, αλλα στην αθηνα που εχουμε ενα σκασμο νομιμα και παρανομα ταξι, η διπλο-τριπλο-τετσαπλοκουρσα εξυπηρετει μονο τους ταριφες!

δεν μπαινω ποτε σε ταξι που εχει αλλον μεσα! και αυτος είναι ένας απο τους δυο λογους που εχω βριστει με ταριφες! (ο δευτερος ειναι για το τσιγαρο μεσα στο ταξι. το θεωρω απαραδεκτο!)

αν θελω ταξι, και πληρωνω ταξι, δεν θελω λεωφορειο! θελω αποκλειστικοτητα!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 11:41   #5 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παν μετρον αριστον έλεγαν και πολυ καλα καλα τα ελεγαν !
Δεν εχω κανενα προβλημα με την διπλο-τριπλο ταριφα , 1 μπροστα -δυο πισω και εφοσον βολευει το δρομολογιο γιατι οχι?και ο ταριφας να βγαλει το μεροκαματο του και εγω να φτασω στον προορισμο μου .Και γιατι να μην βγαλει τριπλο μεροκαματο απο μια μονο κουρσα αμα ειναι τσακαλι και το κυνηγαει δηλαδη? και απο την αλλη γιατι να με χαλαει αμα φορτωσει και αλλα δυο ατομα απο τη στιγμη που δεν θα παρεκλινει απο τον προορισμο μου? ΝΕΜΑ ΠΡΟΜΠΛΕΜΑ!
Εκνευριζομαι μαζι τους οταν ακολουθουν γραμμες αστικων ε ναι ρε φιλε δεν θα σε δωσω μινιμουμ 6 ευρω για να με πας απο εκει που θα πηγαινα με το bus και μονο με 0,50,Ναι ρε φιλε δεν θα σε δωσω 6 ευρω για να με κανεις βολτα στα περιξ Ναι ρε φιλε δε σε πληρωνω για να με κανεις παστη σαρδελα μαζι με αλλους πεντε μεσα στο αυτοκινητο σου , ταξι εχεις δεν εχεις μινι bus,Ναι ρε φιλε θα μαλωσουμε αν καπνιζεις μεσα στα μουτρα μου , και ναι ρε φιλε θα μαλωσουμε αν βριζεις σαν δαιμονισμενος πρωινιατικα !
Απο την αλλη σκοπια παλι ειναι και οι πελατες ...εχει τυχει να μπω σε κουρσα που ειναι ηδη πελατης μεσα και να ειναι κατι ψωριαρες ψυλομητες ντεμεκ γκομενες ή και αντρες ακομα που απο το υφος τους και μονο καταλαβαινεις πως νομιζουν οτι μετακινιουνται με τον προσωπικο τους σοφερ , με την προσωπικη τους limo looooooooooooooooooooooooooool
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 11:49   #6 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Εδώ στα Χανιά συνήθως ρωτάνε "θέλετε να πάρουμε και δευτερο άτομο αν πηγαίνει προς τα κει που πάμε?" και ποτέ δεν τους λέω όχι.
Μαλιστα στο αεροδρόμιο, που συνήθως βγαινω πρώτη-πρωτη αν δεν έχω αποσκευές, λέω στον ταρίφα απο μόνη μου "αν θελετε περιμένουμε λίγο, αν βολεύεται και κανεις άλλος", γιατί καταλαβαίνω ότι ίσως κάποιοι επιβάτες όταν βγουν δεν θα βρουν ΤΑΞΙ και τους λυπαμαι.
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 11:52   #7 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

έεετσι,
Η ευγενεια των ανθρωπων πολλες φορες σε κανει να νιωθεις μεχρι και υποχρεωση , απεναντι τους .
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 16:06   #8 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Παν μετρον αριστον έλεγαν και πολυ καλα καλα τα ελεγαν !
Δεν εχω κανενα προβλημα με την διπλο-τριπλο ταριφα , 1 μπροστα -δυο πισω και εφοσον βολευει το δρομολογιο γιατι οχι?και ο ταριφας να βγαλει το μεροκαματο του και εγω να φτασω στον προορισμο μου .Και γιατι να μην βγαλει τριπλο μεροκαματο απο μια μονο κουρσα αμα ειναι τσακαλι και το κυνηγαει δηλαδη? και απο την αλλη γιατι να με χαλαει αμα φορτωσει και αλλα δυο ατομα απο τη στιγμη που δεν θα παρεκλινει απο τον προορισμο μου? ΝΕΜΑ ΠΡΟΜΠΛΕΜΑ!
Εκνευριζομαι μαζι τους οταν ακολουθουν γραμμες αστικων ε ναι ρε φιλε δεν θα σε δωσω μινιμουμ 6 ευρω για να με πας απο εκει που θα πηγαινα με το bus και μονο με 0,50,Ναι ρε φιλε δεν θα σε δωσω 6 ευρω για να με κανεις βολτα στα περιξ Ναι ρε φιλε δε σε πληρωνω για να με κανεις παστη σαρδελα μαζι με αλλους πεντε μεσα στο αυτοκινητο σου , ταξι εχεις δεν εχεις μινι bus,Ναι ρε φιλε θα μαλωσουμε αν καπνιζεις μεσα στα μουτρα μου , και ναι ρε φιλε θα μαλωσουμε αν βριζεις σαν δαιμονισμενος πρωινιατικα !
Απο την αλλη σκοπια παλι ειναι και οι πελατες ...εχει τυχει να μπω σε κουρσα που ειναι ηδη πελατης μεσα και να ειναι κατι ψωριαρες ψυλομητες ντεμεκ γκομενες ή και αντρες ακομα που απο το υφος τους και μονο καταλαβαινεις πως νομιζουν οτι μετακινιουνται με τον προσωπικο τους σοφερ , με την προσωπικη τους limo looooooooooooooooooooooooooool
δεν εχω προβλημα αν μου πει να πααρει και καποιον αλλον που βολεβει η κουρσα, αλλα εχω μεγαλο προβλημα οταν σταματαει καθε 10 μετρα την ωρα που βιαζομαι (και γι αυτο εχω παρει ταξι κι οχι λεωφορειο) για να δει αν πηγαινει κατα εκει!

αν ηθελα συχνες στασεις, γιατι να παρω ταξι!



Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Xouanita Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ στα Χανιά συνήθως ρωτάνε "θέλετε να πάρουμε και δευτερο άτομο αν πηγαίνει προς τα κει που πάμε?" και ποτέ δεν τους λέω όχι.
Μαλιστα στο αεροδρόμιο, που συνήθως βγαινω πρώτη-πρωτη αν δεν έχω αποσκευές, λέω στον ταρίφα απο μόνη μου "αν θελετε περιμένουμε λίγο, αν βολεύεται και κανεις άλλος", γιατί καταλαβαίνω ότι ίσως κάποιοι επιβάτες όταν βγουν δεν θα βρουν ΤΑΞΙ και τους λυπαμαι.
σωστα! αρκει να ειναι ευγενικος και να ρωτησει!

κι εγω να εχω την ευχερια να του πω ναι ή οχι αναλογα με το αν βιαζομαι η οχι!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 17:06   #9 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pastoula Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω προβλημα αν μου πει να πααρει και καποιον αλλον που βολεβει η κουρσα, αλλα εχω μεγαλο προβλημα οταν σταματαει καθε 10 μετρα την ωρα που βιαζομαι (και γι αυτο εχω παρει ταξι κι οχι λεωφορειο) για να δει αν πηγαινει κατα εκει!

αν ηθελα συχνες στασεις, γιατι να παρω ταξι!
Auto akrivos.
Yparxoun tarifes pou stamatane OPOY theloun.Epeidi sinithos metakinoume me leoforio kai mpaino apo tin mprosta porta (gia na vlepo mprosta ) kai otan mpainei stin tsimiski vlepeis kamia dekaria taxi mprosta apo to leoforeio.kai o kathe enas na stamataei kathe pente metra gia na parei kai allon stin koursa.E ma den ginetai etsi re mparmpa.Exoun katantisei aisxos oi tarifes.

Kapou se ena blog diavasa oti taxitzis arxise na vrizei mia pelatisa epeidi den ithele na parei deutero atomo mesa sto taxi.(to vrisko logikotato apo pleuras pelatisas)

As leitourgisoun ta taxi me piatses kai tilefona kai tha deis ti oraia pou tha strosoun oloi.Alla tora ena mpaxalo einai.Na mpoun 10-20 sto autoforo na deis ti oraia tha strosoun.
__________________
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-09-08, 17:26   #10 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

οι ταριφες(οι περισσοτεροι) χρειαζονται πολλα μπουνιδια για να στρωσουν....να σταματανε μες στη μεση της Πατησσιων για να παρουν πελατη και να γ@μ@νε την κυκλοφορια.........
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.