KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 05-10-08, 09:00   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Talking Οι Μπλε και Πράσινοι Κόκκοι


Μια φορά κι έναν καιρό ήταν ένα απορρυπαντικό με ασυναγώνιστους μπλε και πράσινους κόκκους. Αυτό το απορρυπαντικό υποσχόταν ότι θα έκανε τα ρούχα πεντακάθαρα. Το μόνο που χρειάζονταν ήταν να συνεργαστούν οι μπλε και οι πράσινοι κόκκοι με κοινό σκοπό την κάθαρση των ρούχων.
Όμως, οι μπλε και οι πράσινοι κόκκοι τσακώθηκαν μεταξύ τους για το ποιοι είναι οι καλύτεροι. Και οι μεν και οι δε πίστευαν ότι μπορούσαν να τα καταφέρουν μόνοι τους, χωρίς τη βοήθεια των άλλων.

Στην αρχή την εξουσία του απορρυπαντικού την πήραν οι μπλε κόκκοι. Προσπάθησαν να καθαρίσουν τα ρούχα αλλά αυτά παρέμειναν βρώμικα. Οι πράσινοι κόκκοι κατηγόρησαν τους μπλε για ανικανότητα και με σύνθημα την «Απαλλαγή Από Τη Βρωμιά» πήραν με τη σειρά τους την εξουσία.
Τα χρόνια, όμως, περνούσαν και τα ρούχα βρώμιζαν όλο και περισσότερο μέχρι που βρώμισαν και οι πράσινοι κόκκοι. Τότε οι μπλε κόκκοι με σύνθημα την «Κάθαρση» ξαναπήραν την εξουσία με σκοπό να καθαρίσουν τα ρούχα και τους πράσινους κόκκους. Όμως, όταν υπάρχει ένα σάπιο μήλο σε ένα καφάσι με καλά μήλα τότε δεν θα γίνει καλό το σάπιο μήλο αλλά είναι σίγουρο ότι θα σαπίσουν και τα καλά μήλα… Έτσι βρώμισαν και οι μπλε κόκκοι. Το αποτέλεσμα; Τα ρούχα παραμένουν βρώμικα και το απορρυπαντικό είναι γεμάτο με βρώμικους μπλε και πράσινους κόκκους…




Όταν ήμουν μικρός, άκουγα πολλούς που συζητούσαν στα κρυφά και μιλούσαν άσχημα για τη Χούντα. Εγώ δεν καταλάβαινα τότε και πολλά πράγματα. Νόμιζα ότι η Χούντα ήταν μια άσχημη κυρία που κανένας δεν την ήθελε και γι’ αυτό το λόγο εκτός από άσχημη ήταν και κακιά.
Θυμάμαι ότι ο πατέρας μου άκουγε συνέχεια κάποια τραγούδια κι εγώ τα είχα μάθει απ’ έξω. Όταν με πήγαινε βόλτα στον Εθνικό Κήπο για να ταΐσουμε τα παπάκια, εγώ τραγουδούσα «Ένα το χελιδόνι» και τότε, πριν προλάβω να συνεχίσω το υπόλοιπο, μού έκλεινε το στόμα ενώ ταυτόχρονα έριχνε κι ένα χαμόγελο αμηχανίας στους περαστικούς που περνούσαν εκείνη την ώρα δίπλα μας. Στην αρχή νόμιζα ότι το έκανε επειδή ήμουν φάλτσος, αλλά κατόπιν μου εξήγησε ότι αυτά τα τραγούδια δεν άρεσαν καθόλου στην κακάσχημη κα Χούντα και ότι δεν έπρεπε να τα τραγουδάω. Μου φαινόταν πολύ περίεργο που δεν της άρεσαν τραγούδια που μιλούσαν για χελιδόνια και καμπάνες.

Μια φορά η κα Χούντα έβαλε τον πατέρα μου στη φυλακή γιατί αν και ο πατέρας μου καταγόταν από τους μπλε κόκκους είχε πολλές μικρές κόκκινες κουκίδες. Αυτό με είχε θυμώσει και ορκίστηκα πως όταν μεγαλώσω θα ψάξω να βρω την κα Χούντα, θα την βρίσω και θα της ρίξω μια μπουνιά. Από κάπου άκουσα, όμως, ότι η κα Χούντα είχε έρθει από την Αμερική κι έτσι αποφάσισα να την βρίσω αφού πρώτα μάθαινα αγγλικά. Όμως, δεν πρόλαβα γιατί μέχρι να μεγαλώσω κάποιοι φοιτητές τής βάλανε τρικλοποδιά κι αυτή πέφτοντας κάτω χτύπησε άσχημα και λίγο καιρό μετά πέθανε.

Πολύ το καταχάρηκα. Αλλά η κακάσχημη κα Χούντα λίγο πριν πεθάνει μάς καταράστηκε κι από τότε όλοι οι άνθρωποι άρχισαν να γεννάνε γαλάζια και πράσινα παιδιά. Κι έτσι όλα στη ζωή μας έγιναν δίχρωμα. Γαλάζια και πράσινα καφενεία μέχρι γαλάζιες και πράσινες προσλήψεις. Οι τελευταίες δεν ξέρω τι είναι ακριβώς αλλά τις ακούω όλο και πιο συχνά.
Μετά εμφανίστηκε ένα νέο είδος ανθρώπων που γινόντουσαν πότε γαλάζιοι και πότε πράσινοι, ανάλογα με το περιβάλλον. Σαν τις σαύρες δηλαδή. Οι περισσότεροι από αυτούς αλλάζανε χρώμα στα κρυφά. Αυτούς τους ονομάσανε «λαμόγια» αλλά γινόντουσαν όλο και περισσότεροι γιατί ήταν πιο ανθεκτικοί και κατάφερναν να επιβιώνουν σε όλες τις συνθήκες. Μερικοί από αυτούς ήταν πολύ επικίνδυνοι και τους φωνάζανε «μεγαλοκαρχαρίες» επειδή είχαν μεγάλα δόντια.




Εγώ παραμένω πεισματικά ένας κόκκος λευκός. Μου είπανε ότι για να επιβιώσω στο απορρυπαντικό που ζω πρέπει να αποκτήσω ένα χρώμα ή να αλλάζω χρώματα σαν τα λαμόγια.
Όπως καταλαβαίνετε η ζωή στο απορρυπαντικό είναι πολύ δύσκολη και το χειρότερο είναι ότι οι μπλε και πράσινοι κόκκοι αντί να καθαρίζουν τα ρούχα, τσακώνονται μεταξύ τους. Υπάρχουν βέβαια και κάποιοι τίμιοι κόκκοι αλλά αυτούς τους δαγκώνουν οι «μεγαλοκαρχαρίες».
Κι έτσι μένω μόνος μου, φοβισμένος και κουρνιασμένος σε μια γωνιά. Αν παραμείνω λευκός θα με φάνε οι «μεγαλοκαρχαρίες». Απ’ την άλλη, φοβάμαι ότι αν αποκτήσω χρώμα θα βρωμίσω. Και στο τέλος θα σαπίσω κι εγώ σαν τα μήλα…






Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-10-08, 13:49   #2 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 09:48   #3 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή



τα συγχαριτηρια απο εναν αλλον λευκο κοκκο που θελουν να τον χρωματισουν!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-10-08, 10:15   #4 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

:fcoffe::fgogogo::fcong: Έτσι. Έτσι νιώθω κι εγώ.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.