KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Λογοτεχνία

Λογοτεχνία Πάντα είναι αναγκαίο ένα καλό προσάναμμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-03-07, 12:21   #1 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή Bookcrossing

Το BookCrossing είναι ένα διασκεδαστικό, πρωτότυπο και δωρεάν για όλους Web site που απευθύνεται σε όλους τους λάτρεις των βιβλίων.
Έχετε ποτέ νιώσει, μετά το διάβασμα ενός βιβλίου, εκείνη την αίσθηση ότι σας μιλάει, ότι αγγίζει τη ζωή σας, μια αίσθηση ότι θέλετε να μοιραστείτε την εμπειρία σας με κάποιον; Ε, λοιπόν το BookCrossing.com είναι ένας ευχάριστος τρόπος για να μοιραστείτε κάποια από τα βιβλία σας και να ακολουθήσετε τα ίχνη τους για πάντα!

Όταν τελειώσετε ένα βιβλίο, αντί να το αφήσετε σε ένα ράφι να μαζέψει σκόνη, απελευθερώστε το ώστε να το βρει κάποιος άλλος αναγνώστης. Τα βιβλία που «αφήνουν ελεύθερα» τα μέλη του BookCrossing είναι δωρεάν... Όμως η ίδια η διαδικασία της απελευθέρωσης βιβλίων είναι τελικά η ουσία του BookCrossing. Ο στόχος είναι, απλά, να γίνεται μια παγκόσμια ανταλλαγή βιβλίων χωρίς τέλος, η πρώτη και μοναδική στο είδος της.

Το να καταχωρήσεις κάποια βιβλία σου στο BookCrossing.com, και μετά να τα δώσεις σε φίλους, φιλανθρωπικές εκδηλώσεις ή να τα «αφήσεις ελεύθερα» και μετά να παρακολουθήσεις την πορεία και τα ταξίδια τους, είναι πολύ πιο όμορφο από τη μικρή ικανοποίηση που παίρνεις απλά κοιτώντας τα βιβλία σου καθημερινά στη βιβλιοθήκη. Είναι επίσης μια συναρπαστική άσκηση της… μοίρας, ή όπως αλλιώς μπορεί κανείς να ονομάσει την αλυσίδα των γεγονότων που μπορούν να συμβούν ανάμεσα σε δύο ή περισσότερες ζωές και ένα βιβλίο.
Και είναι εντελώς δωρεάν!

Είναι απλό και εύκολο. Απλά πιάσε ένα – δυο βιβλία από το ράφι. Τώρα καταχώρησέ τα στο www.BookCrossing.com, γράψε στο εσωτερικό του εξωφύλλου την ηλεκτρονική διεύθυνση και τον κωδικό αριθμό (BCID number, αριθμό που θα σου δώσει το ίδιο το site, για την αναγνώριση του βιβλίου) και μετά δώσ’τα σε κάποιον άλλο ή άφησέ τα σε ένα σημείο όπου θα μπορούσε κάποιος να τα βρει. Υπάρχει και το BookRing, όπου ένα βιβλίο κάνει έναν κύκλο ανάμεσα στους συμμετέχοντες και στο τέλος επιστρέφει στον ιδιοκτήτη του.

Τα τρία συνθήματα του BookCrossing...
  • Διάβασε ένα καλό βιβλίο (αυτό ήδη ξέρετε πώς να το κάνετε!).
  • Καταχώρησέ το στο www.BookCrossing.com (μαζί με τα σχόλιά σου), πάρε τον μοναδικό Κωδικό Αριθμό (BookCrossing ID number), και γράψ’τον στο βιβλίο. Κάθε βιβλίο πρέπει να έχει τον δικό του κωδικό αριθμό, ώστε να μπορείς να ακολουθείς τα ίχνη του.
  • Απελευθέρωσέ το ώστε να το διαβάσει κάποιος άλλος (δώσ’το σε ένα φίλο, άφησέ το σε ένα παγκάκι, χάρισέ το σε κάποιο φιλανθρωπικό παζάρι, «ξέχασέ το» σε ένα καφέ κλπ ), και θα ενημερώνεσαι με e-mail κάθε φορά που κάποιος κάνει μια νέα καταχώρηση στο site. Και αν σημειώσεις πού το άφησες (Release Notes) άλλοι ΒookCrossers μπορούν να το «κυνηγήσουν» (Go Hunting) και να προσπαθήσουν να το βρουν!

Το ελληνικό φόρουμ του BooCrossing είναι στην διεύθυνση www.bookcrossing.com/forum/28/

Εγώ είμαι μέλος με το όνομα IliasF. Για περισσότερες πληροφορίες "ενοχλήστε" με.
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-07, 12:33   #2 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Γράφτηκα κι εγώ ώς Freemac. Θα το εξερευνήσω με την πρώτη ευκαιρία! ^^
Μπορείς να εμβαθύνεις λίγο σε λεπτομέρεις της χρήσης της διαδικασίας please? Δίνοντας κάποιο παράδειγμα.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Freeman : 19-03-07 στις 20:56.
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 14-03-07, 13:01   #3 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Καταρχήν στο Profile γράψε ότι σε σύστησα εγώ IliasF. Δεν ξέρω αν έχει σημασία κάπου, αλλά αν θες κάντο.
Θα σου στείλω με μαιλ αυτό που μου στείλανε τα παιδιά σαν αρχικές οδηγίες. Επίσης, ξεκίνησα το thread που λέει Bookring: Το Μπαρακι του Τσάρλι.
Γράψε και ένα δικό σου όπου σαν νέο μέλος θα συστήνεσαι. Υπάρχουν πολλοί Θεσσαλονικείς bookcrossers, κάνουν συναντήσεις και όλοι είναι πρόθυμοι να μας βοηθήσουν στα πρώτα μας βήματα.

Κάνεις register ένα βιβλίο (παίρνει έναν μοναδικό αριθμό BCID). Του βάζεις μια ετικέτα, αυτοκόλλητο ή/και σημείωση μέσα (υπάρχουν έτοιμα και στα ελληνικά) για να ξέρει αυτός που θα το βρει τι πρέπει να κάνει. Το παρατάς κάπου δημόσια (wild) ή σε συγκεκριμένα μέρη που ξέρουν οι bookcrossers, ή κάνεις ένα bookring (το βιβλίο παει στα μέλη που ενδιαφέρονται και επιστρέφει στον ιδιοκτήτη) ή bookray (το ίδιο με πριν χωρίς να επιστρέφει στον αρχικό ιδιοκτήτη). Γράφεις ένα journal entry στα στοιχεία του βιβλίου (στην σελίδα) και ξεκινάει το ταξίδι του. Καθένας που το βρίσκει μπαίωει στην σελίδα και γράφει τις εντυπώσεις ή οτιδήποτε (χωρίς απαραίτητα να είναι μέλος). Και το ταξίδι συνεχίζεται ...
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη c.l.sad : 14-03-07 στις 13:09.
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-07, 17:54   #4 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Δύο άρθρα από την εφημερίδα Έθνος

Το σταυροδρόμι των βιβλίων

Τα βιβλία ταξιδεύουν

και μια πηγή που περιέχει μια συλλογή άρθρων γενικώς

Ημερολόγιο Καταστρώματος
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-07, 18:15   #5 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

και αν το βιβλίο κολλήσει κάπου για πολύ καιρό τι γίνεται?
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-07, 18:26   #6 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Αν το έχει κάποιο μέλος, συνήθως ενημερώνει. Αν το βιβλίο απελευθερώθηκε "έξω", μετά από μήνα θεωρείτε χαμένο. Έτσι κι αλλιώς, γνωρίζεις ότι το βιβλίο που θα απελευθερώσεις δεν πρόκειται (εκτός από τυχαίες περιπτώσεις) να ξαναγυρίσει σε σένα.

Υπάρχουν όμως και τα Bookring, όπου ένα βιβλίο ταξιδεύει ανάμεσα σε μέλη που δηλώσανε συμμετοχή για το συγκεκριμένο τίτλο και επιστρέφει στο τέλος στον ιδιοκτήτη του. Εγώ ξεκίνησα ένα bookring για το πρώτο μου βιβλίο 'Το Μπαράκι του Τσάρλι". Αυτή την στιγμή ταξιδεύει Καναδά, ενώ στις συμμετοχές είναι και ο Freeman. Οι συμμετέχοντες θα υπογράψουν/γράψουν/ζωγραφίσουν στο βιβλίο μου, οπότε όταν γυρίσει θα έχω ένα βιβλίο με αφιερώσεις από τους αναγνώστες μου. Σαν λεύκωμα.

Επίσης υπάρχουν τα trade ή ... δεν θυμάμαι πως λέγονται, που τα βιβλία τα δίνετε σε συγκεκριμένα άτομα και επιστρέφονται. Αυτά για κείνους που δεν θέλουν να αποχωριστούν ένα βιβλίο, αλλά μόνο να το μοιραστούν με τα άλλα παιδιά.

Εμείς (με την γυναίκα μου) θα απελευθερώσουμε βιβλία που έχουμε διπλά. Είναι ωραίο να δεις ξαφνικά ένα post από κάποιον -μέλος ή όχι- που βρήκε το βιβλίο, έγραψε κάτι γι' αυτό και στην συνέχεια το απελευθέρωσε.

Ελπίζω να σε κάλυψα
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-07, 18:45   #7 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-07, 20:49   #8 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Μου άρεσε πολύ κι εμένα η όλη ιδέα. Για αρχή θα κάνω και εγώ κάποια bookring σε βιβλία που έχω και μου αρέσουν, δηλαδή θα μαζέψω συμμετοχές, και θα στείλω το βιβλίο να ταξιδέψει απο αναγνώστη σε αναγνώστη μέχρι να ξαναγυρίσει πάλι σε μένα
Ότι πρέπει για ξεκίνημα!

Θεσσαλονίκη και Αθήνα έχουν πολύ δυνατό team. Πρέπει να έχουν πάνω απο 100 μέλη η κάθε πόλη άν θυμάμαι καλά...
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-03-07, 01:55   #9 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Μέλη:
Αθήνα 1298 (χωρίς να βρίσκει αυτούς που έχουν δηλώσει Πειραιά, Αττική κ.λπ)
Θεσσαλονίκη 336
Ελλάδα 2133
Παγκόσμια 538393 μέχρι τώρα
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.