KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 30-01-08, 15:30   #61 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pantelwolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν προσπαθεί. Οι ενορίες βγάζουν εκατομμύρια.Τα έχω δει με τα μάτια μου.
Ναι κυρίες και κύριοι έχω κάνει και παπαδάκι.
Επίσης ο παππούς μου ήταν επίτροπος και κάθε βδομάδα πήγαινε στην τράπεζα τα εκατομμύρια(σε δρχ) στο λογαριασμό της εκκλησίας. Μια φορά μάλιστα ήταν κ ένα πλαστό πεντοχίλιαρο και τον πήγαν και αυτόφωρο (lol).

Και 15 χρόνια τώρα το κουτάκι "Βοηθείστε την αποπεράτωση του ναού" όλο άδειο είναι (γιατί άραγε)
nai, uparxoun enories kai enories
egw milhsa gia kati ekklhsakia pou kanoun anastash stis 7 to apogeuma giati den exoun diko tous papa
'h gia to xwrio ths anw kolopetinitsas pou h ekklhsia thn paleuei den thn paleuei
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 15:59   #62 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
wraia ola auta pou perigrafeis

mono pou einai arketa makrua apo thn ka8hmerinothta. distuxws oloi autoi oi arxipapades exoun bio pou einai polu makrua apo ton bio tou Xristou opws ton anaferoun ta biblia. Mono na tsakwnontai meta3ei tous 3eroun pleon.
nomizw pws sumfwneis mazi mou ws edw

h politeia ap thn allh 8a prepei na se apaxolei giati ekei zeis, otan blepeis pws katapatwntai ta dikaiomata sou prepei na bgeis kai na fwna3eis ki esu.



ap oles autes tis suzhthseis exw dei pws h diafora apopsewn pou exoume einai diaforetikes opseis tou idiou nomismatos. H bash twn pepi8hsewn mas einai koinh, apla e3wterikeuetai diaforetika.
Διαφωνω με το "ολοι" γιατι ειναι γενικευση και αρα λαθος εξ'αρχης αφου μιλαμε για τοσο μεγαλο αριθμο ανθρωπων.Οι περισσοτεροι ετσι φαινεται να ειναι οπως τα λες.Βεβαια απ'οσα ειδα μεχρι τωρα διαπιστωσα πως ελαχιστες φορες τα πραγματα ειναι ετσι οπως φαινονται αλλα πραγματι δειχνουν εντονα δειγματα ματαιοδοξιας ορισμενοι και σκανδαλιζουν τον υπολοιπο κοσμο.

Οπως ανεφερα ηδη ο Αρχ.Χριστοδουλος κατεβηκε στην μαχη με τον καρκινο πολύ ευνοημενος,με την αφροκρεμα της ιατρικης επιστημης και καθε προσφερομενη ανεση πραγμα που ο οποιοδηποτε απο εμας ουτε καν μπορει να διανοηθει.Σιγουρα θα εγινε και καποιο μαγειρεμα με την λιστα αναμονης για το μοσχευμα.Παρ'ολα αυτα,ειμαστε απλως ανθρωποι και αυτο που πραγματικα μας "ανηκει" πανω στη γη ειναι 1,5 μετρο χωμα...
Θα ηθελα πραγματικα να ειχαν τις ιδιες ευκαιριες ολοι οι καρκινοπαθεις γιατι δικαιωμα στην ζωη εχουν ολοι.Στην πραξη δυστυχως αυτο δεν μπορει να συμβει γιατι ειμαστε εμεις που ψαχνουμε το "βυσμα" και τον γνωστο για να εχουμε μια ευκαιρια καλυτερη απ'τον διπλανο μας...

Σταυρο,ειμαστε πλασμενοι ΤΕΛΟΣ
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 16:05   #63 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pantelwolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Πίστευα οτι θα σχολίαζες το παπαδάκι. ΜΑ ΜΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΜΦΙΑ?
Nα σε φανταζομαι? Αφου κι εγω εχει τυχει μικρος να τα φορεσω.Μαλιστα μια φορα μου'φυγε το συστημα με το κερι μ'αποτελεσμα να το φαει κατακεφαλα μια γιαγια κι εγω με το κονταρι στα χερια να κοιταζω μ'απορια...
Μεγαλες στιγμες δοξας
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 16:22   #64 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pantelwolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Πίστευα οτι θα σχολίαζες το παπαδάκι. ΜΑ ΜΕ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΜΦΙΑ?
Πάλι καλά που δεν πήγα για καμια εξομολόγηση κάτω από τα πετραχείλια...
bebe oloi ligo polu perasate apo kei
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 18:00   #65 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι οι δημοσιογράφοι χρησιμοποίησαν το "εκοιμήθη" με την έννοια που το γράφει ο a$wto$, σιγά μην ξέρουν από αυτά ή μην τα πιστεύουν κι αν τα ξέρουν. Είναι όπως το έγραψε η Ροζάννα: "Είθισται" (πρέπει να είναι κανείς φιλόλογος την σήμερον ημέραν για να χρησιμοποιεί εκφράσεις που όχι πολές δεκαετίες πριν ήταν συνηθισμένες?) Αλλά γιατί και γιατί πρέπει να τα ακολουθούμε επειδή έτσι ήταν κάποτε? και ειδικά για δεσποτάδες, λες κι αυτοί είναι διαφορετικοί από άλλους ανθρώπους. Αυτό είναι που αναρωτιέμαι γενικότερα: Γιατί οι άνθρωποι δεν ρωτάνε "γιατί" αλλά ακολουθούν αυτό που "είθισται" είτε έχει νόημα είτε δεν έχει?

Παπάδες αδύνατους έχω γνωρίσει, κι ' όσο μπορούσα να ξέρω και ασκητικούς και κατά το δυνατό "άγιους" με το δικό τους ορισμό της αγιοσύνης, κι αυτούς τους σέβομαι άσχετα αν δεν συμμερίζομαι την πίστη τους. Αλλά πόσοι τέτοιοι υπάρχουν και πόση επιρροή έχουν? Οι διάφοροι παπα-Τσάκαλοι και οι μεγαλόσχημοι δεσποτάδες με τις αφορολόγητες κουρσάρες είναι το πρόσωπο της εκκλησίας, όχι ο πατήρ Χρυσόστομος που θυμάμαι, και τον οποίο ο δεσπότης της περιοχής ανάγκασε να πάει να κλειστεί στο μοναστήρι που ανήκε γιατί ήταν ενοχλητικός και χαλούσε την πιάτσα.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 19:24   #66 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 20:08   #67 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Ο καθένας έχει τα δικά του πιστεύω,τις δικές του προτιμήσεις,την δικιά του άποψη και κρίνει ανάλογα με αυτά...
Εγώ πάντως που έζησα από κοντά το έργο του εδώ στον Βόλο, ξέρω οτι βοήθησε κόσμο,ήταν επικοινωνιακός,εύθυμος και καλοσυνάτος...
Είχε συνεργαστεί πολλές φορές με εμάς τους προσκόπους για εράνους(πχ βοήθεια στους σεισμόπληκτους στην Αθήνα κτλ κτλ)
Δεν ξέρω πως ήταν στην προσωπική του ζωή...
Το μόνο που έβλεπα ήταν έναν άνθρωπο που πάσχιζε να βοηθήσει ανθρώπους(Χριστιανούς και μη) και αυτό κρίνω...
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 22:15   #68 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

kai otan boh8hse ston erano ti poso sas edwse apo ton trapeziko logariasmo ths ekklhsias?


btw wraio to videaki
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 22:40   #69 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Κοίταξε...
Αν κάνεις μία καλή πράξη την κάνεις για να προσφέρεις βοήθεια και ικανοποίηση σε κάποια άτομα...
Αν μετά βγεις και κοκορευτείς για αυτό χάνεις όλη την ουσία και βγαίνεις από τον αρχικό σου στόχο...
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-01-08, 23:16   #70 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

sumfwnw alla den exei sxesh auto
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.