KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 01-02-08, 14:52   #71 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Ειδα το βιντεακι του NiCkReD και γενικα με βρισκουν συμφωνο τα περισσοτερα που λεγονται.Ομως οταν χρησιμοποιησα την λεξη "δογμα" αντι "θρησκειας" το ειπα με την εννοια του οτι σ'αυτα που διδαξε ο Χριστος δεν μπορει να προστεθει και δεν μπορει ν'αφαιρεθει τιποτα εφοσον δεχτουμε πως Αυτος ειναι πραγματικα ο γιος του Θεου.Στο βιντεακι το πραγμα ομως παει αλλου οταν αναφερεται στην λεξη "δογμα".

Τωρα για την ερωτηση του Egw απλα αναφερω παλι πως το "εκοιμηθη" ειναι κοινο για ΟΛΟΥΣ τους ανθρωπους μια και ο Χριστος ειπε οτι η ψυχη μας ειναι αθανατη.Κατα την Χριστιανικη [παράδοση ολες οι ψυχες περιμενουν την Δευτερα Παρουσια οπου ΟΛΟΙ οι κεκοιμημενοι ανθρωποι θα "ξυπνησουν" (εγερθουν) απ'την κατασταση που εμεις λεμε θανατο και θα κριθουν μαζι με τους ζωντανους για τον τελικο προορισμο.Κανεις ομως δεν γνωριζει,ουτε ακομη οι αγγελοι διπλα στον θρονο του Θεου,ποτε θα γινει αυτο.

Παιδια,η αντιληψη του Θεου και η πιστη σ'Αυτον ειναι προσωπικη υποθεση.Δεν βρισκω καποιο λογο να την "πεφτουμε" στην Ορθοδοξη εκκλησια ή στην Καθολικη ή στο Ισλαμ,στον Βουδισμο κτλ κτλ
Αν το θελετε κι αλλιως,η σωτηρια της ψυχης για οποιον επιθυμει φυσικα κατι τετοιο,ειναι προσωπικη υποθεση.Στην προκειμενη περιπτωση αν ο Γιωργος,η Μαρια,η Ελπιδα,ο Κλεανθης προσπαθουν να ζουνε "εν Χριστω" ζωη αυτο δεν εχει καμια σχεση με το τι κανει ο Αρχιεπισκοπος ταδε,ο παιδεραστης παπας της ταδε περιοχης,ο ταδε ο δηνα.
Με λιγα λογια δεν εχει κανεις το "copyright" του Θεου...
Αυτο αν εχουμε στο μυαλο μας πιστευω δεν θα βλεπουμε τοσο αρνητικα τους αλλους γυρω μας
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 19:27   #72 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

to problhma me oles tis 8rhskeies einai pws osoi tis akolou8oun 8ewroun pws mono ekeinoi kanoun to swsto kai oloi oi alloi (pou akolou8oun alles 8rhskeies) kanoun la8os.
uparxoun para polla epixeirhmata enantia stis 8rhskeies kai polla uper. ola katalhgoun sto idio: "egw pisteuw, esu oxi". Apla merikes fores ta pragmata 3efeugoun kai katalhgoume se diamaxes.
px esu 8ewreis pws egw "den 8elw na swsw thn psuxh mou" enw egw 8ewrw pws den uparxei psuxh. edw mporei analoga me ton tropo pou skeftesai 'h na me kra3eis pou 8ewrtw pws den uparxei psuxh, 'h na ta pareis polu asxhma pou xrhsimopoihsa th le3h "8ewreis" giati gia sena den einai mia 8ewreia alla h monh alh8eia (pws uparxei psuxh kai pws mporeis na th swseis). (mporei na kaneis kia lla pragmata apla auta ta 2 einai ta suni8ismena )

anyway auth einai koubenta gia alles wres
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 01-02-08, 20:05   #73 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Καλά όλα αυτά, A$wte, και παρόλο που δεν τα συμμερίζομαι δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί τους όταν κανείς δεν προσπαθεί να μου τα επιβάλλει. Και τα ξέρω τα δόγματα της Ορθοδοξίας, διότι μας κάνανε μ' αυτά πλύση εγκεφάλου στους (υποχρεωτικούς) εκκλησιασμούς και στα (υποχρεωτικά) θρησκευτικά που με μαθαίνανε επί 10 χρόνια στα σχολεία χωρίς ποτέ να με ρωτήσουν αν τα ήθελα - δεν ήταν δηλαδή καθόλου "προσωπική" υπόθεση, ήταν καταναγκασμός και μάλιστα στην παιδική ηλικία, που τα παιδιά πιστεύουν ό,τι τους λένε και δεν έχουν ακόμη ανεπτυγμένη κρίση. Κι έτσι ξερω πολύ καλά τι εννοεί η θρησκεία με το "εκοιμήθη".

Όμως, οι εφημερίδες δεν γράφουν "εκοιμήθη" για όλον τον κόσμο. Το γράφουν μόνο για τους "μακαριστούς" δεσποτάδες. Για όλους τους άλλους λένε "πέθανε". Άρα δεν ισχύει το ότι το γράψανε λόγω των δογμάτων της θρησκείας. Το γράψανε γιατί έτσι.

Και τα προβλήματα με τον Χριστόδουλο (και τους προκατόχους του, και τους διαδόχους του φοβάμαι) δεν ήταν για την πίστη τους, για το πνευματικό ή δογματικό τους έργο. Ήταν για τις ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ τους παρεμβάσεις, για την προσπάθεια (συνήθως επιτυχή) νομοθετικής επιβολής των δικών τους αρχών (αυτών που παριστάνουν ότι έχουν όταν τους συμφέρει, δηλαδή - διότι, για παράδειγμα, το θέμα των ταυτοτήτων το έκανε γαργάρα όταν πρωθυπουργός έγινε ο Κωστάκης, αντί να του θυμίσει ότι αυτός και η Κωστάκαινα πήγαν πρώτοι-πρώτοι να υπογράψουν). Για το ότι ανακατευόταν στην εξωτερική πολιτική της χώρας ενώ η εκκλησία υποτίθεται δεν είναι κοσμικό αλλά πνευματικό ίδρυμα και γι' αυτήν δεν υπάρχουν Έλληνες, Τούρκοι, άντρες, γυναίκες, δούλοι και ελεύθεροι. Για το ότι "ευλογούν" τα όπλα και έχουν διορίσει αγίους (τους ρώτησαν?) προστάτες στρατών, πυροβολικών, κλπ., και ισχυρίζονται ότι η Παναγία είναι "Υπέρμαχος στρατηγός" ενώ ο Χριστός (στον οποίο δήθεν πιστεύουν) κύρηξε την αγάπη και την ειρήνη και το να γυρνάς το άλλο μάγουλο. Το ότι όχι μόνο κάνουν "αγαθοεργίες" με ξένα κόλλυβα (σαν τους εράνους) αλλά το κράτος χρηματοδοτεί την δήθεν μη κυβερνητική τους οργάνωση (να χαρώ εγώ ΜΚΟ που παίρνουν κρατικά λεφτά!) με εκατομμύρια ευρώ για να στείλουν τρόφιμα στο Ιράκ, αυτοί πάνε να στείλουν κάποια σάπια
κοτόπουλα κι όταν τους πιάνουν αντί να απολογηθούν (και οι ένοχοι να παν φυλακή) ο μόνος τους καημός είναι πώς να μην επιστρέψει η εκκλησία τα λεφτά (αν πιστέψουμε μάλιστα τις εφημερίδες το ζήτησε ο ίδιος ο Χριστόδουλος, με το ενάμισυ πόδι στον τάφο, αν και προσωπικά πιστεύω ότι το ζήτησαν οι παρατρεχάμενοί του κι αυτός δεν ασχολήθηκε, είχε άλλα στο κεφάλι του). Γιατί δεν έδειξε ποτέ ίχνος από την ταπεινότητα και την μετριοπάθεια που κηρύσσει (για τους άλλους). Γιατί όταν κάποτε πήγε σ' ένα πανεπιστήμιο και τον γιουχάισαν αντί να πει "Άφες αυτοίς, ου γαρ οίδασιν τι ποιούσιν", οι γορίλλες του Χριστιανικότατα έσπασαν στο ξύλο τους ενοχλητικούς φοιτητές.

Γι' αυτά και για ένα σωρό άλλα, μέρες θα μπορούσαμε να λέμε, τον βλέπαμε αρνητικά το Χριστόδουλο. Όχι γιατί δεν έχουμε στο μυαλό μας αυτά που λες. Αλλά γιατί έχουμε στο μυαλό μας αυτά που είπε και που έκανε εκείνος κι οι δικοί του.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-08, 03:37   #74 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

μπορώ να γράψω σεντονια και σεντονια αλλά πραγματικα δεν νομιζω να πιασουν και πολύ τόπο εδώ.

Θα πω μια άποψη....σήμερα μιλάμε για τον Χριστοδουλο και κατ επεκταση για το Χριστιανισμό και κατ επέκταση για τη θρησκεία. Το οτι μιλάμε σήμερα για αυτο ειναι επιτυχία και σταματώ εδώ.

Τώρα αν θέλουμε να μιλήσουμε για βοηθεια σε κόσμο και κοσμάκι να κοιτάξουμε πρώτα λιγο τις κωλάρες μας που απο το καθισιό στον καναπέ έχουν γίνει τετράγωνοι και να σταματήσουμε να ασχολούμαστε με ανθρώπους που τουλάχιστον προσπάθησαν να κάνουν κάτι.

Επαναστάσεις της πούτσας επι του κανα πεος δεν είναι επαναστάσεις. Καλό είναι να τα κρίνουμε όλους και όλα αλλά ας κρίνουμε πρώτα τους εαυτούς μας και το τι εχουμε κανει για τον συναθρωπό μας και μετά τους άλλους. Ειδικά απο την ευκολία του κανα πέου μας γιατι θα είμαστε για τον πέο τελικά...

Τώρα αν ο Χριστιανισμός εκπροσωπεύεται για εσας απο τον κάθε παπά της κάθε ενορίας τοτε θέλετε πολύ διάβασμα ακόμα. Οπως είπε και ο Πατέρας Παΐσιος υπάρχουν μύγες που ψάχνουν για λουλούδια και αυτές που ψάχνουν για σκατά. Παντου θα βρείς και λουλουδια και σκατα το θέμα είναι τι είδους μύγα είσαι.Δεν έρχετε ο Θεος να σε ψάξει Εσυ πρέπει να σηκώσεις την κολάρα σου και να τον ψάξεις.

Οσο για τον φίλο τον Εγώ σου απαντώ τώρα που κατάλαβες οτι σου επιβάλλανε μια θρησκεία γιατι δεν παίρνεις σβάρνα ολες τις θρησκείες που υπάρχουν να δεις ποια σε αντιπροσωπεύει (αν σε αντιπροσωπεύει) καλύτερα?
Το να κάθεσαι και να γκρινιαζεις δεν ειναι λύση. Οσο γιατι να γινει δημοσια δαπάνη ενω η εκκλησια εχει τοσα λεφτα σορρυ κιολας αλλα ουτε 10χρονο δεν θα τα έλεγε αυτά. Συγκεκριμένα δημοσια δαπάνη με τιμες αχηγού κράτους ... και η απαντηση ειναι νταν νταν νταν νταννννν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ούτε 1 λεπτό απο την τσέπη σου δεν στοίχισε η κηδεία,

Τελος για το βιντεο έχω να πώ οτι η μουσικη ήταν τέλεια. Οσο για αυτά που λέει εχω να του παραθέσω περι των 600 σελίδων για να του παραθέσω εργα αλλά οκ πραγματικα δεν αξίζει γιατι στην τελική δεν πρέπει να γίνεται έτσι.
Η εκκλησία έχει λεφτά και ναι έχει παπάδες σε όλες τις τάξεις που δεν ειναι σωστοί. Αυτο δεν σημαίνει όμως οτι δεν παράγει έργο το οτι δεν ήρθε κανεις στην πόρτα σας να σας ενημερώσει προσωπικά για το εργο οκ ειναι ενα θέμα στειλτε ενα μαιλ στην αρχιεπισκοπή για να μην το επαναλάβουν.
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 02-02-08, 04:30   #75 Αρχή
Pantelwolf
ο θείος Βρέφος
 
Εγγραφή: 11-10-2007
Μηνύματα: 325
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Pantelwolf
Προεπιλογή

Όχι δεν μπορω να το δεχτώ ρε φίλε οταν μου διδάσκει ταπεινότητα και μου γυρνάει με τη μερσεντές και μένει στο four seasons. Ας πουλήσει κανα οικόπεδο να μείνουν οι σεισμοπαθείς που 10 χρόνια μένουν στα κοντέινερ και περνάω και βλέπω και μαυρίζει η ψυχή μου.
Και η πιπίλα που τρώει το μυαλό με τα θρησκευτικά τόσα χρόνια δεν είναι και λίγο πράγμα.
Μπορει να μη δέχεσαι οτι η θρησκεία σου αντιπροσωπεύεται από τους παπάδες της ενορίας και είναι δικαίωμά σου... δική σου είναι η θρησκεία όχι δική μου αλλά οι παπάδες αντιπροσωπεύουν τον κλήρο. Και ο κλήρος είναι για τον πούτσο. Γεμάτος ομοφυλόφιλους(που είναι αμαρτία!! εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις προτιμήσεις) παιδεραστές και τύπους σαν το χουντόδουλο που πολιτικοποιούν την εκκλησία(όχι στις άθεες ταυτότητες....το 2000+ μιλάγαμε για άθεες ταυτότητες) και γεμίζουν το ντορβά και αφήνουν πολυκατοικίες στο σόι τους.Για να μην αρχίσω με τις φωτόγραφίες παρέα με τον Παττακό και τον Ιωαννίδη.

Παράθεση:
και η απαντηση ειναι νταν νταν νταν νταννννν ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ούτε 1 λεπτό απο την τσέπη σου δεν στοίχισε η κηδεία,
Δε νομίζω να ήταν τ΄΄οσο φτηνή όσο λες αλλά και 5000 ευρώ μόνο να ήταν η δαπάνη από την τσέπη μου δε βγαίνουν? Τα χρωστώ σε κανέναν? Πληρώνω που πληρώνω το παπαδαριό από το κράτος.
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
Όσοι θέλετε να πληρώνετε τους παπάδες να τους πληρώνετε μόνοι σας.

Και έχει διαφορά να κάθομαι εγώ στην κωλάρα μου και να την κάνω τετράγωνη που δεν είμαι τίποτα από το να την κάνει ο αρχηγός της εκκλησίας που κυρήττει την αγάπη και τη βοήθεια.
Ο χρήστης Pantelwolf δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 04-02-08, 22:46   #76 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Egw Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμως, οι εφημερίδες δεν γράφουν "εκοιμήθη" για όλον τον κόσμο. Το γράφουν μόνο για τους "μακαριστούς" δεσποτάδες. Για όλους τους άλλους λένε "πέθανε". Άρα δεν ισχύει το ότι το γράψανε λόγω των δογμάτων της θρησκείας. Το γράψανε γιατί έτσι.

Γι' αυτά και για ένα σωρό άλλα, μέρες θα μπορούσαμε να λέμε, τον βλέπαμε αρνητικά το Χριστόδουλο. Όχι γιατί δεν έχουμε στο μυαλό μας αυτά που λες. Αλλά γιατί έχουμε στο μυαλό μας αυτά που είπε και που έκανε εκείνος κι οι δικοί του.
Θα ηθελα μονο να σταθω σ'αυτα τα δυο σημεια.Βασικα τα ΜΜΕ χρησιμοποιουν το ρημα αυτο γιατι τους "γκαζωσαν" καποιοι μητροπολιτες.Εξηγησα με τα πενιχρά που γνωριζω την εννοια του "εκοιμηθη".Για τον χριστιανο δεν υπαρχει "πεθαμενος" αλλά "κοιμησμένος" που περιμενει την δευτερα ελευση του Χριστου...Οσο για τις εφημεριδες και την πολιτεια-κρατος γενικοτερα θα επαναλλαβω οτι δεν μ'απασχολουν γιατι στα δικα μου ματια ειναι ενα μεγαλο ψεμα.Σαφως εχεις δικιο σ'αυτο που γραφεις.

Τον Χριστοδουλο σαν ανθρωπο καποιοι τον συμπαθησαν και καποιοι τον αντιπαθησαν για τις δραστηριοτητες του μεσα στην εκκλησια.Καποιοι τον μισησαν,καποιοι τον αγαπησαν.Κι εμεις μια χουφτα ελληνων φοιτητων του εξωτερικου,την δυσκολη ωρα που ζητησαμε την βοηθεια του τοτε στον πολεμο της Γιουγκοσλαβιας του 1999 μας αντιμετωπισε με αδιαφορια λεγοντας πραγματα που σιγουρα δεν εδειχναν αγαπη...

Ομως ο Χριστός που φταιει σε ολα αυτα??

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Cj Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορώ να γράψω σεντονια και σεντονια αλλά πραγματικα δεν νομιζω να πιασουν και πολύ τόπο εδώ.

Θα πω μια άποψη....σήμερα μιλάμε για τον Χριστοδουλο και κατ επεκταση για το Χριστιανισμό και κατ επέκταση για τη θρησκεία. Το οτι μιλάμε σήμερα για αυτο ειναι επιτυχία και σταματώ εδώ.
Γιατι το λες αυτο Δημητρη? Τιποτα δεν παει χαμενο.

Οσο για την "επιτυχια" που λες ο λογος που δεν το βλεπω ετσι ειναι γιατι αυτο θα σημαινε αυτοματως πως καποιος,καπου απετυχε...
Προσωπικα στεναχωριεμαι οταν η πιστη των ανθρωπων γινεται "αντικειμενο" γιατι αυτο εν τη γεννεση του δημιουργει εδαφος για αντιπαραθεση,φανατισμο,βια.
Τα υπολοιπα που γραφεις με βρισκουν γενικα συμφωνο χωρις ομως να συμμεριζομαι το εντονο υφος γραφης μια και δεν βρισκω τον λογο για κατι τετοιο.

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Pantelwolf Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι δεν μπορω να το δεχτώ ρε φίλε οταν μου διδάσκει ταπεινότητα και μου γυρνάει με τη μερσεντές και μένει στο four seasons. Ας πουλήσει κανα οικόπεδο να μείνουν οι σεισμοπαθείς που 10 χρόνια μένουν στα κοντέινερ και περνάω και βλέπω και μαυρίζει η ψυχή μου.
Και η πιπίλα που τρώει το μυαλό με τα θρησκευτικά τόσα χρόνια δεν είναι και λίγο πράγμα.
Μπορει να μη δέχεσαι οτι η θρησκεία σου αντιπροσωπεύεται από τους παπάδες της ενορίας και είναι δικαίωμά σου... δική σου είναι η θρησκεία όχι δική μου αλλά οι παπάδες αντιπροσωπεύουν τον κλήρο. Και ο κλήρος είναι για τον πούτσο. Γεμάτος ομοφυλόφιλους(που είναι αμαρτία!! εγώ δεν έχω πρόβλημα με τις προτιμήσεις) παιδεραστές και τύπους σαν το χουντόδουλο που πολιτικοποιούν την εκκλησία(όχι στις άθεες ταυτότητες....το 2000+ μιλάγαμε για άθεες ταυτότητες) και γεμίζουν το ντορβά και αφήνουν πολυκατοικίες στο σόι τους.Για να μην αρχίσω με τις φωτόγραφίες παρέα με τον Παττακό και τον Ιωαννίδη.


Δε νομίζω να ήταν τ΄΄οσο φτηνή όσο λες αλλά και 5000 ευρώ μόνο να ήταν η δαπάνη από την τσέπη μου δε βγαίνουν? Τα χρωστώ σε κανέναν? Πληρώνω που πληρώνω το παπαδαριό από το κράτος.
ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ
Όσοι θέλετε να πληρώνετε τους παπάδες να τους πληρώνετε μόνοι σας.

Και έχει διαφορά να κάθομαι εγώ στην κωλάρα μου και να την κάνω τετράγωνη που δεν είμαι τίποτα από το να την κάνει ο αρχηγός της εκκλησίας που κυρήττει την αγάπη και τη βοήθεια.
Ηταν Audi κι οχι Mercedes (για να το ελαφρυνουμε λιγο)
Eνταξει,φαινεται πολυ ασχημο κατι τετοιο οταν συμβαινει.Η πολυτελεια μου καθεται κι εμενα στο στομαχι γιατι την βρισκω περιττη και σπαταλη οχι μονο στο εν λογω θεμα αλλα και για τον καθε ανθρωπο πανω στον πλανητη.Πιστευω οτι η πολυτελεια στην ζωη ΚΑΘΕ ανθρωπου,μονο κακο κανει.Ομως ειναι αλλο πραγμα η πολυτελεια κι αλλο η ευπρεπεια.Ειναι κριμα να γυρναω σαν τον κουρελη οταν εχω την δυνατοτητα ν'αγορασω ωραια ρουχα που μ'αρεσουν αλλα ειναι ματαιοδοξια ν'αγορασω ενα πολυτελες κοστουμι 3000ευρω...

Βλεπεις τους σεισμοπαθεις και δικαιολογημενα στεναχωριεσαι που δεν φταινε οι ανθρωποι σε τιποτα που ο εγκελαδος ισοπεδωσε τα σπιτια τους.Λογικα να το δουμε παντως,η αντιμετωπιση αυτου του προβληματος εντασσεται στην κοινωνικη προνοια που "τρεφεται" απ'τα λεφτα των πολιτων...

Πιστευω ειναι ατοπο να βλεπουμε την εκκλησια ως "Κράτος" και ποσο μαλλον να σπευδουμε σε αναλογες συγκρισεις.

Ο κληρος δηλαδη οι ανθρωποι εχουμε ΟΛΟΙ τα προβληματα μας και το χειροτερο ειναι πως αυτα φαινεται να πολλαπλασιαζονται οσο μεγαλωνουμε.Πως ειναι δυνατον ομως να μπουμε σε διαδικασια να κρινουμε εμεις τους αλλους χωρις ν'αγγιξουμε την υποκρισια?Τα νοσοκομεια ειναι γεματα απο ανθρωπους ασθενεις διοτι αυτος που ειναι καλα κοιμαται συνηθως σπιτι του.Αν ισχυριστω οτι εγω δεν προκειται ποτε ν'αρρωστησω αυτοματος γινομαι αστειος.Αν ισχυριστω οτι οι ανθρωποι ειναι σκαρτοι τοτε ειμαι κι εγω σκαρτος.

Οπως ειπε κι ο Δημητρης πριν στο παραδειγμα με τις μυγες,υπαρχουν ανθρωποι που αντιμετωπιζουν τα δεδομενα καλοπροαιρετα κι αλλοι παλι που τα βλεπουν ολα τελειωμενες υποθεσεις.

Για να μην κουραζω αλλο τα ματια σας,ο περιβοητος "διαχωρισμος εκκλησιας-κρατους" δεν προωθειται απ'τους πολιτικους μας γιατι πολυ απλα το κρατος θα χασει πολλα και δεν θα ωφεληθει σε τιποτα απο εναν τετοιο διαχωρισμο.

Καλα ολα αυτα που γραφουμε ολοι εμεις αλλα το ερωτημα παραμενει,
ο Χριστός που φταιει σε ολα αυτα??



.
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-08, 16:17   #77 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή M.I.B

Σήμερα η πρεμιέρα...


__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-02-08, 20:04   #78 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

λοοοοοοοοοοοοοοοοοοολ
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-08, 01:39   #79 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Επρεπε να ψηφιζαν τον μακεδονομάχο Ανθιμο να δειτε τι σημαινει ιερη επανασταση μετα... λολ
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-02-08, 10:32   #80 Αρχή
SeRxaNiTsa
Sherlock
 
Το avatar του χρήστη SeRxaNiTsa
 
Εγγραφή: 06-05-2007
Περιοχή: Fairyland
Μηνύματα: 3.483
Προεπιλογή

Τι μαααααααας λες καλέ
Τον Δημητριάδος έπρεπε να ψηφίσουν... Έχουμε ιστορία εμείς εδώ με τους μητροπολίτες μας
__________________
Ονειρευόμαστε γιατί χανόμαστε


 click to show
Ο χρήστης SeRxaNiTsa δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.