KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Λογοτεχνία

Λογοτεχνία Πάντα είναι αναγκαίο ένα καλό προσάναμμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-11-06, 19:52   #1 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Question Περί ειδών λογοτεχνίας...

Αρχικά να πω ότι δε ξέρω ποια είναι όλα τα είδη της λογοτεχνίας σε αυτό μπορεί να μας βοηθήσει η φιλόλογός μας

Συνεχίζοντας, θέλω να ρωτήσω ποια είδη σας εξάπτουν, ωραία λέξη έ? , το ενδιαφέρον? Τέτοιο ενδιαφέρον που να σας κάνει να μην αφήνετε το βιβλίο κάτω Βέβαια δε σημαίνει πως όλα τα βίβλία, συγκεκριμένουν είδους, θα σας κρατάνε "αναμένους" , απλά λέμε.

Εγώ θα έλεγα πως τα μυθιστορήματα είναι μια καλή κατηγορία

Εσείς ποια θα λέγατε?
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-06, 12:42   #2 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Το μυθιστόρημα από μόνο του δεν είναι λογοτεχνικό είδος. Τα είδη είναι ιστορικό, φανταστικό, ερωτικό κ.λπ.

Θα μιλήσουμε για είδη λογοτεχνίας που προτιμάει ο καθένας; Εμένα θα με ενδιέφερε ένα γκάλοπ του στυλ, μυθιστόρημα ή διηγήματα; Και για ποιο λόγο; Ειδικά γιατί οι εκδότες πιστεύουν ότι τα διηγήματα δεν πουλάνε, ενώ εγώ προσωπικά πιστεύω ότι ο σύγχρονος άνθρωπος έχει ανάγκη και θέλει ιστορίες που να τελειώνουν γρήγορα και να μπορεί να τις διαβάσει και στο μετρό, χωρίς να αφήνει πάντα στην μέση αυτό που διαβάζει.
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-11-06, 15:47   #3 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

sta dihgimata den exeis to xwro na anaptu3eis thn istoria pou exeis sto mialo sou. extws an auto pou 8es na parousiaseis einai ena kommati apo ena mu8istorima.
8elw na pw pws anti na perigrapseis ena spiti sto opoio egine ena egklhma, k na perigrapseis to xwro to xrono tous an8rwpous, to prin to meta ktl ktl ktl, bgaineis k parousiazeis mono th skhnh tou egklhmatos.
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-06, 12:13   #4 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Διαφωνώ και συμφωνώ.
Σε ένα αστυνομικό μυθιστόρημα κάθε στοιχείο είναι σημαντικό. Και συνήθως η σάλτσα είναι για να καλύψει ένα στοιχείο μέσα σε ανούσιες πληροφορίες. Αν και ποτέ τα σημαντικά στοιχεία δεν δίνονται στον αναγνώστη. Ούτε η Αγκάθα Κρίστι δεν αποκάλυπτε κάποια στοιχεία πριν το τέλος, ώστε ο αναγνώστης να μην μπορεί να βρει τον δολοφόνο.
Από την άλλη όμως, ο κανόνας είναι τα ερωτικά μυθιστορήματα. Δεν είναι ανάγκη (για το δικό μου μυαλό) όλη αυτή η λεπτομέρεια, χωρίς κάποιον λόγο.

Μπορείς να γράψεις ολοκληρωμένη ιστορία χωρίς να περιγράφεις τα πάντα και χωρίς ο αναγνώστης να χάνει την ουσία. Γι' αυτό και το Διήγημα θεωρείται η κορυφή της λογοτεχνίας και όχι το μυθιστόρημα. Γιατί η γραφή του είναι δυσκολότερη. (όχι ότι στο μυθιστόρημα δεν πρέπει να έχεις ικανότητα για να κρατήσεις τον αναγνώστη).

Είναι σαν τα αυτοτελεί επεισόδια αστυνομικής σειράς και αστυνομική ταινία. Πάντα έχεις κάτι να πεις για να γεμίσεις τον χρόνο. Το δύσκολο είναι να κόψεις.

Και μπορεί να μην έχεις διαβάσει το δικό μου βιβλίο, αλλά δες Stephen King. Είναι μαιτρ της γραφής, αλλά δεν κατάφερα ποτέ να διαβάσω μεγάλο του βιβλίο. Τα διηγήματά του όμως είναι εξίσου καταπληκτικά. Δες Clive Barker και την σειρά "Τα βιβλία του Αίματος".
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-06, 13:42   #5 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

maista...
egw pantws dta dihgimata 3enerwnw pou teliwnoun grhgora
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-11-06, 15:04   #6 Αρχή
c.l.sad
Περαστικός
 
Το avatar του χρήστη c.l.sad
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: Neverland
Ηλικία: 51
Μηνύματα: 161
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην c.l.sad
Προεπιλογή

Αυτό το δέχομαι. Εγώ προσωπικά βιάζομαι να τελειώνω μια ιστορία είτε την γράφω, είτε την διαβάζω. Λόγο πίεσης χρόνου κυρίως. Με κουράζει εύκολα ένα μυθιστόρημα αν δεν μου ταιριάζει το γράψιμο. Δεν λέω να είναι καλογραμμένο γιατί αυτό είναι άσχετο πολλές φορές. Το τελευταίο μεγάλο βιβλίο που διάβασε πριν 2 χρόνια ήταν το "Οι αναμνήσεις μιας Γκέισας".

Εγώ προτιμώ λοιπόν τα διηγήματα πολλών έιδών. Φανταστικό, ερωτικό, αστυνομικό, μετα/παρα-φυσικό, επιστημονικής φαντασίας και σπάνια όλα τα άλλα είδη (π.χ. κοινωνικά και ιστορικά)
__________________
Here Lies Uncle Deadly, Phantom of The Muppet Show.
In life he enjoyed lurking about the theatre.

Ilias Florakis@My Space
Project KALHMERA
Photos
Ο χρήστης c.l.sad δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.