KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > Αταξίες > Γρίφοι και Αινίγματα

Γρίφοι και Αινίγματα για τους έξυπνους της παρέας...

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 27-12-08, 02:07   #1 Αρχή
andreas321
Gourounaki
 
Εγγραφή: 27-12-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Oi katadikoi

Se ena vagoni enws trenou vriskonte 12 katadikoi. Oi 7 apo autous einai demenoi pisthagkona me mple xeiropedes kai oi 5 apo autous einai demenoi pisthagkwna me kokkines xeiropaides. Kaneis den mporei na dei ti xrwma xeiropedes foraei kai den iparxei kanenas tropos sinenoisis metaksi tous.
Stin prwti stasi tous trenou mpenei mesa o desmofilakas kai leei "osoi forane kokkines xeiropedes na katevoun kai tha tous xaristei i pini tous alla an kanoun lathos tha thanatothoun". Den katevike kaneis. Stin deuteri stasi o desmofilakas ksanampike ke eipe to idio alla tpt. Stin triti tpt. Stin tetarti tpt. Stin pempti pou ksanampenei o desmofilakas kai leei "osoi forane kokkines xeiropedes na katevoun kai tha tous xaristei i pini tous alla an kanoun lathos tha thanatothoun"
katevenoun kai oi 5 katadikoi me tis kokkines xeiropedes kai itan sigouroi 100% pws forousan kokkines xeiropedes. To erwtima einai pws katalavan pws forane kokkines xeiropedes. Kai oloi skeftontai me ton idio logiko tropo.
Ο χρήστης andreas321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 27-12-08, 02:45   #2 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

ζε μου 'λχεταιιι .. Καθόντουσαν random; Έχει σχέση που μιλάμε για τρένο;
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-08, 08:49   #3 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ο γρίφος έχει πολλές ομοιότητες με αυτόν... βρήκα την εξήγηση αλλά βαριέμαι να γράφω PM
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-08, 16:10   #4 Αρχή
andreas321
Gourounaki
 
Εγγραφή: 27-12-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

nai exei kapoies omoiotites alla efoson den iparxei sinenoisi den mporei na apantithei me ton idio tropo...kai to treno paizei rolo logo twn stasewn...
Ο χρήστης andreas321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 29-12-08, 22:56   #5 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ούτε στον άλλο γρίφο υπάρχει συνεννόηση. Αλλά σου έστειλα PM
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 02:03   #6 Αρχή
andreas321
Gourounaki
 
Εγγραφή: 27-12-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ston allo grifo den theorw tin apantisi p dwthike swsti...alla auto p m esteiles apetei kapoia eidous sinnenoisi gt prepei na kseroun oti o arithmos autwn p katevenoun einai idios me auton twn stasewn...alla auto prokiptei apo ta dedomena ta opoia den kseroun oi katadikoi...
Ο χρήστης andreas321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 10:35   #7 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

den mporw na katalabw
afou einai toso e3upnoi gi na lunoun tetoious grifous grhgora, pws bre8ikan katadikoi?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 10:48   #8 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

αφου ειναι καταδικοι ομως , πρεπει να βρουν κατι να ασχολουνται (γριφοι)για να περναει η ωρα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 30-12-08, 20:29   #9 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο andreas321 Εμφάνιση μηνυμάτων
ston allo grifo den theorw tin apantisi p dwthike swsti...alla auto p m esteiles apetei kapoia eidous sinnenoisi gt prepei na kseroun oti o arithmos autwn p katevenoun einai idios me auton twn stasewn...alla auto prokiptei apo ta dedomena ta opoia den kseroun oi katadikoi...
Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θεωρείς την απάντηση του άλλου γρίφου σωστή, αφού είναι. Χωρίζονται όπως πρέπει οι δύο ομάδες.

Τώρα στον τωρινό

Μα φυσικά και δεν ξέρουν ότι ο αριθμός αυτών που κατεβαίνουν είναι ίδιος με αυτό των στάσεων... ή μάλλον το "ξέρουν" επειδή σκέφτονται λογικά. Εκείνο που είναι προφανές είναι ότι αν κάποιος βλέπει να υπάρχουν Α άλλοι με κόκκινες χειροπέδες, αμέσως συμπεραίνει ότι ο συνολικός αριθμός των κόκκινων είναι ή Α ή Α+1, ανάλογα με το αν αυτός έχει μπλε ή κόκκινες, που δεν το ξέρει. Αλλά δεν υπάρχει άλλη πιθανότητα. Στο συγκεκριμένο πρόβλημα με τους 5, οι μεν κόκκινοι (που βλέπουν 4 κοκκινες χειροπέδες) ξέρουν ότι ο συνολικός αριθμός κόκκινων είναι 4 ή 5, ενώ οι μπλε για τον ίδιο λόγο ξέρουν ότι είναι 5 ή 6. Δεν απαιτεί καμιά συνεννόηση. Πού είδες να γράφω για συνεννόηση στην απάντηση?

Άντε, μια που βαριέμαι ας το γράψω εδώ πιο αναλυτικά.

Αν υπήρχε ένας μόνο με κόκκινες χειροπέδες,αυτοί με τις μπλε θα τον έβλεπαν αλλά δεν θα ήξεραν τι χρώμα έχουν οι ίδιοι, διότι δεν ξέρουν πόσοι είναι οι κόκκινοι, ένας ή δύο. Ο κόκκινος όμως θα έβλεπε μόνο μπλε. Οπότε θα καταλάβαινε αμέσως ότι αυτός είναι ο μόνος κόκκινος και θα κατεβαινε στην πρώτη.

Αν οι κόκκινοι ήταν δύο τότε βλέπουν μόνο έναν άλλον κόκκινο ο καθένας και δεν μπορούν να κάνουν τίποτε στην πρώτη στάση, αλλά στη δεύτερη σκέφτονται: Αν ήμουν μπλε, ο κόκκινος που βλέπω θα έβλεπε μόνο μπλε, οπότε θα είχε καταλάβει από την προηγούμενη στάση ότι είναι ο μόνος κόκκινος και θα κατέβαινε εκεί. Άρα είμαι κόκκινος". Και κατεβαίνουν.

Αν οι κόκκινοι ήταν τρεις τότε βλέπουν δύο κόκκινους ο καθένας και μετά τη δεύτερη στάση σκέφτονται "Αν ήμουν μπλε τότε οι δύο κόκκινοι που βλέπω θα έβλεπαν μόνο έναν κόκκινο ο καθένας οπότε δεν θα έκαναν τίποτε στην πρώτη στάση αλλά στη δεύτερη θα σκέφτονταν "Αν ήμουν μπλε, ο κόκκινος που βλέπω θα έβλεπε μόνο μπλε, οπότε θα είχε καταλάβει από την προηγούμενη στάση ότι είναι ο μόνος κόκκινος και θα κατέβαινε εκεί. Άρα είμαι κόκκινος"και θα κατέβαιναν" άρα είμαι κόκκινος και θα κατέβαιναν.

και ούτω καθεξής

Στην περίπτωση που έχουμε εδώ, στην πέμπτη στάση οι κόκκινοι σκέφτονται "Αν ήμουν μπλε οι 4 κόκκινοι που βλέπω θα έβλεπαν μόνο μπλε και θα είχαν καταλάβει από την προηγούμενη στάση ότι είναι κόκκινοι και θα κατέβαιναν εκεί. Άρα είμαι κόκκινος". Και κατεβαίνουν.

(Θα μπορούσα να είχα γράψει όλο το συλλογισμό βάζοντας διάφορα χρώματα αλλά νομίζω πια καταλαβαίνετε)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 30-12-08 στις 20:32.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 31-12-08, 00:28   #10 Αρχή
andreas321
Gourounaki
 
Εγγραφή: 27-12-2008
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

swsti i apantisi sou oson afora ton allo grifo den tin theorw swsti gia ton eksis logo: giati enas mauros na paei na katsei anamesa se enan mauro kai enan aspro kai oxi sti akri tous alla mono otan exoun idio xrwma na katsei stin akri. auto apetei na skeftontai akrivws to idio pragma diladi na skeftontai pws an exoun idio xrwma kathomai stin akri kai ama exoun diaforetiko kathome anamesa. auto omws den einai efikto
Ο χρήστης andreas321 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.