KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-03-08, 10:41   #1 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή Μεγαλοεβδομαδιάτικες εμπειρίες.

Εγώ Μ. Παρασκευή την βγάζω με λαχανικά σκέτα με αλάτι και ξύδι. Ούτε λάδι ούτε τίποτα. Και όλη την Μ εβδομάδα τρώω λαδερά χωρίς κρέας. Σάν έθιμο κι εγώ κυρίως και επειδή με κάνει να νιώθω καλά με την όλη ατμόσφαιρα. Και βράδυ Μ. Παρασκευή συνοδεύω τον επιτάφιο και ξενερώνω γιατί βλέπω κόσμο και κυράτσες με λούσα και γενικά πλήθος να χασκογελάει και να κάνει χαβαλέ λές και πάει βόλτα στην παραλία. Υποτίθεται πάς σε κηδεία ρε μπουνταλά την Μ Παρασκευή!

Αυτό που με είχε ξερερώσει άπειρα ήταν όταν μιά Μ Παρασκευή δούλευα σερβιτόρος σε ψαροταβέρνα. Στεκόμασταν κι εμείς οι σερβιτόροι έξω απο το μαγαζί την στιγμή που περνούσε ο επιτάφιος. Ε το τί έγινε μετά μπορείτε να το φανταστείτε. Κόσμος που ακολουθύσε τον επιτάφιο, εστριβε και έμπενε μέσα στην ταβέρνα. Πανικός. Το μαγαζί είχε γεμίσει σε χρόνο dt ! Διώχναμε κόσμο! Γλέντια σε λέω και μεθύσια. Ρε λέω ακόμα πένθος δεν είναι; Νηστεία δεν είναι; Μπάς και έγινε η Ανάσταση καπάκι με τον επιτάφιο και δέν το πήρα χαμπαρι;;;
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 10:46   #2 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Αυτο με τον επιταφιο που λες, ΜΕ ΕΞΟΡΓΗζει , οχι απλα πας σε κηδεια , σε ΠΟΙΑΝΟΥ την κηδεια πας μαρη χαρχαλο? και οχι μονο χασκογελάνε , αλλα κοτσομπολευουν κιολας ...μμμμ και ποια ειναι αυτη? μμμ αυτη ειναι χωρισμένη και ψουψουψου ....τρελαινομαι και προσπαθω να κρατησω τα νευρα μου , γιατι και εγω σε κηδεια ειμαι εκεινη την ωρα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 10:54   #3 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Άσε που απο Μ Παρασκευή και ειδικά το βράδυ της Ανάστασης στην εκκλησιά βλέπεις κόσμο που έχεις να τον δείς απο όταν ήσουν 3 χρονών. Είτε φοιτητές στα 4 σημεία του ορίζοντα, είτε μετανάστες, είτε γενικά κόσμο που έχει εξαφανιστεί και έχουν όλοι επιστρέψει για τις γιορτές στις βάσεις τους. Το τί κουτσομπολιό γίνεται.... το έλα να δείς. Όπως λέει και η Ματίνα.
Οι κυράτσες 2 φορές αγοράζουν φορέματα και ταγέρια. Μιά για όταν πάνε στα μπουζόυκια και μιά για την Ανάσταση. Πώς θα πάνε στην Ανάσταση και στον επιτάφιο, με τα καθημερινά τους; Τί θα πεί ο κόσμος! Τί θα πούν όλοι αυτοί οι εξαφανισμένοι τυχοδιώκτες της ζωής.
Μπορεί μικρά να παίζατε μαζί, αλλα τώρα, χρόνια μετά και εξαφανισμένοι, πρέπει να δείξει η μία στην άλλη ποσο επιτυχημένη έγινε. Πλουσιοπαντρεύτηκε. Έκανε καριέρα στα ξένα και ήρθε για τις γιορτές να δεί την μάνα της (ή μάλλον ήρθε για να την δούν οι παλιοί γνώριμοι για να την καμαρώσουν).
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 10:55   #4 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Κρεας την Μεγαλη εβδομάδα δεν τρώγω ούτε εγω. Αλλά σίγουρα δεν κάνω νηστεια για περισσότερο.

Η Μεγάλη Παρασκευη στο χωριό μου ειναι μια απο τις πιο καλοχαραγμένες μνημες μου. Ολα τα κοριτσακια μαζευόμασταν στην εκκλησια απο νωρίς, γυρνούσαμε στο χωριο και οι γυναικες μας έδιναν φρεσκοκομμένα λουλούδια απο τους κήπους τους για το στολισμό του επιταφιου. Οταν συγκεντρώναμε αρκετά αρχίζαμε το στόλισμα, που ήταν ιεροτελεστία κανονική. Μέχρι αργά το μεσημέρι ειχαμε τελειώσει. Μετά συγυρίζαμε την εκκλησια και πηγαιναμε σπίτια μας. Το βραδυ ακολουθούσαμε την περιφορά και ψάλλαμε, ενω τα αγόρια "συναγωνίζονταν" ποιος θα κρατησει τον επιτάφιο.

Ομορφες αναμνησεις, γεμμάτες με αρωματα λουλουδιων, εθιμα και συνήθειες που κοντευουν να ξεχαστουν πια. Αλλαξαν οι εποχες ή αλλάξαμε κι εμεις?
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 10:57   #5 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

τις εποχες εμεις τις αλλαζουμε
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 11:03   #6 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Αλλάξαμε εμείς. Συνεπώς εμείς αλλάζουμε και τις εποχές.
Οι εποχές είναι μιά παράμετρος παθητική. Η παθητική παράμετρος μεταβάλλεται συναρτήσει όταν μεταβάλλεται η ενεργητική παράμετρος.
Η ενεργητική παράμετρος είναι ο άνθρωπος.


Πι.Ες. Άμα ματίνα πείς πως πάλι συχνάζω Ναβαρίνο, σε έσκισα...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soraver : 20-03-08 στις 11:26.
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 11:05   #7 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Ολα τα ωραια και τα ρομαντικά τελειώνουν οταν η Μεγαλη Παρασκευη γίνεται εργάσιμη κανονικη
Μπηκαμε στο λούκι....
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 11:07   #8 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman Εμφάνιση μηνυμάτων


Πι.Ες. Άμα ματίνα πείς πως πάλι συχνάζω Ναβαρίνο, σε έσκισα...


Οχι τωρα θα πω πως συχνάζεις έξω απο τα φροντιστήρια "θεωρημα"
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 11:08   #9 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι τωρα θα πω πως συχνάζεις έξω απο τα φροντιστήρια "θεωρημα"


 click to show
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-03-08, 11:11   #10 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Έντονα χαραγμένη στην μνήμη μου είναι και μία Μ. Πέμπτη. Μικρός εγώ τώρα και είχαμε πάει εκκλησία με γιαγιά, μαμά και μαλλον κάτι άλλες θείες. Προαύλιο εμείς τώρα και σε κάποια φάση άρχισαν αν ακούγονται απο τα μεγάφωνα οι σφυριές όταν καρφώνανε τον Χριστό στον Σταυρό!! Ήταν σοκαριστικό επειδή κόσμος άρχισε να κλαίει στο προαύλιο. Μικρός εγώ τώρα, μετά με εξήγησε η γιαγιά τί παίχτηκε.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.