KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-10-08, 10:10   #1 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή περι λευκων βραχιολιων κατα της φτωχειας ο λογος!

ψαχνωντας σημερα το πρωι, πετυχα ενα αρκετα ενδιαφερον αρθρο, αποσπασμα του οποιου σας το παραδιδω:

"Και προφανώς ούτε με απλή ελεημοσύνη κάνεις τίποτα. Απλώς μεταθέτεις το πρόβλήμα για λίγο στο μέλλον. Άλλωστε όπως λέει και η πάνσοφη Κινεζική παροιμία:

«Εάν μου δώσεις ένα ψάρι θα φάω ένα γεύμα. Εάν με μάθεις να ψαρεύω θα τρώω μια ζωή».

Η απάντηση λοιπόν βρίσκεται στην παραχώρηση τεχνογνωσίας και την εντατική εκπαίδευση στις χώρες που έχουν οικονομικά προβλήματα. Στόχος δεν είναι να επιβιώνουν σαν ζητιάνοι και να δίνουν τις πρώτες ύλες τους στον πρώτο κόσμο για ένα κομμάτι ψωμί. Στόχος είναι να μπορούν από μόνες τους να θρέφουν τον πληθυσμό τους και να του δίνουν ένα αξιόλογο επίπεδο ζωής.

Κάτι που θα βοηθήσει σε αυτό θα είναι και ο περιορισμός των γεννήσεων στις 2 έως 3 ανά γυναίκα σε αυτές τις περιοχές. (Όριο αντικατάστασης γενεών 2,1 παιδιά ανά γυναίκα. Η ΕΛ-λάδα έχει 1,2 παιδιά ανά γυναίκα. Καλό ε; Δεν υπάρχουν πια άντρες για τα κορίτσια μας σας λέω :-Ρ).
Διότι όσο και αν με το σημερινό επίπεδο τεχνολογίας είναι δυνατόν να τραφούν τα 6+ δισεκατομμύρια του πλανήτη, αυτό δεν σημαίνει ότι εάν αφεθεί ο παγκόσμιος πληθυσμός να φτάσει τα 9 ή τα 10 δις, η τότε τεχνολογία και οικονομικό σύστημα θα μπορούν να αποτρέψουν εκατομμύρια ή δισεκατομμύρια θανάτους από πείνα και δίψα.

Το μήνυμα λοιπόν αγαπητοί χορτάτοι του πρώτου κόσμου: (Και εγώ μέσα. Κοντεύω να σκάσω από τις μπύρες, τα λουκάνικα και τις πίτσες).

Όχι ανούσιες σαχλαμαρίτσες με λευκά βραχιολάκια.

Όχι στην ελεημοσύνη και μόνο. Αυτή είναι πυροσβεστικό μέτρο και μόνο για την πρώτη φάση της λύσης του προβλήματος.

Όχι στην καταστροφή των γεωργών του Αφρικής, που δεν μπορούν να πουλήσουν τις σοδειές τους, γιατί τους τρώνε την αγορά τα φθηνότερα, ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΕΕ αγροτικά προϊόντα του Ευρώπης.

Ναι στην παραχώρηση τεχνογνωσίας στις υπό ανάπτυξη χώρες για να μπορέσουν να σταθούν στα πόδια τους από μόνες τους, χωρίς να είναι αναγκασμένες να ξεπουλάνε τον φυσικό τους πλούτο και το εργατικό τους δυναμικό για ένα κομμάτι ψωμί.

Ναι στον οικογενειακό προγραμματισμό με διατήρηση των γεννήσεων στα 2 έως 3 παιδιά ανά γυναίκα. Όταν λιγότεροι άνθρωποι έχουν να μοιραστούν μια πίτα, τα κομμάτια για τον καθένα, είναι μεγαλύτερα.

Είναι ρεαλιστικά τα ανωτέρω;

Εάν θέλουμε να είμαστε ειλικρινείς, στο σημερινό πλαίσιο που κινείται η παγκόσμια οικονομία, με την ακόρεστη δίψα για κέρδη πάση θυσία των πολυεθνικών και των τραπεζών, ΟΧΙ.

Εάν δεν σταματήσει αυτή λυσσώδης «φιλελεύθερη» λαίλαπα, που τζογάρει με την δυστυχία των εργατών-σκλάβων της Κίνας, ΝΑ Ασίας κλπ., αλλά και με αέρα κοπανιστό στην Wall Street, το ένα κραχ θα έρχεται μετά το άλλο.

Μέχρι να σκάσει η μεγάλη παγκόσμια οικονομική φούσκα για τα καλά αυτή τη φορά, κάνοντας το σημερινό κραχ να μοιάζει με παιδική χαρά.

Τι μας επιφυλάσσει το μέλλον; Τι να σας πω, η κρυστάλλινη σφαίρα μου αποδείχθηκε made in China και δεν κάνει ούτε για μπιμπελό. Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει όλοι όπως μπορούμε, να σπρώξουμε όσο μπορούμε τα πράγματα προς την σωστή κατεύθυνση, μπας και καταφέρουμε κάτι.


πηγη:http://polsemannen.blogspot.com/2008...on-day-08.html
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 10:41   #2 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Δεν ειναι τυχαία τα κόκκινα γράματα, ξύπνησε η Παπαρήγα μέσα σου

Πέρα απ την πλάκα όμως, αυτά τα "βραχιολάκια για το τάδε", κονκαρδίτσες, φιογκάκια, χαϊμαλιά, μπιχλιμπίδια κτλ, εγώ ποτέ δεν τα καταλαβα. Ποιόν βοηθάω με το βραχιολάκι και πως ακριβως?
Ασε που η λύση δεν ειναι στα δικά μου χέρια, και το ξέρω.

Εβλεπα προχθες ειδησεις και έδειχνε το "λουκέτο" μιας εταιρίας. Οι υπάλληλοι περίμεναν απέξω -αφού δεν τους ειχε κοινοποιηθεί επίσημα κάτι- και εβλεπαν τη ζωή τους να αλλάζει απ τη μια στιγμή στην άλλη. Μεγάλοι άνθρωποι, οικογενειάρχες, ξαφνικά στο δρόμο, χωρις μισθό, χωρίς να έχουν καν ιδέα αν θα πάρουν τουλάχιστον αποζημίωση! Και τα έξοδα να τρέχουν.

Τα πράγματα έχουν αγριέψει. Συζητάμε για τη φτώχεια και δεν ξέρουμε αν αυριο θα είμαι εγώ... εσυ... ο άλλος. Ειναι τόσο ρευστά όλα.
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 10:42   #3 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Ποιος τα λέει αυτα?ας παει να ρωτησει και τους ανθρώπους στα χωριά πως ζουνε , οχι μονο τωρα αλλα απο πάντα , αυτος την κινεζικη παροιμια περιμενε για να δει την πραγματικότητα? ή για να καταλάβει πως μπορει καποιος να καταφέρει να ζήσει σαν ανθρωπος ?
Τις δικες μας παροιμιες δεν τις ξερει? "των φρονιμων τα παιδια πριν πεινασουν...." "παλια μου τεχνη κοσκινο", "μαθε τεχνη και αστηνε" "το καλο το παλικαρι ξερει και αλλο μονοπατι" αυτες δεν τον εμπνέουν? Σιγα να μη περιμενανε στα χωρια για να ζησουν ,ενισχυσεις και βραχιολια και κολιεδια ...μονο οι πολυ ηλικιωμενοι περιμενουν οι καημενοι, αλλα βλεπεις πως πολλοι απο αυτους μαζευουν συκα , κερασια οτι εχουν και με αυτοσχεδια καροτσακια βγαινουν στις εθνικες και τα πουλανε ..
Οταν ολο το χρήμα και ολα τα εργα και ολα τα μεσα για εκπαιδευση , αθλητισμο , μορφωση δίνονται απλόχειρα στα μεγάλα αστικα κέντρα (και παλι τα χρηματα αυτα ειναι ψίχουλα μπροστα στα ποσα που ερχονται προς ενίσχυση ) και στα χωριά αντε να φτασει να γίνει καμια γέφυρα ή κανα φραγμα για να μην πλημυρίζουν οι ανθρωποι ...τοτε τι σκεφτεται αυτος που τα εγραψε αυτα? ή τι νομιζει? οτι ολοι αυτοι η ανθρωποι βασιζονται στην ενισχυση απο το κρατος ?Οχι βεβαια , στηριζονται στις δυναμεις και στις τεχνες που μονοι τους καλλιεργουν και μαθαίνουν ....
Αυτος τωρα ξυπνησε? ή να σκεφτω οτι καθόταν ποσες ωρες για να γραψει ενα κειμενο με ωραιες λέξεις που θα συγκινουσε ?
Συμφωνω με αυτα που λεει , αλλα αυτα εχουν εφαρμογή εδω και πολλλα ααααα χρονια

:παρτα: φιλε μου !
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maRtina : 16-10-08 στις 10:55.
Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 10:51   #4 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τη Ματίνα, στη λογική ότι κάποιοι ζουν στα αστικά κέντρα και προτιμούν να πεινάσουν, παρά να πάνε να ζησουν στην επαρχια. Χάνουν τις δουλειές τους ή ακομα χειρότερα δεν μπορούν να βρουν δουλειές, αλλά παρ'όλα αυτά... εκεί!!!
Στην επαρχία τουλάχιστον (και μιλάω για την Κρήτη, αφού δεν έχω ζησει αλλού για να ξερω) ειναι σαφώς λιγότερο βάρβαρα τα πράγματα. Τουλάχιστον δουλειές υπάρχουν ακόμα.
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 10:55   #5 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
....Οταν ολο το χρήμα και ολα τα εργα και ολα τα μεσα για εκπαιδευση , αθλητισμο , μορφωση δίνονται απλόχειρα στα μεγάλα αστικα κέντρα .....
τι εγινε λεει? ποιος το λεει αυτο? ειδες εσυ να γινονται εργα για την εκπεδευση? για τον αθλητισμο? ειδες εσυ ποτε κανενα εργο για την μορφωση? γιατι εγω δεν ειδα!

ειδα εργα να γινονται στα μεγαλα αστικα κεντρα (κι αυτο γινεται για να μην ταλαιπωρουνται οι μεγαλοεργολαβοι και οι υπουργοι οταν πηγαινουν να "επιβλεψουν" την πορια των εργων. Δεν ειναι δυνατον να πηγαινουν με τις λιμο σε αυτους τους καροδρομους!

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο maRtina Εμφάνιση μηνυμάτων
... και στα χωριά αντε να φτασει να γίνει καμια γέφυρα ή κανα φραγμα για να μην πλημυρίζουν οι ανθρωποι ...τοτε τι σκεφτεται αυτος που τα εγραψε αυτα? ή τι νομιζει? οτι ολοι αυτοι η ανθρωποι βασιζονται στην ενισχυση απο το κρατος ?Οχι βεβαια , στηριζονται στις δυναμεις και στις τεχνες που μονοι τους καλλιεργουν και μαθαίνουν ....
....!
π@π@ρια!

κι εγω απο την επαρχεια ειμαι, αλλα δεν ειδα κανεναν να κανει κατι απο μονος του για το κοινωνικο συνολο! ολοι θελουν να γινουν βεζυριδες στην θεση του βεζυρη! εχουν μαθει οτι στην αθηνα γινεται χαμος απο τις ρεμουλες, και πολυ θα ηθελαν να το κανουν κι αυτοι! κοι φωναζουν επειδη δεν μπορουν!

@χουαν!

δεν ξυπνησε η παπαρηγα μεσα μου! θα ηταν καταντια! μια γυναικα που αντιδρα σε καθε ενοια καπιταλισμου και στελνει τα μπουμπουκια την σε αμερικανικα κολεγια, μονο για φτυσιμο κανει!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 11:11   #6 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pastoula Εμφάνιση μηνυμάτων
τι εγινε λεει? ποιος το λεει αυτο? ειδες εσυ να γινονται εργα για την εκπεδευση? για τον αθλητισμο? ειδες εσυ ποτε κανενα εργο για την μορφωση? γιατι εγω δεν ειδα!
Εγω παντως Λυκειο δεν ειχα στο χωριο μου , ουτε εγκαταστασεις εθνικων κολυμβητηρίων , ενα γηπεδο ειχαμε και αυτο της κακιας ώρας , τι εγινε ?εμεινα ανεκπαιδευτη? ή αγύμναστη? Βρηκα την ακρη μου ...δεν περιμενα αυτον ή κανενα αλλο παρλαπιπα να μου πει τι θα κανω ...
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pastoula Εμφάνιση μηνυμάτων
π@π@ρια!

κι εγω απο την επαρχεια ειμαι, αλλα δεν ειδα κανεναν να κανει κατι απο μονος του για το κοινωνικο συνολο! ολοι θελουν να γινουν βεζυριδες στην θεση του βεζυρη! εχουν μαθει οτι στην αθηνα γινεται χαμος απο τις ρεμουλες, και πολυ θα ηθελαν να το κανουν κι αυτοι! κοι φωναζουν επειδη δεν μπορουν!
Μονη σου αναφερεις μονο την Αθηνα , εγω δεν μιλησα για συγκεκριμενο αστικο κεντρο .Οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια

Το κοινωνικο συνολο τι ειναι ρε συ Παστουλα ? συνολο πολιτων δεν ειναι?
και οταν ειπα οτι παλευουν απο μονοι τους δεν ενοουσα οτι χτιζουν σχολεια ή κανουν εργα (που θα οφελουσε το συνολο)εννοουσα πως δεν περιμενουν τα επιδώματα , ή την ανεργια να τους χτιπησει την πορτα ...κανουν τα κουμαντα τους απο μονοι τους ...
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soraver : 17-10-08 στις 15:57.
Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 11:18   #7 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

γιατι ρε ματινα? για πες ενα παραδειγμα που το "κοινωνικο συνολο" εχει κανει εργο σε καποια περιοχη απο μονο του χωρις να αποβλεπει σε κοινωτικα κονδυλια και επιχορηγησεις?

κι οσο για τα επιδωματα ανεργιας, ολο το χειμωνα στα μερη μου ολοι (ακομα κι αυτοι που εχουν τα ξενοδοχεια) τα επιδωματα πανε και περνουν! δηλωνουν ψευτικα κιλα για τις επιδωτισεις και κανουν οτι ειδους ρεμουλα μπορεις να φανταστεις!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 11:22   #8 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

και ναι, ανεφερα την αθηνα σαν παραδειγμα γιατι ειναι κοντα στην περιοχη μου! τι αλλο να πω? Λαμια?

ουτε εγω ειχα λυκειο και αθλητικες εγκαταστασεις! στις 6 ξυπνουσα για να παω σχολειο!

δεν ειδα ομως κανεναν να φτιαχνει τις ξεχαρβαλωμενες μπριζες του σχολειου ολο το χειμωνα που καθονται στα καφενεια και παιζουν πρεφα! ολοι τα κονδυλια περιμενουν! και χεστηκανε αν το παιδι τους κηνδυνευει να παθει ηλεκτροπληξια!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 11:31   #9 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Να σου πω ...
Λιγοι ειναι αυτοι που ζουν σε ορεινα χωρια που δεν εχουν νερο και πληρωνουν μονοι τους (ιδιωτες) γεωτρύσεις και εχουν ποσιμο νερο? Τι περιμενουν αυτοι ? να τους στειλει το κρατος νερο? η να τους κανει αρδευτικά εργα? ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ , ή μηπως κανουν τις γεωτρυσεις και τις βαζουν σε προγραμματα επιδοτησης? για να παρουν λεφταΝΑΗΝ

Οκ συμφωνω με το επιδωμα ανεργιας ...αλλα ακομα και αυτοι που δεν θα το παρουν , δεν θα πεινασουν..., δεν θα χαθουν , ουτε θα σταυρωσουν τα χερια και θα περιμενουν καποιο κοινωνικο λειτουργο στην πορτα
Εισαι απο επαρχια ετσι? Ποσες φορες πηγες στο Σουπερ στο χωριο σου και ακουσες καποιον να πει "βαλε μου 8 φετες σαλαμι" πραγμα που εγω τουλαχιστον εδω που ειμαι το ακουω συνεχεια οποτε παω στο σουπερ , εκει θα ακουσεις "κοψε ενα κομματι τυρι " "βαλε μου και σαλαμι "
Ακριβινε το πετρελαιο? στα @@ θα πανε στο βουνο και θα μαζεψουν ξυλα , δεν θα περιμενουν να παγωσουν ...

Προσωπικα νομιζω πως η κριση δεν θα τους αγγίξει , σε αλλους θα κακοφανει
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-10-08, 11:34   #10 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pastoula Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειδα ομως κανεναν να φτιαχνει τις ξεχαρβαλωμενες μπριζες του σχολειου ολο το χειμωνα που καθονται στα καφενεια και παιζουν πρεφα! ολοι τα κονδυλια περιμενουν! και χεστηκανε αν το παιδι τους κηνδυνευει να παθει ηλεκτροπληξια!
Αυτο εχει να κανει με την αχαϊρευτιά .
οχι με την ικανοτητα να ανταπεξέλθουν σε μια δυσκολη
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.