KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-01-09, 11:47   #41 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

οχι,δεν παιρνω λιποδιασπαστικα(οχι για τον λογο οτι τα φοβαμαι,απλα δεν παιρνω)....απλα το βαλα το λινκ για να εχουμε μια ιδεα του πως λειτουργουν αυτες οι ουσιες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mgkillme : 16-01-09 στις 11:49.
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 11:59   #42 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

και σχετικα με τα συμπληρωματα....
υπαρχουν σκευασματα που περιεχουν ΑΠΛΑ μακροδιατροφικα συστατικα σε σκονη...πχ οι περιβοητες πρωτεινες ειναι απομονωμενη πρωτεινη ορου γαλακτος,με χρωστικες για αρωμα και γευση,παρεα με ενα πιασαρικο ονομα για να δικαιολογουν την εξευτελιστικα υψλη τιμη τους(τουλαχιστον στην Ελλαδα)
απο την αλλη μερια υπαρχουν ''συμπληρωματα'' τα οποια περιεχουν διαφορες ''εξωτικες ουσιες'' τις λεγομενες προορμονες.οι οποιες μεσα στο σωμα μετα απο ενα δυο βηματα,μετατρεπονται στις κυριες ορμονες πχ την τεστοστερονη....τα σκευασματα αυτα,ειναι οντως μεγαλο ρισκο,καθως απο τη μια διαταρασσουν το ορμονικο περιβαλλον και απο την αλλη δεν εχουν μελετηθει σχεδον καθολου σε συγκριση με τα ''κλασσικα'' φαρμακα οσον αφορα τις προσκαιρες και μακροπροθεσμες παρενεργειες....

και κατι τελευταιο...δεν προτρεπω κανεναν να παρει συμπληρωματα..ειναι αποκλειστικα δικο του θεμα...
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 13:27   #43 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

mono sto psths sumfwnw!:14:
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 22:06   #44 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

νάις mg....
ενδιαφέρον το άρθρο..αλλά δεν είδα τπτ για το λεμόνι
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 22:24   #45 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

ναι,γιατι περισσοτερο λιπος θα χασεις στιβοντας 5 λεμονια(δεν πιστευω να χεις αποχυμωτη),παρα πινοντας το ζουμι τους
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 22:27   #46 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

παντως γενικα μια διαιτα ψηλη σε πρωτεινες βοηθαει στην απωλεια λιπους καθως το σωμα για να μεταβολισει τις πρωτεινες καταναλωνει περισσοτερη ενεργεια σε συγκριση με τον μεταβολισμο υδατανθρακων και λιπαρων..ολα αυτα βεβαιως με προπονηση και σχετικα ηπια υποθερμιδικη διατροφη
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 22:45   #47 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

Εγώ ένα ξέρω .. άφθονο νερό! Το νερό κάνει καλό παντού! Από εκεί και πέρα, η διατροφή να είναι χαμηλή σε λιπαρά και σε θερμίδες γενικότερα. Η προπόνηση μπορεί να είναι και μισή ωρίτσα γρήγορο βάδιν κάθε μέρα ..

Αν θες να χάσεις κιλά (λίπος) θέλει προσοχή το είδος της άσκησης. Κάποιος που έχει λίπος, καλό είναι να κάνει αερόβιες ασκήσεις και όχι ασκήσεις που θα κάνουν ένα *λίπος και μυική μάζα* (κάνοντας μετά τρομερά δύσκολο να το κάψει κανείς).

Το φυσιολογικό είναι να χάνεις το πολύ ένα κιλό/βδομάδα, άλλα αυτό δε γίνεται απο την αρχή. Σε κάτι στερητικές δίαιτες, συνήθως αρχικά χάνεις νερό, νομίζοντας πως έχασες βάρος .. ε και μετά το παίρνεις πίσω όσο έχασες σε χρόνο dt. Πάντως και το πιο δύσκολο κομμάτι είναι να κρατήσεις το *νέο μειωμένο* βάρος ..

Αυτά μου ήρθαν για την ώρα ..
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 22:51   #48 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

ναι αλλά όταν γυμνάζεσαι και παίρνεις τις πρωτείνες από τη διατροφή που κάνεις τότε αυτές εκμεταλεύονται και γίνονται μυες και φουσκώνεις πολύ, το οποίο και έχω παρατηρήσει πάνω μου....

απλα τότε δεν ήξερα περί υδατανθράκων...τους οποίες ψιλοέσκιζα και τότε
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-01-09, 23:53   #49 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

λοιπον...

nickred
συμφωνοι,η πρωτεινη ειναι το βασικο δομικο στοιχειων των μυων....τωρα το ποσοστο απο τις λαμβανομενες πρωτεινες απο την τροφη,που θα γινουν μυικη μαζα,εξαρταται απο ΠΟΛΛΟΥΣ παραγοντες:γονιδια,ποσο μακρυα βρισκεσαι απο το γονιδιακο σου dead-end,απο την βιολογικη αξια των πρωτεινων,απο την χρηση αναβολικων-ανδρογονων,απο την γυμναστικη κλπ,κλπ...
σχετικα με το φουσκωμα τωρα....τις πρωτες περιοδους που ξεκινας γυμναστικη,το σωμα αντιδρα παρα πολυ εντονα(newbie gains),και αν προπονηση,διατροφη,ξεκουραση ειναι in check τοτε τα αποτελεσματα καταπλησσουν και νομιζεις οτι θα καταληξεις σε δυο τρια χρονια Ronnie coleman....δυστυχως οσο παιρναει ο καιρος,οι ρυθμοι προοδου ελαττωνονται..συνεχιζεται μεν η προοδος,αλλα με αρκετα πιο μικρα βηματα

msl..για το νερο συμφωνω απολυτα...πολυ νερο για τα ατομα που γυμναζονται,καθως εχουνε αυξημενη αποβολη ιδρωταα.αλλα για να υποστηριξουν τις μεγαλυερες(ποσοτικα) μεταβολικες διεργασιες
επισης και στο τριτο συμφωνω...το βαρος πρεπει να χανεται σιγα σιγα....η διατροφη και η ασκηση,αποσκοπει στο να καταφερουμε να μεγιστοποιησουμε το λογο του χασιμο λιπους/χασιμο βαρους.....επισης οι διαιτες μετριων-χαμηλων υδατανθρακων,περα απο το γεγονος οτι ΔΟΥΛΕΥΟΥΝΕ(δεν μιλαω για keto diet,απλα οι υδατανθρακες να φτανουν περιπου 30-40% της συνολικης ημερησιας θερμιδικης προσληψης),διωχνουν και αρκετα παραπανησια νερα απο το σωμα,κανοντας μας να νομιζουμε οτι εχουμε χασει περισσοτερο λιπος απο τι στην πραγματικοτητα...

και τωρα για την δευτερη παραγραφο....δεν ξερω που το ακουσες η που το ειδες γραμμενο,αλλα προκειται για μια απο τις ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΕΣ που εχουν ειπωθει απο την αρχη του συμπαντος(δεν εχω τιποτα μαζι σου ετσι,μην παραξηγηθουμε)....η αεροβια ασκηση εχει θεση στην προσπαθεια να χασεις λιπος,αλλα για παρα πολλους ανθρωπους δεν ειναι καν απαραιτητη!!!το λιπος και τα μουσκουλα ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΑ...ειναι δυο ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ ΙΣΤΟΙ....η μερα με τη νυχτα...το να εχεις λιπος και να θες να το χασεις μονο με αεροβικη,θα εχει αποτελεσμα στο να καταληξεις απλα μια μικροτερη version του εαυτου σου...
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-01-09, 00:06   #50 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

Μα πως μου μιλάς έτσι; () Ναι, ε; Θα ηταν μαζί με το ανέκδοτο περί "περισσότερες επαναλήψεις -> γράμμωση" Πάντως θυμάμαι που εμένα μου έβαζαν περισσότερες επαναλήψεις για να μην αυξήσω κιλά .. (τα απορροφούσα σχετικά γρήγορα) με αποτέλεσμα να έχω ένα ατελείωτο πρόγραμμα!

Όσο για το νερό, βοηθάει και στην αποτοξίνωση του οργανισμού. Δεν *πρέπει* να καταναλώνεις πολύ μόνο για αυτά που είπες εσύ!
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.