KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-10-07, 22:12   #1 Αρχή
kako_paidi®
Είμαι μητέρας!!!!
 
Το avatar του χρήστη kako_paidi®
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Έχω μπερδευτεί....!!!!

Για λόγους που αυτήν την στιγμή δεν έχω ούτε τον χρόνο και κυρίως ούτε την διάθεση, να αναλύσω.... θέτωτο παρακάτω ερώτημα, έστω και γενικό, που ίσως να βοηθήσει να δοθούν, πιο αντικειμενικές απαντήσεις....

(θα παρακαλούσα, να απαντήσετε σοβαρά και όχι στην πλάκα, θα έλεγα, πως δεν την πολυσηκώνω την πλάκα αυτή την στιγμή, αλλά αν κάποιος, θέλει να το διακωμωδήσει, θα παρακαλούσα, τουλάχιστον μέσα εκεί, να κρύβει την πραγματική του απάντηση)

Υπάρχει περίπτωση, να είμαι εγώ ο φυσιολογικός και όλοι οι υπόλοιποι οι παράξενοι, ή τελικά εγώ έχω πρόβλημα?


Εδώ στο συνέδριο που είμαι, έχω συναντήσει (και στην Ηγουμενίτσα, με κάποιους από αυτούς είμαι αναγκασμένος, να συναναστρέφομαι ακόμα ), που στο παρελθόν και κατα καιρούς, μου έχουν κάνει την ζωή μου πραγματικά δύσκολη, έως και μη βιώσιμη. Ένας Θεός, μόνο ξέρει, πως έχω καταφέρει και τα έχω ξεπεράσει όλα αυτά.

Ένας από αυτούς ήταν η αιτία που έξορίστηκα από την Χίο και μάλιστα έκανε και μετέπειτα προσπάθειες, να με διώξει και από την εταιρία, και τώρα τον συναντώ και μου συμπεριφέρεται, σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Μου κάνει πλάκα, μου μιλάει, με προσκαλεί για καφέ, έρχετε και κάθετε δίπλα μου, σαν να μην έχει συμβεί ποτέ τίποτα.

Οι άλλοι που έχω στην Ηγουμενίτσα, και αυτοί φέτος, άρχες του χρόνου και μέχρι και τον Ιούλη έντονα, προσπάθησαν να με πετάξουν και αυτοί εκτός εταιρίας, και χώρια τα εντώς δουλειάς, σε κάποια φάση, βάζωντας χέρι και στον μισθό μου, κάνοντας μου, την ζωή μου πολύ δύσκολη, για δύο μήνες (τόσο προφανώς, είχαν περιθώριο, για να μην εκτεθούν) τουλάχιστον, είχα κατεβάσει τον μισθό μου, επικαλούμενοι λογιστικό λάθος (δειάρκιας, 8 μηνών), στα 862 ευρώ, από 1127 που πρέπει ν παίρνω (και δεν έχω πάρφει ποτέ φέτος). Υπόψην ότι τα πάγια εξοδά μου αγγίζουν τα 800 ευρώ τον μήνα, και με ανάγκασαν να ζήσω, με 62 ευρώ, για δύο μήνες απανωτά. Προφανώς ήταν η ύστατή τους προσπάθεια, για να μου κάνουν την ζωή δύσκολη και να με κάνουν να φύγω από εδώ, μην μπορώντας πλέον να επιβιώσω.Εγώ δεν τους έκανα το χατήρι και το πάλεψα.


Το θέμα όμως, δεν έιναι το τι μου έκαναν, γιατί το θεωρώ εν μέρη, πως έχει κάποια λογική. Αν κάποιος δεν ξέρει να κάνει την δουλειά του σωστά, αφού δεν μπορεί να διορθωθεί, προσπαθεί, να βγάλει τον άλλον από την μέση.

Αυτό που με ενοχλεί και κοντεύει να με τρελάνει, είναι ότι μου φαίροντε, λες και δεν συμβαίνει τίποτα και απορώ....

Τι σκατά, μπορούν κάποιοι να λειτουργούν έτσι?

Μόνο εγώ δεν μπορώ, να κάνω αλλιώς και αν κάποιος μου έχει κάνει κάτι ή έχω κάνει εγώ συνεχίζω και συμπεριφέρομαι ανάλογα, υποστηρίζοντας την όποια κίνηση είχα κάνει?

Τελικά μήπως πρέπει και εγώ, να φέρομαι, χάλια και να μην με νοιάζει τίποτα?

Δεν ξέρω ρε γαμώτο....


Υπάρχει περίπτωση, να είμαι εγώ ο φυσιολογικός και όλοι οι υπόλοιποι οι παράξενοι, ή τελικά εγώ έχω πρόβλημα?


συγνώμη, αν τα λέω μπερδεμένα και σας δυσκολεύω, να βγάλετε νόημα, αλλά έτσι είναι μέσα στο μυαλό μου και εμένα και δεν είμαι ικανός αυτήν την στιγμή, να μπορέσω να τα συμαζέψω.


Υπόψην, τώρα δεν είμαι στα "όρια", την παλεύω ακόμα, αλλά θέλω μια σοβαρή απάντηση, γιατί ξέρω ότι με τρελαίνει αυτό και με χαλάει και δεν ξέρω πότε ακριβώς θα ξεπεράσω το όριο και θα τα κάνω πουτάνα.

Οπότε τώρα ζητάω μια δεύτερη γνώμη, μήπως και καταφέρω και το παλέψω inside, έτσι ώστε να γλυτώσω την έκρηξη!
__________________











 click to show


ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ οδοντίατρος
Ο χρήστης kako_paidi® δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-07, 22:26   #2 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

An kai den ksero an eimai o kataliloteros gia na apantiso se tetoia erotimata epeidi eimai autos me tin mikroteri empeiria se synthikes douleias.

Auto pou exo katalavei einai oti yparxoun atoma pou den exoun tsipa pano tous.Mporei ti mia na se kanoun na aisthanesai oti eisai oti xeirotero yparxei ston kosmo kai na se polemane synexeia kai amesos meta apo mia ora na erxontai kai na sou milane sa na mi symvainei tipota.

Sigoura yparxoun tetoia atoma ta opoia den ypologizoun tipota mprosta sto atomiko symferon kai katastrefoun pragmata pou gia esena einai kataktiseis mias zois.

Pantos kapoia stigmi kanoun piso.H esto den sou kanoun toso megalo kako oso stin arxi.Bro synexise ti douleia sou kai min akous kanenan.Den mporei.Kapoia stigmi tha dothei dikaiosini
__________________
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-10-07, 23:28   #3 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

koita leonida... se olous tous xorous etsi einai... se mas na deis ti ginetai pou den paleuoun gia 1000e alla gia merikes xiliades euro ana douleia...
h ousia einai na gineis sklhropetsos kai na feresai stous pousthdes poustika... alliws den 8a epibiwseis
(kai auta ta akous apo kapoion pou paleuei sxedon xwris esoda na e3asfalisei 1500e e3oda to mhna kataleipa pollwn apanwtwn maxairiwn)
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 01:58   #4 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Ξέρουν πολύ καλά τι έχει γίνει, και τα θυμούνται όλα, απλά δεν τους συμφέρει να το δείξουν, γιατί θα φανεί στα μάτια όλων. Κι αν ξεσπάσεις και πλακώσεις κανέναν εις βάρος σου θα 'ναι γιατί θα χάσεις το δίκιο σου.

Ηρέμησε. Δεν ξέρω αν εισαι φυσιολογικός αλλά σίγουρα δεν είσαι διπρόσωπος σαν αυτούς
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 02:39   #5 Αρχή
Argonauths
Ναύς των ονείρων
 
Το avatar του χρήστη Argonauths
 
Εγγραφή: 12-06-2006
Περιοχή: Βόλος
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Leonida antimetwpizw paromoio problhma sthn ergasia mou, mono pou ton mis8o mou den mporesan na peira3oun (as tolmousan!!!).

Apo thn mia stigmh sthn allh allazoun prwswpikothta kai dia8esh. Opote to mono pou mporw na sou dwsw san symboulh einai na mhn pas synexeia me ta nera tous. 8a exeis thn aparaithth mono gia thn ergasia sou epafh mazi tous. Dei3tous merikes fores me aplh alla apotelesmatikh "krya" apa8eia oti den tous ypologizeis pera apo ta epaggelmatika. Prospa8hse na kaneis kala thn douleia sou, kai sigoura o proystamenos sou tyflos den einai (elpizw) kai 8a dei thn ergasia sou. Oi ypoloipoi akolou8oun thn taktikh ths alepous. An den mporoun na ftasoun kati to bgazoun skarto.

Auto me ton mis8o omws einai poly bary kai den 3erw an sthn 8esh sou to dexomoun toso apla h an den ekana peretairw bhmata.
__________________
 click to show
Ο χρήστης Argonauths δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 11:19   #6 Αρχή
Aetonail
E.M.A.A.
 
Το avatar του χρήστη Aetonail
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: WTC
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 2.365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Aetonail Send a message via Skype™ to Aetonail
Προεπιλογή

Στην ερώτηση αν είσαι εσύ ο φυσιολογικός και οι άλλοι οι παράξενοι ή το ανάποδο, έχω να σου πω πως ... όλοι φυσιλογικοί είναι. Ανάλογα ποιο δρόμο έχει αποφασίσει ο καθένας να πάρει σε αυτή τη ζωή.

Οι τύποι που περιγράφεις μοιάζει να έχουν πάρει το δρόμο που πατάς πάνω σε άλλους για να φτάσεις στον προορισμό σου. Αδίστακτοι, τίποτα δεν θα τους σταματήσει. Το ότι απο τη μία σε "πηδάνε" και απο την άλλη όλα καλά δεν τρέχει τίποτα, ίσως να ειναι και τακτική τους.

Όπως και να χει, νομίζω πως εσύ το καλύτερο που εχεις να κάνεις είναι να κάνεις τη δουλειά σου σωστά και όμορφα και αυτούς τους "μπερδεμένους" να τους έχεις σε απόσταση ασφαλείας, έτσι ώστε να μη σε χαλάνε τη διάθεση, δεν το αξίζουν στο κάτω κάτω.

Καλή δύναμη και καλό κουράγιο Λεωνίδα. Μάχες σαν και αυτή και δίνουμε και θα δίνουμε.
__________________
Ο χρήστης Aetonail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 11:59   #7 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

Λεωνιδάκο στα έχω ξαναπεί αυτά μην ακούς κανένα μην συνερίζεσαι κανένα κάνε την δουλειά σου όσο τέλια την κάνεις και θα ανταμειφτείς αυτά υπάρχουν παντού και θα υπάρχουν πολλοί προσπαθούν να πατήσουν επί πτωμάτων για να καλύψουν τις πομπές τους όμως αν καταφέρουν να σε κάνουν έναν από αυτούς θα χάσεις το παιχνίδι και την αξία σου μην δίνεις σημασία
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 12:15   #8 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Συμφωνώ με τα παιδιά πιό πάνω. Δέν τίθεται θέμα φυσιολογικού ή όχι. Τίθεται θέμα ανθρώπου με φιλότιμο ή ανθρώποι μουν@πανου.
Στην προκειμένη περίπτωση, παρόλο που είσαι kakopaidi, έχεις φιλότιμο. Τα υπόλοιπα μουν@πανα στην δουλειά σου απλά όπως είπαν και οι πιό επάνω, πατάνε επι πτωμάτων όχι για να πετύχουν κάτι αξιόλογο στην δουλειά τους, αλλα για να αποκρύψουν κάτι αξιόλογο που κάνει κάποιος άλλος δηλαδή εσύ. Και απο παραδείγματα τέτοια; Ουυυυ ένα σωρό τριγύρω μας. Παράδειγμα στην πολιτική ζωή. Οι αξιόλογοι άνθρωποι "θαβονται" απο τους καργιόλιδες που τα κάνουν ΄'ολα π@υτάνα. Και όλοι πάνε να βγάλουν λανθασμένους τους καλούς και άξιους πολιτικούς, διότι φοβούνται μήν χαλάσει η πιάτσα.

Δέν θα σου πώ τί να κάνεις. Θα σου πώ όμως το τί να μήν κάνεις. Το να πιάσεις απο τον γιακά κάποιον απο δαύτους και να του κάνεις τα μούτρα μελιτζανοσαλάτα είναι το ΠΙΟ ΚΑΒΛΑ ΠΡΑΓΜΑ που θα γουστάριζα να κάνω κι εγώ να κάνω στην θέση σου! Αλλα είναι και το πιό λάθος δυστυχώς. Το οτι παίζουν με τα νεύρα σου είναι ίσως και μία μέθοδος για να σε κάνουν να σπάσεις. Το πέτυχαν παλαιότερα. Σε έκαναν να εξοργιστείς με αποτέλεσμα να χάσεις προαγωγή και να σε εξορίσουν στα Ελληνοαλβανικά σύνορα. Εσύ βγήκες ο χαμενος και αυτοί την βγάλαν κούτρα. Και τώρα που ξέρουν οτι είσαι οξύθυμος σκέφτονται οτι βρήκαν το κουμπί σου. Θα το ξαναπροσπαθήσουν. Και άν την πρώτη φορά σε εξόρισε η εταιρια, τότε την δεύτερη φορά θα σε διώξει.

Γράψτους στα @@ σου τα παλιο@@. Κοίτα την δουλειά σου. Πέτυχε νούμερα και ποσοστά και δώσε τους με τον χρόνο να φάνε την σκόνη σου. Και όταν θα έχεις φτάσει τόσο πιό μπροστά απο αυτούς, τότε θα έχουν μείνει πάρα πολύ πίσω ωστε να μπορέσουν να σε αγγίξουν.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 16:40   #9 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

κατά την άποψη μου ισχύουν όλα. και όλοι οι υπόλοιποι οι παράξενοι, καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έγιναν αυτά που έγιναν, αλλά και έχεις εσύ πρόβλημα που δεν έκανες τίποτα γιαυτό.

Φυσικά δεν μιλάω για γροθιές... υπάρχει η δύναμη του λόγου γιατί μπορεί να νομίζεις ότι φιλότιμος και καλός είναι κάτι που είναι καλό αλλά υπάρχει μια λεπτή γραμμή από εκεί και πέρα που αμα την περάσεις γίνεσαι μαλάκας...
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-10-07, 23:35   #10 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο kako_paidi® Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που με ενοχλεί και κοντεύει να με τρελάνει, είναι ότι μου φαίροντε, λες και δεν συμβαίνει τίποτα και απορώ....

Τι σκατά, μπορούν κάποιοι να λειτουργούν έτσι?
Mπορουν και το κανουν και με ιδιαιτερη ανεση
Λεωνιδα μην βασανιζεις αδικα το μυαλο σου.Καποια πραγματα ειναι ετσι και την λεξη "γιατι" ουτε να την σκεφτεσαι καθολου διοτι μονο χασιμο θα εχεις...
Δυστυχως δεν ζουμε στην εποχη των ιπποτων και αυτο που καποτε λεγαμε τιμη,λογος,μπεσα φθινουν.Προσεξε ομως δεν εκλειπουν!

Προφανως οσο και να χαλιεσαι δεν προκειται ο κοσμος να γινει καλυτερος ή αυτοι να διορθωθουν.Ειναι αυτοι που ειναι και νομιζουν πως το χαιρονται κιολας.Το "νομιζουν" στο γραφω γιατι θα ερθει το πλήρωμα του χρονου που θα πληρωσουν επανηλλημενα αυτην τους την υποκρισια.Μπορει ακομα και τοτε να μην χαμπαριασουν και γενικοτερα ισχυει αυτο που λεμε "ο καθενας ειναι αξιος της μοιρας του" αλλα αυτο δεν ειναι δικο σου προβλημα.

Υπαρχουν πολλοι γυρω μας που ειναι κυριολεκτικα αναισθητοι και πουλημενα τομαρια,μην σε τρομαζει αυτο.Φορουν την προβεια του προβατου ενω ειναι λυκοι.Μπροστα στο συμφερον τους θα σου παιξουν τον εχθρο,τον γνωστο,τον φιλο,τον αδερφο,χωρις καμια ντροπη και ιχνος ενοχης μεσα τους αναλογα την περιοδο.Οι ρολοι που παιζουν μπορει και ν'αλλαξουν μονομιας οπως πολυ σωστα περιγραφεις.

Γενικα προσπαθησε να μην πεφτεις στο επιπεδο τετοιων ατομων και πανω απ'ολα μην φας το παραμυθι οτι δηθεν κατι μαγικο εγινε ξαφνικα και σ'αγαπησαν...
Προφανως κατι θελουν απο εσενα.Τι ειναι αυτο?Θα το δειξει ο χρονος,υπομονη να'χεις και θα φανει.Αλλωστε κανεις δεν μπορει να υποκρινεται για παντα,καποτε θα εκδηλωθει

Γνωμη μου ειναι να μιλας με ολους και μην τους δειχνεις καμια αντιπαθεια ή εχθρα.Να'σαι ο εαυτος σου.Αλλωστε στο ιδιο εργασιακο περιβαλλον εισαστε...

Απλα οταν ερθει η ωρα να παρουν αυτο που θελουν απο εσενα,γραψτους στ'αρχιδια σου μ'ευγενικο παντα τροπο.Τοτε,μονο μαλακα δεν θα σε πουν.
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.