KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Μουσική

Μουσική ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ;;;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 20-07-06, 13:18   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή Αποκλειστικό: Συνέντευξη των Scorpions στον Πλάτωνα!!!

Θυμάμαι τον εαυτό μου όταν ακόμα πήγαινα Γυμνάσιο και Λύκειο… που γύρναγα με την παρέα μου από πάρτυ σε πάρτυ. Κάθε πάρτυ είχε τη δική του μουσική. Άλλοι άκουγαν disco, άλλοι pop (άλλωστε για τη δεκαετία του ’80 μιλάμε), άλλοι punk και άλλοι rock. Ανάμεσα σε όλα αυτά τα διαφορετικά ακούσματα ο κοινός παρονομαστής ήταν ένας: Οι μπαλάντες των Scorpions. Αυτές ακουγόντουσαν σε όλα τα πάρτυ.


Μόλις χαμήλωναν τα φώτα ξέραμε ότι θα ακολουθούσαν οι πρώτες νότες του «Holiday». Και μέχρι να τελειώσει η βραδιά θα ακούγαμε και τα «Still Loving You», «Always Somewhere» και «When The Smoke is Going Down». Αν θέλαμε να ροκάρουμε τότε το «Rock You Like A Hurricane» και το «No One Like You» ήταν τα must της βραδιάς.
Όταν αφιερώναμε ένα τραγούδι διαλέγαμε πάντα των Scorpions. Άλλωστε και μόνο οι τίτλοι τους έλεγαν τα πάντα. Δεν χρειαζόταν παρά να βάλουμε στο στέρεο το τραγούδι τους και τότε μίλαγε αυτό αντί για μας. Και τα έλεγαν τόσο ωραία που εμείς δεν χρειαζόταν να πούμε τίποτα. Εκατομμύρια νέοι σε όλο τον κόσμο αγάπησαν κι ερωτεύτηκαν με τα τραγούδια τους. Ανάμεσά τους κι εγώ.
Κατά κάποιον τρόπο, λοιπόν, είμαι συναισθηματικά δεμένος με τα τραγούδια των Scorpions. Μ’ αυτά μεγάλωσα. Μ’ αυτά ξενύχτησα και μ’ αυτά ερωτεύτηκα.


Λίγα χρόνια αργότερα, στα τέλη της δεκαετίας του ’80, ο κόσμος μας έζησε κοσμοϊστορικές αλλαγές. Το «Τείχος του Αίσχους» γκρεμίζεται και εκατομμύρια κόσμος με δάκρυα στα μάτια ενώνει τη φωνή του σιγοψιθυρίζοντας τους στίχους του ιστορικού τραγουδιού των Scorpions «Wind of Change».


Ημέρα Παρασκευή και ο Rudolf Schenker βρίσκεται στην Αθήνα για την προώθηση της συναυλίας Scorpions στο στάδιο Καραϊσκάκη.
Έπρεπε να φτάσω στα 38 μου χρόνια για να συναντήσω για πρώτη φορά τον Rudolf Schenker, τον κιθαρίστα και συνθέτη των Scorpions, τον άνθρωπο που συνέθεσε μερικές από τις καλύτερες rock μπαλάντες όλων των εποχών, και που με τις νότες του σημάδεψε τις ζωές και τους έρωτες πολλών νέων. Είναι ο άνθρωπος που γρατσούνισε πρώτος στην κιθάρα του τις μελωδίες που αργότερα τραγούδησε όλη η υφήλιος!


Ο Rudolf, κλασική γερμανική φυσιογνωμία, ξανθός, ψηλός κι αδύνατος, δεν μοιάζει σε καμία περίπτωση με άνθρωπο 58 χρονών. Φτάνει στη συνέντευξη κεφάτος και γρήγορα η ατμόσφαιρα γίνεται ζεστή κι εγκάρδια.

R.S.: Θα ήθελα πριν ξεκινήσουμε να πω πως χαίρομαι πολύ που βρίσκομαι και πάλι στην Ελλάδα την οποία και νιώθω σαν το δεύτερο σπίτι μου. Αν ποτέ μετακόμιζα από τη Γερμανία θα ερχόμουνα να μείνω σε κάποιο νησί της Ελλάδας.
- Σε ποιο νησί, να το ξέρουμε κι εμείς;
R.S.: (γέλια) Δεν είχα την τύχη και το χρόνο να γυρίσω όλα τα νησιά της Ελλάδας αλλά θα επέλεγα τη Μύκονο που την ξέρω και μου αρέσει πολύ. Κι επειδή ξέρω τι θα σκεφτείτε θέλω να δηλώσω ότι δεν είμαι gay (γέλια). Ελπίζω κάποια φορά να βρω τον χρόνο να δω όλα τα νησιά και έτσι να επιλέξω, πάντως η Μύκονος μου αρέσει και άνετα θα έμενα εκεί.


- Φέτος οι Scorpions συμπληρώνουν 35 χρόνια παρουσίας στο καλλιτεχνικό στερέωμα. Τι σημαίνει αυτό το γεγονός για εσάς;
R.S.: Είμαι πολύ χαρούμενος που τα τραγούδια μας αρέσουν σε εκατομμύρια ανθρώπους σε όλο τον κόσμο και αυτός είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας για να μας κρατάει ζωντανούς όλα αυτά τα χρόνια και να ερχόμαστε σε επικοινωνία με τους οπαδούς μας είτε μέσω των δίσκων μας είτε των συναυλιών μας. Οπωσδήποτε είναι μία πολύ σημαντική επέτειος και θα ήταν αδύνατο να το γιορτάσουμε χωρίς το ελληνικό κοινό που ανέκαθεν ήταν από τους μεγαλύτερους θαυμαστές μας. Η συναυλία που είχαμε δώσει πέρυσι στην Αθήνα ήταν εκπληκτική και ο δίσκος μας «Unbreakable» πήγε περίφημα στην Ελλάδα. Κάθε φορά που έρχομαι στη χώρα σας χαίρομαι γιατί νιώθω ότι θα συναντήσω πολλούς και καλούς φίλους. Φέτος, ιδιαίτερα, είμαι ακόμα περισσότερο χαρούμενος γιατί ερχόμαστε στην Αθήνα μαζί με τους Whitesnake. Είχαμε κάνει μαζί τους μία εξαιρετική περιοδεία στις Η.Π.Α. και γίναμε πολύ καλοί φίλοι με τον David Coverdale και τα άλλα παιδιά. Θα προσφέρουμε ένα μοναδικό show στους Έλληνες οπαδούς της rock.

- Είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που ερχόσαστε στην Ελλάδα. Τι παραπάνω θα δούμε σ’ αυτή τη συναυλία;
Φυσικά θα παίξουμε όλα μας τα τραγούδια που ξέρουμε ότι το κοινό τα λατρεύει, όπως το «Rock You Like A Hurricane», το «Big City Nights», το «Still Loving You» και άλλα, αλλά το show θα είναι πιο δυναμικό, με πολλά νέα εφέ και φυσικά εκτός από εμάς θα παίξουν οι Whitesnake, όχι ως support, αλλά με το πλήρες και κανονικό τους πρόγραμμα. Support θα παίξουν οι Godiva, ένα metal συγκρότημα από την Ελβετία που είναι πολύ καλό και έχουν έναν τραγουδιστή με σπουδαία φωνή. Είμαι σίγουρος ότι οι φαν του rock θα περάσουν υπέροχα αυτή τη βραδιά.
- Πώς εμπνέεστε τα τραγούδια σας;
R.S.: Οι περιοδείες είναι μια πολύ καλή πηγή έμπνευσης. Συναντάς πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους σε όλο τον κόσμο, βλέπεις διαφορετικά μέρη και διαφορετικούς πολιτισμούς και όλα αυτά προσφέρουν αρκετό υλικό για να γράψεις ένα τραγούδι.


- Ποιο τραγούδι θα αφιερώνατε στους Έλληνες οπαδούς σας;
R.S.: Θα ήθελα να σας αφιέρωνα ένα τραγούδι που να το εμπνεόμουνα στην Ελλάδα και να το έγραφα ειδικά για σας. Από τα υπάρχοντα τραγούδια θα σας αφιέρωνα χωρίς δεύτερη σκέψη το «No One Like You».
- Πώς αισθάνεστε που με τα τραγούδια σας μεγάλωσαν κι ερωτεύτηκαν εκατομμύρια οπαδοί σας;
R.S.: Είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Μάλιστα στη Γαλλία μας θεωρήσανε ότι είμαστε υπεύθυνοι για την έκρηξη γεννήσεων του 1985, και όταν τους ρώτησα γιατί, μού απάντησαν «εξαιτίας του Still Loving You»! (γέλια). Υπάρχουν πολλοί νέοι οπαδοί μας που μας ευχαριστούν επειδή γεννήθηκαν, λένε, χάρις στα τραγούδια μας!
- Αυτή την εποχή ετοιμάζετε κάποιο καινούργιο δίσκο;
R.S.: Ναι, ο δίσκος είναι σχεδόν έτοιμος αλλά καθυστερήσαμε επειδή πάντα προκύπτουν κάποιες περιοδείες που μας πάνε λίγο πίσω.
- Ο τίτλος του νέου σας δίσκου;
R.S.: Κοιτάξτε, μία γυναίκα όταν είναι έγκυος όλοι ρωτάνε πως θα ονομάσει το παιδί. Και σε πολλές περιπτώσεις σκέφτονται πότε το ένα όνομα και πότε το άλλο. Έτσι γίνεται και με τους δίσκους. Ο δίσκος είναι σαν ένα μωρό που δεν έχει γεννηθεί ακόμα. Έχουμε σκεφτεί διάφορους τίτλους αλλά δεν έχουμε κατασταλάξει ακόμα.
- Τι μουσική ακούτε στο σπίτι σας;
R.S.: Φυσικά ακούω rock. Το αγαπημένο μου συγκρότημα είναι οι Led Zeppelin αλλά ακούω και σύγχρονα συγκροτήματα όπως Green Day, Red Hot Chili Peppers και System of the Down.
- Πιστεύετε ότι η rock μουσική μπορεί να επαναλάβει σήμερα τις μεγάλες επιτυχίες του παρελθόντος;
R.S.: Φυσικά και το πιστεύω. Συγκροτήματα όπως αυτά που ανέφερα πριν, ή όπως οι U2, γράφουν πολύ ωραία τραγούδια και έχουν πολύ καλούς μουσικούς.

Παρόλο που ο χρόνος ήταν πιεστικός και ο Rudolf έπρεπε να δώσει συνέντευξη στα τηλεοπτικά κανάλια που περίμεναν, δεν μπορούσα να αντισταθώ και του απηύθυνα τις τελευταίες τρεις ερωτήσεις.
- Έχω να σας κάνω ακόμα τρεις ερωτήσεις
R.S.: Τρεις; (γέλια)
- Μην ανησυχείτε. Δεν είναι δύσκολες!
R.S. (γέλια): Παρακαλώ
- Αν υπήρχε μία Κιβωτός της μουσικής και έπρεπε να σώσετε μόνο τρία από τα τραγούδια σας ποια θα ήταν αυτά;
R.S.: Σίγουρα θα έσωζα το «Rock You like a Hurricane» και το «Still Loving You» και για πολιτικούς λόγους θα έσωζα και το «Wind of Change» που σημαίνει πολλά για πολλούς ανθρώπους.
- Ποια τρία τραγούδια άλλων καλλιτεχνών θα σώζατε;
R.S.: Οπωσδήποτε, είναι εξαιρετικά δύσκολο να ξεχωρίσει κανείς μόνο τρία τραγούδια ανάμεσα σε τόσα υπέροχα τραγούδια που έχουν γραφτεί, αλλά αν έπρεπε να το κάνω σίγουρα τα δύο από τα τρία θα ήταν των Led Zeppelin. Το «Stairway to Heaven» και το «Whole Lotta Love».
- Πώς φαντάζεστε τον εαυτό σας μετά από 20 χρόνια;
R.S.: Αν με έχει καλά ο Θεός θα ήθελα να μπορώ ακόμα να παίζω μουσική και να ροκάρω.
- Τελειώνοντας, Rudolf, νιώθω την ανάγκη να σε ευχαριστήσω για τα υπέροχα τραγούδια που μας έχεις χαρίσει όλα αυτά τα χρόνια.
R.S.: Κι εγώ ευχαριστώ πολύ.


Υ.Γ. Το παραπάνω κείμενο είναι απόσπασμα από τη συνέντευξη του Rudolf Schenker. Μετά το πέρας της συνέντευξης, μου υπέγραψε όλα τα CD των Scorpions που κουβάλησα μαζί μου και βγήκαν και οι απαραίτητες φωτογραφίες. Ήταν μια αξέχαστη στιγμή! Danke Schoen, Rudolf!
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-06, 13:25   #2 Αρχή
Aetonail
E.M.A.A.
 
Το avatar του χρήστη Aetonail
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: WTC
Ηλικία: 52
Μηνύματα: 2.365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Aetonail Send a message via Skype™ to Aetonail
Προεπιλογή

:adore:
__________________
Ο χρήστης Aetonail δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-07-06, 17:35   #3 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

kamia foto apo ti synenteuksi den yparxei??
Ante re platon porose mas ki'allo

Mpravo gia tin apoklistikotita eeeeeetsi etsi
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-06, 12:36   #4 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Φυσικά κι έχω αλλά δεν τις έχω ''ανεβάσει''. Τις έχω στο σκληρό μου δίσκο.
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 21-07-06, 22:07   #5 Αρχή
Pandouflas
Meep!
 
Το avatar του χρήστη Pandouflas
 
Εγγραφή: 06-06-2006
Ηλικία: 48
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Καλά τώρα σοβαρά μιλάς; Πήρες συνέντευξη από τον Rudolf Schenker των Scorpions; Πώς τα κατάφερες βρε παικταρά μου; Εκεί που άλλοι ψάχνονται για το πως θα τους πλησιάσουν εσύ τους πήρες και συνέντευξη; Μπράβο, μπράβο!!!
__________________
Ο χρήστης Pandouflas δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-06, 10:35   #6 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Και που 'σαι ακόμα! Ετοιμάζω κι άλλες εκπλήξεις και αποκλειστικότητες!
Μείνετε συντονισμένοι!
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 22-07-06, 16:19   #7 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΌ! ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΟ! ΘΕΛΟΥΜΕ ΦΩΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΠΛΑΤΩΝΑ! ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ !!!!
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 23-01-09, 00:17   #8 Αρχή
Lazarus
Gourounaki
 
Εγγραφή: 23-01-2009
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Scorpions: 44 χρονια κοντα μας

Οι Scorpions δημιουργηθηκαν το 1965. Εμεις τους μαθαμε μετα το 1973 με το album Fly to the Rainbow που κυκλοφορησε το 1974. Απο τοτε και μεχρι σημερα τι να πρωτοθυμηθουμε. Βασικα αυτο που εχει μεινει περισσοτερο στις καρδιες ολων μας ειναι οι μπαλαντες τους και οι αναμνησεις που μας εχουν αφησει. Για οσους ενδιαφερονται για περισσοτερες πληροφοριες για την δισκογραφια τους: h*tp://www.discoogle.com/wiki/Scorpions_Discography >>> h*tp://www.discoogle.com/wiki/Scorpions_Lyrics >>> h*tp://www.discoogle.com/wiki/Scorpions
Ενα ολοκληρωμενο website για τους αγαπημενους σας καλλιτεχνες και γκρουπς.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soraver : 23-01-09 στις 03:54.
Ο χρήστης Lazarus δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.