KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Μουσική

Μουσική ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΜΙΛΗΣΩ;;;

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 07-09-07, 11:54   #1 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή The Fray



Γνωρίστε τους Fray

Άρτι αφιχθέντες από το Denver, οι Fray ήρθαν για να βάλουν τον μελωδικό-μελαγχολικό pop ήχο τους δίπλα σε αυτούς των Keane και Coldplay. Τα προηγούμενα δύο χρόνια σάρωσαν όλα τα digital βραβεία του Billboard, ήταν υποψήφιοι για δύο Grammy και το album τους, "How To Save A Life", ανακηρύχθηκε το album με τις περισσότερες ψηφιακές πωλήσεις στην ιστορία.

Το ομώνυμο single «μπήκε» σε μία από τις πλέον σημαντικές σκηνές του εξαιρετικά δημοφιλούς serial "Grey' s Anatomy" και από τότε τόσο το κομμάτι όσο και η καριέρα των Fray απογειώθηκε.


To "Grey's Anatomy" βοήθησε τους Fray να σκοράρουν ένα από τα μεγαλύτερα hit της χρονιάς. Ο Joe King, ο κιθαρίστας, μάς εξηγεί πώς και γιατί...



Οι The Fray μιλούν στο www.mad.tv

Οι The Fray γνώρισαν τεράστια επιτυχία σε Αμερική και Ευρώπη με το πρώτο single από τον ντεμπούτο δίσκο τους, "How To Save A Life". Το κομμάτι αυτό ανέβηκε μέσα σε ελάχιστο χρόνο στις πρώτες θέσεις των chart, ενώ και στην Ελλάδα έγινε ένα από τα πιο αγαπημένα hit του ραδιοφώνου. Παρόλη τη μεγάλη αυτή επιτυχία, οι The Fray παραμένουν χαμηλών τόνων συγκρότημα και το αποδεικνύουν σε αυτή τη συνέντευξη που έδωσαν στο www.mad.tv.

Πότε αποφάσισες ότι θες να δημιουργήσεις το group;

Είμαι σίγουρος πως έχεις ακούσει για μια μπάντα που λέγεται Nirvana (αλίμονο)! Όταν ήμουν περίπου 11 ετών κυκλοφόρησε το "Smells Like Teen Spirit" και πρέπει να το άκουσα τότε χιλιάδες φορές μέσα σε λίγες εβδομάδες. Ήταν και η ανάλογη περίοδος στη ζωή μου ή αν θες η σωστή... είχα μακριά μαλλιά, ήμουν skater, φορούσα σκισμένα τζιν και αυτό το κομμάτι με έκανε να θέλω να είμαι σε μια μπάντα. Μου άρεσε αυτό... να γράφω μουσική και να παίζω. Οπότε ήταν κάπως φυσιολογικό καθώς αυτό ήθελα να κάνω... να φτιάξω μια μπάντα και να είμαι σε μια μπάντα. Κάπως έτσι ξεκίνησαν όλα.





Εκτός από τους Νirvana ποια άλλα συγκροτήματα σε επηρέασαν;


Μμμμ... συγκροτήματα όπως οι U2, Pearl Jam, Counting Crows... τέτοιου είδους συγκροτήματα συνήθιζα ν' ακούω και αυτά με επηρέασαν.

Πες μου για το άλμπουμ σας...

Ηχογραφήσαμε τα πρώτα μας κομμάτια σε ένα μικρό στούντιο. Πριν όλα συμβούν καλά, είχαμε ηχογραφήσει το "Over My Head (Cable Car)", που έγινε και το πρώτο μεγάλο μας hit στην Αμερική, μέσα σε 6 ώρες. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα χωρίς να καταλάβουμε τι είχαμε στα χέρια μας. Σε ένα μέρος στην Indiana στη μέση του πουθενά συνεχίσαμε να γράφουμε. Εκεί υπήρχαν 6 μέρη για να κάνεις κάτι και μέχρι να τελειώσουμε τις ηχογραφήσεις γνωρίζαμε τους πάντες. Δεν είχαμε πολλά να κάνουμε εκεί και έτσι καθόμασταν και γράφαμε συνέχεια μουσική.

Περίμενες ότι θα είχατε τόσο μεγάλη επιτυχία, αρχικά στην Αμερική και στη συνέχεια και στην Ευρώπη;

Όχι, για να είμαι ειλικρινής απλά αυτό που θέλαμε ήτανε να βγάλουμε έναν καλό δίσκο, να κάνουμε μια μικρή περιοδεία και να βγάλουμε μερικά λεφτά ώστε να μη χρειαστεί να γυρίσουμε πάλι στο σπίτι μας και να πρέπει να δουλεύουμε σε καφετέριες και fast - food για να μπορέσουμε να ζήσουμε. Και επίσης θέλαμε να πουλήσει τόσο ο δίσκος μας ώστε να έχουμε την ευκαιρία να κάνουμε και έναν δεύτερο δίσκο. Τώρα που πουλήσαμε 3.000.000 δίσκους είναι απίστευτο!

Επέλεξαν το κομμάτι σας για την σειρά "Grey's Anatomy". Πώς αισθάνθηκες γι' αυτό;

Βασικά η τηλεόραση είναι ένας νέος καλοδεχούμενος τρόπος διαφήμισης για τα συγκροτήματα, ώστε να έχει προβολή η μουσική τους σε ένα πολύ μεγαλύτερο κοινό. 10 χρόνια πριν οι καλλιτέχνες είχαν μια άρνηση προς την τηλεόραση και αυτό τον τρόπο διαφήμισης. Τώρα όμως που η βιομηχανία, το ραδιόφωνο, η δισκογραφία έχουν αλλάξει, για μένα είναι μια από τις καλύτερες ευκαιρίες καλής και μεγάλης διαφήμισης και βοηθάει πολύ να χτίσεις μια καλή καριέρα.

Είναι φυσικά και πιο safe για τους καλλιτέχνες άλλωστε καθώς η σειρά την οποία ντύνει η μουσική τους είναι ανάλογη...


Ακριβώς... Δεν είναι ότι δίνεις τη μουσική σου για μια διαφήμιση ή για κάποιο προϊόν που να σε κάνει να αισθάνεσαι πως πουλιέσαι κάπου. Η μουσική σου θα ντύσει μια υπέροχη στιγμή σε μια καλή σειρά και ο κόσμος που το βλέπει θα επηρεαστεί περισσότερο από το κομμάτι και έτσι θα συνδεθεί με αυτό και αργότερα μπορεί να γίνει και fan της μουσικής σου. Πραγματικά, αυτό είναι πολύ όμορφο.



Με όλη αυτή την επιτυχία πάντως που έχετε, φοβάσαι καθόλου για τη συνέχεια;

Και βέβαια. Έχει πλάκα που το αναφέρεις τώρα. Χθες είχα την τιμή να βρίσκομαι παρέα με τον Brendan O' Brian, που κάνει σπουδαίες παραγωγές από τότε που έγω ήμουν με τις πάνες, και έχει δουλέψει με σχεδόν όλους τους μεγάλους καλλιτέχνες. Μιλούσαμε λοιπόν για τη μουσική, τη δισκογραφία, τις νέες μπάντες και τι συμβαίνει όταν ο δίσκος σου έχει τόσο μεγάλη επιτυχία και το άγχος που έχεις για τον επόμενο. Με συμβούλεψε λοιπόν, να παραμένεις πιστός σε αυτό που αξίζει για σενα και να μην αλλάξεις και να μην ανησυχείς για το αν θα έχεις hit singles στον επόμενό σου. Και πραγματικά ήταν μια πολύ καλή συμβουλή παρόλο που πάντα νιώθεις μια πίεση γιατί δεν θες να απογοητεύσεις τους fans σου.

Πώς θα χαρακτήριζες τη μουσική σου, με δικά σου λόγια;

Θα έλεγα πως είναι σαν τα "ορεκτικά"...σαν μια "εισαγωγή" προς τους θαυμαστές... θα μας χαρακτήριζα ως ένα πιάτο με bruschetta και λίγη μοτσαρέλλα και ένα ωραίο κομμάτι κρέας... κάτι ελαφρύ που όμως σου δίνει μεγάλη ευχαρίστηση.

Αυτή τη στιγμή γράφετε κομμάτια για τον επόμενο δίσκο σας;

Ναι! Βασικά αυτό το καλοκαίρι έχουμε κλείσει ένα στούντιο και θα κάτσουμε να γράψουμε όσο περισσότερο μπορούμε.

Πολλοί σας χαρακτηρίζουν ως τους επόμενους Coldplay.

Εμ... Δεν ξέρω... Αρχικά ως νέα μπάντα μισείς να σε συγκρίνουν με άλλους γιατί θες να ξεφύγεις από αυτά και να δείξεις κάτι δικό σου. Αλλά αυτό συμβαίνει πάντα ώστε να καταλάβει ο κόσμος πως περίπου είναι η μουσική σου γι' αυτό δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα. Από την άλλη όμως οι Coldplay είναι ένα πολύ μεγάλο συγκρότημα και πραγματικά δεν ξέρω πώς να νιώσω όταν μας συγκρίνουν με αυτούς αλλά δεν φοβάμαι τις συγκρίσεις πλέον.


__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.