KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-02-08, 15:42   #11 Αρχή
Savroy
Gourounaros
 
Το avatar του χρήστη Savroy
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 308
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Savroy
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Ροζάννα Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε νομίζω. Έχουμε παραδείγματα βαθύτατα πεπαιδευμένων και άκρως φιλοσοφημένων ανθρώπων, οι οποίοι οδηγήθηκαν στην αυτοκτονία εξαιτίας ακριβώς της φιλοσοφικής τους αναζήτησης...Βλέπε Λιαντίνης...
Κατ αρχάς δε πρέπει να συνδέουμε την εκπαίδευση με την παιδεία.Μπορεί κάποιος να είναι πανέξυπνος και γνώστης όλων των επιστημών και να μην ξέρει καν πως να ζήσει.

Τώρα και να είναι κάποιος γνώστης της φιλλοσοφίας δε μου λέει τίποτα αν δεν την εφαρμόζει στην καθημερινή του ζωή παρα μόνο να την αναφέρει στην παρέα και στη τηλεόραση για να κάνει τον καμπόσο.Κατά την γνώμη μου χωρίς να είμαι απόλυτος γιατι είναι ένα πολύ δυσκολο θέμα άνθρωπος που αυτοκτονεί είναι κλασσικό παράδειγμα έλλειψης παιδείας.
__________________

Sign by Dealighted - Coupons and Deals


 click to show
Ο χρήστης Savroy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-08, 16:40   #12 Αρχή
Λατρεία
Κάνω υπομονή...
 
Το avatar του χρήστη Λατρεία
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 2.461
Προεπιλογή

Μα η παιδεία δε συνδέεται καθόλου με το νοητικό επίπεδο κάποιου.
Κι εγώ θεωρούμαι χαζή απο πολλούς αλλά δε με λες απαιδευτη, σε καμία περίπτωση. Κι επίσης, δεν "ξέρω πώς να ζήσω", δεν έχω συγκεκριμένα σχέδια για τη ζωή κι αλλάζω απόψεις απ τη μια μέρα στην άλλη αλλά και πάλι αυτό δεν έχει καμία σχέση με την παιδεία μου.

Όσο για το παράδειγμα του Λιαντίνη, δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούσε τις γνώσεις του για να κάνει τον καμπόσο ή κάτι παρόμοιο. Καμία σχέση.
__________________


"Όλη μου η ζωή είναι στιγμές..."
Ο χρήστης Λατρεία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 03-02-08, 17:39   #13 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

re nai h paideia den einai kati pou 8a se kanei na mhn autoxtonhseis.
gia na er8eis se shmeio na autoxtonhseis prepei na exeis ftasei se mia katastash teliws e3wpragmatikh (ennow e3w apo th dikia mou pragmatikothta). Prepei na exeis bre8ei se fobera adie3oda 'h apla na 8ewrhseis pws etsi 8a oloklhrw8eis

h paideia exei na kanei gia to pws 8a eklabeis thn autoxtonia tou allou. 8a li8obolhseis to nekro swma tou giati parakouse to nomo tou 8eou kai phre thn idia th zwh tou 'h 8a ton 8apseis kanonika?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 16:41   #14 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Διαβασα προσεκτικα τα μηνυματα σας και δεν διαφωνω επι της ουσιας καπου.Ολοι προσεγγιζετε τον θεμα απο καποια οπτικη σκοπια και νομιζω οι αποψεις σας συμπληρωνουν αρμονικα η μια την αλλη.

Γενικα η αυτοκτονια σχετιζεται στενοτατα με την βαρια καταθλιψη.
Για να φτασει κανεις στο σημειο ν'αυτοκτονισει περναει απο μεγαλη ψυχικη διαδικασια προηγουμενως.Συνηθως προηγουνται επεισοδια αυτοτραυματισμου και διαφορων "δοκιμων"(πχ χαρακωματα με ξυραφι,ζωνη στο λαιμο) που μπορει να κρατησουν ακομη και μηνες...

Δεν εχει να κανει με την κοινονικοικονομικη κατασταση του ατομου ουτε με το ποσο ασημος ή διασημος ειναι.Μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις μενουν ολοι αναυδοι γιατι ο αυτοχειρας προσποιειτο παντου πως ολα βαινουν καλως.
Για παραδειγμα στο αρθρο _ΑΥΤΟ_ γραφει:

"Η κατάθλιψη είναι η νόσος που συχνότερα από οποιαδήποτε άλλη μπορεί να οδηγήσει στην αυτοκτονία. Ένας στους δέκα ασθενείς επιλέγει την αυτοχειρία ως λύση στον ψυχικό πόνο που τον κατακλύζει και τα αδιέξοδα που θεωρεί ότι τον περιβάλλουν".

Κοινος παρανομαστης λοιπον που οδηγει στην καταθλιψη ειναι το "συναισθηματικο κενό".Μπορει ενας ανθρωπος να βρισκεται σε μια μεγαλη παρεα ή να περιστοιχιζεται απο εκατονταδες ανθρωπους σε μια πλατεια κι ομως... να νιωθει τοσο μονος...

Οι αυτοκτονιες παντως τοσο στην Ελλαδα οσο και παγκοσμια ειναι πολυ περισσοτερες απ'αυτες που αναφερονται ως τετοιες.Συνηθως δηλωνονται απ'την αστυνομια ως ατυχηματα.

Το σιγουρο ειναι οτι ο καθενας απο εμας οταν πιστευει πως η ζωη του εχει προβληματα σοβαρα και νιωθει αβοηθητος,παρ'ολη την συνδρομη συγγενων και πραγματικών φιλων (οχι απλως γνωστων),καλο ειναι ν'αναζητησει την βοηθεια καποιου ειδικου ψυχιατρου ή εστω ψυχολογου.

Aντιδοτο στην καταθλιψη ειναι η πεποιθηση οτι δεν θα'ναι για παντα ετσι ασχημη η κατασταση.Θα γυρισει ο τροχος και το αυριο θα'ναι καλυτερο
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 17:30   #15 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο a$wto$ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα προσεκτικα τα μηνυματα σας και δεν διαφωνω επι της ουσιας καπου.Ολοι προσεγγιζετε τον θεμα απο καποια οπτικη σκοπια και νομιζω οι αποψεις σας συμπληρωνουν αρμονικα η μια την αλλη.

Γενικα η αυτοκτονια σχετιζεται στενοτατα με την βαρια καταθλιψη.
Για να φτασει κανεις στο σημειο ν'αυτοκτονισει περναει απο μεγαλη ψυχικη διαδικασια προηγουμενως.Συνηθως προηγουνται επεισοδια αυτοτραυματισμου και διαφορων "δοκιμων"(πχ χαρακωματα με ξυραφι,ζωνη στο λαιμο) που μπορει να κρατησουν ακομη και μηνες...

Δεν εχει να κανει με την κοινονικοικονομικη κατασταση του ατομου ουτε με το ποσο ασημος ή διασημος ειναι.Μαλιστα σε καποιες περιπτωσεις μενουν ολοι αναυδοι γιατι ο αυτοχειρας προσποιειτο παντου πως ολα βαινουν καλως.
Για παραδειγμα στο αρθρο _ΑΥΤΟ_ γραφει:

"Η κατάθλιψη είναι η νόσος που συχνότερα από οποιαδήποτε άλλη μπορεί να οδηγήσει στην αυτοκτονία. Ένας στους δέκα ασθενείς επιλέγει την αυτοχειρία ως λύση στον ψυχικό πόνο που τον κατακλύζει και τα αδιέξοδα που θεωρεί ότι τον περιβάλλουν".

Κοινος παρανομαστης λοιπον που οδηγει στην καταθλιψη ειναι το "συναισθηματικο κενό".Μπορει ενας ανθρωπος να βρισκεται σε μια μεγαλη παρεα ή να περιστοιχιζεται απο εκατονταδες ανθρωπους σε μια πλατεια κι ομως... να νιωθει τοσο μονος...

Οι αυτοκτονιες παντως τοσο στην Ελλαδα οσο και παγκοσμια ειναι πολυ περισσοτερες απ'αυτες που αναφερονται ως τετοιες.Συνηθως δηλωνονται απ'την αστυνομια ως ατυχηματα.

Το σιγουρο ειναι οτι ο καθενας απο εμας οταν πιστευει πως η ζωη του εχει προβληματα σοβαρα και νιωθει αβοηθητος,παρ'ολη την συνδρομη συγγενων και πραγματικών φιλων (οχι απλως γνωστων),καλο ειναι ν'αναζητησει την βοηθεια καποιου ειδικου ψυχιατρου ή εστω ψυχολογου.

Aντιδοτο στην καταθλιψη ειναι η πεποιθηση οτι δεν θα'ναι για παντα ετσι ασχημη η κατασταση.Θα γυρισει ο τροχος και το αυριο θα'ναι καλυτερο
"Η κατάθλιψη είναι η νόσος που συχνότερα από οποιαδήποτε άλλη μπορεί να οδηγήσει στην αυτοκτονία. Ένας στους δέκα ασθενείς επιλέγει την αυτοχειρία ως λύση στον ψυχικό πόνο που τον κατακλύζει και τα αδιέξοδα που θεωρεί ότι τον περιβάλλουν".

Κοινος παρανομαστης λοιπον που οδηγει στην καταθλιψη ειναι το "συναισθηματικο κενό".Μπορει ενας ανθρωπος να βρισκεται σε μια μεγαλη παρεα ή να περιστοιχιζεται απο εκατονταδες ανθρωπους σε μια πλατεια κι ομως... να νιωθει τοσο μονος...

Οι αυτοκτονιες παντως τοσο στην Ελλαδα οσο και παγκοσμια ειναι πολυ περισσοτερες απ'αυτες που αναφερονται ως τετοιες.Συνηθως δηλωνονται απ'την αστυνομια ως ατυχηματα.




Αιτία μπορεί να είναι απλα η μεγαλη (μεγαλυτερη απο οτι θα επρεπε) αισθηση της ευθυνης προς του γυρω του!

Τώρα, οσο για το οτι δεν γινεται η δηλωση των αυτοκτονιων κανονικα και τις καταχωρουν σαν ατυχηματα ειναι κυριως λογω της μαλακιας που δερνει καποιους παπαδες, οι οποιοι αν δουν σαν αιτια θανατου την αυτοκτονια, αρνουνται την νεκροσιμη ακολουθεια(!). Και πιστεψε με, εχω πολυ προσφατη εμπειρια.

Θα μου πεις τωρα, τι σε νοιαζει αν θα σε διαβασει ο παπας οταν θα εχεις πεθανει. Μπορει να μην νοιαζει εσενα, αλλα συνηθως νοιαζει την οικογενεια!
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 18:01   #16 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annatria Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα, οσο για το οτι δεν γινεται η δηλωση των αυτοκτονιων κανονικα και τις καταχωρουν σαν ατυχηματα ειναι κυριως λογω της μαλακιας που δερνει καποιους παπαδες, οι οποιοι αν δουν σαν αιτια θανατου την αυτοκτονια, αρνουνται την νεκροσιμη ακολουθεια(!). Και πιστεψε με, εχω πολυ προσφατη εμπειρια.

Θα μου πεις τωρα, τι σε νοιαζει αν θα σε διαβασει ο παπας οταν θα εχεις πεθανει. Μπορει να μην νοιαζει εσενα, αλλα συνηθως νοιαζει την οικογενεια!
Το να σε "διαβάσει ένας παπάς" το παρουσιάζεις σαν ένα τυπικό μέρος της τελετής της κηδείας, ενώ θεωρητικά για την θρησκεία έχει πιο μεγάλη ουσία. Ουσιαστικά διαβάζονται κάποιες ευχές και κάποια άλλα κομμάτια που έχουν σχέση με άφεση αμαρτιών και ανάπαυση της ψυχής, θα μπορούσες να πεις.

Αν θυμάμαι καλά, ο Χριστινανισμός κατακρίνει την αυτοκτονία σε οποιαδήποτε μορφή της (μιλάω και για πιο πολύπλοκες καταστάσεις, που εμπλέκεται η δωρεά οργάνων κάποιου κλινικά νεκρού για παράδειγμα). Οπότε λογικο είναι οι εκπρόσωποι της Εκκλησίας (δε θα μπω στη λογική να μιλήσω για αυτούς τώρα) να αρνούνται να κάνουν κάτι τέτοιο. Από όσο ξέρω, η λογική στην οποία στηρίζεται το παραπάνω είναι ότι ο Θεός μας έδωσε τη ζωή και μόνο αυτός έχει το δικαίωμα να την αφαιρέσει. Σε περίπτωση που επέμβει ο άνθρωπος για "πρόωρο" τερματισμό αυτής, αποκόπτεται απο την Εκκλησία.

Βέβαια, καταλαβαίνω και τις οκογένεις των νεκρών, άλλα κατά τη γνώμη μου είναι πολύ πιο ουσιώδες το γεγονός ότι κάποιος ηθελημένα τερμάτησε τη ζωή του, για τον x y z λόγο, από το πως θα είναι η κηδεία.
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 18:05   #17 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο annatria Εμφάνιση μηνυμάτων
Αιτία μπορεί να είναι απλα η μεγαλη (μεγαλυτερη απο οτι θα επρεπε) αισθηση της ευθυνης προς του γυρω του!

Τώρα, οσο για το οτι δεν γινεται η δηλωση των αυτοκτονιων κανονικα και τις καταχωρουν σαν ατυχηματα ειναι κυριως λογω της μαλακιας που δερνει καποιους παπαδες, οι οποιοι αν δουν σαν αιτια θανατου την αυτοκτονια, αρνουνται την νεκροσιμη ακολουθεια(!). Και πιστεψε με, εχω πολυ προσφατη εμπειρια.

Θα μου πεις τωρα, τι σε νοιαζει αν θα σε διαβασει ο παπας οταν θα εχεις πεθανει. Μπορει να μην νοιαζει εσενα, αλλα συνηθως νοιαζει την οικογενεια!
Πραγματι φαινεται η καταθλιψη ν'αγγιζει περισσοτερο τους ευαισθητους ανθρωπους αλλα αυτο δεν ειναι κανονας φυσικα.

Βασικα ετσι οπως τα γραφεις ειναι.Για την εκκλησια ολα τ'αμαρτηματα μπορουν να συγχωρεθουν απ'τον Θεο εφοσον ο ανθρωπος ειλικρινα μετανοησει και αποδειξει στο εαυτο του με την μετεπειτα συμπεριφορα του οτι η αμαρτιες του ειναι παρελθον.Στην αυτοκτονια ομως δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα αφου ο ιδιος ο ανθρωπος ακυρωνει την υπαρξη του δειχνοντας αχαριστια προς τον Δημιουργο.

Φιλος φιλου,ετων 40 σκεφτοταν απο καιρο ν'αυτοκτονησει.Δεν ηθελε να ζητησει βοηθεια απο ειδικο.Τελικα πηδηξε απ΄την ταρατσα της πολυκατοικιας οπου εμενε,στην Χαριλαου νομιζω,πριν 5-6χρονια αυτο που σας λεω.
Οταν συγγενης ζητησε απ'τους αστυνομικους να ειναι διακριτικοι στην αναφορα τους γιατι οι γονεις του αυτοχειρα ηταν μεγαλοι ανθρωποι με προβληματα υγειας,εκεινοι τον καθησυχασαν λεγοντας του πως "ξερουν".Τελικα εγραψαν πως γλυστρισε καθως διορθωνε την κεραια της τηλεορασης...
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 18:07   #18 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο msl Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θυμάμαι καλά, ο Χριστινανισμός κατακρίνει την αυτοκτονία σε οποιαδήποτε μορφή της (μιλάω και για πιο πολύπλοκες καταστάσεις, που εμπλέκεται η δωρεά οργάνων κάποιου κλινικά νεκρού για παράδειγμα)
Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι αυτοκτονια.
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 18:15   #19 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο a$wto$ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που περιγραφεις δεν ειναι αυτοκτονια.
Το ξέρω, άλλα έχει την ίδια συμπεριφορά απο την Εκκλησία, νομίζω.
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 05-02-08, 18:19   #20 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

Δε νομιζω ν'απασχολουν τον χριστιανισμο οι μεταμοσχευσεις.Αυτο ειναι κολλημα στους μαρτυρες του ιεχωβα που προτιμουν να πεθανει ο συγγενης απ΄το να του κανουν εστω μια μεταγγιση αιματος οι γιατροι.Αλλωστε κι ο χριστοδουλος στην αμερικη γι'αυτο τον λογο πηγε,για να βαλει συκωτι αλλου ανθρωπου μεσα του.
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.