KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-04-09, 08:03   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Angry Ο ιδεολόγος (τρομάρα του!)


Το παίζει «άνετος». Οτι και καλά δεν τρέχει τίποτα. Φιλελεύθερος, έξτρα λαρτζ, μέσα στη φάση, σιγά τα ωά, ό,τι ήθελε προκύψει κι έτσι.
Η μόνιμη αγωνία του είναι μην τον καταλάβουν οι άλλοι. Μη δείξει κάτι και προδοθεί. Είναι σε απόλυτη σύγκρουση αυτά που λέει, αυτά που κάνει κι αυτά που νιώθει. Ζει μέσα σε μια μόνιμη σχίζα.

Δεν είναι ικανός ούτε ένα ποτήρι να μετακινήσει. Αληθινό μηδενικό. Κι αυτό τον κάνει παράλογα επιθετικό. Και αντικοινωνικό. Στις εκρήξεις του μπαίνει σ' ένα παραλήρημα μεγαλείου: «Ξέρεις ποιος είμ' εγώ, ρε!».
Τελικά τι πρόβλημα έχει αυτός; Πολύ δύσκολα θα το μάθεις. Σε κανέναν δεν θα το εκμυστηρευτεί. Δεν τον γουστάρουν οι γκόμενες από την εποχή που πήγαινε στον παιδικό σταθμό; Είναι ατάλαντος στη δουλειά του, γι' αυτό το παίζει σπουδαιοφανής;


Θέλει με λύσσα να αποκτήσει εξουσία, για να εκδικηθεί. Αισθάνεται ότι όλοι τον υποτιμούν και θέλουν να τον προσβάλουν. Όταν αποκτήσει κάποια δύναμη, οποιαδήποτε εξουσία, φέρεται υποτιμητικά στους υφισταμένους του, βάζει τις φωνές, τους βρίζει, τους προσβάλλει κι όποιος δεν σκύψει το κεφάλι, τον απολύει.
Εσένα που σε θεωρεί «ανώτερο» σε γλείφει. Σου το παίζει φίλος. Κολλητάρι. Αλλά θα στη φυλάει χρόνια ολόκληρα κι όταν βρει την ευκαιρία, άμα σκοντάψεις, θα καταλάβεις τι φίδι κολοβό έθρεψες στον κόρφο σου. Θα σε δαγκώσει. Για να ξεράσει όλο το δηλητήριο που 'χει μέσα του.

Το παίζει ηθικός και ασυμβίβαστος, ενώ είναι ο πλέον γλείφτης, αμοραλιστής, βρωμιάρης και σιχαμερός...
Δεν έχει καλή λέξη να πει για κανέναν. Αυτόν που γλείφει στη διπλανή παρέα τον θάβει. Και τούμπαλιν. Αποκαλύπτεται απ' το πόσο κακιασμένος είναι. Ολοι είναι καταφερτζήδες, ευνοούμενοι, λαμόγια, πουλημένοι, προσκυνημένοι, ενώ εκείνος ιδεολόγος, επαναστάτης και ηθικός...


Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 09:25   #2 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

se apolusan?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 11:03   #3 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

xmmm κανανε καποιον αλλον προϊστάμενο ναι?
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 12:05   #4 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Τίποτα από τα δύο
Είναι μία περιγραφή που ταιριάζει απόλυτα σε αρκετούς που έχω γνωρίσει στα 19 χρόνια που εργάζομαι. Εσείς δηλαδή δεν έχετε γνωρίσει ποτέ έναν τέτοιο τύπο;
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 12:16   #5 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

fainontai me thn prwth matia.
ki ekei apofasizeis ti 8es n akaneis, na peseis sto epipedo tous kai apla na tous xrhsimopoieis 'h na tous apomakruneis monos sou.
kai fusika merikes fores einai k kapoioi alloi pou exoun perasei polu kairo dipla se tetoious kai apla parasurontai. tous blepeis kai droun opws oi prwtoi alla apo tis apofaseis pou pairnoun se kapoia sugkekrimena 8emata katalabaineis pws apla den exoun toso isxurh proswpikothta oso 8a prepe


gia na to sxoliazeis omws twra kati prepei na sunebh. 8es na mou steileis ton sugkekrimeno edw na parei e3oplismo gia to kotero tou k na ton pame mesa gia xrhmatismo?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 12:16   #6 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Εγω συνανταω τετοιους ανθρωπους συνεχεια ,προστα μου ...απο το σχολειο ακομα ...
απλα κανοντας εσυ τωρα αυτη την αναφορά θεωρησα πως κάτι εγινε
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 20:35   #7 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Eγω απλα δεν ασχολουμαι!:14:
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-04-09, 21:12   #8 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

pastoula κάποιες φορές, ακόμα και αν εσύ δεν ασχολείσαι, ασχολούνται αυτοί με εσένα! Εκεί τι κάνεις;

Ναι, υπάρχουν τέτοια άτομα γύρω μας και όλοι σε κάποιο βαθμό έχουμε έρθει σε επαφή μαζί τους. Δυστυχώς δεν είναι εύκολο πάντα να τους διακρίνουμε με την πρώτη ματιά. Έχουνε μια καλά χτισμένη βιτρίνα γύρω τους. Όμως αυτή είναι θολή και αν κοιτάξεις προσεκτικά μπορείς να διακρίνεις την αλήθεια.
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-09, 08:40   #9 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

kala! skekina na douleueis kai pes mou meta an den mporeis na tous agnweis!
to kalutero pou exeis na kaneis einai! kai meta prospa8eis na tou spaseis kai ta neura me to diko tou paixnidi!

Sto lew apo peira, pianei!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-04-09, 09:54   #10 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Ευτυχως εχω την τύχη να δουλευω σε περιβάλλον Α Ψ Ο Γ Ο όσον αφορά τις σχέσεις μεταξύ μας . Και αυτο μάλλον γιατι σε κάθε τμήμα τεχνικο-πωλησεις-λογιστηριο ...ειμαστε ένα άτομο ...οποτε δεν εχω πχ να ανταγωνιστώ σε κάτι με ενα συνάδερφο του τεχνικου πχ τμήματος .
Συνήθως αυτο φταίει και δημιουργούνται κόντρες μεσα στις δουλειες ..ο ανταγωνισμος "οχι εγω δουλευω παραπανω-εγω κανω τις δουλειες που θα επρεπε να κανει εκεινος -δουλευω υπερωριες και δεν τις πληρωνομαι -εκεινος ειναι κολλητος με τον προυσταμενο -δεν δουλευει και τα περνει ..." καπως ετσι τελος παντων...Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση του κοτσομπολιου ...γυναικες πχ που εργαζονται στον ιδιο χώρο μπορει να βγάλουν τα μαχαιρια ...αν πχ αρέσκονται απο τον ιδιο άντρα μεσα στον χώρο εργασίας ...εκει να δεις λασπη ! εκει να δεις φθόνος !κακια !
Αυτο που λεει η Παστα ειναι υποκειμενικο ! μπραβο σου παντως αν αντεχεις σε τετοιο περιβάλλον ...εγω πραγματικα δεν θα τα καταφερνα ..και ουτε μπορω να σκεφτω πως θα ήμουν επι ποσα χρονια μεσα σε μια δουλεια που θα ήξερα πως θα έχω πόλεμο νευρων καθε μερα ! οοοοοχι τσουκ τσουκ τσουκ ναην φορμπιτεν!
Πριν ερθω εδω ..δουλευα σε μια πολυ μεγαλύτερη εταιρεια με συστηματα ασφαλειας παλι ...οι αποδοχες ήταν καλυτερες ..αλλα τι να το κανεις? το περιβαλον Α Π Α Ι Σ Ι Ο , δουλεψα 8 μηνες και έφυγα οπως λεω "μια μερα πριν απ τον καρκινο!" αν καθόμουν αλλη μια μερα θα τον πέταγα (τον καρκινο) Αφησα γραφειο , ενσημα , μισθο , μπονους , δωρεαν μετακινησεις στο ξεκινημά μου ολα αυτα ...και πήγα και δούλεψα ΣΕ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΑ ! φανταστειτε την αγανάκτηση ...
α και ειχα παραιτηθει πολλες φορες πριν το 8 μηνο ...αλλα καθε φορα με παρακαλουσαν και δεν δεχόντουσαν την παραιτηση μου ...και επειδη ειχα λιγη ..λιγη ομως αδυναμια στο αφεντικο ...εμενα ..μεχρι που (τη μερα πριν τον καρκινο) τους ειπα πως περασα στην Πυροσβεστικη ..και οτι ηταν μονιμη η θεση και δεν θα αφηνα το μονιμο για τη θεση που ειχα τοτε στην εταιρεια τους .

ΕΦΥΓΑ ΚΑΙ ΕΡΙΞΑ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΑ ! ΜΑ ΜΙΑ ΜΟΥΤΖΑ :παρτα:
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.