KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > [ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!!

[ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!! DVD, TV, επιτραπέζια, κηπουρική, διατροφή, σπιτικές συνήθειες και γενικά ό,τι γεμίζει τις ώρες μας στο σπίτι

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-09-10, 14:05   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Talking Τρουφάκια με κουκουνάρι και μελωμένο σιμιγδάλι


«Τρουφάκια» με κουκουνάρι και μελωμένο σιμιγδάλι

Προετοιμασία + Παρασκευή: 40΄

Υλικά (για περίπου 25-30 τρουφάκια):
150 γρ. σιμιγδάλι χοντρό
5 κουτ. σούπας ελαιόλαδο
στη μύτη από 1 κουτ. γλυκού κανέλα σε σκόνη
στη μύτη από 1 κουτ. γλυκού γαρίφαλο σε σκόνη

Για το σιρόπι
1½ φλιτζ. τσαγιού νερό
1 φλιτζ. τσαγιού μέλι, κατά προτίμηση θυμαρίσιο
ξύσμα από 1 ακέρωτο και βιολογικό λεμόνι

Για την επικάλυψη
1 φλιτζ. τσαγιού κουκουνάρια, καβουρδισμένα σε αντικολλητικό τηγάνι χωρίς λιπαρή ουσία

Για το πασπάλισμα
ζάχαρη άχνη
κανέλα σε σκόνη

Διαδικασία:

Σιρόπι: Σε ένα κατσαρολάκι ζεσταίνουμε καλά το νερό, προσθέτουμε το μέλι και ανακατεύουμε ώστε να διαλυθεί. Δεν χρειάζεται να βράσει το μείγμα. Προσθέτουμε και το ξύσμα λεμονιού, σβήνουμε το μάτι, όμως δεν αποσύρουμε, για να παραμείνει ζεστό το σιρόπι.

Τρουφάκια: Σε μια άλλη κατσαρόλα ζεσταίνουμε πολύ καλά το ελαιόλαδο σε μέτρια φωτιά. Ρίχνουμε λίγο-λίγο το σιμιγδάλι, ανακατεύοντας ασταμάτητα με ξύλινη κουτάλα, πάντα σε μέτρια φωτιά. Μόλις το σιμιγδάλι καβουρδιστεί, μετά από περίπου 4 λεπτά, αποσύρουμε από τη φωτιά και προσθέτουμε το ζεστό σιρόπι. Ανακατεύουμε καλά και ξαναβάζουμε την κατσαρόλα σε χαμηλή φωτιά. Ανακατεύουμε συνεχώς με την ξύλινη κουτάλα μέχρι το σιμιγδάλι να απορροφήσει το σιρόπι και να ξεκολλάει από τον πυθμένα και τα τοιχώματα της κατσαρόλας. Προσθέτουμε την κανέλα και το γαρίφαλο και ανακατεύουμε. Αποσύρουμε από τη φωτιά, σκεπάζουμε την κατσαρόλα με καθαρή, βαμβακερή πετσέτα και την αφήνουμε κατά μέρος για 5-6 λεπτά ή μέχρι να γίνει o χαλβάς χλιαρός, για να μπορέσουμε να τον «δουλέψουμε» με τα χέρια. Απλώνουμε τα καβουρδισμένα κουκουνάρια σε ένα ρηχό πιάτο. Φορώντας γάντια, παίρνουμε μικρές ποσότητες από το μείγμα του χαλβά και πλάθουμε μπαλάκια στο μέγεθος μικρού καρυδιού, τα οποία ρολάρουμε πάνω στα κουκουνάρια, ώστε να καλυφθούν από όλες τις πλευρές. Βάζουμε τα τρουφάκια σε πιατέλα και τα σερβίρουμε πασπαλίζοντάς τα με ζάχαρη άχνη και κανέλα.




Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.