KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > [ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!!

[ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!! DVD, TV, επιτραπέζια, κηπουρική, διατροφή, σπιτικές συνήθειες και γενικά ό,τι γεμίζει τις ώρες μας στο σπίτι

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-08, 15:32   #1 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή Συμβουλές για Πράσινες Γιορτές

"Να αγαπάς την ευθύνη. Εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη. Αν δεν σωθεί, εγώ φταίω".
Νίκος Καζαντζάκης



’ν και σχεδόν περάσαν οι γιορτές για φέτος...

Οι γιορτές είναι μια από τις πιο όμορφες εποχές του χρόνου για μικρούς και μεγάλους. Όμως με 10 απλές κινήσεις μπορείτε να τις κάνετε ακόμα πιο όμορφες και απολαυστικές για σας και ...για το περιβάλλον.
1. Ετοιμάστε το πιο πλούσιο γεύμα χωρίς να ξοδεύετε άσκοπα ενέργεια! Μαγειρέψτε έξυπνα σε σκεύη που εφαρμόζουν ακριβώς στις εστίες και με το καπάκι κλειστό. Δέκα λεπτά πριν ετοιμαστεί το φαγητό, κλείστε το μάτι.

2. Οι γιορτινές ευχές κάνουν τα κινητά να παίρνουν ...φωτιά και να αποφορτίζονται πολύ γρήγορα. Μην ξεχνάτε όμως να βγάζετε τον φορτιστή από τη πρίζα όταν έχει ολοκληρωθεί η φόρτιση. Το 2008 αξίζει να κάνετε ένα δώρο στο ...κινητό σας και στο περιβάλλον: έναν ηλιακό φορτιστή.

3. Ευχές και χριστουγεννιάτικες κάρτες θα λάβετε και με το ταχυδρομείο και μάλιστα πολλές από αυτές με το ηλεκτρονικό. Όταν όμως δεν χρησιμοποιείτε τον υπολογιστή σας, να κλείνετε πάντα και την οθόνη και τα περιφερειακά συστήματα από τον κεντρικό διακόπτη.

4. Οι γιορτές είναι μια καλή ευκαιρία για μεγάλες αγορές. Είναι λοιπόν μια καλή ευκαιρία να επιλέξετε οικιακές συσκευές υψηλής ενεργειακής κλάσης (Α,Α+) που καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια και μειώνουν αισθητά τον λογαριασμό του ρεύματος.

5. Όταν οι γιορτές τελειώσουν θα μας αφήσουν -ανάμεσα στα άλλα- πολλά ρούχα για πλύσιμο. Φροντίζουμε λοιπόν να βάζουμε πλυντήριο μόνο όταν ο κάδος είναι γεμάτος και χαμηλώνουμε τη θερμοκρασία πλύσης. Στους 40-60 βαθμούς τα ρούχα καθαρίζουν το ίδιο καλά και εξοικονομούμε 30-50% ενέργεια σε κάθε πλύση.

6. Ένα λαμπερό ρεβεγιόν δεν σημαίνει απαραίτητα μεγάλη κατανάλωση ενέργειας! Σβήστε τα φώτα που δε χρειάζεστε και αντικαταστήστε τις κοινές λάμπες με λάμπες εξοικονόμησης. Όταν έρθει ο επόμενος λογαριασμός της ΔΕΗ, θα δείτε τη διαφορά.

7. Μέρες που είναι, δοκιμάστε νέες γαστρονομικές απολαύσεις! Επισκεφθείτε ένα κατάστημα με βιολογικά προϊόντα. Θα ανακαλύψετε εκλεκτές λιχουδιές φτιαγμένες με αγνά υλικά.

8. Είναι δύσκολο να αρνηθείτε κάτι στα αθώα παιδικά ματάκια, όμως κρατήστε χαρακτήρα! Αποφύγετε τα επικίνδυνα παιδικά παιχνίδια από χλωριωμένα πλαστικά PVC και ενημερώστε σχετικά και... τον ’η-Βασίλη!

9. Ο ’η Βασίλης εκτός από δώρα, θα φέρει και πολλές πολλές χάρτινες συσκευασίες. Μην τις πετάτε. Σίγουρα κάπου κοντά στο σπίτι σας υπάρχει ένας κάδος ανακύκλωσης. Ζητείστε επίσης από τον ...Αη Βασίλη να δώσει έμφαση στο περιεχόμενο και όχι στο περιτύλιγμα.

10. Φεύγετε για διακοπές σίγουροι ότι τα έχετε κλείσει όλα; Κι όμως κάτι ξεχάσατε: την τηλεόραση, το στερεοφωνικό ή άλλες ηλεκτρικές συσκευές σε κατάσταση αναμονής (stand-by). Θα εκπλαγείτε εάν μάθετε πόση ενέργεια καταναλώνουν σε αυτή την κατάσταση. Γι’ αυτό κλείστε τις από τον κεντρικό τους διακόπτη!


Πηγή: Greenpeace.gr
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Freeman : 02-01-08 στις 15:39.
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.