KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > Το στέκι των χούλιγκανς

Το στέκι των χούλιγκανς Μισό να φωνάξω τα MAT

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-09-12, 19:23   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Question Κριστιάνο Ρονάλντο


Αν υπάρχει ένας ποδοσφαιριστής που αυτή τη στιγμή απασχολεί τα πρωτοσέλιδα σε όλον τον κόσμο, αυτός είναι σίγουρα ο Κριστιάνο Ρονάλντο.
Οι λόγοι για τους οποίους θέλει να αποχωρήσει από τη Ρεάλ Μαδρίτης συνεχώς και πληθαίνουν και αρκετοί είναι κι εκείνοι που τάσσονται εναντίον του, εξαιτίας των απαιτήσεων που φέρεται να έχει.
Πόσοι, όμως, γνωρίζουν πώς έφτασε ως εδώ ο Πορτογάλος και πόσες δυσκολίες είχε, προκειμένου να γίνει ένας από τους καλύτερους ποδοσφαιριστές του κόσμου;


Δύσκολη παιδική ηλικία
Ο άνθρωπος που τον στήριξε περισσότερο από κάθε άλλον είναι η μητέρα του. Η Ντόνα Ντολόρες, στην οποία άρεσε ανέκαθεν το ποδόσφαιρο, ήθελε ο γιος της να γίνει ποδοσφαιριστής. Μπορεί να μην είχε χρήματα ούτε εκείνη ούτε ο άντρας της, αλλά έκανε ό,τι μπορούσε για να του παρέχει τα απαραίτητα.
"Δούλευα σκληρά για να είμαι σίγουρη πως το παιδί μου θα τρώει κάθε μέρα. Είχα ζητήσει από την τοπική κυβέρνηση τσιμέντο και υλικά για τις βλάβες που είχε το σπίτι μας", θυμάται η μητέρα του, η οποία δούλευε ως μαγείρισσα και καθαρίστρια για να τα βγάλει πέρα.

Ο πατέρας του, από την άλλη, ήταν εθισμένος στο αλκοόλ. Ο Ρονάλντο προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να τον σώσει από αυτή την κακή συνήθεια, η οποία τελικά του στέρησε τη ζωή. Ο Χοσέ Ντινίς Αβέιρο προδόθηκε από το συκώτι του και είδε τον γιο του μόνο στα πρώτα βήματά του. Ωστόσο, εξαιτίας αυτού του περιστατικού ο Ρονάλντο δεν πίνει, αφού θεωρεί το ποτό υπεύθυνο για ό,τι συνέβη στον πατέρα του.

Τα αδέρφια του
Σε αντίθεση με τον πατέρα του ο "CR7" μπόρεσε να βοηθήσει τον αδερφό του, ο οποίος ήταν μπλεγμένος με τα ναρκωτικά.
"Ο Ούγκο επέστρεψε στα ναρκωτικά αρκετές φορές. Ωστόσο ο Ρονάλντο ήταν πάντα εκεί για να τον βοηθήσει να σταθεί στα πόδια του. Επέμενε και του παρείχε τη θεραπεία", αναφέρει η μητέρα τους.
Όταν, μάλιστα, ο Ρονάλντο έφυγε για τη Λισσαβόνα υπήρχαν βράδια που ξενυχτούσε στο τηλέφωνο μιλώντας με τον αδερφό του, για να μην μπορεί εκείνος να βγει έξω και να πάρει τη δόση του.

Όσον αφορά τις αδερφές του, οι οποίες τον αγαπούν πολύ, η Έλμα δε χρειάστηκε ποτέ της κάτι σε αντίθεση με την Κάτια. Η τελευταία προσπάθησε να κάνει καριέρα ως ποπ τραγουδίστρια και ο Ρονάλντο την βοήθησε με κάθε τρόπο, προκειμένου να πάει στη Λισσαβόνα και να εκδώσει δύο άλμπουμ. Αξίζει να σημειωθεί πως για ψευδώνυμο υιοθέτησε το όνομα του αδερφού της, "Ρονάλντα".

Πώς πήρε το όνομά του;
Εμείς τον γνωρίζουμε ως Κριστιάνο Ρονάλντο, αλλά το πλήρες όνομά του είναι Κριστιάνο Ρονάλντο ντος Σάντος Αβέιρο. Το Κριστιάνο αποφάσισαν να του το δώσουν ύστερα από προτροπή της θείας του, αδερφής της μητέρας του. Το Ρονάλντο το πήρε από τον Ρόναλντ Ρίγκαν, πρώην πρόεδρο των ΗΠΑ, ο οποίος ήταν ο αγαπημένος ηθοποιός του πατέρα του.


Το ταξίδι στη Λισσαβόνα
Οι δυσκολίες για τον Ρονάλντο δε σταμάτησαν όταν αναγνωρίστηκε το ταλέντο του. Ο νονός του συνειδητοποίησε αμέσως πόσο προικισμένος ήταν, όπως και ο σκάουτερ της Σπόρτινγκ που βρισκόταν στη Μαδέιρα. Ωστόσο, για να τον πάρουν τα "λιοντάρια", έπρεπε να θυσιαστεί ο καλύτερός του φίλος, τον οποίο έκτοτε ο Ρονάλντο προσέχει σαν κόρη οφθαλμού.
Επιπλέον, όταν πήγε στην πρωτεύουσα τα παιδιά τον κορόιδευαν στην αρχή για την προφορά του, όπως παραδέχτηκε ο ίδιος αργότερα. Κέρδισε, όμως, την εκτίμησή τους με τις ικανότητές του.
"Μας φώναζαν με τα νούμερά μας. "Νούμερο 5". Μία φορά σηκώθηκα και είπα "Κριστιάνο Ρονάλντο". Οι υπόλοιποι γέλασαν με την προφορά μου. Με κορόιδευαν. Έχασα την ψυχραιμία μου". Το αποτέλεσμα τελικά ήταν να πετάξει μία καρέκλα στον καθηγητή και τελικά να αποβληθεί.
Ο ίδιος έχει επίσης παραδεχτεί πως "η δύναμη που είχα στον εαυτό μου με βοήθησε. Ήταν δύσκολο να φύγω όταν ήμουν 11. Ήταν η χειρότερη στιγμή της ζωής μου. Αυτό μου έδωσε τη δύναμη στη συνέχεια, που άλλα παιδιά της ηλικίας μου δεν είχαν".

Δεν του αρέσει να χάνει και αυτό το έχει καταστήσει σαφές τόσα χρόνια που αγωνίζεται. Όταν, όμως, αυτό γίνεται δεν είναι λίγες οι φορές που βάζει τα κλάματα ή δακρύζει, κάτι που έκανε από μικρός. Ο νονός του έχει δηλώσει στο παρελθόν: "Δεν του αρέσει με τίποτα να χάνει. Ήθελε να νικάει σε κάθε παιχνίδι και όταν έχανε έκλαιγε".
Ακόμη, έχει γίνει γνωστό πως όταν αγωνιζόταν στην Αντορίνια, η οποία ήταν από τις χειρότερες τοπικές ομάδες, δεν ήθελε να παίζει κόντρα στις Μαρίτιμο, Καμάρα ντε Λόμπος ή Ματσίκο, γιατί γνώριζε πως η ομάδα του θα χάσει. Ωστόσο, ο πατέρας του πάντα τον έπειθε.

Οι φιλανθρωπίες
Για πολλούς είναι ο πιο εγωιστής ποδοσφαιριστής που υπάρχει. Πόσοι, όμως, έχουν ακούσει για το φιλανθρωπικό του έργο; Ο Ρονάλντο έχει κάνει πολύ μεγάλες δωρεές σε σχολεία Παλαιστίνιων, ενώ έχει δώσει 3.000.000€ σε αφρικανικές χώρες, οι άνθρωποι των οποίων πεθαίνουν από την πείνα. Βοήθησε και στην ανακατασκευή κτιρίων που είχαν διαλυθεί στην Ινδονησία από το τσουνάμι του 2004, όπως και τους κατοίκους της Μαδέιρα, όταν το 2010 υπέστησαν ζημιές από πλημμύρες.
Όταν, επίσης, το 2009 το νοσοκομείο της Μαδέιρα έσωσε τη ζωή της μητέρας του, η οποία έπασχε από καρκίνο, ο Ρονάλντο φρόντισε να κάνει μία δωρεά 100.000 λιρών, προκειμένου να χτιστεί μονάδα που θα ασχολείται με τη θεραπεία της επάρατης νόσου. Έχοντας, μάλιστα, ιδιαίτερη ευαισθησία στο εν λόγω θέμα αποφάσισε πριν λίγους μήνες, τον Μάιο, να χρηματοδοτήσει μία πρωτοποριακή θεραπεία για ένα 9χρονο αγόρι, το οποίο αρχικά φαινόταν πως δεν έχει καμία ελπίδα.


Το ποδόσφαιρο ήταν στο αίμα του. Από πολύ μικρός μόνο αυτό είχε στο μυαλό του. "Του είχα πάρει τα Χριστούγεννα ένα τηλεκατευθυνόμενο αυτοκίνητο, αλλά εκείνος έπαιζε μόνο ποδόσφαιρο. Κοιμόταν με την μπάλα, δεν την άφηνε ποτέ. Την είχε κάτω από τον ώμο του και πήγαινε παντού μαζί της", αποκάλυψε κάποτε ο νονός του.

Αν δεν είχε όμως το ποδόσφαιρο; Η απάντηση της μητέρας του σοκάρει: "Το τέταρτο παιδί μου έχει δει τον κίνδυνο των ναρκωτικών από πρώτο χέρι. Ωστόσο, εκείνος είναι εθισμένος με το ποδόσφαιρο. Αν ο Κριστιάνο δεν είχε γίνει επαγγελματίας ποδοσφαιριστής, πιθανότατα θα είχε χαθεί. Ίσως να γινόταν ναρκομανής ή κάτι τέτοιο. Όσο και να προσπαθούσε, δύσκολα θα ζούσε μία φυσιολογική ζωή. Ευτυχώς, ήταν προικισμένος".

Μετά απ' όλα αυτά, λοιπόν, ίσως πολλοί να του δίνουν πιο εύκολα άλλοθι για κάποιες αντιδράσεις του που δεν τους αρέσουν ή να αλλάξει ο τρόπος με τον οποίο τον έβλεπαν. Πάνω απ' όλα, άλλωστε, ο Ρονάλντο έχει δώσει μία υπόσχεση στον πατέρα του, να γίνει ο καλύτερος παίκτης του κόσμου, και μέχρι σήμερα πάλεψε πολύ σκληρά γι' αυτό.




Πηγή: sport24.gr
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.