KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΣΧΟΛΗ ΚΑΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ > Λογοτεχνία

Λογοτεχνία Πάντα είναι αναγκαίο ένα καλό προσάναμμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 04-08-08, 17:24   #1 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή τα αγαπημενα μου κομιξ 4



αν σας άρεσε η ταινία, θα το λετρέψετε!

σκοτεινο, οσο χρειάζεται,

ρομαντικο, οσο χρειαζεται,

βιαιο, οσο χρειαζεται!



Μια ιστορία εκδίκησης, ένα κόμικς βίαιο και ποιητικό μαζί, στις πιο σκοτεινές αποχρώσεις του μαύρου και της πίκρας. Ένα κόμικς που υμνεί τον έρωτα. Ένα κόμικς που έγραψε ιστορία. Ολοκληρωμένο στα τέσσερα βιβλία του.



"Κάποια μέρα θα χάσεις ό,τι έχεις. Τίποτα δεν θα σε έχει προετοιμάσει γι' αυτή τη μέρα. Ούτε η πίστη... Ούτε η θρησκεία... Τίποτα, όταν πεθάνει κάποιος που αγαπάς, θα γνωρίσεις το κενό... Θα καταλάβεις τι σημαίνει να είσαι ολοκληρωτικά και απόλυτα μόνος. Δεν θα ξεχάσεις ποτέ και ποτέ δεν θα συγχωρέσεις."



Οι μοναχικοί συνήθως δεν μιλούν τόσο ανοιχτά και ειλικρινά όπως κάνει σ' αυτό το βιβλίο ο ΤΖΕΪΜΣ Ο'ΜΠΑΡ - Έτσι, αν μη τι άλλο, τουλάχιστον πάρε αυτό το μάθημα από το ΚΟΡΑΚΙ: Σκέψου τι έχεις να χάσεις...



Έχω καθήσει δίπλα στο φίλο μου Τζέιμς σε πολλά συνέδρια κόμικς κι έχω ακούσει τις μισο-αληθινές απαντήσεις του σε ερωτήσεις όπως: "Από πού εμπνεύστηκες το Κοράκι;" και "Γιατί δημιούργησες αυτήν την ιστορία;" Πάντοτε απαντούσε λέγοντας ότι βασίστηκε σε μια αληθινή ιστορία -κάτι που είχε διαβάσει σε μια εφημερίδα για ένα ζευγάρι που δολοφονήθηκε στο Ντητρόιτ, ή αναφερόταν σε επιρροές που είχε από μεγάλους καλλιτέχνες των κόμικς, όπως τον Γουίλ Άισνερ ή τον Βων Μποντέ. Άλλες φορές μιλούσε για την έμπνευση πυ αντλούσε από τη μουσική των CURE, των JOY DIVISION...



Πολλές ιστορίες κι εξηγήσεις, αλλά αυτά ήταν μόνο η μισή αλήθεια. Ο Τζέιμς δημιούργησε αυτό το βιβλίο γιατί πέθανε μέσα του, παρόλο που ανακάλυψε ότι ανάσαινε ακόμα. Το Κοράκι ξεπήδησε από κάποιο μοναχικό κενό πέρα από τον πόνο, τη θλίψη και τις λέξεις. Σ' αυτό το βιβλίο φιλοξενήθηκε όλη η οργή και ο θυμός που ένιωσε όταν του πήραν βίαια ένα πρόσωπο που αγαπούσε... Είναι μια προσπάθεια να βρει τάξη και δικαιοσύνη εκεί όπου δεν υπάρχει...
Ο Τζέιμς έγραψε μια ερωτική επιστολή που λέγεται ΤΟ ΚΟΡΑΚΙ. Την ομορφότερη ερωτική επιστολή που διάβασα ποτέ μου... Ένα όνειρο, ένα όραμα, κι ένας πραγματικός τόπος, όπου μπορεί να αποκτήσει ξανά αυτό που έχασε..."

(Από τον πρόλογο του Τζων Μπέργκιν).

__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pastoula : 04-08-08 στις 17:33.
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.