KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Επιστημονικά

Επιστημονικά Ουδέν καλόν αμιγές κακού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-12-09, 16:47   #11 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

sauto sumfwnw
epishs einai dedomeno pws oti kai na sou poun stis eidhseis, an exeis skopo na kaneis ena embolio 8a to kaneis se sunenohsh me to giatro sou.
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-09, 18:43   #12 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Ε, δεν είναι "Τριακοσίων ειδών παρενέργειες από το εμβόλιο της γρίππης". Εϊναι 300 περιπτώσεις. Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Και όπως βλέπουμε στη συντριπτική τους πλειοψηφία είναι ασήμαντες. Ακόμη και οι 10 "σοβαρές" είναι ενοχλητικες αλλά όχι επικίνδυνες.

(Δεν καταλαβαίνω πώς μπορεί κάποιος να λέει "δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω" κάτι που αποδειγμένα γράφει ανακρίβειες. Δηλαδή τι θεωρείται ικανός λόγος αμφισβήτησης?)

ΦΥΣΙΚΑ οποιοδήποτε εμβόλιο πρέπει να γίνεται με τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού και πρέπει να αποφεύγεται αν υπάρχουν άλλοι λόγοι. Και βέβαια κάθε θεραπεία έχει πιθανές παρενέργειες και πρέπει κανείς να ζυγίζει τα υπέρ και τα κατά και να αποφασίζει αν θεωρεί τις πιθανές παρενέργειες σοβαρότερες από την ασθένεια καθαυτή. Αν όμως οι παρενέργειες είναι αυτές που γράφει το άρθρο που έγραψε η Spastikia (και που είναι οι ίδιες με το εμβόλιο της κοινής γρίππης), η απροθυμία και ο φόβος των Ελλήνων να εμβολιαστούν είναι ανεξήγητα. Αν οι 200000 που εμβολιάστηκαν δεν είχαν εμβολιαστεί, πόσοι απ' αυτούς θα είχαν γριππιαστεί? Προφανώς πολύ περισσότεροι από 10. Και η γρίππη από μόνη της, χωρίς σοβαρότερες επιπλοκές, είναι ενοχλητικότερη από τις "σοβαρές" παρενέργειες. Τι προτιμάτε? Να είστε στο κρεββάτι μια βδομάδα με πυρετό κλπ., ή "ερύθημα προσώπου και τραχήλου αμέσως μετά τη χορήγηση του εμβολίου"? Ποιο σας μοιάζει πιο ενοχλητικό?

Αλλά τα διάφορα ράδιο-αρβύλα υπαινίσσοντες φρικτές και μυστηριώδεις παρενέργειες, δε λένε μόνο για καμιά ψιλοζαλάδα άντε και κανέναν εμετό σε ένα ελάχιστο ποσοστό των εμβολιασθέντων.

Εγώ δεν έκανα γουρουνεμβόλιο, έκανα όμως για την κανονική γρίππη όπως κάνω κάθε χρόνο. Όχι γιατί φοβάμαι ότι θα πεθάνω αν αρρωστήσω (πώς γίνεται και στην Ελλάδα επικρατεί ΚΑΙ υστερικός φόβος για τη γρίππη ΚΑΙ υστερικός φόβος για το εμβόλιο, παρά το ότι θα έπρεπε ο ένας να ακυρώνει τον άλλο?). Αλλά γιατί ξέρω ότι το κανονικό εμβόλιο δεν μου προκαλεί παρενέργειες, ενω από την άλλη αν γριππιαστώ προκαλείται μεγάλη αναταραχή και στην προσωπική και στην επαγγελματική μου ζωή. Έρχονται και μας το κάνουν στη δουλειά, οπότε ήταν βολικό. Αν μας έκαναν και το χοιρινό στη δουλειά ίσως το έκανα και αυτό, αλλά υπάρχει έλλειψη γουρουνεμβολίου οπότε κάνουν μόνο σ' όσους ανήκουν στις ευπαθέστερες ομάδες και θα έπρεπε να τρέχω στο γιατρό μου να μου το κάνει. Πολύς μπελάς. Οπότε οι λόγοι που έκανα το ένα κι όχι το άλλο ήταν καθαρά πρακτικοί. Πριν το κάνω μου έδωσαν ένα χαρτί που έλεγε ποιοι δεν πρέπει να κάνουν εμβόλιο και ποιες είναι οι πιθανές παρενέργειες αν το κάνω. Αυτοί θα μου πουν αν είμαι αλλεργικός στα αυγά ή όχι? Δεν είναι δική μου δουλειά να το ξέρω και να μην κάνω το εμβόλιο αν είμαι?
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-09, 19:01   #13 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Egw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι δική μου δουλειά να το ξέρω και να μην κάνω το εμβόλιο αν είμαι?
auto einai sth mesh.
to ena megalo stratopedo einai auto pou pote den akolou8ei tis odhgies tou giatrou, to allo einai auto pou kanei kata gramma oti pei o ka8e giatros sthn thleorash.
egw shmera sth deh eida mia kopelitsa panw katw sthn hlikia mou na foraei maska. an th forage epeidh htan arrwsth, thn euxaristw polu, alla kata 99% th forage gia na mhn arwsthsei
to embolio den to ekana kai oute 8a to kanw, oxi giati fobamai tis parenergies tou emboliou alla giati den brhskw logo na emboliastw prokeimenou na apofugw mia griph.
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 09:41   #14 Αρχή
Spastikia
Gourounaros
 
Το avatar του χρήστη Spastikia
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: στον κόσμο μου
Μηνύματα: 269
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Spastikia Send a message via Skype™ to Spastikia
Προεπιλογή

egw ο καθένας μας έχει διαφορετική άποψη για το θέμα και από εμένα είναι σεβαστή. Εγώ δεν πρόκειται να πάω να κάνω κανενα εμβόλιο για να μην γριπιαστώ και δεν πάω για δουλειά.. Όταν ο οργανισμός πάθει κάτι σημαίνει οτι κάτι δεν πάει καλά και έτσι είναι ευάλωτος.
Και για να κλείσω το θέμα από την μεριά μου, έχοντας αφαιρέσει 2 όγκους πριν 6 μήνες, δεν χαρίζω τον οργανισμό μου για να κάνει πειράματα κανένας π@π@ρ@ς που θέλει να τσεκάρει αν λειτουργεί το κατασκευασμα του.
Δόξα τον Θεο βλέπω οτι θυματάκια έχει αρκετά...
__________________
Too big, too small,Size does matter after all.
Zu groß, zu klein,Er könnte etwas größer sein.
Ο χρήστης Spastikia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 11:06   #15 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

katarxas ta embolia 3ereis ti einai?
giati ap auto to "otan o organismos pa8ei kati shmainei pws kati den paei kala kai etsi einai eualwtos" einai ligo akuro
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 11:32   #16 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Egw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είναι δική μου δουλειά να το ξέρω και να μην κάνω το εμβόλιο αν είμαι?
ναι ειναι δικη μου δουλεια να γνωριζω σε τι ειμαι αλλεργικος και τι χαπια παιρνω, φερνω ομως για παραδειγμα τον εαυτο μου και την θεραπεια που εκανα για τα σπυρακια μου την ανοιξη που μας περασε , επερνα μια αντιβίωση τη minocin ... το minocin ειναι η ονομασια της στα ραφια των φαρμακιων , η επιστημονικη -ιατρικη- φαρμακευτικη ονομασια της ειναι Υδροχλωρική Μινοκυκλίνη , τα roaccutane που ειχα παρει παλιοτερα λεγονται ισοτρετινοΐνη...
quiz and resoults ...ειναι τα μονα φαρμακα που εχουν τετοιες ονομασιες ? ΟΧΙ

Που να ξερει ο καθενας αυτες τις ορολογιες ? και πως να προστατευτει-αποφυγει?

Επιπλεον αν ηταν τοσο αθωο και τοσο τσεκαρισμενο ...δε θα μας βαζαν να υπογραφουμε πριν το κανουμε , σαν να φερουμε αποκλειστικα την ευθυνη για ο,τι προκυψει ...
τα παιδικα μου εμβολια δεν τα θυμαμαι , αλλα μεγαλυτερη που εμβολιαστικα για ηπατιτιδα δεν μου ειπε κανεις να υπογραψω πουθενα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 11:36   #17 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

και για να σας πω και την παραπερα τρελη μου σκεψη ...και ας φαω μουτζες
δεν λεγανε ενα καιρο οτι θα μας ελεγχουν ολους με καποιο τροπο? με τσιπ κλ?
Ποιος μας λεει πως με το εμβολιο αυτο δεν μας χορηγουν μεσα μας κατι τετοιο?
Ξερω οτι ειναι τραβηγμενο ...αλλα θα μπορουσε , δεν θα μπορουσε?

και υποθεση υπαρχει και αλωθι υπαρχει ..
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 11:51   #18 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

:fbebored:
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 11:57   #19 Αρχή
Spastikia
Gourounaros
 
Το avatar του χρήστη Spastikia
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: στον κόσμο μου
Μηνύματα: 269
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Spastikia Send a message via Skype™ to Spastikia
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο soraver Εμφάνιση μηνυμάτων
katarxas ta embolia 3ereis ti einai?
giati ap auto to "otan o organismos pa8ei kati shmainei pws kati den paei kala kai etsi einai eualwtos" einai ligo akuro
Ακυρο??? Γιατί?? Αν το ανοσοποιητικό σου δεν υπάρχει, δεν τρως, δεν κοιμασαι σωστα, καπνιζεις, πινεις ναρκωτικα ή οτι αλλο δεν εισαι ευαλωτος στο να αρρωστησεις???? Αυτο εννοουσα, δεν ξερω τι καταλαβες εσυ..


http://www.in.gr/news/article.asp?ln...4&lngDtrID=252 προορίζονταν για παιδια!!!!!!!! ΕΤΣΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ...
__________________
Too big, too small,Size does matter after all.
Zu groß, zu klein,Er könnte etwas größer sein.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spastikia : 16-12-09 στις 12:01.
Ο χρήστης Spastikia δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-12-09, 11:59   #20 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο pastoula Εμφάνιση μηνυμάτων
:fbebored:

to exeis se kamia lyricks ekdosi giati den exo ixo, na diabaso ti lene?
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.