KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Οι Δύσεις

Οι Δύσεις Τι συμβαίνει στον κόσμο, πάρτε το βούκινό σας κι ελάτε!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-12-08, 23:17   #1 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή Σοβαρά επεισόδια στα Εξάρχεια - Νεκρός 16χρονος από τα πυρά αστυνομικού

Νεκρός από τα πυρά αστυνομικού έπεσε ένας 16χρονος, σε άγρια συμπλοκή μεταξύ ομάδας αντιεξουσιαστών και διερχόμενου περιπολικού, που σημειώθηκε πριν από λίγη ώρα στα Εξάρχεια.

Τα επεισόδια ξεκίνησαν όταν η ομάδα των νεαρών επιχείρησε να επιτεθεί στο περιπολικό, στη συμβολή των οδών Τζαβέλλα και Μεσολογγίου, κάνοντας μάλιστα – σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες – χρήση μολότοφ.

Ενας εκ των αστυνομικών πυροβόλησε εναντίον των νεαρών τραυματίζοντας θανάσιμα έναν εξ αυτών. Ο 16χρονος μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο νοσοκομείο "Ευαγγελισμός", όπου υπέκυψε στα τραύματά του λίγη ώρα αργότερα.

Το κέντρο είναι αποκλεισμένο, ενώ ισχυρές αστυνομικές δυνάμεις έχουν σπεύσει στο σημείο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επίσημη ενημέρωση από την αστυνομία.

http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/12/06/1602217.htm
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-08, 23:18   #2 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

Πριν απο 25 χρόνια άλλος ένας ανήλικος είχε φύγει

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ

Πριν απο 25 χρόνια έφυγε με παρόμοιο τρόπο 15χρονος Μιχάλης Καλτεζάς. Δίπλα είναι η πρώτη σελίδα της εφημερίδας Τα Νέα της 18ης/11/85 με φωτογραφία που "έκανε το γύρο του κόσμου"

"Ο Μιχάλης Καλτεζάς (1970 - 17 Νοεμβρίου 1985) ήταν μαθητής που σκοτώθηκε κατά την διάρκεια διαδηλώσεων στην επέτειο εξέγερσης του Πολυτεχνείου το 1985. Ο αστυνομικός Αθανάσιος Μελίστας πυροβόλησε τον Μιχάλη Καλτεζά στο πίσω μέρος του κεφαλιού από απόσταση είκοσι μέτρων[1] καθώς ο νεαρός έτρεχε μαζί με άλλους διαδηλωτές προς την πλατεία Εξαρχείων. Αμέσως μετά το θάνατο του Καλτεζά... καταλήφθηκε το παλιό Χημείο στη Σόλωνος και το Πολυτεχνείο. Το πρωί της 18ης δόθηκε η άδεια από την Επιτροπή Πανεπιστημιακού Ασύλου, με πρόεδρο τον πρύτανη Μιχάλη Σταθόπουλο, να μπει η αστυνομία στο Χημείο. Η εισβολή έγινε με χρήση δακρυγόνων, για πρώτη φορά μετά το 1976,[2] και οι αστυνομικοί συνέλαβαν 37 άτομα τα οποία ξυλοκόπησαν,[3][4] ενώ λίγοι κατάφεραν να φτάσουν στην κατάληψη του Πολυτεχνείου από τους υπονόμους. Αυτή ήταν και η πρώτη άρση ασύλου από την επίσημη θεσμοποίησή του το 1982. Τα επεισόδια στην Αθήνα συνεχίστηκαν και τις επόμενες ημέρες.

Ύστερα από τα γεγονότα ο υπουργός Δημόσιας Τάξης Μένιος Κουτσόγιωργας υπέβαλλε την παραίτησή του, την οποία ο τότε πρωθυπουργός Ανδρέας Παπανδρέου δεν έκανε δεκτή. Στις 26 Νοεμβρίου του 1985 η 17 Νοέμβρη, σε αντίποινα για τη δολοφονία του Καλτεζά, επιτέθηκε με βόμβα σε κλούβα των ΜΑΤ κοντά στο Χίλτον, με αποτέλεσμα να σκοτωθεί ένας αστυνομικός και να τραυματιστούν δεκατέσσερις.[5]

O Μελίστας καταδικάστηκε πρωτόδικα σε δυόμισι χρόνια φυλάκιση με αναστολή και σε δεύτερο βαθμό αθωώθηκε στις 25/1/1990 από το Εφετείο, με δικηγόρο τον Αλέξανδρο Λυκουρέζο[6] καθώς του αναγνωρίστηκε ως ελαφρυντικό το ότι ήταν "εν βρασμώ ψυχής". Η αθώωσή του προκάλεσε νέα σοβαρά επεισόδια με κατάληψη του Πολυτεχνείου από δυνάμεις της αριστεράς και αναρχικούς."

http://troktiko.blogspot.com/2008/12/25-15.html
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 06-12-08, 23:18   #3 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

axrhstoi mpatsoi
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 00:37   #4 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

ama pethene omos astinomikos pali axristoi mpatsoi tha elege o laos kai ta MME.
nai malakia pou pethane o 16xronos alla ti tha prepe na kanoun, na kathontai na tis trone san malakes? o astinomos den einai anthropos diladi me zoi/oikogeneia/paidia/whatever?
nai tha mporouse na varesei ston aera klp klp klp
kai pali ti akrivos ekane ena 16xrono na epitethei se astinomikous mazi me allous?
dld paizoun me tin floga kai perimenoun na bgoun katharoi?

lupamai giati ektos apo to paidi pou skotothike etsi katastrafike kai i zoi tou astinomikou.
axristoi mpatsoi h axristi koinonia?
den peirazei omos i zoi sinexizetai
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη md1032 : 07-12-08 στις 00:50.
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 05:59   #5 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

δεν θα σχολιασω, γιατι δεν ειμαι ψυχραιμη.

το μονο που εχω να πω ειναι αυτο!

οι αδερφες μου πριν λιγο γυρισαν απο το αστυνομικο τμημα των εξαρχειων (ναι, εχω την τιμη και την χαρα να μενω εκει!)

περνουσε η μικρη αδερφη μου στις 4 απο κηφισια (μη χεσω το τρεντουλο) να παει σπιτι με ταξι! ειχανε κυκλωσει τα εξαρχεια γυρω γυρω και δεν αφηναν το ταξι να περασει απο κανεναν δρομο για ιπποκρατους! τι να κανει η μικρη, κατεβαινει και παει με τα ποδια! ξεκινησε να περπαταει, 1ο μπλοκο την ομονοια:

(σε ελευθερη μεταδοση τα λεγομενα)

-δεν περνας κυρα βασιλω! (τη λενε βασω, και ζητησαν τα στοιχεια της)
-γιατι καλε?
-εχει επεισοδια!
-και πως θα παω σπιτι μου? μενω στην ιπποκρατους
-ατυχισες!
-μα τι λετε ρε παιδια, δεν γινονται αυτα! εκτος αν μου πληρωσετε εσεις ξενοδοχειο!
-εχεις δικιο, αλλα γινεται της πουτανας και πρεπει να πας συνοδεια περιπολικου και δεν εχουμε κανενα διαθεσιμο.
-παιδια, δικια μου ευθυνη, αν ειναι δωστε μου να το υπογραψω κι ολας, πρεπει να παω σπιτι μου!
-οκ! περνα!

100 μετρα πιο πανω, 2ο μπλοκο:

-αλτ! τις ει?
-ζε σουι βασιλω!
-που πας βασιλω με τετοι καιρο?
-που να παω ρε παιδια, σπιτι μου μπας και ξεραθω η αμοιρη σημερα!
-δεν περνας κυρα βασιλω, δις!
-ρε καλε μου ρε χρυσε μου...
(οι ιδιες διαπραγματευσεις με το προηγουμενο μπλοκο τελικα με δικια της ευθυνη περασε η βασιλω)

100 μετρα πιο πανω, 3ο μπλοκο! (την καταδικη μου μεσα)

για να μην τα πολυλογω, τα ιδια με μικρες παραλαγες για να μην τους λενε οτι επαναλαμβανονται!

100 μετρα παραπανω κι αλλο μπλοκο! την τυχη μτης την κορδελιαστρα! (σ.σ. μαλακα σε πολεμο να ειμασταν, οι γερμανοι πιο ευκολα θα την αφηναν)

-τι θα γινει ρε παιδια σημερα? θα κοιμηθουμε καμια φορα σημερα? οδυσσεια το καναμε!
-τι εισαι εσυ? αναρχικο στοιχειο? (!)
-ρε, με δουλευεις βραδιατικα? σπιτι μου παω που να μην γυριζα σημερα!(@#$%@$&^%$#^& τα μπλοκα σας μεσα!)
-δεν πας πουθενα πουθενα πουθενα, εδω θα μεινεις!
-δεν ακουσα, πως ειπατε οριστε? συγνωμη κυριε ποιος ειστε?
-ρε, ξερεις ποια ειμαι εγω, πως με λενε και η σκουφια μου απο που κραταει?
-εχω μια υποψια, λεει η μικρη, αλλα δεν θελω να κοιμηθω στο τμημα πρωινιατικο!
-αναρχικια, κουμουνι, ταραχοποιο στοιχειο, κτλ. κτλ!(σ.σ. που στο διαολο η αδερφη μου με τα ψηλοτακουνα και μινι σαν σωστο τρεντουλο κουμουνι, δεν το καταλαβα)
-ρε μπαρμπα, τι θα γινει αποψε, σε 150 μετρα ειναι το σπιτι μου, παμε μαζι να δεις αν θες, δεν αντεχω αλλο!
-ρε καλα κανανε και το φαγανε το αλλο το μαλακισμενο οι αλλοι, ολοι για κρεμαλα ειστε παλιοκουμουνια (?)
-ρε ανθρωπε μου να παω σπιτι μου θελω, πες μου τι να κανω?
-μακαρι να σε σκοτωνανε κι εσας παλιομαλακισμενα, κι εγω πρωτος θα ερχομουν στην κηδεια σας για να χορεψω!

Ωπα!

-τι ειπες? μισο!

παιρνει την αλλη αδερφη μου ενα τηλεφωνο, κατεβαινει, την τραβαει απο το μπλοκο και αχριζουν και τρεχουν προς το αστυνομικο τμημα των εξαρχειων! απο πισω και ο μπατσος!

παντως τους καλα εκπαιδευμενους μπατσους μας, τους νικησαν στο κατοσταρι οι αδερφουλες μου με ψηλοτακουνα! πλακα εχει!

το τι εγινε απο εκει και μετα, περιττο μα το περιγραψω!

θα τελειωσω μονο με την φραση του φιλου 62χρονου νικου (μεγαλογιατρος) ο οποιος μολις εμαθε το τι εγινε πηγε εκει και τους τα εκανε λιμπα:

απευθυνομενος στο κωλοπαιδο-μπασκινα που τους μιλησε με αυτο τροπο:

"δεν μου λες παιδι μου?"
"παρακαλω" (στο τμημα τον επιασαν οι ευγενειες)
"σπουδαζες πολλα χρονια για να γινεις ενα αρχιδι?"

σκασανε ολοι στα γελια, το μπασκινακι κοκκινησε-αφρισε-καπνησε, αλλα δεν μιλησε!

γιατι τσαμπουκαδες ξερουν να πουλανε μονο εκει που νομιζουν οτι τους παιρνει!

να λενε παλι καλα που δεν θελησαν να το τραβηξουν παραπανω οι αδερφουλες μου! (εγω θα το εκανα)

ευχηθηκαν μονο στον μπασκινα και στην δικια του κηδεια! "να δεις το τι χορους εχω να ριξω εξω απο το νεκροτομειο εγω την ωρα που θα σε μαζευει η μανα σου" συμπληρωσε η μικρη, και φυγανε!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pastoula : 07-12-08 στις 22:07.
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 06:12   #6 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

ti les re mlka?
h douleia tou einai na purobolei sto psaxno?
ti nomizei pws einai?
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 20:06   #7 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

αυτο ειναι το παιδι που σκοτωσε ο μπασκινας:



κι αυτα τα δυο ειναι τα καθικια. Οι δολοφονοι:



καμαρωστε τους!

"Δεν θα το βάλω στα πόδια αν γίνουν επεισόδια"-Έτσι είχε πει ο αστυνομικός

"Αν βρεθώ σε επεισόδια δεν πρόκειται να παραδώσω το όπλο μου χωρίς μάχη. Δεν θα το βάλω στα πόδια. Δεν θα καταδιωχθώ από κανέναν" αυτά έλεγε ο αστυνομικός που πήγε να κάνει το νταηλίκι. Γύρισε πίσω να κάνει τσαμπουκά γιατί δεν του άρεσε που οι νεαροί του αντιμίλησαν. Πήγε με τον συνάδερφο του. Δεν έγινε καταδίωξη. Δολοφονία εν ψυχρώ.
Φαντάζεστε αυτός ο άνθρωπος να ήταν ....

σε χώρο με επεισόδια; Τι θα είχε κάνει; Πόσους θα είχε ξαπλώσει; Αν σε ένα αστείο περιστατικό με ένα μπουκάλι βγάζει πιστόλι τότε τι θα έκανε σε μια πραγματική μάχη με κουκουλοφόρους; Ηλεκτρονικό θα έπαιζε;

http://troktiko.blogspot.com/2008/12...post_8323.html
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 20:24   #8 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Οι δύο δράστες είναι οι...

To όνομα του νεκρού παιδιού βγήκε ας βγούνε και τα άλλα των κατηγορουμένων

Επαμεινώντας Κορκονέας, 37 χρόνων (αυτός που πυροβόλησε) και Βασίλης Σαραλιώτης, 31 ετών. Καθόλου νεαροί δηλαδή.

http://troktiko.blogspot.com
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 20:40   #9 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

......
re pousth mou ayta ta zwa ta tsekarei kanas psyxiatros prwtou tous dwsoun koumpouri?


thymamai se mia fash h mana mou eixe anaferthei ston gio mias jaderfhs ths...eixe ginei mpatsos,eidikos frouros tespa kati tetoio,xwris KAN na exei teleiwsei to lykeio...tespa,eixe perasei mia fora apo to magazi kai elege olo xara kai kefi..pw rixame ena xylo xtes sthn sygkentrwsh.....gemise to swma apo ena matso amorfwta apobrasmata
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 07-12-08, 20:55   #10 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

παραιτηθηκε ηδη ο δικηγορος του μπατσου!

φανταστειτε τι ακουσε ο ανθρωπος!
__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.