KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-08-08, 23:47   #1 Αρχή
salted
Gourounaki
 
Το avatar του χρήστη salted
 
Εγγραφή: 03-08-2008
Περιοχή: Rhodes
Μηνύματα: 2
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην salted
Unhappy Εγω δεν θέλω να γίνω έτσι!!

Εγω δεν θέλω να γίνω έτσι!! Ξέρω, το θυμάμαι απο το δημοτικό, δεν πρέπει ποέ να ξεκινάω πρόταση με την λέξη εγώ... Αλλά θέλω να δώσω έμφαση, γιατί είμαι... δεν ξέρω, δεν μου έρχεται η σωστή λέξη, αλλά πάντως δεν είμαι αυτό που θα ήθελ, θα έπρεπε να είμαι.
Ολα ξεκίνησαν με το που τελείωσαν οι σπουδές μου, και τα φοιτητικά μου χρόνια. Τελείωσα με πολύ καλό βαθμό, ημουν πολύ τυπική φοιτήτρια, με τις καλύτερες πάντα βαθμολογίες στη εξεταστική, τις καλύτερες εργασίες αλλά και παρουσιάσεις... Ενας καθηγήτης μου, μου πρότεινε μια θέση εργασιας στο ξενοδοχείο που ήταν διευθυντής, σε πόστο που ούτε καν θα τολμούσα να φανταστώ. Και δέχτηκα.. Και κάπου εκεί ξεκινάνε όλα..
ΩΡΕΣ: Δουλεύω 14 -17ωρες , για την ακριβεια πρεπει να ειμαι 14-17 ώρες την ημέρα στο ξενοδοχειο, απο τις οποιες οι 4 αναλώνονται σε φαγητοκαι καφε στα εστιατορια/Bistro του ξενοδοχειου,. Και ναι στην αρχή μου άρεσε που γευματιζα με τους αλλους προισταμενους στο roof garden και καθε μέρα είχα και απο ένα ωραιότατο γεύμα, αλλα μετα απο5 μήνες εχει καταντήσει κουραστικό...Τα χρήματα είναι καλά για πρώτο μισθό, δραματικά για τις ώρες που δουλεύω. Δεδομένου οτι οι μισθοί στα ξενοδοχεία κυμαίνονται 950- 1100 ευρω, με 1200θεωρούμαι απο τους πιο καλοπληρωμένους υπάλληλους, στο ξενοδοχείο, για να μην πω και στο νησι...
ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ: Σε γενικές γραμμές, καθότι ειμαι σε θέση assistant manager, είμαι στον αφρό, μπορώ να τρωω, πινω, ότι θέλω, να παρκάρω όπου θέλω, να φοράω ότι χρώμα κουστούμι, πουκάμισο, φουλάρι θέλω.. Το προσωπικό με σέβεται, και πάλεψα για να το καταφέρω αυτό. Η αλήθεια είναι οτι παάλεψα πολύ... Τώρα, το 1 κακό είναι οτι είμαι η μοναδική γυναίκα. ΟΟΟΟΟλοι οι άλλοι είναι άντρες. Και ναι, δεν ηταν λίγα τα προβληματα που μου δημιουργησαν...ή και που άφησα να δημιουργηθούν..
ΑΛΛΟΙ ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΟΙ: ΟΟΟλοι χωρισμένοι, οι 5 με παιδια, οι 2 άνευ. Ομεγαλύτερος είναι 47 και ο μικρότερος, που είναι και στο ίδιο επίπεδοι εραρχίας με μένα, 31.ΌΟΟΛΟΙ δουλευουνε απιστευτες ώρες. Καπνίζουνε 3 πακέτα την ημέρα, πινουνε 5-6 φρέντο την ημέρα.. Οι ακόμα πιο πάνω, general manager/operation manager είναι σε πολύ χειρότερη μοίρα...Κατευθείαν για Λέρο!
Τον τελευταίο καιρό έχω αλλάξει πολύ, με έχει τρομάξει πολύ ο εαυτός μου με αυτό που έχω γίνει. Τι έχω γίνει? Μια νευρωτική, που δεν μπορεί να κοιμηθεί 6 συνεχομενες ωρες το βραδυ, που στα 23 της αρχίζει να εμφανίζει φλεβίτη, ενω ημουν φανατική αντικαπνίστρια, καπνίζω απίστευτα, μιλάω μόνο για το ξενοδοχείο, δεν βγαινω, δεν εχω χρονο για να βγω,δεν έχω ενδιαφέοντα, δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα άλλο πέρα απο θέματα της δουλειας. Ο μόνος άνθρωπος που μιλάω εκτός, είναι η μανικιουριστα που πάω καθε μισο μηνα . Ακόμα και με τους γονεις μου, μιλάω μια στο τόσο. Το αγόρι μου με παράτησε, μετα απο 2 χρονια σχεσης, , και με το δίκιο του, βλέπετε τραπεζικός υπάλληλος με νορμαλ ωράριο. Εκανα μια φορα να του μιλησω 22 μερες, και ας εχουμε νοικιασειδιαμερισματα διπλα διπλα. Ξυπναω στις 7 κανω μπανιο, σιδερωνω ρουχα παω δουλεια στις 7.45, επιστρεφω 15.00, κανω μπάνιο, κοιμαμαιμια ωρα, ξυπνάω κανω μπανιο, σιδερωνω καθαρο πουκαμισο, ετοιμαζομαι, παω δουλεια 18.15 και γυρναω 22.00-23.30. Υπάρχουν μέρες που δεν φεύγω καθόλου. Ερχοτανε το παληκαρι, και ή έλειπα ή ημουν σαι ζομπι απο την κουραση...Τώρα είναι διακοπες, εχει άδεια 15 μέρες και εγω παρακαλάω για 1 ρέπο!! Νομίζω οτι καταλάβατε τον συνειρμό, για το ι εξελιξη δεν θελω να παρει η ζωη μου...
Ο χρήστης salted δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-08, 02:12   #2 Αρχή
a$wto$
Μικρή ζωή-=-Μεγάλα όνειρα
 
Το avatar του χρήστη a$wto$
 
Εγγραφή: 20-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.264
Προεπιλογή

τι να πω.... καλως ηλθες?
__________________
"Our scars have the power | to remind us that the past | was real"
Hannibal Lecter, -Red Dragon-Movie

- = Click icon __ and listeN = -
 click to show

Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-08, 02:47   #3 Αρχή
msl
Anamella
 
Το avatar του χρήστη msl
 
Εγγραφή: 06-01-2008
Ηλικία: 37
Μηνύματα: 2.184
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην msl
Προεπιλογή

a$wto$ ..
__________________
 click to show
 click to show
Τίποτα σημαντικό .. Ζω μονάχα εν λευκώ



And sth usefull .. Οδοντίατρος, Αθλητικός Όμιλος Πήγασος Κυψέλης
Ο χρήστης msl δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-08, 09:30   #4 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

Ti na po?paraitisou?

Me tosa prosonta olo kai kapou allou tha vreis douleia.Mporei na einai me ligotera lefta alla tha eisai anthropos kai tha zeis san anthropos...
__________________
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-08, 10:58   #5 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

Μια απλή ερωτησούλα ειναι: "ΓΙΑΤΙ δουλεύουμε?".
Αν την απαντήσουμε αυτήν, τα λύνουμε όλα.
α) Δουλευουμε για να απασχολούμαστε 25 ωρες το 24ωρο, να λέμε πως βγάζουμε πολλά φράγκα και η ζωή μας να είναι σπίτι-δουλειά-σπίτι? ή
β) Δουλευουμε για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη?

Αν η απάντηση είναι το (β), κάνε τα κουμαντα σου. Δεν λέω φυσικά να παραιτηθείς, αλλά μήπως να ξανασυζητήσετε το θέμα του ωραρίου μόλις χαλαρώσει λιγο ο χαμός? (φαντάζομαι τωρα και να το συζητήσεις, μεσούσης της τουριστικής σαιζον, δεν θα εχει και πολύ νόημα).

Και γραψε μετά, να μας πεις νεότερα
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-08, 15:27   #6 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Είχα μιά γνωστή η οποία δούλευε καλή ώρα σε ξενοδοχεία. Ρεσεψιόν και τέτοια φάση. Η δουλειά της απαιτούσε να βρίσκετε εκεί στο ωράριό της. Πρέπει άν θυμάμαι καλά να είχε 10ωρο την ημέρα ή μέρα ή νύχτα ανάλογα με το πρόγραμμα. Έμενε στο ίδιο ξενοδοχείο σε δωμάτια προσωπικού. Δέν έμενε μόνη της στο δωμάτιο αλλα μαζί με άλλες κοπέλες του προσωπικού. Αλλα η δουλειά της ήταν σεζόν. Δηλαδή δούλευε 6 μήνες την θερινή σεζόν και έπαιρνε κοντά στα 1100 ευρώ (πρίν 2 χρόνια) και τους υπόλοιπυς 6 μήνες (χειμερινούν) του χρόνου έπαιρνε το επίδομα ανεργίας και άραζε σπίτι, έκανε χόμπυ, μάθαινε επιπλέον γνώσσα, περνούσε πολύ χρόνο με τον σύντροφό της κτλ.
Στην περίπτωσή σου μπορεί να υπάρξει κάτι τέτοιο; Ή εργάζεσαι 12 μήνες φούλ στην πρίζα; Στην πρωτη περίπτωση σε βρίσκω μιά χαρά, είναι η περίοδος τέτοια που έχει απαιτήσεις. Στην δεύτερη περίπτωση όμως κάτι δέν πάει καλά. Οι υπόλοιποι συνάδερφοί σου (στο ίδιο rank με σένα) απορώ πώς μπορούν και τα φέρνουν βόλτα και είναι παντρεμένοι και με παιδιά ενώ σύμφωνα με τις περιγραφές σου κάτι τέτοιο είναι ακατόρθωτό;
Και κάτι άλλο. Το όλο σκηνικό που περιγράφεις, ήξερες οτι κάποια στιγμή θα το αντιμετώπιζες με αυτή την κλίμακα όταν επέλεγες επάγγελμα; Ή μήπως είσαι κι εσύ ένα ακόμα θύμα εσφαλμένου επαγγελματικού προσανατολισμού;
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-08-08, 15:51   #7 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

όπως λέει η Χουανιτα κάνε τα κουμάντα σου συζήτησε το αν δεν δεις κάποια αλλαγή τότε ψάξε κάτι άλλο που θα σου δίνει λίγο χρόνο παραπάνω για τον εαυτό σου τώρα θα μου πεις πως θα το βρεις αν δεν έχεις χρόνο να ψάξεις δήλωσε κάποια ασθένεια δεν μπορείς?
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-08, 00:57   #8 Αρχή
salted
Gourounaki
 
Το avatar του χρήστη salted
 
Εγγραφή: 03-08-2008
Περιοχή: Rhodes
Μηνύματα: 2
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην salted
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή εργάζεσαι 12 μήνες φούλ στην πρίζα; Στην πρωτη περίπτωση σε βρίσκω μιά χαρά, είναι η περίοδος τέτοια που έχει απαιτήσεις. ;
εργαζομαι 8 μηνες αντι για 12... αλλα ανεργια δνε παιρνω, πρεπει να κλεισω 12 μηνες και μετα, οποτε απο την αλλη σαιζον..
Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman Εμφάνιση μηνυμάτων

Στην δεύτερη περίπτωση όμως κάτι δέν πάει καλά. Οι υπόλοιποι συνάδερφοί σου (στο ίδιο rank με σένα) απορώ πώς μπορούν και τα φέρνουν βόλτα και είναι παντρεμένοι και με παιδιά ;
Ολοι οι συνεργατες μουειναι χωρισμενοι... Μα ολοι..

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman Εμφάνιση μηνυμάτων


Και κάτι άλλο. Το όλο σκηνικό που περιγράφεις, ήξερες οτι κάποια στιγμή θα το αντιμετώπιζες με αυτή την κλίμακα όταν επέλεγες επάγγελμα; Ή μήπως είσαι κι εσύ ένα ακόμα θύμα εσφαλμένου επαγγελματικού προσανατολισμού;
Αλλο σπουδασα, αλλο βρεθηκα να κανω... Ασε μην το ψαχνεις...!!
Ο χρήστης salted δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-08, 11:06   #9 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

salted καλως μας ηρθες αν και εχει σαλτάρει ήδη.

Well απο οσους γνωρίζω και εγώ "επιτυχημένους" με πολλες ώρες δουλειας πολλά λεφτά και κυρίως με ενα blackberry στο χέρι παντού εχουν καταστραφεί απλα δεν το ξέρουν. Τους μαμαει η εταιρία και αυτοι με τη σειρα τους τη ζωη τους αλλά πάλι δεν το καταλαβαίνουν. Τι να πείς. Εγώ πάντως ώς ελεύθερος επαγγελματίας έχω βρεθεί αρκετές φορές στο δίλημμα δουλεια vs ψυχαγωγία και οφείλω να αποκαλύψω οτι έχει κερδίσει αρκετές φορές η δουλειά.... αν και για μένα η δουλειά μου είναι και hobby .
Νομιζω οτι ολα ξεκινάνε απο εκεί . Ποσο γουστάρεις αυτό που κάνεις. Στη δική σου περίπτωση θα έψαχνα να αλλάξω εργοδότες. Αφου βλέπεις πως εκεί είναι απο ότι φαίνεται μονόδρομος.
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-08-08, 11:10   #10 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

π.σ. Αν μας κλείσεις φτηνά δωμάτια ερχόμαστε και απο κοντά για ποτάκια και μπλα μπλα για να ξεσκάσεις και εσυ λίγο ε? ε? ε?

 click to show
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.