KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Ζητείται καλό παιδί επειγόντως

Ζητείται καλό παιδί επειγόντως ή αλλιώς Heeeeeeeeelp…..!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-05-11, 18:42   #21 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Συμφωνώ αλλά το newegg έχει πολλές μάρκες και προσφορές. Είναι και η μάρκα Rosewill που πρέπει να είναι δικιά του.

Δεν κατάφερα να αποσυνδέσω τα πράματα χτες, ίσως σήμερα... δέν είναι πρώτη προτεραιότητα, όπως καταλαβαίνετε, αφου έχω άλλα 3 κομπιουτεράκια. Απλώς το βασικό PC είναι πιο γρήγορο. Αυτό που χρησιμοποιώ τώρα είναι αργό (αν ποτέ κάνω φορμάτ σ' αυτό θα του βάλω linux από περιέργεια)
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 01:35   #22 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

Πάντως μην επενδύσεις σε μάρκες-κάψτε-με-Psu.
Δες τις επιλογές σου στα ~50$ από amazon/newegg/bestbuy/whatever και άσε εδώ τα urls να τα τσεκάρουμε.
Αλλά επειδή δεν σε κόβω για tech-friendly () γιατί δεν το "πετάς" να πάρεις κάτι καινούργιο full package?
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 01:38   #23 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Δυστυχώς το ανεμιστηράκι πήρε μπροστά

(Αυτό με το CD-ROM δεν το κατάλαβα, αφού το πορτάκι δεν ανοίγει αν ο κομπιούτωρ είναι σβηστός). Μάλλον θα ξαναβάλω όλα όπως ήταν και θα κάνω άλλη μια δοκιμή με το διακοπτάκι, μπας και δουλεύει τώρα που τα ταρακούνησα. Έβαλα και τις μνήμες καλά στη θέση τους (μου φάνηκε ότι η μία δεν ήταν πολύ καλά)

Τζιφος. Παρόλο που σιγουρα βραχυκύκλωσα το παλουκάκια του διακόπτη, δεν ξεκίνησε τίποτε. Ούτε, φυσικά, όταν ξσανσύνδεσα τον διακόπτη. Τι άλλο μπορεί να είναι? Πρέπει να κοιτάω για μέρη που επισκευάζουν ΠιΣι? Ή να ψάξω για καινούριο κομπιούτωρα?

Αλλά καλά, δεν μπορεί κάτι άλλο να έχει χαλάσει στο τροφοδοτικό? Αρκεί να δουλεύει ο ανεμιστηράκος για να είναι όλο καλό? (Δεν έκανε καθόλου θόρυβο όμως, αν δεν με φυσούσε λίγο στη μούρη και αν δεν σταμάταγε μόλις το έβγαλα από την πρίζα δεν 8α καταλάβαινα ότι γυρνάει).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 16-05-11 στις 01:46.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 01:46   #24 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

coolermaster i thermatalke θα έλεγα εγώ
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 01:56   #25 Αρχή
md1032
χοντρομαλάκας
 
Το avatar του χρήστη md1032
 
Εγγραφή: 07-09-2006
Περιοχή: Μούχλας & Σαπίλας γωνία
Ηλικία: 41
Μηνύματα: 2.939
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην md1032
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Egw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς το ανεμιστηράκι πήρε μπροστά

(Αυτό με το CD-ROM δεν το κατάλαβα, αφού το πορτάκι δεν ανοίγει αν ο κομπιούτωρ είναι σβηστός). Μάλλον θα ξαναβάλω όλα όπως ήταν και θα κάνω άλλη μια δοκιμή με το διακοπτάκι, μπας και δουλεύει τώρα που τα ταρακούνησα. Έβαλα και τις μνήμες καλά στη θέση τους (μου φάνηκε ότι η μία δεν ήταν πολύ καλά)

Τζιφος. Παρόλο που σιγουρα βραχυκύκλωσα το παλουκάκια του διακόπτη, δεν ξεκίνησε τίποτε. Ούτε, φυσικά, όταν ξσανσύνδεσα τον διακόπτη. Τι άλλο μπορεί να είναι? Πρέπει να κοιτάω για μέρη που επισκευάζουν ΠιΣι? Ή να ψάξω για καινούριο κομπιούτωρα?

Αλλά καλά, δεν μπορεί κάτι άλλο να έχει χαλάσει στο τροφοδοτικό? Αρκεί να δουλεύει ο ανεμιστηράκος για να είναι όλο καλό? (Δεν έκανε καθόλου θόρυβο όμως, αν δεν με φυσούσε λίγο στη μούρη και αν δεν σταμάταγε μόλις το έβγαλα από την πρίζα δεν 8α καταλάβαινα ότι γυρνάει).
το pc κάνει beep όταν το ανοίγεις?

τώρα να το πας για επισκευή & να δώσεις ~50 για τόσο παλιό μηχάνημα...δεν θα το έκανα εγώ. Δεν υπάρχει κανένας στην γειτονία/δουλειά σου που να ασχολείται να του ρίξει καμιά ματιά?
__________________


A pessimist is what an optimist calls a realist

The nice part about being a pessimist is that you are constantly being either proven right or pleasantly surprised.

The more things change, the more they stay the same...

BEWARE EXPLICIT CONTENT BELOW!
 click to show
Ο χρήστης md1032 δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 02:54   #26 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

aposundese to trofodotiko apo ola ta e3arthmata extws tou cdrom
3ekinhse to me to braxukukloma prasino-mauro na parei mprosta to anemisthraki kai dokimase na deis an anoigei to portaki tou cdrom.
otan pairnei reuma kanonika anoigei. kata 99% 8a anoi3ei, opote sth sunexeia kleineis to trofodotiko kai enwneis pali ta e3arthmata.
th mia mono mnhmh
xwris sklhro, apo kartes an exeis mono vga, kai pas na to 3ekinhseis
an den doulepsei kleineis kai allazeis 8esh sth mnhmh kai 3anaprospa8eis me oses mnhmes exeis kai oses 8eseis exoun.
an kai pali den to blepeis na 3ekinaei afaireis tis mnhmes kai 3anaprospa8eis. an den doulepsei pali koita gia kana oloklhromeno susthma pou leei o spuros.
ena magazi an to phgaines apla 8a dokimaze th motherbiard sou me alles mnhmes tsekarismenes kai allo cpu tsekarismeno. esena den se sumferei kati tetoio
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-05-11, 04:14   #27 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

το pc κάνει beep όταν το ανοίγεις?

Βρε τιποτε λέμε δεν δουλεύειιιιι... είναι τελείως ψόφιο. Ούτε μπίπ ούτε αχ ούτε κιχ ούτε κλικ ούτε τίποτε. Το μόνο πράγμα που είναι ζωντανό είναι ένα μικροσκοπικό πράσινο λαμπάκι στο πίσω μέρος του τροφό, το οποίο όμως ανάβει μόλις το βάζω στην πρίζα, πριν ακουμπήσω το διακόπτη.

τώρα να το πας για επισκευή & να δώσεις ~50 για τόσο παλιό μηχάνημα...
Μακάρι να ήταν μόνο τόσο. ('Αλλωστε αν άλλαζα το PSU τόσο δεν θα έδινα περίπου?). Αλλά χρεώνουν ένα κάρο λεφτά. Θα δω αν κανείς συνάδελφος σκαμπάζει από τέτοια, πιο άσχετοι από μένα αποκλείεται να είναι. Αλλά φοβάμαι ότι θα πρέπει να αρχίσω να κοιτάω για καινούριο κομπιούτερ, και όσο σκέφτομαι πόσο μπελάς είναι να το φτιάξεις όπως θέλεις, να πετάξεις τα σκουπίδια που του έχουν, κλπ κλπ. με πιάνει ίλιγγος.

Βέβαια θα κάνω και αυτά τα διάφορα που συνιστά ο σορ... ψόφιο είναι, χειρότερα δεν μπορεί να το κάνω (αρκεί να μην χαλάσω το σκληρό, γιατί θα πάρω και παπαράκι να βάλω το σκληρό και να τον χρησιμοποιώ για εξωτερικό, γιατί έχω data μέσα του. Όχι πολλά, όχι σπουδαία, αλλά τα θέλω).

Λοιπόν, αποσύνδεσα τα πάντα εκτός από το CD-ROM (δηλαδή ακόμη και το κιτρινόμαυρο Ρ7 που πάει από τροφό στη μαμά ήταν αποσυνδεμένο, ας μην είναι εξάρτημα αυτό) και το πορτάκι δεν ανοίγει.

Να ρωτήσω τον τύπο του ΙΤ μας μήπως έχει να μου δανείσει κανένα κατάλληλο τροφό να δω αν με εκείνο δουλεύει? Τον βλέπω πότε-πότε στην καφετερία. Τι είδος τροφοδοτικό έχω? Μπορείτε να δείτε από τις φωτό που έστειλα? Με έχει τρελλάνει το *#&%$, θέλω να πω δούλευε μια χαρά, και ξαφνικά ψόφησε τελείως.

xwris sklhro, apo kartes an exeis mono vga, kai pas na to 3ekinhseis

M' αρέσει που κάνεις και χιούμορ. Πού ξέρω εγώ αν έχω κάρτες, και τι είναι ένα vga? δηλαδή ξέρω τι θα πει VGA, δεν ξέρω τι είναι κάρτα VGA.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Egw : 16-05-11 στις 04:38.
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 19-05-11, 22:00   #28 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Έπειτα από απαίτηση του πολυπληθούς κοινού μου, συνοψίζω εδώ τι έχω κάνει.

1. Δοκιμασα το διακόπτη με τη μέθοδο του καταβιδώματος, και το PC δεν πήρε χαμπάρι. Άρα δεν φτάιει ο διακόπτης.

2. Αποσύνδεσα όλα τα παπάρια που βγαίνουν από το τροφοδοτικό και βραχυκύκλωσα πράσινο και μαύρο. Το ανεμιστηράκι πήρε μπροστά.

3. Αφήνοντάς τα βραχυκυκλωμένα, σύνδεσα και το CD-ROM (μόνο αυτό, κανένα άλλο καλώδιο σε μητρικές, σκληρούς κλπ). Το πορτάκι δεν άνοιξε όταν πάτησα το κουμπί του.

4. Έβγαλα και ξαναέβαλα τις μνήμες σιγουρεύοντας ότι κάθονται καλά. Καμιά αλλαγή στη συμπεριφορά.

Υπάρχει τίποτε άλλο που να μπορώ να κάνω ή να συνεχίσω να κοιτάω για καινούριο ΠιΣι?
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-11, 10:04   #29 Αρχή
Highlander
Born to be...
 
Το avatar του χρήστη Highlander
 
Εγγραφή: 05-09-2006
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 168
Προεπιλογή

Καλημέρα.
Να δοκιμάσεις ένα νέο τροφοδοτικό.
Αν και θυμάμαι ότι στα επώνυμα λείπει 1 pin ή περισσότερα και δεν παίζουν τα κοινά.

Αν έχει χτυπήσει μητρική, θα βρεις σίγουρα στο ebay μία μεταχειρισμένη και ξεμπέρδεψες.
__________________
Υπάρχει ζωή πριν το θάνατο ;
Ο χρήστης Highlander δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 20-05-11, 11:30   #30 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

akougetai koulo pantws pou 3ekinaei me braxikuklwma kai den anoigei to portaki...
kane auto pou leei o sakis.
pare ena daneio trofodotiko kai dokimase an paizei etsi ki an den paizei pare mia idia motherboard ap to ebay
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.