KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Επιστημονικά

Επιστημονικά Ουδέν καλόν αμιγές κακού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-01-09, 10:16   #1 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Question Ειμαστε ...οτι φοραμε

Δείξε μου τι φοράς να σου πω ποιος είσαι
Οι ειδικοί επισημαίνουν ότι το ντύσιμο είναι καθρέφτης της προσωπικότητας και εξηγούν πώς επιδρά στην κοινωνική μας ζωή

«Μέσα σε 30 δευτερόλεπτα σχηματίζουμε την πρώτη εντύπωση για έναν άνθρωποκαι τον μεγαλύτερο ρόλο παίζει η εμφάνισή του», τονίζει στα «ΝΕΑ» η ενδυματολόγος κ. Δέσποινα Τζόβα.

Μελέτες αμερικανικών πανεπιστημίων έδειξαν ότι τα τρία πρώτα στοιχεία που εξετάζουμε όταν βλέπουμε κάποιον είναι η φυλή του, το φύλο και η ηλικία του και ακολουθούν αμέσως το ύψος του, η εμφάνιση και το ντύσιμό του.

«Τα δύο τελευταία λοιπόν, σε αντίθεση με τα άλλα, μπορούμε να τα καθορίσουμε εμείς και γι΄ αυτό θα πρέπει να μάθουμε να ντυνόμαστε σωστά. Ανάλογα με τον τόπο, τον χρόνο και την περίσταση, ώστε να κερδίζουμε την πρώτη εντύπωση», επισημαίνει η ενδυματολόγος. «Η ενδυμασία ενός ανθρώπου δίνει τις πρώτες πληροφορίες για την προσωπικότητά του, την οικονομική και κοινωνική του κατάσταση, τη διάθεση και πολλά άλλα στοιχεία που εκφράζονται ακόμη και εν αγνοία του», σημειώνει στα «ΝΕΑ» ο ψυχολόγος κ. Δημοσθένης Παναγιώτου.

«Για παράδειγμα, όσοι λειτουργούν με εσωστρέφεια, συνήθως προτιμούν τα ουδέτερα χρώματα, συμβατικά και συνηθισμένα στον σχεδιασμό τους για να μην ξεχωρίζουν. Αντίθετα, στους εξωστρεφείς ανθρώπους θα παρατηρήσουμε φωτεινότερα χρώματα και μια προσπάθεια να τραβήξουν την προσοχή μας και να ξεχωρίσουν». «Δεκαπέντε λεπτά το πρωί είναι αρκετά για να βρω τι θα φορέσω για να πάω στη δουλειά ή να βγω για ψώνια. Για ραντεβού ο χρόνος είναι τριπλάσιος», λέει η 23χρονη Σαντάλ Μίλερ που ήρθε για λίγες μέρες στην Αθήνα από τη Ζυρίχη, όπου ζει και εργάζεται. Μάλιστα, λέει ότι θεωρεί τους Έλληνες και τις Ελληνίδες από τους πιο καλοντυμένους της Ευρώπης.

«Χρειάζεται γούστο»
«Είμαι γρήγορη στο καθημερινό μου ντύσιμο. Όσο για το σούπερ ντύσιμο εξόδου, το έχω σκεφτεί εκ των προτέρων ή το σκέφτομαι στο κομμωτήριο την ώρα που περιμένω. Γενικά με απασχολεί το ντύσιμο και οι συνδυασμοί χρωμάτων και αξεσουάρ, όμως θεωρώ ότι οι περισσότερες γυναίκες που βλέπω στον δρόμο δεν διαθέτουν γούστο και φορούν πράγματα που δεν τους ταιριάζουν», λέει η κ. Μαρία Μαργαριτοπούλου.

Το καθημερινό μας ντύσιμο μπορεί να μετατραπεί σε ένα μικρό βασανιστήριο, αν δεν γνωρίζουμε τι πρέπει να φορέσουμε και ποιο είναι αυτό που ταιριάζει για την περίσταση: είναι, δηλαδή, το κοστούμι για να βγούμε στη σκηνή της ζωής. «Έρευνες έχουν αποδείξει ότι οι πιο εμφανίσιμοι άνθρωποι κερδίζουν περισσότερα από την κοινωνική τους συναναστροφή, με αποτέλεσμα να γίνονται αφενός μεν περισσότερο αποφασιστικοί και απαιτητικοί αφετέρου δε ανασφαλείς και με χαμηλότερη αυτοεκτίμηση, επειδή ενδόμυχα θεωρούν πως οφείλουν τις επιτυχίες τους στην εμφάνισή τους και όχι στις ικανότητες και τα προσόντα τους», υποστηρίζει ο κ. Παναγιώτου.

ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ

Έρευνες έχουν δείξει ότι οι πιο εμφανίσιμοι κερδίζουν περισσότερα από την κοινωνική τους συναναστροφή, με αποτέλεσμα να γίνονται πιο αποφασιστικοί


«Να αποφεύγουν τα έντονα χρώματα οι νηπιαγωγοί και οι ταξιτζήδες»

ΤΟ ΝΤΥΣΙΜΟ είναι μια μορφή επικοινωνίας. Για τους ψυχολόγους είναι ένα μη λεκτικό μήνυμα επικοινωνίας, το οποίο επιδρά αρκετές φορές όχι μόνο στον τρόπο αντιμετώπισης του άλλου, αλλά και στη δημιουργία θετικού ή αρνητικού κλίματος.

«Ένας ταξιτζής ντυμένος με έντονα χρώματα επιτείνει το άγχος στην κυκλοφοριακή κίνηση», αναφέρει σαν χαρακτηριστικό παράδειγμα η κ. Τζόβα. «Για τον ίδιο λόγο δεν είναι καλό να φορούν έντονα χρώματα οι νηπιαγωγοί και οι δάσκαλοι, επειδή επιδρούν αρνητικά στην ψυχολογική διάθεση των μαθητών. Τους μεταδίδουν μεγαλύτερο στρες και ένταση και τα δυσκολεύουν και στην παρακολούθηση».

Δεν δίνουν όμως όλοι την ίδια σημασία στα ρούχα και στην εμφάνιση. Για κάποιους είναι αναγκαίο κακό και για άλλους ένα μικρό έργο τέχνης. Για κάποιους δίνει την αφορμή για να κρυφτούν και σε άλλους την αφορμή να αποκαλυφθούν.

Στην πασαρέλα
«Στην πασαρέλα και στη φωτογράφιση αισθάνομαι ένας μικρός θεός. Φοράω τα ρούχα, δεν με φοράνε. Είναι σαν να πρέπει να παίξω έναν ρόλο, να υποδυθώ κάποιον», λέει ο κ. Δαυίδ Σαμαράς, ο οποίος είναι μοντέλο. «Στην καθημερινή μου ζωή προτιμώ τις φόρμες γυμναστικής και τα αθλητικά παπούτσια. Όταν όμως πρέπει να βγω, είτε για να διασκεδάσω είτε για επαγγελματικούς λόγους, φροντίζω ιδιαίτερα το ντύσιμό μου. Δίνω σημασία σε όλα τα αξεσουάρ, ακόμη και στις κάλτσες που θα διαλέξω. Γενικά μου αρέσουν τα έντονα χρώματα και συνηθίζω να φοράω ρούχα στις αποχρώσεις του μπλε. Πιστεύω ότι το ντύσιμο είναι ανάλογο με την περίσταση και ο καθένας θα πρέπει να υπολογίζει επιπλέον την ηλικία και το σχήμα του σώματός του.

Λόγω της δουλειάς μου παρατηρώ συχνά τα λάθη που γίνονται στο καθημερινό ντύσιμο. Το πιο συνηθισμένο είναι να βλέπω κοντές κοπέλες με μποτάκια και μίνι και υπέρβαρους άνδρες με στενά σακάκια».

«Με ενοχλεί η πολυχρωμία που δεν έχει κανέναν λόγο και είναι παρούσα στην εμφάνιση πολλών γυναικών», λέει ο 20χρονος Χρήστος που σπουδάζει στο Οικονομικό της Νομικής Αθηνών. «Σε νεαρές ηλικίες μού αρέσει το τολμηρό ντύσιμο, στις μεγαλύτερες παύει να είναι προκλητικό και γίνεται πρόστυχο. Θα πρέπει νομίζω όλοι να προσαρμόζουν τα ρούχα τους στην ηλικία και τον σωματότυπό τους». «Το θεωρώ ρατσιστικό να απαγορεύεις στον οποιονδήποτε να φορέσει αυτό που του αρέσει, επειδή δεν έχει το κατάλληλο σώμα ή την ηλικία. Αντίθετα χαίρομαι τις γυναίκες των 70 και πάνω που ντύνονται προσεγμένα ή νεανικά με τζιν, αθλητικά παπούτσια και μπουφάν», λέει η κ. Γιώτα Μπλέτα.
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 10:27   #2 Αρχή
Alikafros
Bit my...
 
Το avatar του χρήστη Alikafros
 
Εγγραφή: 07-07-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 45
Μηνύματα: 734
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Alikafros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Alikafros Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Alikafros
Προεπιλογή

Μαλακίες...
__________________
http://www.offline-games.gr

 click to show
Ο χρήστης Alikafros δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 10:30   #3 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

και να παραθεσω και τη δικη μου γνωμη σχετικα με το θεμα που αναλύει η εφημεριδα ..

εμενα μαρεσει το τοταλ μπλακ στυλ ..που το μαυρο ειναι ουδετερο χρώμα , αν βλεπω γυναικες πχ που ειναι με μαυρο παντελονι μαυρη φουστα η πουκαμισο , γυαλια μειωπιας με μαυρο σκελετο καθε αλλο απο εσωστρεφη άτομο με κανει να τη θεωρω ..αντιθετα τη νιωθω για πολυ δυναμικη και κοινωνικη..
απο την αλλη παλι θα συμφωνησω με οσα γραφονται για τα εντονα χρωματα , πρασινο-μωβ-θαλασσι-ροζ-λαχανί ...οποτε φοραω ή βλεπω αλλους να φορανε τετοια χρώματα (ειδικα σε πουκαμισο ή πουλοβερ) μου ερχεται εντονη η αισθηση καθαριότητας -ασχετο αλλα ετσι μουρχεται πανω στην τρελα μου και αυτο-και της νεανικότητας ...δεν μπορω δηλαδη να φανταστω οτι αυτα τα χρωματα φοριουνται απο αντρες ή γυναικες ανω των 35 ! για τις μεγαλες κυριες πχ 55-65 μαρεσει να βλεπω να φορανε ασπρα!
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 11:01   #4 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

[...]Το πιο συνηθισμένο είναι να βλέπω κοντές κοπέλες με μποτάκια και μίνι [...]

Κάτι έχει εναντιον μου αυτος?
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 11:15   #5 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

kopeles leei
esu eisai Age: 54
den pianesai
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 11:31   #6 Αρχή
Xouanita
Χαζοχαρούμενη housewife
 
Το avatar του χρήστη Xouanita
 
Εγγραφή: 09-02-2007
Περιοχή: Στην καρδια του κακόπαιδου
Ηλικία: 49
Μηνύματα: 7.124
Προεπιλογή

οκ, σωστό κι αυτό!
Οπότε πάω εδω: " [...]Αντίθετα χαίρομαι τις γυναίκες των 70 και πάνω που ντύνονται προσεγμένα ή νεανικά με τζιν, αθλητικά παπούτσια και μπουφάν[...]"
Ο χρήστης Xouanita δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 08-01-09, 11:40   #7 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

ανετα ααααααααααα
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.