KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΩΣ ΚΕΙΜΕΝΑ > Κομπλεξισμοί

Κομπλεξισμοί Των φρονίμων τα παιδιά κάποιο λάκκο έχει η φάβα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-12-06, 19:21   #1 Αρχή
kako_paidi®
Είμαι μητέρας!!!!
 
Το avatar του χρήστη kako_paidi®
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή Ο χρόνος!

Τι είναι τελικά ο χρόνος και πως αυτός μας επηρεάζει?

Ο χρόνος είναι κάτι που όλοι φοβόμαστε, όταν περνάει γρήγορα, είτε μακροπρόθεσμα γιατί αυτό μας οδηγεί προς τα γηρατειά και κατα συνέπεια στον θάνατο, είτε βραχυπρόθεσμα, γιατί το περασμά του δηλώνει το τέλος κάποιας διορίας που έχουμε, για μια δουλειά, για ένα δάνειο, για ένα παιχνίδι.

Και όμως έχω παρατηρήσει, ότι όσο φοβόμαστε το πέρασμα του χρόνου, άλλο τόσο προσπαθούμε, να "σκοτώσουμε" τον χρόνο μας και να περάσει όσο πιο γρήγορα και "ακούσια" γίνεται.

Γι αυτόν τον λόγο εφεύραμε την τηλεόραση, τα DVD, τα Video-games, τα περιοδικά, και χίλια δυο άλλα....ακόμα και τα βιβλία (με εξαίρεση ίσως, αυτά, που σου προσφέρουν κάποιες γνώσεις).

Ειλικρινά δεν μπορώ να το καταλάβω αυτό. Τελικά μήπως εμείς οι άνθρωποι, είμαστε εντελώς παράλογοι?

Τελικά είναι καλό που υπάρχει ή απλά είναι ακόμα ένα "δημιούργημα" του ανθρώπου, για να κάνει την ζωή του ακόμα πιο δύσκολη?

Ο χρόνος σαν χρόνος, πάντοτε υπήρχε, δηλαδή η μετάβαση από την αρχή στο τέλος. Είτε αυτό αντιστοιχεί σε κάτι άψυχο, είτε σε κάτι έμψυχο.

Εγώ μιλάω για την "απεικόνηση" και την "συνειδητή αίσθηση" του χρόνου, που δημιούργησε ο άνθρωπος, στην μορφή που όλοι γνωρίζουμε δηλαδή.... σε δεπτερόλεπτα, λεπτά, ώρες, ημέρες, εβδομάδες, μήνες, χρόνια... κ.τ.λ.

Μήπως τελικά αν δεν "υπήρχε ο χρόνος, η ζωή μας θα ήταν καλύτερη?
__________________











 click to show


ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ οδοντίατρος
Ο χρήστης kako_paidi® δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 09-12-06, 22:32   #2 Αρχή
Κοκκινονίκος
Capten Nick
 
Το avatar του χρήστη Κοκκινονίκος
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Everywhere
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 4.681
Προεπιλογή

Απλά...

ζούμε για να περνάμε και πρέπει να περνάμε καλά γιατί όπως λέει και μια σοφή παροιμιά: όσα δε φέρνει ο χρόνος τα φέρνει η στιγμή!

μας αρέσει να περνάμε το χρόνο μας με παιχνίδια? καλά κάνουμε
μας αρέσει να περνάμε το χρόνο μας με αίσθημά μας? καλά κάνουμε πάλι
μας αρέσει να περνάμε το χρόνο μας με .......... το ύπνο? πάλι κάλά κάνουμε...

πρέπει να γεμίζουμε το χρόνο μας με πράγματα που μας γεμίζουν

Παράθεση:
Ο χρόνος είναι κάτι που όλοι φοβόμαστε, όταν περνάει γρήγορα, είτε μακροπρόθεσμα γιατί αυτό μας οδηγεί προς τα γηρατειά
πιστεύω πως τέτοιος φόβος είναι περισσότερο των γυναικών

τώρα αν κάτσουμε και το φιλοσοφήσουμε παραπάνω, θα το καταλήξουμε σε κάτι όπως...γιατί τελικά υπάρχουμε
__________________
Ο χρήστης Κοκκινονίκος δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 10-12-06, 17:10   #3 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

"Μήπως τελικά αν δεν "υπήρχε ο χρόνος, η ζωή μας θα ήταν καλύτερη?"

Καλό και κακό. Τί είναι καλό και τί είναι κακό.
Η μέτρηση του χρόνου δίνει λεπτομέρεια.
Παλαιότερα έλεγεσ. Συνάντησέ με τα μεσάνοιχτα έξω απο τα τοίχη της πόλης. Ξέρανε πότε είναι μεσάνοιχτα με + - αρκετά λεπτά, ή και ωρες ανοχή. Δέν πείραζε να περιμένουν. Τώρα ζούμε σε εποχή ταχύτητας. Συνάντησέ με στισ 4:15 γιατί στια 4:30 πρέπει να φύγω ωστε στις 4:45 να είμαι στον σταθμό γιατί 4:55 φεύγει το τρένο.

Τί είναι ο χρόνος. Τί και ποιούς επηρεάζει ο χρόνος.
Επηρεάζει τους πάντες. Άλλα κάπου εδώ υπάρχει μιά ποικιλία. Εμένα με επηρεάζει στο οτι πρέπει να υπολογίσω τί ώρα θα φύγω απο το σπίτι ωστε να είμαι στην δουλειά μου νωρίς. Να δουλέψω και όταν σχολάσω να πάω σπίτι μου. Με επηρεάζει με τις ώρες και τα λεπτά. Έχω αρκετά λεπτά σάν απόκλιση +- χωρίς να με επηρεάζει ιδαίτερα.

Ο παπούς σκέφτεται οτι είναι 85 χρονόν σχετικά ανήμπορος. Σκέφτεται "Άχ να ήμουν μερικά χρόνια πιό νέος! 40 χρόνια νεότερος!" Δέν τον ενδιαφέρουν οι ώρες, οι μέρες, αλλα τα χρόνια...

Ο αθλητής κάνει 11,82sec για να τερματίσει ενώ ένας άλλος αθλητής αντίπαλος κάνει 11,67sec. Ο πρώτος αθλητής χάνει το χρυσό. Για κλάσματα δευτερολέπτου... Αυτός ο χρόνος, αυτά τα κλάσματα έχει χρόνια δουλειάς και επιμονής επάνω του. Αυτά τα δευτερόλεπτα αντικατοπτρίζουν χρόνια...

Τί είναι ο χρόνος? Μιά ροή. Ο καθε ένας τον μετράει όπως θέλει. Τον επενδύει σε ότι θέλει. Τα μεγέθη τα μετράει όπως τον αφορούν, ανάλογα με το τί κάνει, με το πού είναι , με το τί είναι. Η σημαντικότητα και η κλίμακα ποικίλει.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-06, 18:07   #4 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο NiCkReD Εμφάνιση μηνυμάτων
πρέπει να γεμίζουμε το χρόνο μας με πράγματα που μας γεμίζουν
...γι' αυτό τρώω όλη την ώρα

Πάντως ο χρόνος στο κάτεργο περνάει αργά και βασανιστικά. Μόλις φύγω από δω και αρχίσω να ζω, ο χρόνος καλπάζει κι ώσπου να το καταλάβω είναι ώρα για ύπνο
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 11-12-06, 21:18   #5 Αρχή
Nidis_
Hakuna Matata
 
Το avatar του χρήστη Nidis_
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Salllloniki
Ηλικία: 39
Μηνύματα: 2.290
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Nidis_ Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Nidis_ Send a message via Skype™ to Nidis_
Προεπιλογή

Πολύ φιλοσοφική συζήτηση.

Θα συμφωνήσω με τον Νίκο αλλά και με το Γιώργο.

Ο χρόνος περνάει και πρέπει να τον κάνεις να περνάει ευχάριστα.

Αυτό.Δεν μπορώ να φιλοσοφήσω παραπάνω
Ο χρήστης Nidis_ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 18:25   #6 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Το βασικό είναι να τον κάνεις να περνάει αργά, για να κρατήσει παραπάνω (λέω εγώ ο κωλόγερος)
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 12-12-06, 18:48   #7 Αρχή
kako_paidi®
Είμαι μητέρας!!!!
 
Το avatar του χρήστη kako_paidi®
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 779
Προεπιλογή

Το θεωρώ πολύ ανώφελο, το να προσπαθούμε ο χρόνος να περνάει απλά ευχάριστα!

Τότε δεν έχει τίποτα νόημα και μου ακούγεται άκρως εγωιστικό.

Γιατί πολλές φορές το να περάσω εγώ καλά, μπορεί να σημαίνει, ότι θα περάσουν κάποιοι άλλοι άσχημα.

Άσε που προς το παρών ότι στην ζωή μου, έχει συσχετιστεί με τον χρόνο, μόνο για καλό δεν ήταν....

....Άργησες για το σχολείο.....
....Άργησες για το λεωφορείο....
....Άργησες για την δουλειά.....
....Άργησες να πας τον σκύλο βόλτα και τα έκανε μέσα στο σπίτι.....
....Πολύ νωρίς ήρθες....

κ.τ.λ
__________________











 click to show


ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ οδοντίατρος
Ο χρήστης kako_paidi® δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 13-12-06, 00:50   #8 Αρχή
Piggy
Φυσική Ξανθιά
 
Το avatar του χρήστη Piggy
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: στον κόσμο μου
Ηλικία: 40
Μηνύματα: 5.177
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Piggy Send a message via Skype™ to Piggy
Προεπιλογή

Δεν μπορούμε όμως μια ζωή να την περάσουμε σκεπτόμενοι τους άλλους έτσι παραμελούμε τους εαυτούς μας με αποτέλεσμα να περνάει ο χρόνος χωρίς να έχουμε χαρεί τίποτα.

όσο για το συσχετισμό απλά μόνο τότε δίνεις προσοχή στο χρόνο.
Ο χρήστης Piggy δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 15-12-06, 16:17   #9 Αρχή
Mirna
Η όμορφη
 
Το avatar του χρήστη Mirna
 
Εγγραφή: 22-07-2006
Περιοχή: Χαλκίδα
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 638
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mirna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο myrovolos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί πολλές φορές το να περάσω εγώ καλά, μπορεί να σημαίνει, ότι θα περάσουν κάποιοι άλλοι άσχημα.

Δηλαδή το να περάσεις κι εσύ καλά, και να περάσει και κάποιος άλλος καλά δεν υπάρχει στο back του your head??? Η μήπως ο μόνος τρόπος για να περάσεις εσύ καλά είναι να κάνεις κάποιον δυστυχισμένο???
Ελα δεν θέλω να ακούω χαζαμάρες! Ο χρόνος υπάρχει για να υπολογίζουμε και να εκτιμάμε κάθε ώρα και λεπτό που ζούμε, που μπορούμε να δούμε ένα ηλιοβασίλεμα, που μπορούμε να μυρίσουμε ένα λουλούδι, που μπορούμε να ακούσουμε μια μελωδία. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι κάνουμε αμάν και πως να περάσει και η κάθε σημερινή μέρα, και μόλις περάσει ευχόμαστε να μπορούσε να γυρίσει για να κάνουμε κάτι που ξεχάσαμε ή αμελήσαμε.

Κι αν δεν έχει νόημα να περνάει ο χρόνος μας ευχάριστα τότε τί έχει νόημα? Να περάσουμε μία ζωή μες στην μιζέρια? Την απογοήτευση? Τις δυσάρεστες στιγμές? Η όταν θα έχουμε φτάσει στο αποκορύφωμά μας να μπορέσουμε να πούμε "έζησα μία όμορφη ζωή, άλλοτε με ευχάριστες και άλλοτε με δυσάρεστες στιγμές, αλλά ήμουν ευτυχισμένος με όσα είχα" ???
__________________
Ο χρήστης Mirna δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.