KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > [ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!!

[ΕΝΤόΣ] Σπίτι μου, σπιτάκι μου!! DVD, TV, επιτραπέζια, κηπουρική, διατροφή, σπιτικές συνήθειες και γενικά ό,τι γεμίζει τις ώρες μας στο σπίτι

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-02-08, 18:39   #1 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή Φτιάξτο μόνος σου : Θερμοσίφωνας

Εχθές το βράδυ ο θερμοσίφωνας με εγκατέλειψε αφήνοντας με στα κρύα του λουτρού....

Οπότε σήμερα το πρωί ξεκίνησε το μαρτύριο για να βρώ υδραυλικό. 9-11 τηλέφωνα και πουθενά ο υδραυλικός οπότε αποφάσισα οτι πρέπει να τον φτιάξω μόνος μου.

Καταρχήν ο θερμοσίφωνας αποτελείται απο 3 κομμάτια ουσιαστικά.
1.Θερμοστάτης
2.Αντίσταση
3.Κουβας η οπως αλλιως θέλετε να το πείτε.



όταν πάθει κάτι ο θερμοσίφωνας το πρώτο που κοιτάμε είναι άν εχει τρυπήσει ο κουβάς κοινός αν χύνονται νερά. Αν χύνονται πάει για αλλαγή. Αν δεν χύνονται τότε ίσως να υπάρχει ελπίδα.

Θερμοστάτης

Είναι κάτι τέτοιο


δηλαδή ενα πλαστικό με ένα τσουνι μεταλλικό . Απο το πλαστικό μέρος ελέγχουμε τις καλωδιώσεις καθώς και τη θερμοκρασία του νερου ενώ το μεταλλικό μέρος μπαίνει μέσα στην αντίσταση για να παίρνει πληροφορίες για τη θερμοκρασία του νερου μέσα στον κάδο. Βρίσκεται πίσω από ένα πλαστικό στρογγυλό μεγάλο κάλυμμα το οποίο είναι βιδωμένο με μια βίδα πάνω στο θερμοσιφωνα

Το κόστος του είναι περιπου 8-10 ευρώ και έχει δύο κατηγορίες αυτους με τα 4 καλώδια και αυτους με τα δυο.

Η δικια μου περίπτωση ήταν με τα 4 καλώδια.

οι θερμοστάτες των 4 θέσεων έχουν τις δύο κεντρικές θέσεις (2-3) για την αντίσταση (κουμπώνουν πάνω στην αντίσταση με ένα βιδακι και ενα παξιμαδάκι νο7) και οι 1 και 4 θέσεις είναι με βιδάκια για παροχή ρεύματος.
Πάντα στο ρεύμα εχεις ενα καφέ καλώδιο και ένα μπλε η μαύρο. Το καφέ είναι η φάση και πάει πάντα στη θέση ενα και το μπλε η μαύρο είναι η επιστροφή πάει πάντα στην 4.

Επίσης έχεις 1 η 2 κίτρινα καλώδια που είναι η γείωση. Γιαυτά έχει προβλεφτεί ειδική βίδα πάνω στον θερμοσίφωνα με το αντίστοιχο σύμβολο.Τέλος πάνω στις θέσεις 2-3 μπαίνουν και τα καλώδια για το λαμπάκι .

ΜΗΝ ΞΕΧΆΣΕΙΣ ΝΑ ΚΛΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ
Αφου συνδέσεις σωστά τα καλώδια μένει μόνο να ρυθμίσεις τη θερμοκρασία . 55-60 βαθμούς είναι καλά . Ο θερμοστάτης έχει πλαστικό ρυθμιστή που γυρίζει είτε με το χέρι η με κατσαβιδάκι.
Επίσης έχει μια μικρή ασφάλεια η οποία πετάγεται έξω αν βραχυκυκλώσει οπότε πριν αλλάξεις θερμοστάτη έλεγξε μήπως έχει βγει η ασφάλεια έξω είναι ενα μικρο πλαστικό τσουνί με διάμετρο οδοντογλυφίδας.

Αν δεν δουλέψει ίσως να σου έχει καεί η αντίσταση.

Αντίσταση


Η αντίσταση είναι ένα μεταλλικό έλασμα το οποίο μπαίνει μέσα στο κουβά και ζεσταίνει το νερό.



Βρίσκεται πίσω απο το θερμοστάτη και είναι κολλημένο με ένα λάστιχο στο θερμοσίφωνα. Για να τον βγάλεις πρέπει πρώτα να αδειάσεις το νερο.

Ο θερμοσίφωνας έχει δύο παροχής πάνω του . Η μία είναι η μπλε και από εκεί έρχεται το κρύο νερό και η κόκκινη είναι απο εκεί που βγαίνει το ζεστό νερό .

Πάνω στην Μπλέ παροχή συνδέεται και η βαλβίδα ασφαλείας που είναι μια βαλβίδα που σε περίπτωση που ο θερμοστάτης δεν λειτουργήσει και δημιουργηθούν υδρατμοί να εξαερωθούν για να μην σκάσει ο θερμοσίφωνας από την αύξηση της πίεσης. Μην ξεχάσεις όταν είναι να τα ξαναβιδώσεις να προμηθευτείς τριχία για να βάλεις γύρω γύρω απο την παροχή για να σφίξει καλά και να μην "τρεχει"

Για να αδειάσεις το νερο πρέπει να ξεβιδώσεις και τις δύο παροχές για να μπορεί να πάρει αέρα ο θερμοσίφωνας απο την μια ενω απο την άλλη αδειάζεις.
ΜΗΝ ΞΕΧΆΣΕΙΣ ΝΑ ΚΛΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΝΕΡΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΠΑΠΙ
Αφού απελευθερώσεις τις βάνες παίρνεις ενα λάστιχο και το βάζεις στη μία...και απο την άλλη άκρη του σωλήνα ρουφάς .... μέχρι να αρχίσει να αδειάζει το νερό. Καλό είναι να πάρεις μεγάλο λάστιχο γιατί μιλάμε για 30-60 λίτρα νέρο οπότε να τα ρίχνεις απευθείας σε νεροχύτη άν γίνεται .

Αφου αδείασει τελείως και μόνο τότε μπορείς να βγάλεις την αντίσταση ξεβιδώνοντας την απο ένα πλαίσιο που έχει και χτυπώντας την προς τα μέσα για να βγει απο το λάστιχο. Μετα τοποθετείς πρώτα την αντίσταση μετα το λάστιχο και τελος το πλαισιο το οποίο βοηθάει την αντίσταση να πιεστεί πάνω στο πλαίσιο.

Αν κατά την αλλαγή δείς οτι έχει ο κουβάς σου πολλά άλατα η τον καθαρίζεις η τον αλλάζεις. Εγώ λόγω χώρου βασικά τοω άλλαξα. Ενας καινούριος θερμοσίφωνας με τα πάντα πάνω στοιχίζει περίπου 100-130 ευρώ αναλόγως τα λίτρα που χωράει.

Κάδος


Είναι το μεταλλικό άσπρο πράγμα σαν κύλινδρος και ο σκοπός του είναι να περιέχει το νερο σαν κουβας


Αφού είσαι στην φάση να τον αλλάξεις και αφού είσαι σίγουρος οτι έχεις αδειάσει το νερό τον αποσυνδεεις ηλεκτρικά και υδραυλικά όπως ανέλυσα πιο πάνω. τον κατεβάζεις και ανεβάζεις τον καινούριο στη θέση του

Ο κάθε θερμοσίφωνας συνοδεύεται με βαλβίδα ασφαλείας . Μην ξεχάσεις να την βάλεις πρώτη στη ΜΠΛΕ παροχή γιατί αν δεν την βάλεις από την αρχή θα το ξεχάσεις μετά.
Αφού τον συνδέσεις ηλεκτρικά και υδραυλικά όπως είπα πιο πάνω ανοίγεις την βρύση στο ζεστό νερό και μετά ανοίγεις τον Κεντρικό διακόπτη νερού . Στην αρχή δεν θα τρέχει νερό αλλά θα βγάλει τον αέρα που έχει μέσα ο καινούριος κουβάς και μετά από κανένα 5λεπτο θα αρχίσει να βγάζει νερο που σημαίνει οτι ο κάδος γέμισε νερό. Κατόπιν ανοίγεις τον διακόπτη ρεύματος απο τον πίνακα και αν όλα έχουν πάει καλα τότε βλέπεις το μαγικό λαμπάκι να γίνεται κίτρινοκόκκινο

Περιμένεις 15-20 λεπτά και τα πρώτα αποτελέσματα της δουλειάς σου αρχίζεις να τα νιώθεις στα ακροδάχτυλα σου

Μετά κάθεσαι και γράφεις ποστ για το πως το κάνεις περιμένοντας να ζεσταθεί το νερό...και τώρα που τελείωσε σας αφήνω να πάω να κάνω μπανάκι με καυτό απο τα χεράκια μου νερακι

__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cj : 16-02-08 στις 18:47.
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-08, 18:57   #2 Αρχή
soraver
ΥΠΕΡΚΟΠΕΛΙ
 
Το avatar του χρήστη soraver
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Στα βάθη του υπονόμου!
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 14.668
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην soraver Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soraver Send a message via Skype™ to soraver
Προεπιλογή

prin mpeis na kaneis mpanio kai afou exei doulepsei ligh wra psa3e gurw tou gia deigmata ugrasias.
koita mh se xasoume....
__________________
 click to show




comics
Ο χρήστης soraver δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-08, 19:06   #3 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

έχω να δηλώσω ότι η επιχείρησης "Ζεστό μπάνιο" στέφθηκε με επιτυχία

Ναι σορ εκλεισα και κεντρικό κατα τη διάρκεια του μπάνιου το σκέφτηκα και εγώ μην μπω στο μπάνιο και βγω έτσι

κρίμα είναι
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-08, 20:10   #4 Αρχή
pastoula
υπόθετο
 
Το avatar του χρήστη pastoula
 
Εγγραφή: 27-01-2008
Περιοχή: Σεϊχέλες
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 8.379
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Cj Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω να δηλώσω ότι η επιχείρησης "Ζεστό μπάνιο" στέφθηκε με επιτυχία

__________________


Τώρα τελευταία, έτσι ξυπνάω
 click to show

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soraver : 16-02-08 στις 20:40.
Ο χρήστης pastoula δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-08, 20:38   #5 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

pffff Αυτά τα παραπάνω τα ξέρω. Τι το έχουμε το πτυχίο του ηλεκτρολόγου να στέκεται Και κατεπέκταση του υδραυλικού. Τί καλώδιο τί σωλήνας. Ρεύμα περνάει απο το ένα, νερό απο το άλλο
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 16-02-08, 20:43   #6 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Άν δέν τρρέχει απο πουθενά νερα, τότε το αμέσως πράμα που κοιτάς είναι η ασφάλεια του θερμοστάτη. Άν έχει πεταχτεί το τσουτσουνάκι έξω, τότε το πιέζεις μέσα και λειτουργεί ο θερμοσίφωνας. Άν απο εκεί και πέρα όλα καλα, τότε όλα καλά. Απλά μιά μικρή ευαισθησία στον θερμοστάτη. Άν στο ξανακάνει, τότε αλλάζεις θερμοστάση αφού ελέγξεις τις αντιστάσεις για τυχόν βραχυκυκλώσεις.
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 17-02-08, 15:28   #7 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχικό μήνυμα απο Freeman Εμφάνιση μηνυμάτων
pffff Αυτά τα παραπάνω τα ξέρω. Τι το έχουμε το πτυχίο του ηλεκτρολόγου να στέκεται Και κατεπέκταση του υδραυλικού. Τί καλώδιο τί σωλήνας. Ρεύμα περνάει απο το ένα, νερό απο το άλλο
Gmt δεν το ήξερα να σε έπερνα τηλεφωνο σαββατιάτικα
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-08, 02:55   #8 Αρχή
Λατρεία
Κάνω υπομονή...
 
Το avatar του χρήστη Λατρεία
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Μηνύματα: 2.461
Προεπιλογή

Aφού δεν έγινες φλαμπέ, όλα καλά.
__________________


"Όλη μου η ζωή είναι στιγμές..."
Ο χρήστης Λατρεία δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-08, 11:44   #9 Αρχή
maRtina
viva la κλαψα!
 
Το avatar του χρήστη maRtina
 
Εγγραφή: 12-04-2007
Περιοχή: Θεσαλλονίκη
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 10.527
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην maRtina Send a message via Skype™ to maRtina
Προεπιλογή

o cj 8a anafonei "EPESE BOOOOOMBAAAAA STO STROUMFOXORIOOOO"
__________________
Είμαι και γαμώ τα παιδια ! Τυχαίο; Δεν νομιζω !!!!


 click to show



......
Yet I know that the goal
Is to keep me from falling
"


Ο χρήστης maRtina δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Παλιά 18-02-08, 14:48   #10 Αρχή
Cj
Ο Αργός με την πάπια
 
Το avatar του χρήστη Cj
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Ηλικία: 47
Μηνύματα: 1.181
Send a message via Skype™ to Cj
Προεπιλογή

parepiptonos den to metafernei kaneis sta "entos"?
__________________
ΜπλαΜπλαΜπλαΜπλαΜπλα εσώρουχα ΜπλαΜπλαΜπλαμπλα Κρεβάτι μας
οδοντιατρος
Piggy & Freeman - Όλη η αλήθεια δια στόματος matinas
About Serxanoula

JUMBOΕΛΕΟΣ

 click to show
Ο χρήστης Cj δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.