KakaPaidia.gr

Επιστροφή   KakaPaidia.gr > ΤΑ ΚΑΚΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ > [ΕΚΤόΣ] Νυχτερινές εξορμήσεις

[ΕΚΤόΣ] Νυχτερινές εξορμήσεις Προτάσεις για κρεπάλες και καταχρήσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-04-11, 18:46   #1 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Cool Συναυλίες Μαΐου 2011


Κ. ΒΗΤΑ
6/5, PassPort - Πειραιάς
Καραΐσκου 119, Πλατεία Κοραή, Πειραιάς, τηλ. 210-4296401
Τηλέφωνο κρατήσεων: 6940-558558
Ηλεκτρονικές κρατήσεις: www.mixgrill.gr


ΚΑΛΛΙΟΠΗ ΒΕΤΤΑ
6/05, Μουσική Σκηνή Αυλαία - Αθήνα
Special guests: Παναγιώτης Πετράκης, Καίτη Κουλιά
Καλλιτεχνική Επιμέλεια και ενορχήστρωση: ο συνθέτης Γιάννης Κ. Ιωάννου
Με τα καινούργια τραγούδια της και όχι μόνο, θα μας ταξιδέψει η μαγευτική φωνή της Καλλιόπης Βέττα, το πιάνο του γνωστού συνθέτη και παραγωγού Γιάννη K. Ιωάννου, με την σύμπραξη εξαιρετικών μουσικών και συνεργατών.
Η φωνή της έχει χαρακτηριστεί ως μια από τις ωραιότερες και πιο μελωδικές ανάμεσα στους τραγουδιστές της γενιάς της. Με διακρίσεις και συνεργασίες που θα ζήλευαν πολλοί συνάδελφοι της, η Καλλιόπη κρατάει την έντεχνη μουσική ψηλά και μας δείχνει νέους μουσικούς δρόμους. Τραγούδια-μυστικά για τους ανθρώπους στους δρόμους, γι' αυτούς πίσω από τα κλειστά παράθυρα και τις τραβηγμένες κουρτίνες, για τις αναμνήσεις και τα όνειρα μας…
Η Καλλιόπη Βέττα είναι γνωστή και ιδιαίτερα αγαπητή στο ευρύ κοινό από τις ανεπανάληπτες ερμηνείες της: στο «Κονσέρτο για μια Φωνή», «Νυχτερινό Παζάρι στο Μαρακές», στο «Στο Λιβυκό», «Η ζωή είναι ωραία», στα τραγούδια των προσωπικών της δίσκων: «Στη χώρα των Ασμάτων», «Στο Φως», «Καλειδοσκόπιο», «Horizon», «Best of Kalliopi Vetta» καθώς επίπσης και από τις πολλές προσωπικές της συναυλίες, αλλά και τις συνεργασίες της με τον Γιώργο Νταλάρα, τον Μάριο Φραγκούλη, την Λαϊκή ορχήστρα Μίκης Θεοδωράκης και πολλούς άλλους, στην Ελλλάδα και το εξωτερικό.
Στην Αυλαία θα παρουσιάσει το νέο της c.d. με τίτλο “Ξαφνική Βροχή” που κυκλοφορεί από τη δισκογραφική εταιρεία Warner.
Η μουσική και η ενορχήστρωση είναι του Γιάννη Κ. Ιωάννου, σε στίχους του Μ. Ελευθερίου, του Κ. Φασουλά, του Α. Παράσχου, του Π. Σταθόγιαννη, του Ν. Αδαμόπουλου, του Χρ. Προμοίρα, της Αν. Βαφειάδου, του Τ. Δήμτσα, της Μ. Αρμευτή και του Τ. Αδαμύχου.
Στο c.d. συμμετέχουν ο Μάριος Φραγκούλης, ο Λαυρέντης Μαχαιρίτσας και η τουρκάλα Aysenur Yazisi (γνωστή συγγραφέας, παραγωγός, παρουσιάστρια και τραγουδίστρια) σε εξαιρετικά ντουέτα με την Καλλιόπη.
Η «Ξαφνική βροχή» είναι το ομώνυμο τραγούδι του δίσκου, που ακούγεται ήδη στα ραδιόφωνα, με μεγάλη επιτυχία …
Το πρόγραμμα που θα παρουσιάσει στην Αυλαία θα είναι πολυποίκιλο και επιφυλάσσει πολλές εκπλήξεις.
Μαζί της, σε μια αναπάντεχη εμφάνιση ο ηθοποιός, τραγουδιστής και εξαιρετικός performer Παναγιώτης Πετράκης, σε μοναδικά τραγούδια μαζί με την Καλλιόπη και η αγαπημένη τραγουδίστρια Καίτη Κουλιά.
Στο δεύτερο μέρος της παράστασης θα ακουστούν παλαιότερα τραγούδια της Καλλιόπης, αλλά και τραγούδια αγαπημένων συνθετών και ερμηνευτών, γεμάτα εικόνες, ήχους, αναμνήσεις… Συγκινήσεις και αισθήματα που κατακλύζουν την ατμόσφαιρα, ήχοι φυσικοί και ηλεκτρικοί, φωνή ιδιαίτερη και αισθαντική, συναντιούονται σε μια μουσική παράσταση γεμάτη ευρήματα για να μαγέψουν και να ταξιδέψουν τους ακροατές.
Μαζί τους οι μουσικοί: Κυριάκος Γκουβέντας – βιολί, Γιάννης Βιλιώτης – έγχορδα (κιθάρα / μπουζούκι).


ΘΑΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥΤΣΙΚΟΣ, ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΗΒΑΙΟΣ
6-7, 13-14/5, Σταυρός Του Νότου, Αθήνα
Ο Θάνος Μικρούτσικος και ο Χρήστος Θηβαίος επιστρέφουν στο Σταυρό Του Νότου, κλείνοντας έτσι μια θριαμβευτική περιοδεία στην Ελλάδα και την Κύπρο 130 συναυλιών στην διάρκεια ενός χρόνου. Συναυλίες που «ξεχείλισαν» από κόσμο, κυρίως από τη νέα γενιά, που στα πρόσωπα των δυο καλλιτεχνών τίμησε το έντεχνο νεοελληνικό τραγούδι, αποδεικνύοντας έτσι ότι ειδικά σε περιόδους μεγάλης κρίσης το ήθος, η εμμονή στη νεοελληνική κουλτούρα, επιβραβεύονται αλλά και εμψυχώνουν.
Οι δυο δημοφιλείς καλλιτέχνες προτίμησαν να εμφανιστούν με την μορφή του «Τρίο» (Θύμιος Παπαδόπουλος πνευστά), παρουσιάζοντας έτσι τα τραγούδια τους στην ουσιαστική μορφή τους, χωρίς παραγεμίσματα και φιοριτούρες, αλλά με δεξιοτεχνικό τρόπο που απογείωνε καλλιτέχνες και κοινό. Γιατί το πάθος σε αυτές τις παραστάσεις είανι αμφίδρομο. Από την σκηνή στο κοινό και αντιστρόφως.
Όπως σημειώνει ο Μικρούτσικος, αυτή η παράσταση θα ήταν άλλη χωρίς τον Θύμιο Παπαδόπουλο, συνθέτη θεατρικής και κινηματογραφικής μουσικής, παραγωγό των περισσοτέρων τραγουδοποιών της γενιάς του ’80 και ’90 και δεξιοτέχνη 16 πνευστών οργάνων.
Το πρόγραμμα αυτής της μοναδικής παράστασης αποτελείται από τραγούδια της τραγουδοποιίας του Μικρούτσικου, αυτής του Θηβαίου, την κοινή τους δουλειά, εκτενή αποσπάσματα από το Σταυρό του Νότου σε ποίηση Νίκου Καββαδία, καθώς και τραγούδια άλλων συνθετών αγαπητά σε όλους μας.
Μικρούτσικος-Θηβαίος-Παπαδόπουλος λοιπόν στο Σταυρό του Νότου, για τις τελευταίες παραστάσεις αυτής της φάσης της συνεργασίας τους.


ΜΑΡΙΖΑ ΚΩΧ
7, 14, 21, 28/5, Μουσική Σκηνή Ρουφ - Αθήνα
Έκπληξη και μάλιστα ανοιξιάτικη. H Μαρίζα Κωχ – δεν χρειάζεται συστάσεις, τη λέμε και Fata Morgana – με τους συνεργάτες της μουσικούς και νέους τραγουδιστές μας αποκαλύπτει εκ νέου τη διαχρονική ποίηση του ελληνικού τραγουδιού και την αξία του στο σήμερα.
Μέσα από ένα μουσικό πρόγραμμα που καταργεί τα σύνορα ειδών και χρόνου, η σημαντική κι αγαπημένη τραγουδοποιός ανθολογεί τα σπουδαία κι αυθεντικά νοήματα κι αισθήματα, τα πιο όμορφα τραγούδια, για να μας τα προσφέρει ως παρηγοριά κι ελπίδα σε μέρες στενάχωρες, για να μας ανοίξει παράθυρο με άλλη θέα.
Από τον άμυαλο Κεμάλ έως την άπιαστη Fata Morgana, από τον Τσιτσάνη έως τον Χατζιδάκι, από τα παραδοσιακά έως τον Καββαδία η φωνή της Μαρίζας Κωχ ταξιδεύει και φέρνει τη δροσιά του Μάη.
Είσοδος: 10€ και 5€ το ποτό.


ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΚΗ ΠΑΝΟΥ
9/5, Θέατρο Badminton - Αθήνα
«Είμαι αναρχικός με την πραγματική έννοια του όρου και όχι του βιτρινοθραύστη. Έχω δικό μου κόμμα, του οποίου είμαι ιδρυτής, αρχηγός και μόνος οπαδός. Προσπαθώ να βάλλω εναντίον αυτού του συστήματος με το μόνο μέσον που διαθέτω: τη συνεχώς διαμορφούμενη λογική μου».
Άκης Πάνου
Έντεκα χρόνια μετά το θάνατο του ασυμβίβαστου λαϊκού διανοούμενου Άκη Πάνου, το Θέατρο Badminton πραγματοποιεί τη Δευτέρα 9 Μαΐου ένα αφιέρωμα-φόρο τιμής στον μεγάλο δημιουργό στο πλαίσιο της σειράς «Τα πρόσωπα του ελληνικού τραγουδιού».
Η συναυλία θα μπορούσε να έχει και για τίτλο της κάτι σαν το «Επτά νομά στον κόσμο του Άκη Πάνου» κι αυτό γιατί συμμετέχουν επτά δημοφιλείς ερμηνευτές.
Ερμηνευτές που με τη στάση τους όλα αυτά τα χρόνια, έχουν αποδείξει την αγάπη τους για τα τραγούδια του Άκη Πάνου.
Οι Γεράσιμος Ανδρεάτος, Λιζέτα Καλημέρη, Λάμπρος Καρελάς, Βαγγέλης Κορακάκης, Γιώτα Νέγκα, Γιάννης Ντουνιάς και Μπάμπης Στόκας θα συναντηθούν στη σκηνή του Θεάτρου Badminton για να τραγουδήσουν τα πλέον εμβληματικά τραγούδια του Άκη Πάνου (Ρολόι- Κομπολόι, Όλο χαλάς, Η πιο μεγάλη ώρα, Τρελός, Αδιόρθω-αναρχί-, Και τι δεν κάνω, Η ζωή μου όλη, Δεν θέλω τη συμπόνια κανενός, κ. ά.)
Τα τραγούδια θ’ αποδώσει με σεβασμό στην τεχνοτροπία του συνθέτη η λαϊκή ορχήστρα «Καρέ-καρέ» η οποία αποτελείται από τους: Δημήτρη Μαργιολά (μπουζούκι), Νίκο Κρέτση (μπουζούκι), Γιώτη Σαμαρά (κιθάρα), Νίκο Καλαντζάκο (πιάνο), Δήμο Πολυμέρη (ακορντεόν), Γιάννη Σαρίκο (κρουστά) και Παναγιώτη Γεωργοτά (μπάσο).
Ο Άκης Πάνου ήταν ένας μάγος που έγραφε λαϊκά τραγούδια. Γεννήθηκε στις 15 Δεκεμβρίου του 1933 στην Αθήνα κι άφησε την τελευταία του πνοή, στις 7 Απριλίου 2000 σε ηλικία 67 ετών, νικημένος από τον καρκίνο.
Όλα τα τραγούδια του είναι τραγούδια ωφέλιμα. Και χρειάζεται κάποια «τρέλα», αυτό που ο Πλάτων ονομάζει «μανία των μουσών», για να γίνει πραγματικά η Τέχνη ωφέλιμη, εκφράζοντας αυτό που δεν τολμούν να εκφράσουν οι πολλοί.
Γιατί τα τραγούδια του Άκη Πάνου, ως γνήσια λαϊκά τραγούδια, είναι και βαθιά αριστοκρατικά. Είναι τραγούδια του θριάμβου και της πτώσης, του θανάτου και της ζωής.
Είναι τραγούδια της αγάπης και του έρωτα, αλλά και της κοινωνικής κριτικής.
Τραγούδια μαρτυρίες, όλα προσωπικά και όλα αυτοβιογραφικά.
Γιατί ο Άκης Πάνου έγραφε τα τραγούδια του ως τροβαδούρος. Δεν έγραφε μόνο τη μουσική, αλλά και τους στίχους, όπως ο Μάρκος Βαμβακάρης κι ο Γιώργος Μητσάκης αλλά κι ο Νικ Κέϊβ, ο Μπόμπ Ντύλαν και ο Λεόναρντ Κοέν.
Τραγουδούν: Γεράσιμος Ανδρεάτος, Λιζέτα Καλημέρη, Λάμπρος Καρελάς, Βαγγέλης Κορακάκης, Γιώτα Νέγκα, Γιάνης Ντουνιάς και Μπάμπης Στόκας.
Αφηγήσεις: Στέλιος Ελληνιάδης. Σχεδιασμός Ήχου: Ηλίας Λάκκας. Καλλιτεχνική Διεύθυνση-Παραγωγή: Μιχάλης Κουμπιός
Ένας εξαιρετικά δημιουργικός κύκλος του λαϊκού τραγουδιού που άνοιξε το 1930 με τον Μάρκο Βαμβακάρη έκλεισε συμβολικά (μέχρι νεωτέρας!) με την τραγική «αναχώρηση» του Άκη Πάνου το 2000.
Ο Άκης Πάνου, μουσικός, στιχουργός, συνθέτης, οργανοποιός, χαράκτης και αφηγητής, έγραψε τα τραγούδια του και έδωσε τις μάχες του όχι μόνο στα χρόνια της ανθοφορίας, αλλά και στα χρόνια της ύφεσης. Περίπου διακόσια τραγούδια, αυτοβιογραφικά και σχολιαστικά, ερωτικά και κοινωνικά, που διαπνέονται από μία φιλοσοφία ζωής γεμάτη εμπειρίες, ρήξεις και αναζητήσεις.
Ο Άκης Πάνου δεν έγραφε κατά παραγγελίαν. Έγραφε για να εκφραστεί. Έγραφε για να στείλει μηνύματα. Έγραφε για να διεκδικήσει. Ασυμβίβαστος, επίμονος, μαχητικός, αλλιώτικος. Δεν δίστασε να συγκρουστεί με τις δυνάμεις που εξουσίαζαν τη δισκογραφία. Δεν αλώθηκε από τους πολιτικούς, ούτε ενέδωσε στους δημοσιογράφους που διαφέντευαν τη διακίνηση του καλλιτεχνικού έργου. Αντιστάθηκε στην ευκολία και υπερασπίστηκε τα δικαιώματα του καλλιτέχνη. Με τεράστιο κόστος, εξοντωτικό.
Φορέας της μεγάλης παράδοσης του λαϊκού πολιτισμού, αυτοδίδακτος, αλλά και μεγάλος ανανεωτής που ενσωμάτωνε στη μουσική του τους επίγειους και υπόγειους ήχους της πόλης, με ταλέντο, πρωτοτυπία και καλαισθησία. Αντιστάθηκε με τις προσωπικές επιλογές του και αντιπρότεινε τα τραγούδια που έγραφε με έμπνευση, πάθος, χιούμορ και ευαισθησία. «Η ζωή μου όλη», «Η πιο μεγάλη ώρα», «Ρολόι-κομπολόι», «Ασφαλώς και δεν πρέπει», «Ο τρελός», «Του κόσμου το περίγελο», «Το θολωμένο μου μυαλό», «Kαι τι δεν κάνω», «Θα κλείσω τα μάτια», «Δεν θέλω τη συμπόνια κανενός», «Αδιορθωαναρχί-»… Άκης Πάνου 100%»
Τιμές Εισιτηρίων: A Ζώνη: 40€, Β Ζώνη: 35€, Γ Ζώνη: 30€, Δ Ζώνη: 20€, E Ζώνη: 10€
Προπώληση: 210-8840600, www.ticketnet.gr, στα ταμεία του θεάτρου Badminton και σε όλα τα PUBLIC.


ZAZ
16/5, Θέατρο Badminton - Αθήνα
Ένα αστέρι από τη Γαλλία, η αποκάλυψη της χρονιάς! ZAZ
Η χαρισματική τραγουδοποιός, η υπέροχη φωνή του Je veux, live, για πρώτη φορά, στην Αθήνα. Ανακαλύψτε την…
Η Zaz (κατά κόσμο Isabelle Geffroy) είναι Γαλλίδα, 30 ετών και αυτός είναι μόλις ο πρώτος της δίσκος.
Ως βάση της η Zaz έχει την jazz μουσική, αλλά με ένα ύφος που συνδυάζει τσιγγάνικες επιρροές, αυθεντικό chanson και σύγχρονες pop αναφορές. Το μεγαλύτερο εφόδιό της, ωστόσο, είναι η χαρακτηριστική, προικισμένη φωνή της (δεν είναι λίγοι εκείνοι που τολμούν τη σύγκριση με την Edith Piaf), που δείχνει να είναι πλασμένη ακριβώς για να ζει τραγουδώντας. Μια φωνή που μετατρέπεται μέχρι και σε μουσικό όργανο (Je Veux) και η οποία δείχνει να μην μπορεί να εκφραστεί παρά μόνο τραγουδώντας δυνατά. Η εξαιρετική εκφραστικότητά της φανερώνει άνθρωπο που αγαπά και ζει γι’ αυτό που κάνει, απολαμβάνοντας και αξιοποιώντας στο έπακρο το εξαιρετικό της ταλέντο.
Ο δίσκος της Zaz έφθασε στο #1 των γαλλικών chart, επιβεβαιώνοντας την εξαιρετική αποδοχή ενός γνήσιου ταλέντου και δημιουργώντας ήδη μεγάλες προσδοκίες για τη συνέχεια. Εξάλλου με το μικρό σε διάρκεια δίσκο της, δεν προλαβαίνεις καλά καλά να συνηθίσεις και να καταλάβεις τι έχεις μόλις ακούσει. Μάλιστα, το σπαραξικάρδιο Eblouie par la Nuit, που κλείνει το δίσκο, σε αφήνει με μιαν ανάγκη να ακούσεις κι άλλο, να ανακαλύψεις τη συνέχεια…
Με την ταχύτατη αποδοχή από κοινό και κριτικούς, αλλά και, κυρίως, με την εξαιρετική δουλειά της, η νεαρή Zaz από τη Γαλλία είναι ήδη μια από τις βασικές υποψήφιες για τον τίτλο της … αποκάλυψης της χρονιάς!
Στην Ελλάδα, πάντως, το κοινό την αγκάλιασε θερμά, με το Je Veux να ακούγεται σε όλα τα μεγάλα ραδιόφωνα της χώρας, αλλά και σε όλα τα στέκια. Η Zaz με τη βραχνή φωνή έχει ήδη τρυπώσει στις καρδιές μας.
H Zaz με δικά της λόγια:
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να ξέρετε για μένα: Τραγουδώ από πάντα!
Αν και έχω χάσει κατά καιρούς την επαφή μου με τη μουσική, με ξαναέβρισκε πάντα εκείνη…
Τα πράγματα άρχισαν να εξελίσσονται για μένα γύρω στην ηλικία των 20, ενώ σπούδαζα στη μουσική σχολή CIAM, στο Μπορντώ και είχα φτιάξει το πρώτο μου γκρουπ, μια blues μπάντα. Πολύ γρήγορα βρέθηκα σε περιοδεία με μια Βάσκικη χορευτική ορχήστρα, να πηγαίνω από πάρτυ σε πάρτυ στη Bayonne και δίπλα στα τείχη της Carcasonne… Δυο χρόνια αργότερα, είδα μια αγγελία: o Don Diego ζητά γυναίκα τραγουδίστρια. Ανταποκρίθηκα αμέσως, υπογράφοντας με ένα Ζ, από το Zaz. Είχε έρθει ο καιρός να αποκτήσω επιρροές από Αφρική, Αραβία, Ανδαλουσία, Βραζιλία και τα latin: Ο,τι καλύτερο μπορούσε να σου τύχει, και δίπλα σε πραγματικούς επαγγελματίες!
Το Παρίσι μου έγνεφε. Εκεί είδα μια άλλη αγγελία: Ζητείται τραγουδίστρια με βραχνή φωνή. Εγώ ήμουν αυτή! Ο Keredine Soltani και οι υπόλοιποι στο Play On μου έδειξαν το δρόμο προς το πρώτο μου άλμπουμ.
Εκτός από τα παραπάνω, έχω τραγουδήσει μπροστά σε κοινό 10.000 θεατών στο στάδιο Hendaye, έχω ραπάρει, έχω τζαμάρει με Χιλιανούς στη Καζαμπλάνκα, έχω διασκευάσει Edith Piaf στην καρδιά της Σιβηρίας, έχω εμφανιστεί χωρίς αμοιβή σε ένα αλατορυχείο στην Κολομβία, έχω περιοδεύσει στην Αίγυπτο (χωρίς να καταφέρω να δω κανένα από τα αξιοθέατα, το οποίο ήταν μεγάλη απογοήτευση), έχω κερδίσει στο διαγωνισμό Generation Reservoir, έχω νιώσει την αγάπη του κόσμου πάνω στη σκηνή του Paris Olympia, έχω ηχογραφήσει μέρος του άλμπουμ μου με τον Raphael (τον ένα και μοναδικό, τον άνθρωπο που κινηματογραφεί video-clip πάνω σε ταράτσες, σε θερμοκρασία μείον 10 βαθμών Κελσίου) και χίλια ακόμη άλλα πράγματα.
Το χειρότερο είναι ότι είναι όλα αλήθεια!
Zaz: Διάβασέ το και με τους δυο τρόπους
.
Τιμές εισιτηρίων: € 25 (Φοιτητικά), 30, 40, 50, 60 (Διακεκριμένη Ζώνη)
Προπώληση εισιτηρίων: Διατίθενται ήδη εισιτήρια, ηλεκτρονικά, στο www.ticketnet.gr


DEEP PURPLE, ΒΑΣΙΛΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ
20/5, Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας - Αθήνα
21/5, Πάτρα
23/5, Θεσσαλονίκη, Κλειστό Γήπεδο ΠΑΟΚ, Παλατάκι
25/5, Ιωάννινα (χωρίς τον Βασίλη Παπακωνσταντίνου)
Μια νέα μεγάλη συνάντηση θα γίνει τον Μάιο σε τρεις μεγάλες πόλεις της Ελλάδας. Οι θρυλικοί Deep Purple, ένα από τα κορυφαία hard rock συγκροτήματα όλων των εποχών, επισκέπτονται τη χώρα μας για μια ακόμα φορά αλλά αυτή θα είναι μοναδική, αφού μαζί τους θα τραγουδήσει ο κορυφαίος rocker της Ελλάδας, ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου. Μια συνάντηση που έχει όλα τα απαραίτητα χαρακτηριστικά της πρώτης δυνατής ροκ συναυλίας του 2011. Η περιοδεία θα ξεκινήσει στις 20 Μαίου από την Αθήνα στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, θα συνεχίσει στις 21 Μαίου στην Πάτρα και θα περάσει από την Θεσσαλονίκη στις 23 Μαίου ενώ στις 25 Μαίου οι Deep Purple χωρίς τον Βασίλη θα τραγουδήσουν στα Ιωάννινα μαζί με τον George Gakis and the Troublemakers.
Από τη μία οι Deep Purple έγραψαν ιστορία στην hard rock σκηνή, με τραγούδια όπως το Child in time, το Smoke on The Water ή το Soldier Of Fortune κ.α. Από την άλλη ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου παραμένει στην κορυφή της Ελληνικής ροκ σκηνής με τραγούδια όπως «Χαιρετίσμα», «Φοβάμαι όλα αυτά που θα γίνουν για μένα», «’Ασε με να κάνω λάθος» και τόσα άλλα.
Δύο ονόματα με ιστορία για πάνω από 35 χρόνια στο χώρο της μουσικής ενώνουν τις δυνάμεις τους και ξεκινούν με τις καλύτερες προυποθέσεις την καλοκαιρινή συναυλιακή περίοδο 2011 στην Ελλάδα. Το αγγλικό ροκ συγκρότημα Deep Purple δημιουργήθηκε στο Χέρτφορντσαϊρ (Hertfordshire) το 1968. Μαζί με τους Λεντ Ζέπελιν και τους Μπλακ Σάμπαθ είναι ένα απ' τα πιο δημοφιλή Χέβι Μέταλ συγκροτήματα. Οι Deep Purple έχουν μπει στο Βιβλίο των Ρεκόρ Γκίνες σαν το πιο θορυβώδες συγκρότημα και έχουν πουλήσει πάνω από 100.000.000 δίσκους, και είναι ενεργοί ως συγκρότημα από το 1968 ως σήμερα. Ο Ian Gillan με την παρέα του, επιστρέφουν ξανά και υπόσχονται ένα δυνατό line up, κάτι που το έχουν αποδείξει σε όλες τις εμφανίσεις τους στην Ελλάδα από το 1991 μέχρι σήμερα!
Ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου είναι αναμφίβολα η κορυφαία φωνή της Ελληνικής ροκ μουσικής. Λίγοι είναι οι αξιόλογοι καλλιτέχνες, που καταφέρνουν να μεγαλώσουν πολλές γενιές με τα τραγούδια τους χωρίς να χάνουν στιγμή τη δημιουργικότητα τους. Ανάμεσα στα τραφούδια που αγαπάμε και περιμένουμε να ακούσουμε και πάλι από τον Βασίλη, θα ακούσουμε και τα καινούργια του κομμάτια από τον δίσκο «Το παιχνίδι παίζεται ακόμα».
Τιμές εισιτηρίων (για την Αθήνα): Αρένα 38€, κερκίδες: 43€
Σε όλα τα Public, Ticket House και ηλεκτρονικά στο www.ticketarena.gr


ROXETTE
27/5, Terra Vibe Park - Μαλακάσα
Τιμές εισιτηρίων: 40 €. Η τιμή του εισιτηρίου στο ταμείο την ημέρα της συναυλίας θα είναι 45€. Η τιμή των εισιτηρίων της διακεκριμένης θέσης είναι 60€.
Σημεία προπώλησης και ώρες λειτουργίας:
Ticket House Αθήνα, Πανεπιστημίου 42 (εντός της στοάς), τηλ.: 210-3608366, ωράριο λειτουργίας: Δευτέρα–Τετάρτη: 10:30–18:30, Τρίτη–Πέμπτη–Παρασκευή: 10:30–21:00, Σάββατο: 10:30–16:00
Θεσσαλονίκη, Μητροπόλεως 102, τηλ.: 2310-264880, ωράριο λειτουργίας: Δευτέρα με Παρασκευή: 10:30–14:00 & 17:30–20:30, Σάββατο: 10:30–15:00.
Online Sales ή αγορές με πιστωτική κάρτα, 24 ώρες/ωρο: www.ticketpro.gr | www.tickethouse.gr
Για την αγορά εισιτηρίων μέσω internet ή μέσω πιστωτικής κάρτας υπάρχει επιβάρυνση 10% στην τιμή του εισιτηρίου.


Συναυλίες στο εξωτερικό
1/5, SADE, Αμβέρσα, Sportpaleis
4-7/5, BARRY MANILOW, Λονδίνο, O2 Arena
6/5, BOB GELDOF, Παρίσι, Cafe De La Danse
6-7/5, DAVID GUETTA, Λονδίνο, Academy Brixton
8/5, JOHN WAITE, Λονδίνο, Borderline
9/5, MIKE AND THE MECHANICS, Λονδίνο, Royal Albert Hall
11-12, 14-15, 17-18/5, ROGER WATERS, Λονδίνο, O2 Arena
16/5, ZUCCHERO, Βρυξέλλες, Forest National
16/5, COCK ROBIN, Παρίσι, L' Olympia
17/5, SADE, Παρίσι, Bercy
17-18, 20-21, 23-24, 26-27, 29-30/5 ERIC CLAPTON, STEVE WINWOOD, Λονδίνο, Royal Albert Hall
18/5, MARIANNE FAITHFULL, Γενεύη, Theatre Du Leman
24/5, MOBY, Παρίσι, Grand Rex
25/5, ROGER HODGSON, Λονδίνο, Royal Albert Hall
26/5, CAT STEVENS (YUSUF), Παρίσι, Bercy
26/5, ELTON JOHN, RAY COOPER, Γενεύη, Arena
28/5, ZUCCHERO, Λονδίνο, Royal Albert Hall
28/5, DURAN DURAN, Λονδίνο, O2 Arena
30-31/5, ROGER WATERS, Παρίσι, Bercy
31/5, SADE, Λονδίνο, O2 Arena
31/5, RICHARD MARX, Λονδίνο, Royal Albert Hall
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Forum Jump


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 06:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.4
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.