Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 05-12-08, 11:49   #10 Αρχή
ΠΛΑΤΩΝ
Φέριστος παράφρων
 
Το avatar του χρήστη ΠΛΑΤΩΝ
 
Εγγραφή: 04-06-2006
Περιοχή: Εις το ανώλεθρον ατελεύτητον άυλον
Μηνύματα: 1.862
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΠΛΑΤΩΝ
Προεπιλογή

Είναι δύσκολο ν' απαντήσεις μονολεκτικά. Κάποιες φορές σκέφτομαι ότι είμαστε απλά όντα και κάποιες άλλες ότι είμαστε πολύπλοκοι. Τελικά μου φαίνεται ότι είναι στον άνθρωπο. Δυστυχώς, τέτοιες καταστάσεις δεν μπορούν να προβλεφθούν. Όταν συμβαίνουν απλά πιάνεσαι απροετοίμαστος.
Μπορεί ένας άνθρωπος να μην σου έδειξε ποτέ κάποιο σημάδι συμπεριφοράς που να μην σου αρέσει. Κι αυτό επειδή ουδέποτε δημιουργήθηκαν οι κατάλληλες συνθήκες για να συμβεί. Όταν όμως αυτές οι συνθήκες δημιουργηθούν και βρεθείς αντιμέτωπος με απρόβλεπτες καταστάσεις, πέφτεις από τα σύννεφα επειδή υποτίθεται ότι δεν το περίμενες από έναν άνθρωπο που έχεις ζήσει μαζί του και που -πάλι υποτίθεται- ότι τον ξέρεις καλά.
Εγώ ο ίδιος αδυνατώ να καταλήξω σε κάποιο άλλο συμπέρασμα. Τι να πω... Εδώ δικαίως θα σκεφτεί κάποιος: ''Ρε συ, δεν μπορεί να σου συμβαίνουν συνέχεια τέτοια περίεργα περιστατικά. Μήπως τελικά φταις εσύ;''.
Η αυτοκριτική είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνει κανείς, πριν ακόμα βιαστεί να αποδώσει ευθύνες. Βέβαια δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε το γεγονός ότι σ' αυτή τη στήλη συνηθίζω να γράφω διάφορα περίεργα περιστατικά αλλά αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι μόνο αυτά συμβαίνουν! Τα υπόλοιπα, τα φυσιολογικά, απλά δεν υπάρχει λόγος να αναφέρονται. Δόξα τω Θεώ, κάθε εμπόδιο για καλό. Είμαι ευτυχισμένος και για να φτάσω εδώ που έφτασα είναι προφανές ότι έπαιξαν ρόλο και όσα άσχημα συνέβησαν στο παρελθόν. Αυτά με έκαναν σοφότερο, πιο μετρημένο, δυνατότερο και εν τέλει πιο ώριμο (μέχρι φυσικά να συμβεί το επόμενο περιστατικό και αρχίσω τα μαθήματα της ζωής από την αρχή).
Ο χρήστης ΠΛΑΤΩΝ δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση