Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 19-01-11, 23:32   #28 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

Μια που πάλι δεν έχω πολλή ώρα, ας ρίξουμε μια γρήγορη ματιά μόνο στα σημαντικότερα φανταστικά γεγονότα που (δεν) έγιναν σαν σήμερα,

19 Ιανουαρίου
339 γεννιέται η Βυζαντινή αυτοκράτειρα Πουλχερία.
Τι δουλειά καλέ είχε η Πουλχερία τόσο νωρίς? Αφού ανήκει στον πέμπτο αιώνα! Για να δω πότε γεννήθηκε...
Α, καλά. 398 η 399. Για μερικές δεκαετίες θα καυγαδίζουμε τώρα? Τι 39 τι 99...

1419 κατά τον Εκατονταετή Πόλεμο, η Ρουέν συνθηκολογεί με τον Βρετανό βασιλιά, Ερρίκο Ε, και η Νορμανδία περνά στην κατοχή των Βρετανών.
Εδώ κι αν είναι λάθος η χρήση του "Βρετανός!" Ο Ερρίκος ήταν βασιλιάς της Αγγλίας μόνο. Όσο για τη Νορμανδία, οι βασιλείς της Αγγλίας μετά τον Γουλιέλμο τον Κατακτητή ήταν και δούκες της Νορμανδίας (για την ακρίβεια, οι δούκες της Νορμανδίας ήταν και βασιλείς της Αγγλίας, αφου ο δούκας Γουλιέλμος έκανε ντου και κατέλαβε την Αγγλία και ανέβηκε στο θρόνο της). Νομίζω είχαν χωρίσει οι δύο κλαδοι την εποχή του Ερρίκου του Ε, αλλά η Νορμανδία ήταν παλιότερα κτήση των Άγγλων, οπότε "ξαναπερνά" στην κατοχή τους.

1764 ο Τζον Γουίλκς αποβάλλεται από τη βρετανική Βουλή των Κοινοτήτων, κατηγορούμενος για αποστασία κατά του βασιλιά.
Δεν ξέρω πώς μεταφράζεται το "seditious libel" στα Ελληνικά, αλλά αποστασία σίγουρα όχι. ΆΛλωστε δεν αποστατείς κατά κάποιου, αποστατείς από... δε ρώταγε το Μητσοτάκη που ξέρει από αποστασίες?

1806 οι Βρετανοί καταλαμβάνουν το Ακρωτήριο της Καλής Ελπίδας στη Νότια Αφρική.
Στα σημαντικά γεγονότα της σημερινής ημέρας να προστεθεί το "2011. Ο συντάκτης της ΕΡΤ, αποκαλεί τη Νότια Αφρική, Νότια αντί Δυτική" (προσέξτε πού θα μπουν κόμματα!)

1839 γεννιέται ο διάσημος Γάλλος ζωγράφος Πολ Σεζάν, το έργο του οποίου αποτέλεσε τη "γέφυρα" του ιμπρεσιονισμού και του κυβισμού.
Δεν ξέρω αν το έργο του Σεζάν αποτέλεσε γέφυρα ΜΕΤΑΞΥ ιμπρεσσιονισμού και κυβισμού (δεν πολυκαταλαβαίνω τη σχέση του ειδικά με τον κυβισμό). Αλλά σίγουρα δεν αποτέλεσε τη γεφυρα του... ΚΑΙ του...

1851
γεννιέται ο Ολλανδός αστρονόμος Γιάκομπς Κάπτεϊν.

Το Jacobus Kapteyn προφέρεται έτσι? Αμφιβάλλω...

1915 ο Τζορτζ Κλοντ λανσάρει το φωτισμό νέον για χρήση στη διαφήμιση.
Φωτισμό νέου. Το "νέον" είναι ελληνική λέξη και κλίνεται. Υποθέτω το επόμενο μέλος της ομάδας των ευγενών αερίων θα το λέει "Άργκον" αντί "Αργόν"?

1923
γεννιέται η Αμερικανίδα ηθοποιός Τζίν Στέιπλετον.

Στέιπλτον. Το e του Stapleton δεν προφέρεται

1937 ρεκόρ για τον Χάουαρντ Χουγκς, που πετά από το Λος Άντζελες στη Νέα Υόρκη σε 7 ώρες, 28 λεπτά και 25 δευτερόλεπτα.

ΧΟΥΓΚΣ? Δεν ξέρω πώς προφέρεται ο Howard Hughes, στην Ελλάδα τον αποκαλούσαμε "Χάουαρντ Χιουζ" αλλά δεν θυμάμαι πως προφέρεται το όνομά του εδώ, πράγμα που με κάνει να υποψιάζομαι ότι κι εδώ "Χιουζ" τον έλεγαν, αλλιώς θα το είχα προσέξει. Πάντως "Χουγκς" δεν είναι!

1938 ο Κλάους Μπάρμπι, επικεφαλής των Ναζί στη Λυών της Γαλλίας, συλλαμβάνεται κατηγορούμενος για εγκλήματα κατά της ανθρωπότητας.
Το 1938? Πριν καν αρχίσει ο Β' Παγκόσμιος πόλεμος? Ο Μπάρμπι συνελήφθη το 1983


1940
βαριές είναι οι απώλειες του σοβιετικού στρατού στη Φινλανδία.
1941
στην Ελλάδα, γενική κινητοποίηση στον αγώνα κατά των κατακτητών. Ηπειρώτισσες κουβαλούν στην πλάτη τα πυρομαχικά, ενώ στην πρωτοπορία βρίσκεται και ο καλλιτεχνικός κόσμος.

Αυτά είναι γεγονότα που περιορίζονται σε μια μέρα? Σαν χτες ή σαν αύριο ο Σοβιετικός στρατός δεν είχε απώλειες και οι Βορειοηπειρώτισσες με τους καλλιτέχνες έκατσαν στα σπίτια τους?

1955 γεννιέται στο Λίβερπουλ ο μαέστρος Σιμόν Ράτλ.
Σάιμον

1971 στη Σαϊγκόν, αξιωματικοί αναφέρουν πως, οι ΗΠΑ εκτελούσαν αποστολές με ελικόπτερα για λογαριασμό των στρατευμάτων του Λάος.
Τα στρατά των ΗΠΑ έκαναν κάτι για λογαριασμό άλλης χώρας? Τρελλαθήκαμε? Ποιος ξέρει σε τι αναφέρεται...

1983 η εταιρία Apple ανακοινώνει τη δημιουργία προσωπικού ηλεκτρονικού υπολογιστή.
Χρυσέ μου άνθρωπε, η Apple έφτιαχνε προσωπικούς υπολογιστές πολύ πριν το 1983! Αυτό που έγινε είναι ότι η Apple ανακοίνωσε τη δημιουργία του Lisa, του πρώτου προσωπικού υπολογιστή με Γραφική Ενδομετοπη Χρήστη (χε χε "Ενδομετόπη" ήταν η απόπειρα μετάφρασης στα ελληνικά του "Interface" - για GUI μιλάμε) και ποντίκι.

1985 ο Lenny Wilkens γίνεται ο πρώτος άνθρωπος στην ιστορία του NBA, που έχει παίξει και κοουτσάρει 1.000 παιχνίδια.
Αμάν το μάτι μου. Τι είναι αυτό το "κοουτσάρει"? Πώς το κοτσάρει έτσι απότομα χωρίς να μας ειδοποιήσει να φυλαχτούμε?
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση