Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 04-10-06, 13:07   #4 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

Αυξήσεις μισθών 3,4% και συντάξεων 3,8% προβλέπει το προσχέδιο του προϋπολογισμού που θα κατατεθεί την Δευτέρα στη Βουλή από τον υπουργό Οικονομίας Γιώργο Αλογοσκούφη.

Μάλιστα... Αυτό δημοσιεύτηκε, αλλα όσο εμείς βλέπαμε dream show και survivor, εμένα γιατί το αυτί μού πήρε και ΑΥΞΗΣΕΙΣ σε κάποιυς φόρους στους χαμηλόμισθους κια συνταξιούχους; Δέν ψάχνουμε λίγο καλύτερα το προσχέδιο να δούμε τί λέει συνολικά και όχι μόνο αυτά που μας χαιδεύουν τα αυτια; Αλήθεια, μπορούμε να έχουμε με κάποιο τρόπο πρόσβαση στο προσχέδιο; Γιατί αυτά μόνο που δημοσιεύουν τα 'στημένα' ΜΜΕ δέν με καλύπτουν.

Άλλα δημοσιεύματα αναφέρουν οτι πλέον οι Έλληνες είναι κατα 25% πλουσιότεροι απο ότι λίγο παλαιότερα. LOOOL
Το παραπάνω με κάνει να έχω υπαρξιακά προβλήματα Εγώ απο πού είμαι ρε παιδιά; Μάνα, πατέρας, παπούς, γιαγιά, απο Θεσσαλονίκη. Ελλάδα δέν είναι αυτό; Ή μήπως Έλληνες χαρακτηρίζονται μόνο οι μεγαλοβιομήχανοι και οι εμπλεκόμενοι σε διάφορα πραγματάκια; 600ευρώ μισθός εγώ, και 500 ευρώ αναπηρική σύνταξη ο πατέρας μου, δέν μας κάνει να νιώθουμε πλουσιότεροι πάντως Αλλα ξέρω... μπορεί να είμαι και αχάριστος.

900ευρώ πρώτος καθαρός μισθός οι καθηγητές και βγαίνουν στους δρόμους διεκδικώντας 1400ευρώ αρχικό μισθό καθότι τα 900 δέν τους φτάνουν (χώρια τα επιδόματα κτλ).
Οκ δέν τους κατηγορώ. Όσο μπορούνε, κάνουνε.
Εμείς οι υπόλοιποι του κατώτερου Θεού να δούμε πότε θα ξυπνήσουμε. κατα καιρούς έχουν γίνει διάφορες συγκεντρώσεις-πορείες εδώ στην Θεσσαλονίκη. Συμμετοχή; Ελάχιστη. Το στούντιο του fame story και μιά συναυλία της Βίσση πιό πολύ κόσμο μαζεύει. Γιατί προφανώς μόνο αυτά μας ενδιαφέρουν... Ή μάλλον μόνο αυτά μας προβάλουν. Τα υπόλοιπα τζίζ. Τόσες συγκεντρώσεις στην Θεσσαλονίκη κατα την διάρκεια της ΔΕΘ και όλα τα κανάλια και εφημερίδες είχαν σάν πρώτο θέμα τις γραφικές πλέον "Επιθέσεις γνωστών-αγνώστων". Όλα τα υπόλοιπα στην αφάνεια. Ψιλά γράμματα... όπως η ζωή μας άλλωστε...

Μακεδονία. (Μιλάω για την δικιά μας την ΜΑκεδονία όπως θέλω να την θυμάμαι και όχι για την τωρινή Μακεδονία που βρίσκεται πάνω απο τα σύνορα της Ελλάδας -βλέπε πρώην Σκόπια-). Οι μισές βιομηχανίες έχουν κλείσει. Για ποιές να αρχίσω να λέω. Φωσφωρικά λιπάσματα; Κλωστουφαντουργίες; Βιοτεχνίες ρούχων; Βιοτεχνίες Νάουσας; Όλες επάνω, στην Βουλγαρία πλέον. Φθηνότερο μεροκάματο εκεί. Χαμηλότερο κόστος, αυξημένο κέρδος. ΑΥΞΗΜΕΝΟ ΚΕΡΔΟΣ. Νά λοιπόν... Όντως πλουσιότεροι κατα 25% οι Έλληνες...
Άντε γειά! Δέν ξέρω τί είναι Έλληνας πλέον. Ξέρω όμως τί είναι Νεοέλληνας!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Freeman : 04-10-06 στις 13:16.
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση