Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 15-01-09, 12:30   #15 Αρχή
mgkillme
traxana-bol 88
 
Το avatar του χρήστη mgkillme
 
Εγγραφή: 05-08-2008
Περιοχή: Στην κοσμάρα μου
Ηλικία: 38
Μηνύματα: 1.610
Προεπιλογή

OK.....
μερικα βασικα πραγματα
1)ο κυριος ογκος των υδατανθρακων να βρισκεται στο πρωινο,πριν και μετα τη προπονηση...ειναι οι ωρες της ημερας που το σωμα τους χρειαζεται πιο πολυ...τις αλλες ωρες μπορεις ανετα να τους αποφυγεις
2)μικρα και συχνα γευματα κατα την διαρκεια της ημερας
3)καθε γευμα να περιεχει καποια πηγη πρωτεινης(πχ αυγα,κρες γαλακτοκομικα κλπ)
4)τα λιπαρα δεν ειναι κακα..ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΑ για ενα σωρο απαραιτητες βιολογικες διεργασιες...ο κυριος ογκος των λιπαρων θα πρεπει να προερχεται απο ελαιολαδο,ξηρους καρπυς,ταχινι,λιπαρα ψαρια κλπ...
5)οι υδατανθρακες καλο ειναι να προερχονται απο πηγς απως καστανο ρυζι,οσπρια,φρουτα,λαχανικα κλπ
6)στα γευματα που εχετε υδαταναθρακες,οσο μπορειτε μην τα φορτωνετε και με λιπαρα...αφηστε τα για τα αλλα γευματα που δεν εχετε υδατανθρακες....γενικα υδατανθρακες και λιπαρα στο ιδιο γευμα δεν ειναι και ο καλυτερος συνδυασμος
7)αναλογια υδατανθρακων-πρωτεινων-λιπους....ενα βασικο ratio ειναι 50-30-20...μπορειτε να πειραματιστειτε μεταβαλλοντας ελαφρα τις αναλογιες...κυριως αλλαζοντας ποσοστα υδατανθρακων και λιπους
8)πανω απο ολα,παιζει ρολο το θερμιδικο ισοζυγιο..τρως λιγοτερα απο οσα καταναλωνεις χανεις βαρος-καταναλωνεις οτι τρως=σταθερο το βαρος κλπ....
9)δε μου ρχεται κατι αλλο τωρα..αν μου ρθει θα ποσταρω
Ο χρήστης mgkillme δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση