Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 05-10-06, 14:06   #6 Αρχή
Freeman
I live my own script...
 
Το avatar του χρήστη Freeman
 
Εγγραφή: 05-06-2006
Περιοχή: In a storyline..
Ηλικία: 44
Μηνύματα: 6.500
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Freeman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Freeman Send a message via Skype™ to Freeman
Προεπιλογή

-Υγιείς ανταγωνισμός-

Εγώ εισάγω στην Ελληνική αγορά και πουλάω ένα ζευγάρι παπούτσια έναντι 100 ευρώ λιανική, ενώ απο έξω το αγοράζω μόνο 20ευρώ. Εσύ το πουλάς 90 ευρώ ενώ επίσης το αγοράζεις 20ευρώ και όλοι πλέον αγοράζουν απο εσένα. Εγώ μετά το πουλάω 80ευρώ και έρχονται σε μένα.Μετά το πουλάς εσύ 50ευρώ. Μετά εγώ 45ευρώ. Και εσύ επίσης 45ευρώ.

Οπότε το αγοράζουμε 20ευρώ. Δέν μπορούμε να το δώσουμε κάτω απο 30 γιατί έχουμε κόστος μεταφοράς κ.α. Οπότε καταλλήγουμε να το δίνουμε 45ευρώ και έχουμε καί οι δύο κερδος 45-30=15ευρώ
Ο καταναλωτής αγοράζει φθηνό παπούτσι.

-Καρτέλ-

Αγοράζω τα παπούτσια 20ευρώ και τα πουλάω 100ευρώ. Εσύ τα αγοράζεις επίσης με 20ευρώ και τα πουλάς 95ευρώ. Μετά εγώ ρίχνω τιμή στα 90ευρώ και σε πλησιάζω λέγοντάς σε.
"Πού είσαι ψηλέ; Κράτα τιμές στα 90 ευρώ. Κι εγώ το ίδιο. Μοιραζόμαστε την πίτα και είμαστε οκ. Έτσι μόνο εγώ και εσύ θα φέρνουμε παπούτσια με καλές προσφορές κατα καιρούς."
Συμφωνείς μαζί μου. Έχουμε τα παπούτσια στα 90ευρώ -30ευρώ κόστος κ.α. = κέρδος 60ευρώ
κέρδος που το βγάζουμε με ενα ζευγάρι παούτσια ενώ πρίν θα χρειαζόταν να πουλήσουμε 4 ζευγάρια για να έχουμε το ίδιο κερδος.

Περίοδος εκπτώσεων.
ΣΟΥΠΕΡ ΠΡΟΣΦΟΡΑ! ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΜΟΝΟ 8ΟΕΥΡΩ +ΔΩΡΟ ΕΝΑ ΚΟΚΚΑΛΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΦΟΡΑΤΕ!!
__________________
Ο χρήστης Freeman δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση