Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 07-11-08, 20:01   #4 Αρχή
Egw
Gourouni apo ratsa
 
Το avatar του χρήστη Egw
 
Εγγραφή: 07-10-2006
Περιοχή: USA
Μηνύματα: 1.443
Προεπιλογή

* Τα κουκούτσια του μήλου περιέχουν κυάνιο.
Πάρα πολλά κουκούτσια έχουν κυανιούχες ενώσεις - τα πικραμύγδαλα έχουν μάλιστα μπόλικο, αλλά το ίδιο και τα κουκούτσια των ροδάκινων και των βερύκοκκων. Δεν θα απορούσα αν όλες οι δρύπες είχαν κυάνιο.

* Το νερό που πίνουμε έχει ηλικία 3 δις ετών.

Αυτή η δήλωση δεν έχει νόημα. Κάθε μόριο νερού έχει τη δική του ηλικία που μπορεί να είναι πολύ μεγαλύτερη από 3 δις χρόνια ή μπορεί να είναι μερικές ώρες.

* Οι Εσκιμώοι χρησιμοποιούν ψυγεία για να προστατεύσουν το φαγητό τους από το ψύχος.

Ένα ψυγείο που δουλεύει πάντα αφαιρεί θερμότητα από μέσα και τη μεταφέρει έξω. Στην πιο ακραία περίπτωση θα σταματήσει να δουλεύει και είναι απλώς ένα μονωμένο δοχείο, που τελικά θα αποκτήσει τη θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Ποτέ δεν μπορεί να λειτουργήσει ανάποδα ως θερμοθάλαμος.

* Τα φιστίκια είναι ένα από τα συστατικά του δυναμίτη.

O δυναμίτης έχει νιτρογλυκερίνη που γίνεται από γλυκερίνη που γίνεται από οποιοδήποτε έλαιο/λίπος άρα και από αραχιδέλαιο που βγαίνει από φυστίκια. Δεν είναι απαραίτητο

* Κάθε χρόνο, ο ήλιος χάνει 360 εκατομμύρια τόνους.


Μόνο? λίγο μου φαίνεται

* Η πεποίθηση ότι υπάρχουν κενά στην ατμόσφαιρα, τιμωρούνταν βάσει εκκλησιαστικού νόμου με θάνατο.
Δεν υπάρχουν κενά στην ατμόσφαιρα

* Ο μισός πληθυσμός της Γης έχει δει την ταινία του James Bond.
Ποια απ' όλες?

* Οι περισσότεροι κακοποιοί που αναφέρονται στη Βίβλο ήταν κοκκινοτρίχηδες.

Πού το ξέρουμε?

* Στη Δανία, τα γουρούνια είναι περισσότερα από τους ανθρώπους.


Και στην Ελλάδα, και στην Ελλάδα

* Οι σκαντζόχοιροι επιπλέουν στο νερό.


Και οι άνθρωποι και ένα σωρό άλλα ζώα.

* 2.036 πυρηνικές εκρήξεις είχαν γίνει γνωστές μέχρι τον Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.


Εεεε? Κάτι δεν πάει καλά εδώ. Πού είχαν γίνει και από ποιον?

* Όλοι οι άνθρωποι έχουν 4 ρουθούνια.


Παρντόν? Εγώ 2 βλέπω στη μύτη μου. Πού είναι τα άλλα δύο?

* Η ατμομηχανή εφευρέθηκε στην αρχαία Ελλάδα.


Όχι βέβαια. Η ατμομηχανή είναι κάτι πολύ πιο πολύπλοκο από τα παιχνιδάκια που είχε φτιάξει ο Ήρων ο Αλεξανδρεύς και που πράγματι δούλευαν με ατμό (άνοιγαν πόρτες και τέτοια).

* Ο καφές δεν παρασκευάζεται από κόκκους.
* Οι φράουλες δεν ανήκουν στην οικογένεια των μούρων.


Αυτά δεν έχουν νόημα στα ελληνικά, μόνο στα αγγλικά (coffee is not made from beans and strawberries are not berries).

* Πάνω από 1 δισεκατομμύρια άνθρωποι σκοτώθηκαν από μαρμότες (αγριοπόντικα).


O συνολικός αριθμός των ανθρώπων που έζησαν ποτέ είναι (με πολύ μεγάλο περιθώριο σφάλματος) γύρω στα 100 δις. Μου φαίνεται λίγο δύσκολο το 1% να πήγε από ένα είδος ζώου (τι είναι αυτό το αγριοπόντικο?

* Οι τάρανδοι ήταν τα πρώτα ζώα που εξημερώθηκαν.

Αναρωτιέμαι ποιο ζώο μεταφράστηκε "τάρανδοι"

* Το μπάλσα, ένα φυτό των τροπικών περιοχών της Αμερικής, έχει το ανθεκτικότερο ξύλο απ' όλα τα φυτά.
Ξέρω ότι είναι πολύ ελαφρό, αλλά για ανθεκτικό δε μου φαίνεται... σπάει πολύ εύκολα

* Ο Χίτλερ δεν ήταν χορτοφάγος.

Είπε κανείς ότι ήταν? Κι εγώ δεν είμαι.

* Στη Σελήνη, μυρίζει σαν μπαρούτι.

Ποιος έβγαλε τη μύτη του έξω στη Σελήνη να τη μυρίσει? Τι εννοεί μπαρούτι - σκασμένο ή άσκαστο?

* Το κουνούπι είναι το πλέον επικίνδυνο ζώο που υπήρξε ποτέ.

Περισσότερο και από τη μαρμότα? (βλ. ανωτέρω)

* Μία αστραπή χτυπάει με τέτοια ταχύτητα που θα μπορούσε να κάνει την περιφορά της Γης 8 φορές σε 1 δευτερόλεπτο.

Μάλλον την ταχύτητα του φωτός εννοεί. Δεν ξέρω κατά πόσον η ηλεκτρική εκκένωση μεταδίδεται με την ταχύτητα του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου. Κανένας φυσικός?

* Κάθε ρήγας στην τράπουλα αναπαριστά έναν μεγάλο βασιλιά της ιστορίας: ο ρήγας μπαστούνι τον Δαυίδ, ο ρήγας σπαθί τον Μέγα Αλέξανδρο, ο ρήγας κούπα τον Καρλομάγνο και ο ρήγας καρό τον Ιούλιο Καίσαρα.


Ο Ιούλιος Καίσαρ δεν ήταν βασιλιάς. Ο πρώτος αυτοκράτορας ήταν ο θετός γιος του Οκταβιανός.

* Τα μαργαριτάρια λιώνουν στο ξύδι.

Τα μαργαριτάρια είναι κατά το μεγαλύτερο μέρος ανθρακικό ασβέστιο που διαλύεται σε οποιδήποτε σχετικά ισχυρό οξύ

Κάθε μέρα είναι κατά 55 δισεκατομμυριοστά του δευτερολέπτου μεγαλύτερη από την προηγούμενη μέρα.


Εξαιρούνται τα Σαββατοκύριακα που είναι πολύ πιο σύντομα από τις εργάσιμες μέρες

* Οι πατημασιές των αστροναυτών στη Σελήνη μπορούν να παραμείνουν αναλλοίωτες για πάνω από 10 εκατομμύρια χρόνια, αφού η Σελήνη δεν έχει ατμόσφαιρα.


Ναι αλλά βρωμάει μπαρούτι

* Στην Αρχαία Ελλάδα, τα παιδιά των πλουσίων οικογενειών βυθίζονταν σε ελαιόλαδο κατά τη γέννησή τους για να παραμείνουν καραφλά για όλη τους τη ζωή.


Πού τη βρήκαν αυτή τη μαλακία?

* Το συνολικό βάρος του παγκόσμιου πληθυσμού των μυρμηγκιών είναι μεγαλύτερο από το συνολικό βάρος του ανθρώπινου πληθυσμού.

Είναι που κάνω δίαιτα και έχω χάσει βάρος

* Ο αριθμός των εν ζωή ανθρώπων πάνω στη Γη σήμερα είναι μεγαλύτερος από τον αριθμό όλων των νεκρών ανθρώπων στα χρονικά.

Λάθος. Βλέπε πιο πάνω για το συνολικό αριθμό των ανθρώπων που έζησαν ποτέ. Ο τωρινός αριθμός είναι περίπου 5-6% του συνόλου.

---------------------------------

Όπως καταλαβαίνετε βαριέμαι στο κάτεργο και κωλοβαράω
Ο χρήστης Egw δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση